Guvernul Canadei: Mos Craciun este canadian si are brevet de pilot

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 23 decembrie 2010, 6:19 Actualitate | Internaţional


Mos Craciun este canadian si locuieste in Arctica, a proclamat miercuri guvernul de la Ottawa, precizand ca i-a inmanat deja acestuia certificatul care-i atesta cetatenia si ca autoritatile competente au inspectat sania rosie cu care va pleca vineri seara in expeditia sa anuala, scrie AFP citat de Agerpres.

Ministrul canadian al cetateniei, al imigratiei si al multiculturalismului, Jason Kenney, a profitat de o ceremonie de naturalizare a 100 de noi cetateni de la Calgary pentru a reafirma ca Mos Craciun este de nationalitate canadiana.

Fara a se desparti complet de limbajul de lemn oficial, ministrul i-a urat lui Mos Craciun "succes in activitatile sale" si a dat asigurari intr-un comunicat ca "in calitate de cetatean canadian care traieste in nordul tarii poate reveni fara probleme in Canada dupa incheierea turului lumii".

Guvernul lui Stephen Harper risca insa astfel sa declanseze furia Finlandei, intrucat batranul cu costum rosu traieste "oficial" in aceasta tara scandinava, mai precis in satul Rovaniemi, din Laponia.

Insa, din punctul de vedere al Canadei, nu exista nicio indoiala. Organismul de control aerian, Nav Canada, a anuntat chiar ca "o sursa anonima din Nord" a inaintat un plan de zbor pentru "o aeronava rosie de tip sanie trasa de noua reni" cu plecare de la Polul Nord, cu escale "la toti copiii cuminti din intreaga lume".

La randul sau, Ministerul canadian al Transporturilor a confirmat, pe un ton extrem de protocolar, ca Mos Craciun "a reusit la testele de pilotaj si ca inca o data este gata sa-si distribuie cadourile".

In plus, afirma sursa citata, un inspector s-a deplasat la Polul Nord pentru a inspecta sania, care de acum inainte va fi echipata cu GPS. El a verificat atelajul, trenul de aterizare si, bineinteles, nasul celebrului ren Rudolph.


Citeste mai multe despre   


















889 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    :) (Joi, 23 decembrie 2010, 8:54)

    sdajkviuqce [utilizator]

    ...mare ti-e gradina Doamne ...si multi i-au sarit parleazul.
    • 0 (0 voturi)    
      mos craciun (Vineri, 24 decembrie 2010, 20:01)

      rien [utilizator] i-a raspuns lui sdajkviuqce

      N-ai inteles nimic! Daca ai avea putin simt al humorului ai fi apreciat ceeace au spus oficialii canadieni. Oricum cred ca era in primul rind pentru copii nu pentru "you".
  • +1 (5 voturi)    
    Un gest frumos (Joi, 23 decembrie 2010, 9:36)

    Mosu [anonim]

    O poveste care intra in lumea reala. Vrem s-o facem reala, si traim cu speranta ca de Craciun minunile prind viata. pacat ca nu mai avem timp de asa ceva.. Canadienii au se pare mai multa imaginatie desi unii iata ii considera nebuni.
    Cred ca sint mai sanatosi decit noi.
  • 0 (2 voturi)    
    cum sa te superi (Joi, 23 decembrie 2010, 14:22)

    Bogdan [anonim]

    pe un astfel de subiect ? :D
    • +1 (1 vot)    
      Da (Joi, 23 decembrie 2010, 15:09)

      Babilou [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Canada poate face glume de acest fel deoarece este una dintre tarile dezvoltate care a fost cele mai putin afectate de criza, poate cea mai putin afectata...
      • +1 (1 vot)    
        Si.. (Joi, 23 decembrie 2010, 17:11)

        aaa [anonim] i-a raspuns lui Babilou

        ...daca o tara este in criza inseamna ca nu se mai pot face glume ?
  • +1 (1 vot)    
    finlanda si spumele.. (Joi, 23 decembrie 2010, 16:15)

    mos nicolae [anonim]

    finlanda nu face spume ptr ca se practica de nu stiu cand santa claus'ul canadian.. ptr cele doua americi adresa lui mos craciun e undeva pe la cercul polar, in canada. sunt convins ca finlandezii stiu asta si se limiteaza la europa si eventual 'vecinatatile' inconjuratoare..
  • +2 (2 voturi)    
    Explicatie (Joi, 23 decembrie 2010, 17:46)

    Cristi [anonim]

    Cred ca ideea ca Mos Craciun e canadian vine de la cuvintele pe care le zice cind anunta aducerea cadourilor: Ho Ho Ho! Plecind de la aceasta si de la faptul ca scrisorile pe care copii le scriu si le pun la cutia postala sperind ca Santa le va citi si le va indeplini dorintele a dus la aceasta afirmatie. Formatul de cod postal in Canada este urmatorul: A1A 1A1. Aceasta similitudine cu "Ho Ho Ho" face ca codul postal care se scrie pe scrisorile adresate lui Mos Craciun sa fie H0H 0H0. Sper ca m-am facut inteles. In rest un Craciun Fericit tuturor.
  • +1 (1 vot)    
    mos craciun (Joi, 23 decembrie 2010, 18:06)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    pai si daca se vor simti ofensati musulmaneii, ateii si evreii din Canada ? Ca io-mi aduc aminte ca Mos Craciun este totusi, cit de cit, legat de crestinism.
    Mos gerila comunistu' ar fi mult mai potrivit pentru cei pomeniti mai sus.