Rusia: O femeie moare in fiecare ora din cauza violentei domestice

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 13 decembrie 2010, 18:16 Actualitate | Internaţional


O femeie moare, in medie, la fiecare 63 de minute in Rusia, din cauza violentei domestice, arata un raport al unei organizatii nonguvernamentale din aceasta tara, citat de AFP. Raportul arata ca, anual, 650 de mii de femei din Rusia se confrunta cu violenta in familie, fiind batute de sotii lor sau alte rude, iar numarul deceselor din aceasta cauza urca in mod constant la aproximativ 14.000 pe an, incepand din anul 1995 incoace.

Ministerul rus de Interne a dat publicitatii, in 2008, un bilant similar.

Marina Pisklakova, presedintele ONG-ului care a realizat raportul, spune ca, prin comparatie, in Marea Britanie, o femeie moare la fiecare trei zile, din cauza violentei domestice.

Marina Pisklakova considera ca una dintre cauze este chiar mentalitatea femeilor, "obisnuite sa interpreteze violentele ca pe simple conflicte conjugale".

Presedinta ONG-ului acuza si autoritatile ruse de faptul ca nu iau niciun fel de masuri pentru combaterea fenomenului: "La Moscova exista un singur adapost pentru victimele violentei in familie, cu 35 de paturi, la 10 milioane de locuitori", a explicat ea.


Citeste mai multe despre   


















843 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Calcule... (Luni, 13 decembrie 2010, 18:32)

    Dragoch [utilizator]

    Mie 14.000 pe an imi da una la 37 de minute. Da', ma rog, eu sunt inginer...
    • -1 (5 voturi)    
      pai... (Luni, 13 decembrie 2010, 19:25)

      ingineru 2 [anonim] i-a raspuns lui Dragoch

      14 000 / 356 = 38.35
      asta inseamna 38.35 pe zi
      asta inseamna 1.59 pe ora

      si un deces pe ora, inseamna 24 pe zi, inseamna 24*365 = 8760 pe an , nu 14 000 ..

      din asta tragem o concluzie: femeia nebatuta e ca floarea neudata
      • +3 (5 voturi)    
        serios? (Luni, 13 decembrie 2010, 20:04)

        o femeie [anonim] i-a raspuns lui ingineru 2

        si daca esti cinic te simti mai destept? mai special? mai "barbat"? mai superior?

        la un asemenea subiect, orice gluma e nereusita
  • +1 (1 vot)    
    auzi nene smen (Luni, 13 decembrie 2010, 20:50)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ce se intimpla in Rusia matale? Dar cred ca aia care fac de-astea sint obezi rusi mincatori de hamburgeri si bautori de coke, nu de vodca. Matale stii mai bine, exista si vreo oprah sovietica, sa se uite si ei la ceva ?
  • 0 (2 voturi)    
    Femeile aleg "porci"... (Luni, 13 decembrie 2010, 22:25)

    Ion [anonim]

    ... si de aceea au parte de porci. Am vazut lucrul asta de nenumarate ori: desi femeia pretinde ca doreste un barbat care sa o respecte, sa comunice cu ea, sa o iubeasca, TOTUSI, cand alege nu il vor alege pe barbatul care incearca asta ci unul care este indiferent de ea, care se duce la multe alte femei, si bineinteles, mai "misterios" (care nu comunica). Si apoi se plange ca barbatul o neglijeaza, o inseala, sau chiar o bate. Pai asta ai ales femeie, asta ai.
    Multi barbati care respecta femeile sunt singuri, in timp ce femeile pe care i-au respuns mai mai primesc pe cocoasa de la sotul ei "mascul alfa", dar sta cu el de frica copiilor.
    Poate multi dintre barbatii care sunt singuri sunt si timizi, DAR niciodata nu poti fi timid fata de ceea ce consideri un obiect. Asa ca femeile inteligente ar trebui sa ii caute pe acestia ;) Sau daca vor o viata interesanta, palpitanta, misterioasa, cu mult sport extrem si multe vanatai (trupesti sau sufletesti), recomand masculul alfa.
  • -1 (3 voturi)    
    Rusia. patria Ortodoxismului! (Luni, 13 decembrie 2010, 23:10)

    Fidel [anonim]

    Si cica in Islam femeia o duce rau!Hahahahaha,ce gluma proasta! Merge-ti pe la tara prin Rusia sa vedeti femeile chinuite si omoruri! Mai rau ca in Afghanistan
    • 0 (2 voturi)    
      Vodca, mai curand decat ortodoxia! (Marţi, 14 decembrie 2010, 8:30)

      BEDE [anonim] i-a raspuns lui Fidel

      Problema tine mai curand de vodca, bautura care se stie ca este extrem de importanta pt foarte multi rusi. La o betzie se lasa shi cu bataie (daca mai pui si ca banii care ar fi bine sa fie cheltuiti mai cu cap se duc pe bautura). Si, cum barbatul e, in general, mai tare fizic, atunci femeia iese de obicei batuta rau.
      Crestinismul nu are nicidecum doctrina ca barbatul sa aiba un harem, incare femeia este privita doar ca instrument al placerii. Si, daca citesti in Noul Testament, acolo gasesti ca apostolul Pavel da indemnul "barbatilor, iubiti-va sotiile asa cum a iubit Hristos biserica si si-a dat viata pentru ea".
      Prea te grabesti sa clasezi ceea ce nu cunosti!
      • 0 (2 voturi)    
        Ipocrizia mai curand ca vodca! (Marţi, 14 decembrie 2010, 11:08)

        Fidel [anonim] i-a raspuns lui BEDE

        Ce convenanbil sa aduci vorba de vodca, si apoi sa o bagi pe aia cu haremul!In nici o religie nu se vb de harem, nici in Islam, ca acolo bati, din ce se vede! Ar trebui sa te documentezi inainte de a face aluzii aiuristice!
        SI legat de iubirea lui Iisus, pentru biserica,nu stiam ca exista vreo Biserica in vremea cand a trait Iisus? Poate a aparut dupa!
        Si hai sa vedem ce spune in Biblie in Deuteronom
        :
        " 23 Dacă o fată fecioară este logodită, şi o întîlneşte un om în cetate şi se culcă cu ea,

        24 să -i aduceţi pe amîndoi la poarta cetăţii, să -i ucideţi cu pietre, şi să moară amîndoi: fata, pentrucă n'a ţipat în cetate, şi omul, pentrucă a necinstit pe nevasta aproapelui său. Să curăţi astfel răul din mijlocul tău."

        Deci hai sa nu fim ipocriti, violenta impotriva femeii e reglementata perfect in Bilbie, ca sa nu mai spun de pasajele unde se spune ca victima unui viol trebuie sa se casatoreasca cu violatorul!
        Si sa nu-mi incepi cu vechea placa:"Domne ce ai zis tu e din Vechiul Testament" ca nu tine!
        Biblia Crestina e compusa din Vechiul si Noul Testament, deci totul e valabil, nu e nimic selectiv!
        SI serios acum, sa vi sa-mi negi un adevar clar, tocmai tu, un roman, tinand cont ca romanii sunt celebrii pentru vorba lor plina de substanta, patos si calauzitoare in viata:
        "Eu te-am facut, eu te omor!" ???
        E usor penibil, nu crezi?
        • -1 (1 vot)    
          Iar vorbesti despre ce nu vrei sa cunosti! (Marţi, 14 decembrie 2010, 14:20)

          BEDE [anonim] i-a raspuns lui Fidel

          In primul rand incurci Vechiul Testament cu Noul Testament. Nu este unul si acelasi lucru. Pentru evrei, regula era pe vremea aceea data de legea data prin Moise. Pentru crestini, in scrierile Noului Testament, nu se aplica toate prevederile legii date prin Moise si nu se prevede ca femeia sa fie omorata pentru adulter, dupa cum nu se prevede nici sa aduca jertfe, nici sa aiba preoti...
          Si, daca e vorba de violenta impotriva femeii, asta se gaseste si in tarile africane, care nu au nimic cu crestinismul, si in India.
          Deci, violenta impotriva femeii nu are nimic a face cu religia crestina.
          Cat despre Isus, El a iubit birserica pe cand ea nu era si si-a dat viata ca ea sa fie. De asta poti citi in Epistola catre efeseni
          Dar, in fine, daca tii cu tot dinadinsul sa condamni crestinismul, atunci stiu ca il vei condamna orice ar zice oricine. Dar nu crestinismul este cel care recomanda violenta impotriva femeii.
          • 0 (2 voturi)    
            TU vorbesti fara sa stii! (Marţi, 14 decembrie 2010, 14:51)

            keyboard [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

            Cum poti sa afirmi ca Vechiul Testament n-are nici o legatura, cand face parte integranta din BIBLIA CRESTINA? Biblia e compusa din Vechiul Testament+Noul Testamen! Nu exista nici un edict al Bisericii Crestine prin care Vechiul Testament sa fie abrogat! El este perfect valabil ,si , repet, face parte din BIBLIA CRESTINA! Asa si eu pot sa zic ca anumite parti din Coran, alea mai violente, stii tu, nu fac parte din Coranul modern, ci sunt ceva vechi!
            Oricum ti-am demonstrat ca lapidarea e obicei iudaic si crestin, dovada ca se regaseste in Vechiul Testament!

            Cat despre Iisus, nu exista nici o dovada istorica a existentei lui, doar fabulatiile din Biblie, cum e si fabulatia cu pacatul originar!Si daca sa zicem toti ne tragem din Adam si Eva, pai atunci cum de ni se permite sa ne inmultim, ca doar suntem frati si surori, avand aceeasi parinti, Adam si Eva? Asta e incest curat!
            Iisus nu a vrut niciodata biserici, palate pline de aur, si bogatii, la care vin sa cotizeze amarati si sa pupe icoane,(care iar sunt un simbol pagan, pentru ca Dumnezeu nu are chip,el fiind perfect)!Iisus nu a lasat Papi, si arhierei pe Pamant, si nu a dorit crearea unei multi-nationale numita Crestinism, el a fost un om simplu, fara bogatii materiale, cu mult inaintea vremurilor lui!
            Si daca tot zici ca a iubit biserica asa mult, de ce biserica percepe taxe oamenilor care vor sa-si boteze copii in religia lui Iisus? La fel cand vine vorba de inmormantare? Iisus a avut slujba de inmormantare?Nu cred!
            Hai sa lasam ipocriziile, ca daca era sa ne ghidam vietile dupa Biblie, era si acum Inchizitia!
            SI nu mai poza in "bunul crestin" pentru ca alaturarea asta de cuvinte,e cel putin hilara!
            • +1 (1 vot)    
              Parte integranta, dar sensul acelei pari este... (Miercuri, 15 decembrie 2010, 10:03)

              BEDE [anonim] i-a raspuns lui keyboard

              Un raspuns mai detaliat ar cere mult mai mult spatiu decat aici.
              Ideea de baza este ca Vechiul Testament prezinta o perioada in care Dumnezeu a lucrat intr-un anumit fel cu poporul evreu, cu rezultatele rele care s-au vazut in istoria lor, si care se vad si acum. Nu ca Dumnezeu nu ar fi stiut dinainte ce urma sa iasa, dar a facut asa pt ca orice om sa aiba o demonstratie completa ca, oricat s-ar stradui, nu poate respecta perfect cerintele sfinteniei lui Dumnezeu.
              Apoi, in Noul Testament, dupa jertfa desavarsita a lui Isus (spre care indicau simbolic toate jertfele Vechiului Testament), s-a schimbat modul in care Dumnezeu intra in relatie cu oamenii. De aceea o multime de prevederi din Vechiul Testament nu se mai aplica crestinilor (legea ceremoniala cu jertfele, sabatul, si alte chestiuni legate de guvernare, inclusiv acele pedepse care scandalizeaza la ora actuala). "Exista un singur dumnezeu si un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: omul Isus Hristos, care S-a dat ca pret de rascumparare pentru toti".
        • +1 (1 vot)    
          A propos de atacul la persoana (Miercuri, 15 decembrie 2010, 10:17)

          BEDE [anonim] i-a raspuns lui Fidel

          Inteleg ca vrei sa spui ca sunt ipocrit.
          Sigur ca, fiind intr-o tara libera poti spune asta.
          Dar nu te-ai gandit ca eu personal, ma simt obligat fata de Isus, Mantuitorul meu, ca sa spun adevarul despre El? In alte vremuri, prin evul mediu, stiu ca asta m-ar fi costat viata, ca as fi fost ars pe rug. Acum, in schimb, ne-am modernizat, asa ca se aplica in schimb metode pseudo-stiintifice pentru a discredita credinta crestina.
          Parca l-ai fi studiat pe Richard Dawkins. Sau pe Christofer Hitchens. Astia doi sunt niste ateisti militanti foarte inversunati impotriva crestinismului. Dar sunt convins ca nu ai citit Biblia cap-coada si fara agenda de a cauta neaparat ceva pe baza careia sa acuzi crestinismul de toate crimele care s-au comis de-a lungul istoriei Europei. Da, au fost multe razboaie religioase in istoria Europei, dar aceleau au fost rezultatul unui crestinism corupt, mult deviat fata de invatatura lui Isus si a apostolilor. Pt ca nici Isus, nici apostolii nu au predicat violenta si nu au comis violente. Si in primele trei secole dupa Hristos, crestinismul s-a raspandit in Europa nu prin violenta (ca islamismul de la inceput pana in prezent), ci in pofida persecutiilor la care erau supusi crestinii.