Julian Assange spune ca are "sanse mari" sa fie ucis intr-o inchisoare din SUA, daca va fi extradat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 24 decembrie 2010, 12:26 Actualitate | Internaţional


Julian Assange
Foto: Reuters
Julian Assange, fondatorul WikiLeaks, afirma, intr-un interviu aparut joi, ca exista "mari sanse" sa fie ucis intr-o inchisoare din SUA, in cazul in care va fi extradat din Marea Britanie, pentru acuzatiile de spionaj care i se aduc, potrivit AFP.

Australianul a fost arestat la inceputul lunii decembrie in Marea Britanie, in baza unui mandat european emis de Suedia. Politia londoneza a afirmat ca impotriva fondatorului Wikileaks exista 4 capete de acuzare - unul referitor la constrangerea victimelor, doua la molestari sexuale si unul de viol, toate comise in august 2010.

El a sustinut, ulterior, ca organizatia sa, impreuna cu el, face obiectul unei anchete agresive din partea autoritatilor americane, dupa ce a dat publicitatii circa 250.000 de telegrame diplomatice.

Pe 16 decembrie, Assange a fost eliberat pe cautiune de catre autoritatile britanice dupa noua zile petrecute in inchisoarea londoneza Wandsworth. Australianul a promis atunci ca va dovedi ca toate acuzatiile care ii sunt aduse sunt false.

"Riscul de care ne-am temut mereu este extradarea in SUA si asta pare sa fie din ce in ce mai serios si din ce in ce mai probabil", a spus Assange, aflat intr-o casa din apropierea orasului Norwich, de unde nu are voie sa iasa, sub termenii eliberarii conditionate, decat la anumite ore.

Julian Assange a fost declarat Omul Anului 2010 de prestigiosul cotidian francez Le Monde, in urma voturilor cititorilor de pe site-ul publicatiei.


Citeste mai multe despre   


















2600 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    E o chestiune de timp... (Vineri, 24 decembrie 2010, 12:29)

    Surfer [utilizator]

    ... pana va fi "sinucis" !!
    • -4 (14 voturi)    
      Sper sa fie extradat, e o prostituata mediatica (Vineri, 24 decembrie 2010, 18:03)

      Nimeni nu e deasupra legilor, Hitler sau Hacker [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      Assange e doar un sinistru imbecil, extrem de arogant si care treptat isi da seama ca ceea ce a facut nu e un act de jurnalism (el nu este si nici n-a fost altceva decat un activist, adica un individ care minte oricat e nevoie in numele ideologiei sale, in speta antiamericanismul primitiv), ci un act de iresponsabilitate.

      Daca a incalcat legi penale, in UK, USA sau Suedia, sa fie judecat si condamnat. Daca nu a incalcat nici o legislatie, atunci sa fie lasat liber sa continue sa isi baga joc de vietile altora, care chiar incearca sa faca ceva pt umanitate.

      Acum se pare ca s-a certat si cu cei de la cele 5 ziare de stanga la care livrase documente, pt ca acestea au refuzat sa dea liste de nume, de teama ca unii oameni sa nu fie ucisi. Lui Assange nu-i pasa de asta, caz in care e un criminal.
      • +2 (6 voturi)    
        Brrr... tu esti stalin??!!!?? (Vineri, 24 decembrie 2010, 21:24)

        Inna [anonim] i-a raspuns lui Nimeni nu e deasupra legilor, Hitler sau Hacker

        Eu inteleg ca singurul lucru pe care au putut sa i-l puna in carca a fost doar ca a facut sex ... pe nepregatite cu 2 fete din Suedia. Dintre care una s-a razgandit intre timp.
        Oricum nu prea inteleg la cine te referi ca fiind .. acei cineva care chiar incearca sa faca ceva pentru umanitate, iar Assange, acest haker, cum il numesti tu, ii pune piedici. Dar banuiesc ca nici tu nu prea stii despre ce este vorba... insa .. esti foarte condimentat in exprimare
    • +1 (3 voturi)    
      l-au omorat ei pe Milosevici ,Ceausescu, se (Vineri, 24 decembrie 2010, 20:33)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      pregatesc sa execute un alt presedinte patriot, Gbagbo din Coasta de Fildes, doar nu se vor uita la un umil Assange !sper sa nu le reuseasca...
  • +7 (13 voturi)    
    evident... (Vineri, 24 decembrie 2010, 13:36)

    me [anonim]

    ca-n faza aia:
    Ce a zis Maiakovski inainte de a se sinucie: "Nu trageti tovarasi"

    e cat de curand o sa ajungem ca pe vremea comunismului: critici putere, te salta astia si nu te mai vede nimeni!
  • -1 (11 voturi)    
    Daca ar fi asa (Vineri, 24 decembrie 2010, 14:03)

    Andrei T [anonim]

    L-ar fi "sinucis" inainte sa publice ceva, atunci cand doar a amenintat ca o va face. Assange asta nu mai stie cum sa faca sa apara mai des la stiri... media whore.
    • +4 (8 voturi)    
      Chiar asa! (Vineri, 24 decembrie 2010, 15:57)

      max [anonim] i-a raspuns lui Andrei T

      Ce ziarist nu-si doreste sa apara in toate ziarele acuzat de viol, tradare, terorism informatic, arestat abuziv, amenintat cu moartea... E o fericire pe care ti-o doresc si tie. Sarbatori fericite!
      • -2 (8 voturi)    
        Prietene, eu nu-s pe internet de ieri (Vineri, 24 decembrie 2010, 16:39)

        Andrei T [anonim] i-a raspuns lui max

        ci din 1996. Wikileaks a inceput ca o organizatie anonima acum multi, multi ani - raportat la varsta internetului. Nimeni nu l-a "deconspirat" pe Assange, el insusi a vrut sa iasa in fatza ca ultima blonda de playback, sa se bage in seama. Daca ar fi ramas anonim si-ar fi putut face treaba si azi cu brio, dar nu, el prefera sa culeaga roadele, celebritatea... Acum e prieten cu Moore, regizorul ala gras si barbos, si cateva alte staruri media. Se vrea un personaj romantic a la Kevin Mitnick et al. Pe cand un adevarat hacker nu iese in evidenta ca un deget umflat, si fii sigur ca oricat ai cauta n-o sa afli cum il cheama, decat daca-ti spune el.Assange si-a facut-o cu mana lui, neffind in stare sa-si controleze paranoia. Si nici propriul organ dintre picioare...
  • +3 (9 voturi)    
    SUA (Vineri, 24 decembrie 2010, 14:05)

    nano2k [utilizator]

    Leaganul civilizatiei, leaganul democratiei, leaganul libertatii!

    E pacat de americani ca sunt condusi de niste pistolari si e pacat de restul lumii ca niste urmasi de pistolari ne impart libertatea, dupa cum o cred ei de cuviinta.

    Cand guvernele au secrete nu mai putem vorbi de DEMOcratie. Pentru cei care nu inteleg inca:

    Democrația (în traducere literală „conducere de către popor”, din grecescul δημοκρατία - demokratia, de la demos, „popor” + kratos, „putere”) este un regim politic care se bazează pe voința poporului. Principiile de bază ale democrației sunt votul universal și suveranitatea națiunii.

    Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Democra%C8%9Bie
    • +3 (5 voturi)    
      nu stiu (Vineri, 24 decembrie 2010, 14:41)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      Nu sunt un adept al teoriei conspiratiei, dar te asigur ca America nu e condusa de urmasii pistolarilor, ci in general de urmasii unor oameni cu un puternic simt al banilor .
      • +2 (4 voturi)    
        Da, clar (Vineri, 24 decembrie 2010, 16:40)

        Andrei T [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        spre deosebire de Rusia.
  • +1 (1 vot)    
    sanse (Vineri, 24 decembrie 2010, 19:07)

    alpha [utilizator]

    chance= sansa,posibilitate,risc.in limba engleza e folosit in toate aceste sensuri.ROMANESTE sansa e ceva pozitiv,riscul ceva negativ.deci ai sansa sa scapi ,sa castigi la loto etc ,respectiv RISCUL sa fii omorat,sa pierzi,sa cazi ,sa fii atacat ,lovit s.a.m.d.
    • +2 (2 voturi)    
      e cu ghilimele :P (Vineri, 24 decembrie 2010, 20:43)

      rco [utilizator] i-a raspuns lui alpha

      "sanse mari"
  • +3 (3 voturi)    
    sa fi sigur domnule (Vineri, 24 decembrie 2010, 20:08)

    kalu [anonim]

    asa procedeaza indivizii astia. Nu au nici un scrupul...
  • -1 (5 voturi)    
    Americanii sunt idioti si increzuti (Vineri, 24 decembrie 2010, 20:13)

    maltezul [anonim]

    Nu cred ca exista mai multi idioti si increzuti ca in SUA. Majoritatea americanilor habar nu au pe ce lume traiesc, doar Miller/Bud si hot-dogs, asta e viata lor. Au impresia ca nu mai exista tara ca a lor, mare mai e prostia.
    • +1 (5 voturi)    
      Cat timp ai trait in SUA? (Vineri, 24 decembrie 2010, 20:43)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui maltezul

      Cat timp ai lucrat in SUA? de stii atat de bine cum sunt americanii?
      Sau esti o sfrijita de vulpe ce nu ajunge la struguri.
  • +1 (1 vot)    
    superhaios gagiul :)) (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 0:58)

    ampersand [anonim]

    Cu fiecare interviu de-al lui, îmi dă senzaţia că i-e ciudă că americanii nu-i fac nimic. Nici măcar n-are un proces deschis în SUA, care să implice o eventuală cerere de extrădare :)
  • 0 (2 voturi)    
    PT. IONEL (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 1:16)

    Lugojanul [anonim]

    Ionele draga cred ca strugurii de acolo s-au facut stafide.Ar fi pacat ca Europa sa ia modelul American
    de viata.Iar despre democratie cred ca nu e cazul
    sa fie luat ca exemplu.
    Ma gandesc numai la ultimele doua alegeri ale
    presedintelui.
  • 0 (2 voturi)    
    ce prostie (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 4:28)

    ion [anonim]

    Daca te uiti un pic mai atent toate chestiile divulgate pe wikileaks nu ataca US absolut deloc. De fapt ataca europa, nu vad de ce ar avea ceva americanii cu el in afara de a poza in a fi raniti in orgoliu pentru divulgarea unor informatii secrete americane.
    Eu daca as fi american as fi foarte multumit.
  • -2 (2 voturi)    
    ref.j.assange (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 7:11)

    gyl [utilizator]

    e si cazul sa-l aresteze ! daca toate ar fi publicate,ce s-ar intampla?
  • +2 (2 voturi)    
    Bradley Manning ... (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 12:06)

    utug [anonim]

    Let's Hear It for the Unappreciated Heroes of 2010
    http://www.huffingtonpost.com/johann-hari/lets-hear-it-for-the-unap_b_801025.html
    http://www.youtube.com/watch?v=-9Gw7NFIILE&feature=related
    http://www.nowpublic.com/world/bradley-manning-wikileaks-mike-huckabee-calls-execution-2734390.html
    Under-Appreciated Person One: Bradley Manning.
    While we were all fixated on Julian Assange, the story of the young American soldier who actually leaked the classified documents passed almost unnoticed. If Manning was mentioned at all, it was as to be described an impetuous, angry kid who downloaded the documents onto a CD and leaked them as a result of a "grudge" or "tantrum."
    Here's what really happened. Manning signed up when he was just 18 believing him would be protecting and defending his country and the cause of freedom. He soon found himself sent to Iraq, where he was ordered to round up and hand over Iraqi civilians to America's new Iraqi allies, who he could see were then torturing them with electrical drills and other implements. The only "crime" committed by many of these people was to write "scholarly critiques" of the occupation or the new people in charge. He knew torture was a crime under US, Iraqi and international law, so he went to his military supervisor and explained what was going on. He was told to shut up and get back to herding up Iraqis.
    Manning had to choose between being complicit in these atrocities, or not. At the age of 21, he made a brave choice -- to put human rights before his own interests. He found the classified military documents revealing the US was covering up the deaths of 15,000 Iraqis and had a de facto policy of allowing the Iraqis they had installed in power to carry out torture -- and he decided he had a moral obligation to show them to the American people. To prevent the major crime of torturing and murdering innocents, he committed the minor crime of leaking the evidence.
  • 0 (0 voturi)    
    Curve, adica ce ?? (Luni, 5 mai 2014, 12:16)

    Laurentiu Radu Frusina [anonim]

    Castigam bani si ne ingrijim cu Rexona, leit-motiv !! Echilibrul dintre pragmatic si moral, urmand anumite directii de dezvoltare (dupa cum spun si doctrinele de stanga)... Eu l-as angaja ca terorist dar nu de Stat.