Libanul sustine ca a descoperit langa Beirut "dispozitive de spionaj israeliene"

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 16 decembrie 2010, 19:30 Actualitate | Internaţional


Echipamentul suspect
Foto: http://www.lebarmy.gov.lb/
Armata libaneza a anuntat ca a descoperit in muntii din apropiere de Beirut doua dispozitive israeliene de supraveghere, foarte sofisticate, transmite Reuters. Aparatele ar fi putut ajuta fortele israeliene sa monitorizeze si sa stabileasca tinte pentru un eventual atac.

Potrivit unui comunicat, echipamentul a fost descoperit in urma unor informatii oferite serviciilor secrete libaneze de catre "surse din rezistenta", respectiv organizatia siita Hezbollah.

Armata libaneza afirma ca Israelul a instalat dispozitivele in Sanin si Barouk, districte muntoase aflate la nord si sud de capitala Beirut.

Echipamentele, care puteau sa stabileasca coordonate ale tintelor, includeau lasere capabile sa ajunga la 20 de km, un generator electric independent si un dispozitiv de transmitere a imaginilor.

O sursa militara a declarat ca dispozitivele, care au fost distruse miercuri de armata libaneza, erau capabile si sa monitorizeze o mare parte din regiunea de granita dintre Liban si Siria.

Mai multe imagini postate pe site-ul armatei libaneze arata instalatii electronice despre care se afirma ca sunt dispozitivele de spionaj israeliene.

Locuitorii din sudul Libanului au declarat ca, imediat dupa anuntul facut de armata, avioane israeliene au survolat zona la joasa altitudine.

Armata israeliana a afirmat insa intr-un comunicat ca "nu exista activitati militare neobisnuite in zona".


Citeste mai multe despre   


















1343 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Curios (Joi, 16 decembrie 2010, 19:52)

    cgi [utilizator]

    Au fost atata de fraieri incat sa le distruga? Sau zic si ei asa...
    • 0 (0 voturi)    
      Normal (Joi, 16 decembrie 2010, 20:52)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui cgi

      Toti zic asa, insa de-abia asteapta sa descopere ceva de la inamic...


      Apropo, misto link-ul, am inteles tot ce scrie acolo :)
      • 0 (0 voturi)    
        Google Translate ;) (Joi, 16 decembrie 2010, 22:03)

        Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Folosesti Chrome, dai click dreapta si traduci in ce vrei tu :)
        Nu e cea mai buna traducere, dar intelegi cam ce vor ei
        • +1 (1 vot)    
          au optiunea "English" :D (Vineri, 17 decembrie 2010, 19:00)

          :D [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

          si "Francais"
          pe site...
          era o remarca ironica la adresa autorilor articolului, care ar fi putut foarte bine sa puna linkul paginii in engleza a armatei libaneze.
  • 0 (2 voturi)    
    arhaice (Joi, 16 decembrie 2010, 20:33)

    george [anonim]

    Dupa poza, circuitele sunt foarte vechi, poate anii 80 - 85. M-as mira ca un astfel de dispozitiv sa mai functioneze. E foarte ciudat ca o tara asa ca Israelul ar folosi tehnica invechita.
    • +2 (2 voturi)    
      nu sunt sigur (Joi, 16 decembrie 2010, 23:12)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui george

      daca ma uit la conectori, pare tehnica noua. posibil sa arate a la anii 80 pentru ca sunt circuite pentru microunde.
      oricum, din poza asta e greu sa te pronunti cu certitudine.
  • +3 (9 voturi)    
    offf (Joi, 16 decembrie 2010, 22:06)

    gogutza [anonim]

    arabetii astia o iau in goarna din anii 60...de atunci incoace israelul le-o tot trage sistematic...cand te uiti pe sitele lor zici ca sunt heroes of the heroes...altfel niste imputiti care nu sunt in stare sa isi construiasca o tara si sa puna mana sa munceasca....
    • -1 (7 voturi)    
      asa este, sa munceasca...:) (Joi, 16 decembrie 2010, 22:54)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui gogutza

      asa cum muncesc bravii soldati domocatizatori in irak si afganistan. cum muncesc harnicii bacheri de pe waal street.....astia da eroi. primii omoara, ceilalti ne-au bagat in criza:)))
    • 0 (6 voturi)    
      pe toate le stii... (Joi, 16 decembrie 2010, 23:00)

      adibabes [anonim] i-a raspuns lui gogutza

      mai gogutza, zau asa!!