Dmitri Medvedev: Nu va fi niciun China Town in Rusia

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 27 decembrie 2010, 14:52 Actualitate | Internaţional


"Oameni de diferite nationalitati trebuie sa aiba dreptul de a trai in orice loc in Rusia. Nu va fi niciun China Town in aceasta tara", a declarat luni presedintele rus Dmitri Medvedev in cadrul sedintei comune a Consiliului de Stat si a Comisiei Prezidentiale privind Proiecte nationale prioritare, informeaza Interfax.

"Nu putem bloca libera circulatie a cetatenilor din intreaga tara, dar trebuie sa controlam acest proces. Nu putem aseza reprezentanti ai unei nationalitati intr-un singur loc si oameni de alta nationalitate intr-un alt loc", a spus el.

"Tara este in miscare si noile structuri pot sa apara. Nu vom forma in mod deliberat niciun China Town", a spus el.

"Suntem o tara unita si trebuie sa invatam sa traim alaturi unii de altii. Altfel, nu vom reusi si previziunile cele mai sumbre ale anilor 1990 se vor adeveri", a conchis Medvedev.


Citeste mai multe despre   


















3990 vizualizari

  • +6 (16 voturi)    
    ... (Luni, 27 decembrie 2010, 15:03)

    dragos234 [utilizator]

    Astia vor sa-i rusifice si pe chinezi.
    • 0 (10 voturi)    
      re (Luni, 27 decembrie 2010, 15:22)

      rex [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      pai...chinezii sunt comunisti, ce sa mai rusifice?
    • +4 (4 voturi)    
      . (Luni, 27 decembrie 2010, 15:38)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      Uita-te la populatiile acestor tari. Se chinezesc rusii, nu invers.
    • +4 (8 voturi)    
      de ce nu (Luni, 27 decembrie 2010, 16:10)

      pi [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      baieti destepti...si noi ar fi trebuit sa "romanizam" ungurii. Imprastiati ...cite o familie in fiecare sat din ro...si ai fi vazut ca acum nu mai aveau pretentii teritoriale.
    • 0 (0 voturi)    
      substratul e altul..... (Marţi, 28 decembrie 2010, 16:07)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      china a inceput de mult "invadarea" economica a rusiei.

      mii de firme si firmulite chinezesti au invadat deja siberia. in fruntea lor se afla cite un rus care se multumeste cu ratia de votca iar chinezii fac ce vor.

      asta-l sperie pe putin dar procesul nu poate fi oprit din cauza imensei puteri economice a chinezilor si a lipsei concurentei....

      vom asiste in curind la dezvoltari conflictuale mai ales in siberia....
  • +3 (9 voturi)    
    Bravo! Iata o judecata sanatoasa. (Luni, 27 decembrie 2010, 16:11)

    valisa [utilizator]

    Chinezii sunt liberi sa traisca unde vor, dar dupa regulile societatii in care se stabilesc. Nu le convine?... sunt liberi sa plece.
  • +3 (5 voturi)    
    Nici Stalin n-ar fi zis-o mai bine! (Luni, 27 decembrie 2010, 17:27)

    Cataleya [utilizator]

    Adica puteti sa va stabiliti unde vreti voi, dar locul il aleg eu....


    "se trimite comentariul"

    Si cu asta basta.
    Pagina bleaga...
    • -1 (1 vot)    
      cine pe cine... (Marţi, 28 decembrie 2010, 9:29)

      un mitic [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      Aiurea ! De ce le este frica nu scapa ! Biblia nu spune ca rasa ruseasca va domina lumea ci rasa galbena !
  • +3 (5 voturi)    
    Va fi un China town (Luni, 27 decembrie 2010, 18:24)

    Nielus [anonim]

    mare cat toata Siberia :P
    • 0 (0 voturi)    
      Rusia (Marţi, 28 decembrie 2010, 0:30)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui Nielus

      Sa stii ca ai dreptate. Dar pentru Europa este bine. Rusia are dezavantajul densitatii mici a populatiei.
  • +1 (1 vot)    
    desi (Luni, 27 decembrie 2010, 20:44)

    jools [anonim]

    exista o statie de metrou in Moscova - China-town (Kitay gorod)
  • +1 (1 vot)    
    Tot asa... (Luni, 27 decembrie 2010, 23:01)

    secuiu [anonim]

    ...si la noi, ungurilor care nu le convine, sa plece.
  • 0 (0 voturi)    
    Harcov Town? (Marţi, 28 decembrie 2010, 18:36)

    george cosbuc [anonim]

    In judeţele Covasna şi Harghita se practică de peste 2o ani acest concept!
    Nu contează decât elementul etnic maghiar şi secuiesc!
    Locurile de muncă, aprobările de tot felul se dau numai cu respectarea acestui principiu de ghetoizare etnică. Nu permit penetrarea in zonă a altor etnii!
    Nu dau 2 bani pe legile şi constituţia României!
    Aproape toate străzile, afişele, au ca prioritate limba maghiară. Examenele de bacalaureat la materia Limba Română se dau sub supravegherea profesorilor de etnie maghiară, notele acordate fiind foarte mari, deşi nu vorbesc coerent româna. Nu participă la sărbătorirea zilei naţionale! STATUL ROMÂN TACE! DOARME? VEGHEAZĂ? Dracul de Băsescu mai ştie!