VIDEO O racheta indiana care urma sa plaseze pe orbita un satelit a explodat la mai putin de un minut de la decolare

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 26 decembrie 2010, 11:22 Actualitate | Internaţional


Racheta a explodat la 47 de secunde de la lansare
Foto: Reuters
O racheta indiana care urma sa plaseze pe orbita un satelit de comunicatii a explodat sambata la mai putin de un minut de la decolare. Oamenii de stiinta au preferat sa distruga racheta, dupa ce au pierdut controlul asupra acesteia, din cauza unei avarii, a anuntat directorul Agentiei spatiale indiene, citat de Le Figaro.

Racheta a decolat de la baza de lansare Sriharikota, la circa 80 de kilometri de orasul Chennai, in sudul tarii. Lansatorul GSLV al satelitului GSAT-5P a deviat de la traiectorie si a fost detonat la 47 de secunde de la lansare, la o altitudine de opt kilometri, iar resturile au cazut in mare, a precizat M. K. Radhakrishnan, directorul organizatiei indiene de cercetare spatiala.



"Datele indica faptul ca ordinele computerelor de la bord nu mai aveau contact cu motoarele primei faze a lansarii, dar trebuie sa analizam ce a provocat avaria si noi speram ca vom avea informatiile asupra cauzelor", a adaugat Radhakrishnan. Lansarea, prevazuta initial pentru 20 decembrie, a fost amanata dupa ce inginerii au descoperit o scurgere la unul dintre motoarele rachetei, potrivit agentiei indiene de presa UNI.

In iunie, India, care spera sa lanseze o prima misiune in spatiu pana in 2016, lansase cu succes cinci sateliti, la trei luni dupa ce suferise un alt esec, cand o racheta a explodat in timpul misiunii. India a lansat in 1963 un program spatial propriu, pentru a-si reduce dependenta de alte tari in ceea ce priveste lansarea satelitilor.

Aceasta tara a intrat pe piata internationala a lansarilor comerciale cu plasarea pe orbita, in 2007, a unui satelit italian. In ianuarie 2008, o racheta indiana a plasat pe orbita un satelit israelian de spionaj. India intentioneaza sa lanseze prima sa misiune lunara in 2016, gratie unei finantari publice de circa 2,8 miliarde de dolari.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3938 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    meseriaşă coloana sonoră (Duminică, 26 decembrie 2010, 12:09)

    ampersand [anonim]

    Excelentă coloana sonoră muzicală a videoclipului, muzică şi voie bună, ai putea crede că e realizat de pakistanezii bucuroşi de explozia caprei vecinului.
  • -4 (12 voturi)    
    sunt shocat (Duminică, 26 decembrie 2010, 14:29)

    tatanka [anonim]

    vai,,, cum, indienii geniali au dat-o in bara? incredibil!!!

    'r-ati ai dracu' de baragladine nesplate!!!!!!!!!
  • -4 (12 voturi)    
    Baba si boxul (Duminică, 26 decembrie 2010, 14:48)

    Andrei [anonim]

    Mare tare producatoare de satelitii !! ha....
    • +7 (13 voturi)    
      noroc (Duminică, 26 decembrie 2010, 18:34)

      noroc [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      noroc cu noi, romanii, care le dam lectii. pai ce, ca ei, sa lansam rachete care sa se prabuseasca si sa rada altii (pesemne indienii sau ungurii) de noi? mai bine NU LANSAM! lasa ca nu suntem in stare sa facem nici macar rachete din celofan, dar ce bine e sa radem de altii ca ale lor nu sunt perfecte!

      decat rachete indiene imperfecte, mai bine rachete romanesti inexistente, nu-i asa?

      ah, ce mandru ma simt ca sunt roman! iti multu;esc ca mi-ai amintit!
        #showComment
  • -4 (12 voturi)    
    nu-i de mirare (Duminică, 26 decembrie 2010, 17:54)

    Made in Bangladesh [anonim]

    de unde sa stie tiganii cum sa arunce racheta in spatiu, cand pana acu' faceau doar oale si cazane ?
    • +3 (11 voturi)    
      ah (Duminică, 26 decembrie 2010, 18:50)

      ah [anonim] i-a raspuns lui Made in Bangladesh

      ah, dar in schimb, cat de bine stim noi romanii sa fecm rachete!!!! te si miri cum de naiba nu ne-au descoperit americanii pana acum!!! suntem rivalii lor nr. 1. sau, mai degraba americanii, rusii si indienii nu sunt decat trepadusi pe lnga noi, romanii, cu falnicele noastre rachete!

      sa ne vedem lungul nasului inainte sa deliram!
  • -2 (10 voturi)    
    indienii trimit rachete (Duminică, 26 decembrie 2010, 17:56)

    NASA [anonim]

    dar asta nu inseamna ca sunt destepti, ci ca sunt multi !
    • +5 (7 voturi)    
      si (Duminică, 26 decembrie 2010, 18:51)

      si [anonim] i-a raspuns lui NASA

      si suedezii fabrica avioane de vantoare supersonice si nu sunt decat vreo 10 milioane. oare ei ce-or fi zicand de romani? multi si.. destpeti (desigur).
        #showComment#showComment
  • -2 (8 voturi)    
    :d (Luni, 27 decembrie 2010, 2:33)

    Silviul [anonim]

    N-au ajuns ei in spatiu, dar castiga premiul pentru cea mai mare distanta la care au proiectat un cazan de tuica. Au cu ce sa se mandreasca la viitoarea reuniune a satrelor de tigani de la Costesti.
  • +1 (3 voturi)    
    spectacol, nu gluma (Luni, 27 decembrie 2010, 10:10)

    kllaus [anonim]

    la ce explozie frumoasa au reusit sa faca, cred ca o sa comande si Al-Qaeda cateva bucati, asa incat au productia asigurata. Or fi un fel de Tata al rachetelor. Imi si imaginez un constructor de astfel de rachete, care se usureaza la marginea drumului cu o telecomanda de racheta cosmica intr-o mana si cu o frunza in cealalta.