Coreea de Nord ameninta ca este pregatita sa foloseasca bomba nucleara intr-un "razboi sfant" impotriva Coreei de Sud

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 23 decembrie 2010, 12:59 Actualitate | Internaţional


Ministrul fortelor armate din Coreea de Nord a declarat joi ca este pregatita sa duca un "razboi sfant" impotriva Coreei de Sud, folosind armamentul nuclear, dupa ce, potrivit acestuia, Seulul a incercat sa initieze conflictul prin exercitiile militare desfasurate in aceste zile, relateaza Reuters.

Ministrul Kim Yong-chun, citat de agentia de presa de stat KCNA, a declarat ca Sudul a incercat sa proneasca un razboi prin antrenamentele desfasurate in apropiere de frontiera cu Phenianul, incheiate joi. El a vorbit la o demonstratie prin care se marcau 19 ani de la numirea liderului Kim Jong-Il in fruntea armatei.

"Fortele armate revolutionare ale Republicii Democrate Nord Coreene se pregatesc sa lanseze un razboi sfant al dreptatii in stil coreean, bazat pe descurajare nucleara oricand este necesar sa facem fata unor actiuni ale inamicilor, care imping in mod deliberat situatia catre un razboi," precizeaza KCNA.

Pana in prezent, KCNA a fost rezervata in a critica exercitiile militare sud-coreene.

Seulul a executat joi manevre militare terestre cu munitie reala, la 20 de km de frontiera.

Potrivit BBC, armata a recunoscut ca exercitiile ar avea rolul de a prezenta forta armamentului sau. Manevrele terestre din aceste zile sunt cele mai ample executate vreodata.


Citeste mai multe despre   
















4527 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Sfant (Joi, 23 decembrie 2010, 14:02)

    kermit [anonim]

    Razboiul sfant la atei ? buna, buna asta
    • +3 (5 voturi)    
      Ia-l dupa mine ca-l omor...cam asa ar suna! (Joi, 23 decembrie 2010, 15:22)

      Nea Marin [anonim] i-a raspuns lui kermit

      Si cu toata ideologia sfanta primita de la export, ganditi-va ca multi dintre ei, nu se pot ca cade foame!
      • +7 (7 voturi)    
        Curajul nebunului (Joi, 23 decembrie 2010, 15:53)

        x [anonim] i-a raspuns lui Nea Marin

        Coreea de Nord face mult zgomot, multe prostii, si multe altele.
        Dar nu le-ar face daca nu ar fi sustinuta de China comunista (din '49 incoace).
  • +3 (9 voturi)    
    Razboi sacru, nu sfant (Joi, 23 decembrie 2010, 15:43)

    Alex [anonim]

    Sacred war se traduce Razboi sacru. Razboi sfant se spune Holly war.
    • +2 (6 voturi)    
      Pentru asa ceva (Joi, 23 decembrie 2010, 16:12)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Tre sa fi invatat ceva pe la scoli.
      • +2 (4 voturi)    
        no (Joi, 23 decembrie 2010, 22:17)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        si ce te faci dac sunt SINONIME?
        • +1 (1 vot)    
          ... (Vineri, 24 decembrie 2010, 10:32)

          Opposite [anonim] i-a raspuns lui dan63

          Corect. Dar am una si mai buna.

          Si ce te faci daca habar nu ai cuvantul folosit in exprimarea initiala?!
        • 0 (0 voturi)    
          Sinonime din parti (Vineri, 24 decembrie 2010, 12:47)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui dan63

          Colcaie sinonismul in ele.
    • +1 (1 vot)    
      opetrovici@yahoo.co.uk (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 12:57)

      TaviTim [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Holy, nu "holly".
      Sacred şi Holy sînt/sunt sinonime.
    • 0 (0 voturi)    
      si totusi (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 21:25)

      altul [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Si de unde stii ca nordcoreanul a vorbit in engleza? :)
  • +6 (6 voturi)    
    se trezesc greu..... (Joi, 23 decembrie 2010, 17:10)

    dorinteodor [anonim]

    pai cine are armament nuclear se poate astepta sa fie atacat cu acelasi tip de armament. chiar asa de idioti pot fi unii si sa nu priceapa acest adevar elementar?

    cred ca china care pare o tara de oameni intregi la minte o sa-i explice marelui kirmaci cum devine treaba, eventual o sa puna sef pe unul mai normal....
  • 0 (0 voturi)    
    ar trebui sa traduceti mai mult (Joi, 23 decembrie 2010, 23:27)

    saab [anonim]

    de pilda si fraza "Despite possessing enough plutonium to create a bomb, the North is not thought to have succeeded in building a nuclear weapon."
    http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-pacific-12067735

    cred ca mai mult e lauda de nord-coreeani, asa cum le cere propaganda partidului. Declaratii sforaitoare, ca sa creeze imprezia ca sunt buricul pamantului.
    • 0 (0 voturi)    
      is bagati la inaintare de ruso-china... (Sâmbătă, 25 decembrie 2010, 19:38)

      resita31 [utilizator] i-a raspuns lui saab

      parerea mea e ca sunt folositi pe scena politica internationala, de ruso-china... a cam inceput sa iasa din carapace chinezii... au investit occidentalii in China si se pare ca au i-au intarit suficient ca sa ieie atitudine.