Un avion United Airlines, nevoit sa aterizeze de urgenta dupa ce pilotul a varsat o cana de cafea pe aparatura de bord

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 5 ianuarie 2011, 19:03 Actualitate | Internaţional


Un avion de pasageri apartinand companiei United Airlines, care efectua o cursa pe ruta Chicago (SUA) - Frankfurt (Germania), a aterizat pe aeroportul din Toronto dupa ce pilotul a varsat o cana de cafea pe aparatura de comunicatii de la bord, transmite CNN. Lichidul varsat a determinat declansarea unor coduri de urgenta, inclusiv unul folosit in caz de deturnare terorista.

Potrivit Transport Canada, agentia ce reglementeaza transportul canadian, incidentul a avut loc luni seara.

"Cu ajutorul personalului de conducere al companiei UA, echipajul avionului a confirmat ca e vorba de o problema a sistemului de navigatie/comunicatie si nu un cod 7500 real (pentru deturnare sau interferenta ilegala)", a precizat Transport Canada.

Avionul a aterizat fara probleme pe aeroportul international Pearson din Toronto.

United nu a confirmat faptul ca o cana de cafea a facut ca avionul sa aterizeze la Toronto, afirmand ca "e prea devreme sa comenteze pe marginea oricarei informatii specifice despre motivele care au dus la decizia capitanului de a devia aparatul".

Operatorul aerian american a precizat insa ca echipajul aparatului a mentinut permanent contactul cu controlorii, iar decizia de a ateriza la Toronto a apartinut capitanului.

Aparatul Boeing 777 avea la bord 255 de persoane. Pasagerii au fost transportati inapoi in Chicago, de unde au plecat spre Frankfurt marti dupa-amiaza.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3226 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Da (Miercuri, 5 ianuarie 2011, 19:09)

    Babilou [anonim]

    Unul din filmele de lung metraj din seria "Airport" parca cel din '78 (a rulat si in Ro) a avut ca subiect asa ceva.... la reconstituire era cat pe ce sa se repete accidentul deoarece i s-a cerut stewardesei sa repete exact gesturile facute cand servise unul dintre piloti cu cafea....
    • 0 (0 voturi)    
      un motor aspirase o pasare (Miercuri, 5 ianuarie 2011, 21:38)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Babilou

      In film, unul din reactoare a aspirat o pasare si s-a oprit. Avionul putea ateriza in siguranta cu celalalt motor, dar cafeaua varasta a declansat o falsa alarma de incendiu, astfel ca pilotii au oprit si motorul bun! Avionul s-a prabusit, nu au fost supravietuitori. La reconstituire, au putut sa scape deoarece primul motor fusese inchis deliberat, nu era avariat ... Ai fi zis ca in 30 de ani firma constructoare putea rezolva problema cafelei varsate, care genereaza un scurt si deci o alarma!
      • 0 (0 voturi)    
        Intrebare (Joi, 6 ianuarie 2011, 16:58)

        moucha [anonim] i-a raspuns lui Cristian Ioan

        La reconstituire a supravietuit cineva ?
        • 0 (0 voturi)    
          da, nu a fost perfecta (Joi, 6 ianuarie 2011, 21:54)

          Cristian.Ioan [anonim] i-a raspuns lui moucha

          La reconstituire, erau doar doi piloti si stewardesa, in locul pasagerilor , pe scaune erau manechine. Insa intr-adevar, in ultimul momnt a reusit sa redreseze cu motorul intact, asa ca nu a fost o reconstituire perfecta!
  • +2 (2 voturi)    
    Oooooof!!! (Miercuri, 5 ianuarie 2011, 19:12)

    serban [anonim]

    Ai grija don'le!
  • +3 (3 voturi)    
    Daca erau deja pana in gat cu altceva (Miercuri, 5 ianuarie 2011, 19:40)

    moucha [anonim]

    Azi nu s-a intamplat nimic, insa daca pilotii ar fi avut deja pe cap o situatie de criza (sa zicem un incendiu al ului motor), probabil ca scapatul cafelei ar fi pus capac.

    La mine in birou exista o regula: lichidele nu au ce cauta pe masa unde stau electronicele. Dar ma astept ca pana cand in cockpit sa se introduca cani care nu se pot varsa (cum sunt sticlele din care beau sportivii) FAA sa interzica lichidele la bordul avioanelor sau sa introduca cafeaua gel.
  • -2 (8 voturi)    
    responsabilitatea (Miercuri, 5 ianuarie 2011, 20:20)

    Sorin [anonim]

    pai si nu a zis si pilotul simplu "Imi asum responsabilitatea pentru asta"? Dupa care sa se urce frumos in urmatorul avion.