UPDATE Atentat sinucigas, comis de o femeie in Pakistan: cel putin 80 de morti

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 11:09 Actualitate | Internaţional


Peste 80 de persoane au fost ucise sambata in Pakistan intr-un atentat sinucigas comis intr-un centru de distribuire a alimentelor apartinand Programului Alimentar Mondial al ONU si o serie de raiduri desfasurate de elicoptere, relateaza AFP.

Explozia a avut loc in Khar, principalul oras din districtul Bajaur, un fost bastion al militantilor talibani, care au fost la originea multor atacuri sinucigase in zona.

"Cel putin 41 de persoane au murit si mai mult de 1o0 au fost ranite in acest atentat sinucigas", a declarat initial un oficial din administratie.

Au existat relatari contradictorii despre atacatorul sinucigas. Unii oficiali au declarat ca a fost o femeie in timp ce altii au spus ca atacatorul era un barbat care purta o burqa.

Administratorul adjunct de Khar, Tariq Khan, a declarat pentru AFP ca atacul cu bomba a fost  comis de catre o femeie.

"A fost un atentator sinucigas de sex feminin", a declarat Tariq Khan.

Oficiali din politie au declarat, de asemenea, ca atacatorul a fost o femeie, care a reusit sa treaca de punctul de control si a aruncat o grenada catre agentii de paza inainte de a declansa bomba.


Citeste mai multe despre   


















2761 vizualizari

  • +9 (29 voturi)    
    Islam (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 13:55)

    Geo [anonim]

    Islamul in toata splendoarea lui, felicitari aveti o religie nemaipomenita a pacii.
    • -4 (22 voturi)    
      ce are (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 15:54)

      xcvb [anonim] i-a raspuns lui Geo

      Islamul cu terorismul? a fost probabil o "vaduva neagra" sau o alta actiune de razbunare. sa nu confundam religia cu extremismul religios. si noi, crestinii, avem scheleti in dulap.
      • +4 (14 voturi)    
        Are (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 19:08)

        Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui xcvb

        Astia sunt martiri intru Allah, asa incat e total religios terorismul lor.
      • +6 (16 voturi)    
        Are multe... (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 19:15)

        Costique [anonim] i-a raspuns lui xcvb

        ...caci e singura religie care cere uciderea "necredinciosilor" promitand rasplati in rai pentru cei ce o fac...De ce crezi ca se sinucid? pentru ca religia le spune ca o s-o duca super-misto dupa viata de rahat si de ratati intelectuali ce o au aici (doar nu crezi ca se sinucid sefii, nu , aia sunt cei ce strag banii) !
        • -1 (3 voturi)    
          Vezi ca habar n-ai! (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 20:41)

          Coca [anonim] i-a raspuns lui Costique

          Arata-mi tu in Coran, sura exacta in care se vorbeste despre sinucidere, atentate cu bombe, virgine si rai!
          Astept cu drag citatul!
          • 0 (2 voturi)    
            da-mi voie sa te luminez (Duminică, 26 decembrie 2010, 20:04)

            gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Coca

            Quran 4:89 “seize them and slay them wherever you find them: and in any case take no friends or helpers from their ranks.”

            Nu se vorbea despre antentate cu bombe pentru ca barbarii aia nu aveau de unde sa stie ce sunt alea, la vremea cand s-au scris versurile in cauza. In orice caz, ca nu scrie despre asa ceva (bombe) nu e o scuza atata vreme cat sunt numeroase indemnuri , foarte explicite, la uciderea altora.

            Daca mai vrei citate poftim aici: http://www.thereligionofpeace.com/Quran/023-violence.htm

            ... ignoranta pe care o afisezi nu e o scuza domnule keyboard. Orice om rational si intreg la minte, care citeste coranul macar o data, isi va da seama ca aceasta e doar o carte ce promoveaza o religie primitiva si barbara ... nimic mai mult
        • -1 (3 voturi)    
          IA DE AICI (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 20:58)

          keyboard [utilizator] i-a raspuns lui Costique

          http://en.wikipedia.org/wiki/Saffron_terror


          Sa mai cititi si voi 3 randuri sa va destupati mintea!
          Ca sa vada si Orpheus si alti imbuibati ca el ca practicile sinuciage cu bombe nu sunt traditii "musulmane" ci in zona Pakistan-India sunt practicate si de miscarile radicale hinduse, nu mai vorbesc de tigrii tamili din Sri Lanka (L.T.T.E):

          http://en.wikipedia.org/wiki/Liberation_Tigers_of_Tamil_Eelam

          Asa ca lasati-o moarta daca nu stiti nimic!
          Sa-mi aratati voi mie unde scrie in traditia hindusa sa te arunci in aer, sau in cea musulmana!
      • -1 (3 voturi)    
        avem si noi (Duminică, 26 decembrie 2010, 0:05)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui xcvb

        Doar ca la noi se arunca cu mici si manele la alegeri si nu cu bombe. In rest da, suntem la fel
    • -7 (21 voturi)    
      ALT FRUSTRAT CARE N-ARE HABAR (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 19:42)

      Fidel [anonim] i-a raspuns lui Geo

      CE VORBESTE!
      Ti-as da eu tie draga amatorule niste atentate facute in ultimii 30 de ani de crestineii tai, pe langa care asta de azi din Pakistan e foc de artificii si atat!
      Poate vrei sa-ti amintesc de irlandezi cum bubuiau cu englezii de nu se vedeau, pe considerente religioase, de clinicile de avorturi din USA aruncate in aer, de bomba de la Oklahoma, de popii pedofili si altele!
      Asa ca las-o mai moale, uita-te in cocina proprie inainte sa vorbesti de altii! Nu tot ce se intampla in Orientul Mijlociu, Iran sau Pakistan,tine de religie, e multa politica si vechi rani sociale!
      Dar ametitii catalogheaza repede orice se intampla acol oca avand un substrat religios!
      • +4 (16 voturi)    
        titlul din comentariul tau... (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 20:02)

        toteu [anonim] i-a raspuns lui Fidel

        ti se potriveste de minune...
        • -1 (3 voturi)    
          DIN CONTRA, POATE TIE TI SE POTRIVESTE! (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 20:42)

          Fidel [anonim] i-a raspuns lui toteu

          Eu am dat argumente, tu esti doar un amator de stiri mondene care habar n-are dar comenteaza! Nici nu stii unde e pe harta Pakistanul si daca nu era Wikipedia nu stiai nici cum te cheama!
          • 0 (2 voturi)    
            argumentele tale imi spun ca esti un COPIL ... (Duminică, 26 decembrie 2010, 18:37)

            toteu [anonim] i-a raspuns lui Fidel

            Wikipedia este unul din putinele lucruri bune din era internetului...

            Nu uita ca traiesti intr-o tara crestina si toleranta fata de alte religii, o tara in care ai acces la informatii si poti sa te documentezi, in acest fel putandu-ti crea propria parere ...

            Crezi ca poate fi la fel pentru tine in Pakistan (oriunde ar fi el pe harta)?

            Si crestinismul a avut o perioada intunecata ...dar au reusit sa treaca peste ... nu mai indeamna pe nimeni la violente... pe cand islamismul...

            ca fapt divers, nu cred in povestile niciunei religii

            @Hotnews .. cred ca persoanele sub 18 ani nu ar trebui sa posteze comentarii la nici un articol.
      • +1 (3 voturi)    
        Se pare ca nu traiesti in realitate... (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 21:47)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Fidel

        ...sau vrei sa n-o stie si altii.
        Dar e realitatea e prea evidenta si lumea s-a saturat de aiurelile musulmanilor tai si reincepe sa vada adevarul.
        Caci daca intr-adevar nu toti musulmanii sunt teroristi, totusi aproape toti teroristii sunt musulmani, teroristi cu acte in regula si conform propriilor lor declaratii.
        De la bandele de siiti sau suniti din Pakistan si Irak, la talibanii din Afganistan, la asasinii Hizbala si Hamas, la fratii musulmani din Egipt, la asasinii crestinilor negri din Africa si pana la teroristii din Africa de vest, toti, absolut toti sunt musulmani si in mare parte arabi.
        Iata si o mostra de asasin sinucigas sinistru care-i indeamna pe coreligionarii sai sa bea pur si simplu sangele celor pe care-i considera inamici:
        http://www.youtube.com/watch?v=dPJKPFUrTq4&feature=player_embedded
        Daca ai ceva de reclamat, adreseaza-te confratilor tai.
      • +1 (3 voturi)    
        de unde? (Duminică, 26 decembrie 2010, 9:36)

        Teo [anonim] i-a raspuns lui Fidel

        De unde au aparut imbecilii astia care apara fascismo-islamul - cea mai periculoasa regilie din lume?

        In ultimul timp am tot vazut comentarii pro-islam pe hotnews. Care este explicatia? Sa nu imi spuneti ca s-au inmultit dementii astia religiosi in Romania.

        Sa interzicem accesul musulmanilor in tara! Prin lege!
  • +2 (2 voturi)    
    pt fidel (Duminică, 26 decembrie 2010, 0:16)

    eu [anonim]

    Domle de unde ai aere de superioritate fata de altii?
    in numele religiei s-au facut multe rele.
  • +3 (5 voturi)    
    exprimare (Duminică, 26 decembrie 2010, 1:02)

    bagator de seama [anonim]

    Exprimarea din paragraful 1 al articolului mi se pare cam stranie....nu vad legatura intre centrul de distribuire a alimentelor si raidurile de elicoptere....dar poate ca am eu sincope de intelegere....
  • -1 (3 voturi)    
    Stire neinteresanta! (Duminică, 26 decembrie 2010, 10:55)

    WolfyTM [anonim]

    Ce ne intereseaza pe noi ca se omoara aia intre ei?

    Stirea asta este absolut neinteresanta pantru cititorul Hotnews! Nu contine nici evrei/palestinieni si nici unguri ca "sa faca" 200+ raspunsuri.

    Halal cititori :))