O jurnalista din Kurdistan a fost condamnata la 138 de ani de inchisoare

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 31 decembrie 2010, 7:38 Actualitate | Internaţional


Emine Demir, o fosta jurnalista a unui cotidian kurd din Turcia, a fost condamnata, joi, la 138 de ani de inchisoare, pentru propaganda in favoarea rebelilor kurzi, scrie presa internationala. Demir, redactor la Azadiya Welat ("Libertatea Tarii"), a fost gasita vinovata de faptul ca in articolele sale a luat apararea cauzei Partidului Muncitorilor din Kurdistan (PKK), o organizatie considerata terorista de numeroase tari.

Pedeapsa primita a fost atat de dura pentru ca jurnalista a incalcat in mod repetat legile, intre 2008 si 2009. Ea poate face apel impotriva sentintei.

In Turcia, exista o comunitate kurda de aproximativ 10-15 milioane de persoane. In ultimii ani au fost adoptate mai multe legi in favoarea acordarii de drepturi culturale kurzilor pentru a spori sansele Truciei de a adera la Uniunea Europeana.

Cu toate acestea, presa kurda este deseori tinta unor hartuiri judiciare mai ales daca ia apararea PKK.


Citeste mai multe despre   


















1745 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Kurzii (Vineri, 31 decembrie 2010, 9:04)

    Idealistu [utilizator]

    Acest popor vechi de 20-25 milioane de oameni are nefericirea sa fie impartit intre 3 tari Turcia, Irak si Iran. Au tot dreptul la autodeterminare, dar din pacate, toate retorica internationala referitoare la drepturile popoarelor, nu face nici cit o ceapa degerata. Ma gandesc ca si noi romanii puteam fi in situatia lor, daca nu aveam noroc cu carul.
    • 0 (10 voturi)    
      Un jurnalist australian (Vineri, 31 decembrie 2010, 9:42)

      aaa [anonim] i-a raspuns lui Idealistu

      Un jurnalist australian a fost condamnat la moarte pentru dezvaluirile sale de catre persoane de la varful administratiei americane.

      Acesta a fost etichetat drept terorist si au existat indemnuri pentru executarea lui fara proces venite de la:

      - Sarah Palin, candidata la vicepresedinte USA
      - Peter King, chairman House’s Homeland Security Committee
      - Joseph Lieberman, the Chairman of the Senate’s Homeland Security Committee

      Ghici cine este jurnalistul... :)
      • -2 (12 voturi)    
        nu (Vineri, 31 decembrie 2010, 10:00)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui aaa

        o luptatoare pentru libertatea poporului sau oprimat nu e totuna cu un obsedat de sex si celebritate, amice
      • 0 (0 voturi)    
        condamnat? (Vineri, 31 decembrie 2010, 15:15)

        ampersand [anonim] i-a raspuns lui aaa

        Eu ştiu că nu e nici măcar acuzat în SUA, darmite deja condamnat, başca la moarte. Faptul că X sau Y l-ar condamna la moarte e pe-acelaşi nivel cu faptul că unii i-ar decerna premiul Nobel. "Jurnalistului".
      • 0 (0 voturi)    
        Palin (Vineri, 31 decembrie 2010, 21:19)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui aaa

        Palin... Vis urat... Un fel de Elena Ceausescu americana.

        In primul rand nu pot sa o sufar pentru ca este anti-stiinta (daca nu vreti sa va enervati asa, in prag de an nou, nu cautati pe google: sarah palin fruit fly quote).

        Nu pot sa cred ca cineva care spune ca pamantul are doar 6000 de ani mai avea un pic si ajungea in situatia sa fie al doilea om in stat intr-o super-putere.
  • +1 (5 voturi)    
    Puterea cu orice pret! (Vineri, 31 decembrie 2010, 10:05)

    Daniel [anonim]

    Partea mai urata este ca, intr-adevar, PKK este o miscare terorista. De ce? Simplu: ESTE UN PARTID COMUNIST!!!

    Si, ca orice partid comunist a eliminat fizic orice alta organizatie de alta orientare politica din sanul propriului popor (prin metode de tip mafiot), si-au dominat propriul popor prin forta, au luat taxe de protectie de la toti kurzii care aveau un venit oarecare ... Deviza, ca a oricarui alt partid comunist, PUTEREA CU ORICE PRET, CHIAR CU PRETUL DISTRUGERII PROPRIULUI POPOR!

    Nu e vina kurzilor a nu mai pot scapa de plaga asta (lasata de fosta urss), pkk lichideaza pe oricine incearca o alternativa de reprezentare a kurzilor. Cat despre jurnalista ... In definitiv, daca facea propaganda PKK facea propaganda comunista, asa ca nu am nici o parere de rau. Si la fel ar trebui sa pateasca toti cretinii care de cativa ani afiseaza nonsalanti tricouri cu che guevara - unul dintre criminalii reprezentativi ai comunismului (bineinteles, ei habar nu au ce a facut individul!).
    • +1 (1 vot)    
      Si kurzii refugiati in Romania. (Vineri, 31 decembrie 2010, 11:12)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Kurzii refugiati in Romania din cauza PKK,sunt urmariti si fortati sa plateasca "taxa de protectie".Daca nu platesc,le sunt incendiate proprietatile,rapiti copii,violate fiicele si nevestele.Cine crede ca PKK este o organizatie onorabila cu care sa poti discuta,nu este sanatos la cap.La fel si acei care se declara fani Che Guevara sau Castro.Nu sunt sanatosi la cap.Sa nu ne miram ca au adepti ,inclusiv printre jurnalisti.Nebunii au fost intodeauna priviti cu simpatie.Chiar si cand au facut crime.Este un paradox al societatii moderne.
    • +1 (3 voturi)    
      Hmmm (Vineri, 31 decembrie 2010, 12:14)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      Vezi daca nu citesti ce se intampla?!
      Ai ramas batut in cap si aberezi pe forumuri...
  • 0 (2 voturi)    
    Kurdistan NU EXISTA!!!! (Vineri, 31 decembrie 2010, 19:58)

    Fidel [anonim]

    Ala care ai scris comedia aia de titlu, pune,mana pe carte, Kurdistan nu exista! Exista kurzi care vor un stat,corect, dar nu exista nici un Kurdistan! iar duduia aia e din Turcia! Amatorilor!
    • 0 (0 voturi)    
      mai usor (Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 8:26)

      vercingetorix [utilizator] i-a raspuns lui Fidel

      Din punct de vedere politic, Kurdistan nu exista, dar ca regiune geografica si culturala, da.
      Chiar daca ai avea dreptate, ca ai fi putut sa te exprimi mai frumos. Atragerea atentiei este mult mai apreciata daca se face mai elegant si nu in stilul asta imperativ cu care se pare ca ai fost invatat.