Vicepremierul ungar: Acordarea cetateniei ungare va reunifica natiunea

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 27 decembrie 2010, 19:28 Actualitate | Internaţional


Procedura simplificata de obtinere a cetateniei ungare de catre etnicii maghiari din alte tari, care se va aplica din ianuarie 2011, va reunifica natiunea, a afirmat luni, la o conferinta de presa organizata in parlamentul de la Budapesta, vicepremierul ungar Zsolt Semjen, citat de Agerpres.

Politicianul ungar a apreciat ca facilitarea accesului etnicilor maghiari din tarile vecine la cetatenia Ungariei este o "realizare istorica" si are o importanta cruciala pentru mentinerea identitatii maghiare.

In conditiile in care natiunea maghiara nu a fost niciodata divizata in materie de limba, cultura si istorie.

El a mentionat ca legea dublei cetatenii "nu face distinctie intre cetatenie ungara de categoria A sau de categoria B', subliniind ca "exista o singura natiune si o singura cetatenie ungara".

Zsolt Semjen a subliniat ca legea respecta pe deplin normele europene si ea survine intr-un context in care Ungaria are relatii bune cu toate tarile invecinate.

Vicepremierul ungar a evocat, in acest context, cooperarea stransa romano-ungara si a reiterat ca Ungaria sustine aderarea Romaniei la spatiul Schengen.


Citeste mai multe despre   


















5406 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Initiativa este discriminare oficiala (Luni, 27 decembrie 2010, 19:33)

    Alex [anonim]

    Initiativa discrimineaza etnic cetatenii romani, slovaci sau sarbi.
    Vad ca ungurii se lauda ca avem relatii bune. Atat de bune ca vor sa le strice.
    • +5 (9 voturi)    
      capulaplecatsabianultaie !sa ii lasam pe maghiari (Luni, 27 decembrie 2010, 19:47)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Alex

      sa se reunifice !
      Niciodata sa nu atribuiti rautatii ceea ce poate fi explicat prin prostie"
      - Lama lui Hanlon-
      • -4 (6 voturi)    
        reunificare?, sa fie.... (Luni, 27 decembrie 2010, 20:01)

        Andrzej [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        Ce vor reunifica ungurii decat problemele interetnice si toate vor fi pe capul lor.
        Razboiul din Yugoslavia a fost un nimic pe langa razboiul interenic intre ungaria si restul Europei.
        Ungaria are toate "sansele" sa dedevina israelul Europei.
      • -4 (4 voturi)    
        Hmmm (Luni, 27 decembrie 2010, 20:42)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

        :D Nu pricep ultimul cuvânt...

        ....plecat să bia nultaie?!

        he he he he, maestre!
        Adrian
        • 0 (0 voturi)    
          lol (Miercuri, 29 decembrie 2010, 21:58)

          ady624 [utilizator] i-a raspuns lui ady624

          nu s-a prins nimeni :) Sunt singurul care n-a plecat capul? :D :D :D

          Adrian
      • +1 (1 vot)    
        astept urmatoarea aberatie Sarko! (Marţi, 28 decembrie 2010, 11:38)

        bula [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        ce va mai spune Sarkozy cand se va da cetatenie maghiara celor din Voievodina!!! ca la noi a aberat despre cele cateva mii de cetatenii RE-acordate basarabenilor. Sau poate dl.Sarkozy IGNORA faptul ca Spania acorda cetatenie spaniola urmasilor evreilor expulzati la 1500 -CONQUISTA-.
    • +7 (7 voturi)    
      nu e discriminatorie (Luni, 27 decembrie 2010, 21:13)

      Spock [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Stimabile Alex, in loc sa dai cu parerea aici mai bine citeste legea. Acolo scrie ca pot primi cetatenie maghiara acei oameni care au avut inaintasi (parinti, bunici etc) cetateni maghiari si care pot demonstra ca vorbesc limba maghiara.
      Asta insemana ca multi romani din Ardeal, care nu au fost adusi de comunisti pe aceste meleaguri, pot cere cetatenia maghiara. La citi sarlatani sunt in tara asta nu m-ar mira ca oameni ca Funar, Vadim, Bercea Mondialu etc. sa fluture pe la OTV pasaport maghiar. Gindeste-te pentru multi acest pasaport va fi o poarta catre lumea noua, deoarece ungurii n-au nevoie de vize pentru America.
      PS: Pe tine nu te discrimineaza ungurii, ci rromanii care fura si dau in cap prin Europa.
      • -4 (4 voturi)    
        Ba da. E discriminare (Luni, 27 decembrie 2010, 22:50)

        So [anonim] i-a raspuns lui Spock

        De fapt in spatele acestei legi seascunde faptul ca Ungaria vrea sa dea pasaport unguresc celor de etnie maghiara din Romania si apoi sa aplice ajutoare celor din Romania spunand ca de fapt acorda ajutoare doar cetatenilor proprii, si asta duce la discriminare in Romania.
        Trebuie sa fi orb sau rau intentionat ca sa nu vezi asta.
        INtr-adevar se fura in Romania dar asta nu are nimic de a face cu intentiile expansioniste ale Ungariei.
        Si o problema si mai mare e ca avem in Romania un partid (UDMR) care incurajeaza pe fata segregarea tarii in favoarea Ungariei.
        • +3 (3 voturi)    
          sigur... (Marţi, 28 decembrie 2010, 1:54)

          So [anonim] i-a raspuns lui So

          Se dau "ajutoare" de cativa ani. Trebuie doar sa demonstrezi ca urmezi o scoala cu predare in limba maghiara. Ca valoare cam ca suta de euro de la Guvernul .ro.

          Se mai acorda burse. Multe pe merit. Nu trebuie sa fluturi pasaportul ca sa le obtii, trebuie sa lucrezi pentru ele.

          Se acorda si destui bani prin diverse fundatii. Unele pe criterii politice.

          Cam atat despre bani.

          De ce consideri un act drept expansionism nu stiu. La fel ai putea considera viza SUA din pasaportul Romanesc.

          Dubla cetatenie iti ofera avantaje in Ungaria. Plus calatorii fara vize (desi cred ca SUA vor gasi o modalitate de a se opune). Nimic mai mult.

          Daca esti in continuare frustrat, aplica la o cetatenie suplimentara Moldoveneasca.
        • +1 (1 vot)    
          Uhmmm... ajutoarele (Marţi, 28 decembrie 2010, 2:14)

          WolfyTM [anonim] i-a raspuns lui So

          se dau cui vrei. Daca orfelinatul din orasul X primeste ajutoare, cel din orasul Y nu are ce comenta.

          La fel, putem spune ca suntem discriminati pentru ca in orfelinate din Romania sunt (ipotetic) mai multi copii romi.

          Si atunci cum ramane cu casa de batrani A.M. Guttenbrum care este construit/finantat de nemti? Ai dracu popoarele astea din jur, toti ne dicrimineaza, de aia o ducem noi rau...

          Cadoul il dai cui vrei, nu are nimeni treaba cui ii dai.
    • +3 (3 voturi)    
      Daca asta ii face fericiti (Luni, 27 decembrie 2010, 21:42)

      io [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Sa le acorde cetatenie. Nu vad cu ce m-ar putea deranja pe mine, ba din contra, poate le place in Ungaria si raman acolo.
    • 0 (2 voturi)    
      nu este discriminare oficiala! (Luni, 27 decembrie 2010, 22:23)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Ce nu ai inteles tu Alex, este ca sute de ani tu ai fost TOLERAT in Transilvania (chiar daca ai fost GASIT acolo). Asa incat ei nu vor sa strice relatiile, vor doar ca niciun biudosholah sa nu mai respire aerul lor, ce e asa greu?
      Legea aia a invatamantului e doar un mic pas pentru omenire.
      Singura lor problema a ca nici baietii aia de la vest de Tisa nu-i iubesc asa de mult cum par...
      Mai ales ca au apucat sa vanda deja cam toate padurile!
      • +7 (7 voturi)    
        ei da... (Marţi, 28 decembrie 2010, 3:16)

        HUba [anonim] i-a raspuns lui Radu

        Un singur lucru nu pricepi... Noi suntem considerati bozgori. Voi büdösolá, dar de ce crezi, ca am prieteni romani, cu care ma inteleg?
        Si crede ma... Noi, maghiarii din transilvania, si mai ales secuii suntem diferiti de ei. Cunoastem mai multe limbi, si nu suntem globalizati ca ei. Avem alte valori.

        Ceace priveste dubla cetatenie, Eu sunt maghiar. Este normal ca sa primesc si pasaportul maghiar.
        Moldovenii au pasaport roman. Unde este problema?
        Acordarea dublei cetatenii este o fita a FIDESZului ca sa ramana la putere. Vom primi si drept de vot.

        Si inca un lucru... este mai bine daca nu ne certam. Sa se vada fiecare de treaba lui, sa invete, sa lucreze, sa plateasca taxe. Transilvania este parte a Romaniei si asa si ramane. Ceausescu a fost un geniu.

        Si ultimul lucru, cea ce ne priveste: nu noi suntem inamicii vostri, ci voi insiva. Noi avem traditii, folclor, cultura aparte, ar trebui sa profitati de acest lucru, nu sa-l distrugeti.

        Noapte buna.
        • +1 (1 vot)    
          Ai dreptate ! (Marţi, 28 decembrie 2010, 9:13)

          pinny [anonim] i-a raspuns lui HUba

          Dar sa fii convins ca nici un roman nu doreste distrugerea - dupa expresia ta- identitatii si traditiilor maghiare. Ceea ce be-ar linisti ar fi convingerea ca toti maghiarii si secuii din tara sunt atasati de Romania si fac totul pentru ei personal dar si pentru tara.
        • +1 (1 vot)    
          foarte bine (Marţi, 28 decembrie 2010, 11:24)

          ovidiu [anonim] i-a raspuns lui HUba

          Felicitarii am stat inpreuna si am trait inpreuna si am dus greu inpreuna si santem fratii.
        • 0 (0 voturi)    
          steagul regimentelor secuiesti (Marţi, 28 decembrie 2010, 11:32)

          simplicius [anonim] i-a raspuns lui HUba

          CAPUL DE CAINE arata loialitatea fata de Imperiu. Si sa nu uitam pe macelarul de Kossuth. La fel cum vorbirea in franceza nu-i face pe corsicani francezi......
    • 0 (0 voturi)    
      Zau ?!?!? (Marţi, 28 decembrie 2010, 9:20)

      eddy76 [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Si noi nu dam cetatenie celor din R. Moldova? Care e diferenta ?!?!? Aia nu e discriminare oficiala ?
    • 0 (0 voturi)    
      Ce te doare???? (Miercuri, 5 ianuarie 2011, 17:00)

      Mirciuc [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Unde e discriminarea???
      Partea "proasta" e ca tziganii vorbitori de ungureste se vor declara unguri si vor pleca in Unragia?

      Saraca Românie va rãmâne fãrã niste tzigani, adevarat mai culti si ceva mai curati!
      Asta ca doare!
  • -4 (10 voturi)    
    Usor se fac toate ... (Luni, 27 decembrie 2010, 19:41)

    Basescu a fost demis ! [utilizator]

    Invatamant in limba maghiara, cu ajutorul santajabililor si inebunitilor de putere - pdl, autonomia de facto de care se bucura deja 2 judete din centrul tzarii, cetatenia acordata de Budapesta.

    Pe cand granita pe Carpati domnule (p)resedinte (b)asescu, pret al mentinerii la putere cu orice pret, cu ajutorul maghiarilor.

    Hotnews, poate acest comentariu nu mi-l cenzurati. Suntem romani, dincolo de opiniile politice diferite.

    Multumesc.
    • +6 (6 voturi)    
      Aliodor,nu vreau sa te jignesc !am destule lupte (Luni, 27 decembrie 2010, 20:56)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      cu diversi tonti pe forum , incat sa ma iau de un patriot sincer !si eu sunt ardelean si am avut stramosi care au suferit datorita ungurilor ! politica este arta posibilului !daca nu eram cu maghiarii de 20 de ani in politica,kurve ca Franta si Germania ne-ar fi impartit de mult ,cu binecuvantarea Rusiei !nu maghiarii din Romania sunt problema ,o minoritate unita o duce intotdeauna mai bine decat o majoritate dezbinata!maghiarii din Ungaria sunt sufocati de tigani , 1 la 3 printre copii de scoala ,au nevoie de toti ungurii din lume sa nu ajunga 50% la 50 %cu tiganii intro generatie !si Budapesta este extrem de frumoasa,e pacat sa se umple de tigani !
    • +2 (2 voturi)    
      cetateniile (Luni, 27 decembrie 2010, 21:55)

      aurel [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      Nu este nici-o problema atunci cand Romania acorda cetatenie romanilor din Moldova dar , devine o problema atunci cand Ungaria acorda cetatenie maghiarilor din alte tari ?! Despre aceasta este vorba , nu despre faptul ca maghiarii nu vor sa invete romaneste. In ultima instanta , este problema lor , daca , considera ca pot trai intr-o mare de romani , fara a le cunoaste limba. Fiecare pasare pe limba ei piere.
      • 0 (0 voturi)    
        Adevarat, aurel :-) (Marţi, 28 decembrie 2010, 15:11)

        Anonymus [anonim] i-a raspuns lui aurel

        Cat despre incapacitatea (lipsa de vointa) a maghiarilor de a invata romaneste, e suficient sa citim mesajele de aici, mai ales ale cultului "ovidiu" (evident roman, cel putin dupa nume) de mai sus, si sa observam ca foarte multi romani nu stiu sa scrie corect romaneste... :-))) "inpreuna" "felicitarii", "santem" :-))))
        • 0 (0 voturi)    
          minoritatile (Marţi, 28 decembrie 2010, 18:11)

          aurel [anonim] i-a raspuns lui Anonymus

          Nu numai ca "santem" , dar suntem si "fratii".
          Cu toate acestea , "ovidiu" pare a fi un tip tolerant , ceea ce nu este la indemana oricui.
        • 0 (0 voturi)    
          Catre "Anonymous" mester ... :) (Miercuri, 29 decembrie 2010, 8:50)

          valaki [anonim] i-a raspuns lui Anonymus

          Frate, fratilor, sunteti VARZA! Voi "cunoasteti" o limba, pe care o stalciti in asa hal, incat respectabilul Pruteanu se-nvarte in mormant... . Nu aveti niciun drept sa ne judecati dupa felul in care vorbim o alta limba in afara de cea materna! Macar noi o scriem si o vorbim corect, dar voi? Uitati-va la carcotasi si minunati-va! Asa ca ciocu' mic si burta pe carte, azi-maine limba romana se va transforma in limba rom-englez-francez-italian si alte natii.... Poate nu observati cate cuvinte sunt introduse din engleza? Voi stiti ca in maghiara nu avem nevoie sa importam nimic, deoarece ele exista in aceasta limba? Iar aceasta limba e mai batrana decat romana? Niciodata nu o sa ne uitam limba doar pentru ca unii "patrioti romani" vor dori asa. Concluzie: daca un maghiar face greseli gramaticale, noi avem voie: in schimb, un roman nu. Rusine!
          Nota bene: diferenta de a fi sau a nu fi un bun roman nu este decisa de faptul ca acel cineva scrie sau nu corect romaneste. Guess what: noi traim in armonie aici cu romanii si alte natii, nu trebuie ca voi din "capitala tarii", "micul Paris" sa ne invatati. Sunteti o turma, ati ajuns o turma, dar nu e vina noastra si e cam tarziu sa cautam un tap ispasitor. Rog regurgitati si reveniti la realitate cat mai aveti timp. Multumesc.
    • +1 (1 vot)    
      mai pune mana pe carte.... (Luni, 27 decembrie 2010, 22:56)

      OBS [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      Nea Aliodoare, inainte sa atingi coarda sensibila pentru orice roman (cea a Transilvaniei) haide sa luam lucrurile logic;
      1) Noi nu ar trebui sa vorbim despre unguri, ar trebui sa vorbim despre SECUI, in sensul ca unirea de la 1918 s-a facut cu Ardealul continand secui, nu unguri.

      2) Avand in vedere axioma de la punctul 1) ar trebui sa dam secuilor ceea ce a fost promis la 1919 adica invatamint si judecata in limba lor. Citeste rogu-te decretul regal aferent cu semnatura lui Ferdinand.

      3) Daca nu stii care este diferenta dintre unguri si secui, pune mina pe cartile lui Iorga si informeaza-te. Lucrurile s-ar rezolva foarte simplu daca statul roman ar recunoste minoritatea secuiasca, ar ramane vreo 70000 de unguri, restul s-ar declara secui si UDMR nu ar mai avea sens.

      4) "Pentru lucrurile complicate exista totdeauna solutii simple"....este citat....
      • +1 (1 vot)    
        mai pune mana pe carte.... (Marţi, 28 decembrie 2010, 3:21)

        Huba [anonim] i-a raspuns lui OBS

        http://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%9Ainutul_Secuiesc

        Mai pune si tu putin mana pe carte. In transilvania locuiesc maghiari, si maghiari secui. Ardealul cuntine maghiari, si secui care locuiesc in Tinutul Secuiesc, judetele Harghita, Covasna si o parte a Muresului.

        Mai pune mana pe carte, si lasa aroganta.
      • 0 (0 voturi)    
        nu zau .. (Marţi, 28 decembrie 2010, 9:27)

        eddy76 [utilizator] i-a raspuns lui OBS

        Atunci nici nu stim de ce ne intereseaza fratii nostri moldoveni, ei nu sunt ROmani ... ci Moldoveni :)))
    • 0 (0 voturi)    
      scriere cu premeditare (Marţi, 28 decembrie 2010, 11:34)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      ai o lada de sampanie BUNA de la mine, daca imi arati in legea educatiei o singura data cuvantul ungur sau maghiar. Iar invatamantul pt. minoritati (si srabi, evrei, urcrainieni etc) nu ai voie sa-l interzici.
  • +9 (13 voturi)    
    . (Luni, 27 decembrie 2010, 19:53)

    radukku [utilizator]

    Sustin aceasta idee. E o arma cu doua taisuri pentru unguri. Cu toate ca pe termen scurt influenta Ungariei in tarile vecine va creste, pe termen mediu si lung foarte posibil ca aceasta lege sa duca la un adevarat exod al minoritatilor maghiare spre Ungaria. Cred asta pentru ca stau in Transilvania si de cand am aderat la UE au plecat deja destul de multi maghiari in Ungaria. Un recensamant ar putea sa confirme scaderea mai mica sau mai mare a procentului de maghiari care mai locuiesc aici. Multi au ramas in tara noastra pentru ca cei din Ungaria ii considera unguri de mana a doua, dar odata cu aceasta lege, totul se va modifica substantial. Castigurile pe termen scurt sunt destul de mari pt Ungaria, dar pe termen mediu si lung sunt doar cativa cetateni in plus si scaderea graduala a influentei regionale.
    • +3 (3 voturi)    
      .. (Luni, 27 decembrie 2010, 20:13)

      d [anonim] i-a raspuns lui radukku

      Asa e. E efectul secundar va fi plecarea ungurilor. E logic sa pleci dintr-o tzara saraca intr-una bogata daca ti se ofera posibilitatea.
      • +1 (1 vot)    
        Noi nu plecam. (Marţi, 28 decembrie 2010, 3:24)

        Huba [anonim] i-a raspuns lui d

        Nu voi pleca, de ce sa plec? Avem 10 ha pamant arabil, 3 ha pasune, cca 100 ha padure in composesorat. Este o avere fabuloasa, pe care familia mea a mostenit-o, iar eu trebuie sa le dau mai departe copiilor. Asa ca ramanem.
        • +3 (3 voturi)    
          . (Marţi, 28 decembrie 2010, 4:19)

          radukku [utilizator] i-a raspuns lui Huba

          Nimeni nu-ti zice sa pleci. Ramai, platesti taxe, contribui la dezvoltarea Romaniei. Dar ce te faci cand nu ai acele hectare de pamant si ti se ofera posibilitatea de a te integra cu drepturi depline intr-o comunitate mai bogata care vorbeste aceeasi limba cu tine?
          Majoritatea celor care nu vor pleca sunt batranii care se simt legati de pamant si merg pe principiul "sunt prea batran pentru asta". Tinerii maghiari cu 2 lei in buzunar vor pleca din Romania fara sa se uite inapoi. E fapt dovedit. Am cunostinte maghiare care si-au luat talpasita in Ungaria cand erau tineri, apoi si-au dus acolo toata familia.
          Cand vrei cu adevarat sa pleci nu mai conteaza ca ai 1000 ha de pamant arabil, 5000 ha de padure. Vei vinde totul si vei pleca.
          • 0 (0 voturi)    
            ... (Marţi, 28 decembrie 2010, 12:54)

            dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui radukku

            la fel gandesc si basarabenii. vor sa plece cu orice pret in Romania. E ceva omenesc si de inteles sa cauti o viata mai buna intr-o tzara mai bogata.
          • 0 (0 voturi)    
            Si totusi... (Marţi, 28 decembrie 2010, 16:39)

            Huba [anonim] i-a raspuns lui radukku

            Eu ma simt bine acasa. Caci aici e casa mea, chiar daca suntem bozgori pentru unii, noi acasa ne simtim. Maghiarii din Ungaria au devenit globalizati, le-au spalat creierul. Secuiul in Ungaria este Roman, asta este nu ai ce face.

            Sper sa nu ai dreptate. Eu unul raman. Ramane si sotia cu mine. Cea ce priveste copii nostri, sper sa le putem invata adevaratele valori.
    • +1 (1 vot)    
      99% corect radukku (Luni, 27 decembrie 2010, 20:18)

      bigone [anonim] i-a raspuns lui radukku

      E adevarat ceea ce spui procentajul maghiarilor va scadea vor pierde majoritatea peste tot unde erau 60 % si romani 40% (pe termen mediu de 10 ani)- cu o singura exceptie jud.Harghita. Aici efectul va fi foarte mic chiar comparativ cu Covasna unde situatia romanilor se va imbunatati (acum romani+tigani = aprox.30%). De asemenea comunitatile cu sub 20% maghiari vor fi practic desfiintate in termen de 10-20 ani.Oricum creeaza conditiile ca la urmatorul recensamant din 2021 sa inregistram sub 800000 de maghiari si deci scaderea lor spre 3% - o minoritate insignifianta..
      • 0 (0 voturi)    
        . (Luni, 27 decembrie 2010, 22:42)

        radukku [utilizator] i-a raspuns lui bigone

        Partial adevarat ce spui. In localitatile unde majoritatea covarsitoare e formata din etnici maghiari (peste 90%) nu va fi modificata foarte mult proportia maghiarilor. Dar! Populatia acelor localitati va scadea chiar si mai mult pentru ca tinerii din acele comunitati nu vor cunoaste limba romana nici macar la nivel mediu insa vor dori sa aiba o viata mai buna. Unde se vor integra mai bine? In Bucuresti, Cluj ori Timisoara? Sau in Budapesta, Szeged, Debretin?
        La fel si cu legea educatiei care prevede invatarea anumitor materii in limba materna mi se pare excelenta. Partea proasta e ca reduce rata asimilarii culturale, dar partea buna e ca duce la cresterea posibilitatii dezvoltarii profesionale a individului in Ungaria si mai putin in Romania.
    • +2 (2 voturi)    
      pe naiba... (Luni, 27 decembrie 2010, 20:33)

      aleks [anonim] i-a raspuns lui radukku

      totul e legat de alegerile de al ei, si de goana populista si stupida dupa voturi.
      pe ungurii de acolo nu-i intereseaza deloc cine primeste si cine nu cetatenie, iar ungurii din romania care au simtit nevoia sa plece dincolo au plecat demult.
      secuii nu se considera unguri, ei au fixurile lor cu tinutul secuiesc, nu vor cetatenie de budapesta
      un mare fass, de care doar romanii sunt interesati, din cauza propagandei disperate stil vadim tudor sau funar si alt senili blocati in anii 90...
      • -1 (1 vot)    
        alex nu ai ce face (Marţi, 28 decembrie 2010, 0:03)

        tepes [utilizator] i-a raspuns lui aleks

        Ba,n-or plecat de mult,prima data au plecat pionieri temerari, de-abia acum va incepe exodul tinerilor-din aceste judete mai ales acum cind ei pot liber in spatiul senghen,deageaba te strofoci tu aleks nu poti opri cursul istoriei(panta rey)
        • +2 (2 voturi)    
          Dream on. (Marţi, 28 decembrie 2010, 3:29)

          Huba [anonim] i-a raspuns lui tepes

          Cand Iliescu a organizat evenimentele sangeroase din Targu Mures, majoritatea maghiarilor au plecat, mai ales medicii. Ati profitat de acest lucru? Nu.
          Ati vandut sasii? Da. Ati avut de castigat? Nu. Le plimbati prin orasele lor, (Sibiu, centru cultural EU) si le aratati, aici au locuit sasii. Da le-am vandut.
          Ati profitat de acest lucru? Da, dar ati pierdut o natiune care lucra, platea taxe.

          Dar noi nu plecam. Suntem Secui, firea noastra e sa traim aici. Fiti mandru de acest lucru, si va rog din suflet, nu ne vindeti.
          • 0 (0 voturi)    
            BS (Marţi, 28 decembrie 2010, 12:14)

            dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Huba

            Sasii au vrut sa plece. Oricine ar fi plecat atunci din Romania ceausista. Au fost oameni care sia-u riscat viata la granitza ca sa fuga in Yugoslavia, asa ca lasa-m acu "sarmanii" de sasi care au fost vanduti. Ei au avut noroc ca tzara lor a platit si au scapat de iadul comunist.
            Ei sunt cei care au fost favorizati de soarta, nu noi, cei care nu am de ales decat sa stam aici. Nu a platit nimeni ca sa ne scoata pe noi de aici.
          • 0 (0 voturi)    
            BS again (Marţi, 28 decembrie 2010, 12:17)

            dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Huba

            Nu trebuie sa ne convingi pe noi ca nu pleci, ci pe conationalii tai care pleaca pe capete intr-o tzara mai bogata decat Romania.
    • -1 (1 vot)    
      Nu e adevarat. (Luni, 27 decembrie 2010, 22:59)

      Soro [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      Nu asta se urmareste ci ca numarul maghiarilor sa creasca pentru ca se vor da ajutoare cetatenilor maghiari din alte tari. Cetatenia se dadea oricum daca vroiai sa te muti in Ungaria. Problema e ca ei vor castiga cetateni fara sa aiba teritoriu si asta va duce la segregari in celelalte tari.
      Ei fac acum cetateni noi maghiari pentru ca li s-a interzis sa acorde ajutoare maghiarilor din alte tari (si Romania le-a interzis asta considerant - pe buna dreptate - ca e discriminare) ir acum fac pe oricine cetatean ca sa poata face aceasta. Problema e ca acet fapt va duce la dezbinari intre maghiari si ceilalti din Romania iar maghiarii vor vrea din ce in ce mai mult ca zonele lor sa se uneasca cu Ungaria.
      Ungaria e o tara perversa si nu se vor opri aici.
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Marţi, 28 decembrie 2010, 6:28)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui radukku

      Dam moldovenilor cetatenie romana dar strambam din nas cand ungurii fac acelasi lucru cu cetatenia maghiara. Eu ma bucur sincer pentru maghiarii cu cetatenie romana ca au o optiune in plus.
  • 0 (0 voturi)    
    Că ar acorda cetățenia ungurilor (Luni, 27 decembrie 2010, 19:57)

    ixulescovici [anonim]

    din afara granițelor nu ar fi o problemă,ci aceea că o vor acorda și secuilor sau ceangăilor din Transilvania,respectiv Moldova.
    Iar statul român ar trebui să nu permită accederea în funcțiile publice a celor cu dublă cetățenie.
    Oare la nemți există o Uniune a Turcilor Democrați din Germania ? Că sunt câteva milioane ?
  • +2 (2 voturi)    
    foarte bine! (Luni, 27 decembrie 2010, 20:03)

    Radu [anonim]

    si noi facem acelasi lucru in Republica Moldova. poate invatam de la unguri sa avem curaj sa oferim cetatenia... de fapt sa le-o redam si romanilor din Ucraina
    • 0 (0 voturi)    
      Spatiul UE (Luni, 27 decembrie 2010, 23:04)

      Soro [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Problema e ca noi dam cetatenie peste granita UE iar ei o dau in interior. Ce facem noi e mai grav din perspectiva UE.
      Bineinteles ca si noi si ei avem acelasi interes de a ne recastiga integritatea nationala.
      Ungurii se bat cu Romania in problema asta iar Romania se bate cu Ucraina.
      Poate suntem intr-o pozitie buna in raport cu Ungaria (teritoriu si populatie) dar in dezavantaj fata de Ucraina.... asa ca ..... cu grija.
      • 0 (0 voturi)    
        ochii pe geografie (Marţi, 28 decembrie 2010, 11:44)

        bula [anonim] i-a raspuns lui Soro

        si pe istorie. In Voievodina este o puternica minoritate maghiara. SI mai au si Croatia si Bosnia.
  • 0 (0 voturi)    
    Genial (Luni, 27 decembrie 2010, 20:12)

    qaziop [anonim]

    Asta vrea sa creasca baza de impozitare. Adica vrea sa le ia pensiile la si la astia noi. O natiune mare, cu pensii nationalizate.

    Si desigur ca respecta legile europene, ca si furtul pensiilor tot dupa legile europene s-a facut.

    Mare e gradina...
  • -1 (1 vot)    
    Felicitari, probleme, curiozitati (Luni, 27 decembrie 2010, 20:38)

    Dan [anonim]

    Felicitari Ungariei pentru acest proiect national dus la capat. Din pacate noi nu am avut un proiect de tara dupa 1990 (nu am avut nici proiecte locale de dezvoltare a comunitatilor, poate cu exceptia Sibiului). Problema e, incercand sa ma pun in pielea maghiarilor din Romania care vor avea dubla cetatenie, este daca nu cumva "de facto" vor fi in continuare tratati drept cetateni de rangul doi, in raportul cu maghiarii din Ungaria. De observat, insa, ca aceasta e o conditie cunoscuta lor, la care s-au adaptat (si rezistat), atata timp cat si in Romania maghiarii sunt tratati (de la relatii cetatenesti la cele institutionale) in multe cazuri drept conlocuitori, cetateni de gradul 2. Formele de rezistenta la marginalizarea produsa de societatea romaneasca le cunoastem, in mare, ar fi de interesant de vazut ce forme de rezistenta vor dezvolta acesti dublu-cetateni fata de tratamentul maghiarilor din Ungaria.
  • -3 (3 voturi)    
    Să se mute (Luni, 27 decembrie 2010, 21:07)

    m3th0dman [anonim]

    Dacă tot vor să le dea cetăţenia, să se şi mute în Panonia lor.
  • +6 (6 voturi)    
    Hmmm (Luni, 27 decembrie 2010, 21:32)

    MRSmrs [utilizator]

    Iata si alte stiri peste care HotNews le "sare":
    "-Preşedintele Traian Băsescu l-a decorat pe Ilie Botoş, fostul procuror general al României în mandatul căruia a fugit din ţară Omar Hayssam, cu Ordinul "Virtutea Militară" în grad de Cavaler, cu însemn pentru militari. Alături de Botoş au mai fost decoraţi alţi doi generali. Decretul prezidenţial a fost semnat pe 20 decembrie şi publicat pe 27 în Monitorul Oficial. "-
  • 0 (0 voturi)    
    unde vor vota noii cetateni?? (Luni, 27 decembrie 2010, 21:52)

    elena [anonim]

    In Ungaria sau in Romania?
    Al cui presedinte il vor alege??
  • 0 (0 voturi)    
    Cetatenie pt toti romanii de peste granite ... (Luni, 27 decembrie 2010, 22:29)

    Mihai S [utilizator]

    .... in contra-partida. Este o optiune viabila si pentru noi din momentul in care UE isi da acordul efectiv pentru unguri. Daca noi introducem o astfel de lege prin care oferim cetatenie fratilor de peste Prut in conditii mult mai facile decat pina acum, ce va spune Rusul? dar Sarbul ? dar Ungurul ? crede cineva ca vor sta pasivi ? Dar ce se va intimpla in unele state europene unde inevitabil sunt probleme de acest gen in jurul granitelor .... Parerea mea este ca UE nu va permite instituirea efectiva a unei astfel de legi, consecintele la nivel european pot fi destul de grave.
  • 0 (0 voturi)    
    Asta va deranjeaza pe voi (Luni, 27 decembrie 2010, 23:08)

    Catalin de la granita cu ungurii [anonim]

    Nu uitati ca acum 4 sau 5 ani a avut loc acel referendum in Ungaria pentru acordarea cetateniei etnicilor maghiari din romania si nu sa votat favorabil acel referendum..asta spune ceva.
    Ce va faceti sa credeti ca sa schimbat ceva de atunci?
    nimic!
    nu asta sa va deranjeze pe voi ci faptul ca inca in bihor si alte judete ROMANESTI se ridica statui eroilor luptei maghiare impotriva romanilor (si placi comemorative)..
    asta ar trebui sa fieo problea!
  • 0 (0 voturi)    
    legat de secui (Luni, 27 decembrie 2010, 23:10)

    Catalin de la Oradea [anonim]

    Vor automie? Fie autonomie ..
    Dar sa fie si granita si viza de intrare in Romania.Sa isi construiasca si centrale electrice si sa isi bata moneda..asha cum se cuvine
    • 0 (0 voturi)    
      mai citeste (Marţi, 28 decembrie 2010, 2:01)

      Elod [anonim] i-a raspuns lui Catalin de la Oradea

      Ar fi in beneficiul tarii daca s-ar duce urgent pana la capat acordarea autonomiei pentru teritoriile istorice. De ce tip, ramane de discutat.
  • 0 (2 voturi)    
    Viitor roz sau miiic si negru? (Luni, 27 decembrie 2010, 23:22)

    Panthera Roz [anonim]

    Daca UE rezista,in timp scurt a fi cetatean al Romaniei sau Ungariei va fi un delatiu,ceva de culoare locala.Daca nu ne convine ca nu va mai fi frontiera cu Ungaria,sa cerem iesirea dar s-ar putea sa nu mai avem granita (asta e cuvint de origine rusa) cu partea ailalata.E mare deosebire in a da cetatenia unor cetateni din afara UE-moldovenii si a da cetatenie dubla unora din "marea familie europeana" (hi,hi,hi).Ca si la noi,ungurii nu se prea duc la vot asa ca nu prea vad cistig lelctoral iar cum maghiarii sunt pe cale de disparitie,stranepotii nostri vor lupta pentru drepturi egale cu altii-rrrromi.Sa treaca 2012 si mai vedem.Oricum ,noi deteptii astia din tarisoara nu avem nici o perspectiva asupra viitorului ,nici un proiect care sa ne duca undeva.
  • 0 (0 voturi)    
    CSM > UE ? (Marţi, 28 decembrie 2010, 15:02)

    intreb [anonim]

    oare UE are un organism suprastatal, sinonim cu CSM nostru/ Asa, fieare face ce brea in UE sau 'pestele cel mare inghite pe al mic'
    ....
  • 0 (0 voturi)    
    Precizare (Miercuri, 29 decembrie 2010, 15:35)

    stelian [anonim]

    Just ar fi ca in momentul primirii cetateniei ungare , cetateanului roman de etnie maghiara sa-i fie retrasa cetatenia romana. Si s-ar rezolva problema.
  • 0 (0 voturi)    
    Eu sant roman. (Miercuri, 29 decembrie 2010, 17:40)

    Cosmin [anonim]

    Eu sant roman din Transilvania si traiesc momentan in Franta si muncesc cinstit fara sa fur sau sa smecheresc Normal ca orice roman din Transilvania stiu bine ungureste pentru ca am crescut de mic in curte cu prietenii mei care erau si unguri ; Aici in Franta stiti ce am patit , m-am in talnit cu cunostinte romani , eu fiind inca bucuros ca i-am intalnit stiti ce mi-au facut , mi-au spart masina si mi-au furat banii ; Stiti cine m-au ajutat ? m-au ajutat ungurii din Ungaria pe care i-am cunoscut la locul de munca .
    De atunci daca ma intreaba vreun francez de unde sant (pt ca imi aud accentul) le spun ca sunt ungur . Sper cand ma intorc in Romania poate reusesc sa-mi iau si cetatenia maghiara si sa-mi iau o casa in Ungaria ca am auzit ca-s ieftine . Eu am fost 100 % patriot roman si gandesc asa; Pot sa vorbeasca orice politicienii si toti nationalistii , PE MINE VIATA CRUDA M-O INVATAT .