Atac terorist in Suedia

UPDATE Un site islamist a publicat identitatea si fotografia autorului atentatului din Stockholm

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 12 decembrie 2010, 11:19 Actualitate | Internaţional


Cele doua explozii produse sambata in centrul orasului Stockholm, soldate cu un mort si doi raniti au fost catalogate de ministrul suedez de Externe, ca fiind "tentative" de atac terorist, care ar fi putut avea consecinte catastrofale, relateaza AFP.

Exploziile s-au produs intr-o zona comerciala aglomerata din capitala Suediei, la cateva minute dupa ce o agentie locala a primit un mesaj in care era denuntata prezenta militara suedeza in Afganistan si ameninta cu atacuri.

Potrivit canalului de televiziune SVT, cadavrul descoperit in locul unde s-a produs cea de-a doua explozie este al autorului atentatului.

Agentia suedeza de presa TT informase, sambata seara, ca a primit, cu zece minute inaintea celor doua explozii, un e-mail in araba si in suedeza, ce anunta viitoare actiuni fara sa le precizeze. "Acum copiii, fiicele si surorile voastre vor muri la fel cum mor fratii nostri, surorile noastre si copiii nostri", avertiza textul.

Aceste actiuni vor continua "pana cand veti pune capat razboiului impotriva islamului, veti stopa denigrarile la adresa profetului si sprijinul vostru stupid pentru porcul Vilks", se mai arata in e-mail. Textul face referire la prezenta suedeza in Afganistan si la caricaturistul suedez Lars Vilks, amenintat in repetate randuri cu moartea dupa ce, intr-una dintre lucrarile sale, profetul Mahomed a aparut in ipostaza de caine.

Update1: Serviciile de informatii suedeze au declansat o ancheta vizand infractiunea de terorism, potrivit legislatiei suedeze, a anuntat Anders Thornberg, seful Saepo.

Update2: Imamul celei mai mari moschei din Stockholm, Hassan Mussa, a condamnat "exploziile" si toate formele de atac, de violenta si de amenintari la adresa unor nevinovati "indiferent care ar fi motivul sau pretextul", potrivit unui mesaj citat de agentia TT, citata de AFP.

Update3: Premierul Suediei, Fredrik Reinfeldt, a avertizat duminica asupra concluziilor pripite cu privire la exploziile din centrul capitalei.

"Trei lucruri s-a intamplat noaptea trecuta, o masina a explodat ... un om a murit (potrivit serviciul ui de informatii Saepo) si agentia de stiri TT a primit un mesaj de amenintare la adresa Suediei. Trei evenimente asupra carora nu exista confirmari ca ar avea legatura intre ele," a  a declarat Reinfeldt.

"Acest lucru este de nedorit si inacceptabil", a spus el.

"Este inacceptabil pentru ca Suedia este o societate deschisa, si o societate deschisa care a aratat ca este dispusa sa accepte oameni cu credinte si convingeri diferite, demonstrand ca se poate pot trai unul alaturi de celalalt intr-o societate deschisa si o democratie care functioneaza bine", a mai spus el reporterilor.

El a subliniat ca este important sa nu se traga concluzii pripite cand a fost intrebat despre comentariile facute de ministrul de Externe Carl Bildt, care a descris evenimentele ca o "tentativa ingrijoratoare de atac terorist", inainte ca politia sa confirme ca investigheaza infractiunea de terorism.

Update4: Un site islamist a identificat duminica autorul atentatului de sambata Stockholm. Este vorba de Taymour Abdel Wahab. Site-ul publica si o fotografie, in care apare un barbat cu ochelari fumurii, in picioare si tinandu-si mainile in buzunare, relateaza AFP.

"Este fratele nostru, Mujahid Taymour Abdel Wahab, care a efectuat operatiunea de martir la Stockholm", arata site-ul Shumukh-Islam.


Citeste mai multe despre   


















13335 vizualizari

  • +3 (53 voturi)    
    Razboi impotriva islamului? (Duminică, 12 decembrie 2010, 11:41)

    denvarel [utilizator]

    Parca in locul gemenilor americanii fac o sinagoga. Asta da declaratie de razboi.
    Daca ar fi dupa mine ati avea dreptate sa spuneti ca sunteti persecutati. Din fericire pentru voi numele meu nu este Obama.
    Ignoranti indoctrinati veniti direct din evul mediu in sec XXI, asta sunteti.
    • +20 (32 voturi)    
      Din pacate... (Duminică, 12 decembrie 2010, 12:20)

      gaspy [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      Din pacate nu "americanii" fac o "sinagoga", ci un ONG musulman.

      Si nu o fac pe locul turnurilor (Ground Zero) ci la cateva blocuri distanta,

      Si nu e o sinagoga (probabil voiai sa zici moschee) si un "Community Center".

      Vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Park51
      • -5 (15 voturi)    
        Oricum America e o mare sinagoga! (Duminică, 12 decembrie 2010, 15:50)

        keyboard [utilizator] i-a raspuns lui gaspy

        Oricum America e o mare sinagoga iar IsraHell este al 52-lea stea american!
      • +5 (11 voturi)    
        resultatul anchetei nu este gata dar unii acuza... (Duminică, 12 decembrie 2010, 21:46)

        mihnea [anonim] i-a raspuns lui gaspy

        Premierul Suediei a spus ca rezultatele anchetei nu sunt gata .Exista posibilitatea ca autorii sa fie musulmani dar de aici si pana la a acuza toti musulmanii ca sunt teroristi este cale lunga, chiar si imamul din Stockolm a condamnat atacurile..
        Nu putem baga baga in aceeasi oala toti musulamanii adica 1.5 miliarde de oameni, am vizitat tari ca Turcia sau Egiptu si a fost ok nu am intampinat neplaceri.
        • +5 (19 voturi)    
          ca-l doare gura (Duminică, 12 decembrie 2010, 22:35)

          ano [anonim] i-a raspuns lui mihnea

          oe imam sa condamne atacul dupa cu ce 10 minute inainte i-a dat binecuvintarea sa se duca sa se arunce in aer. sfinta naivitate. In islam/coran e permis sa minti daca asta te ajuta in lupta impotriva infidelilor...
          • -2 (14 voturi)    
            Daca nu intelegi, nu intelegi... (Luni, 13 decembrie 2010, 0:15)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui ano

            Nu exista nici un fel de dovada ca un musulman a facut asta, nu se cunosc motivele, nu se stie nimic. Ce e atat de greu de inteles?
            Pot si eu sa ma duc sa pun o bomba undeva...iar apoi sa trimit un mail cum ca miscarea de rezistenta romaneasca a facut asta. Eventual sa fac si un site despre aceasta "miscare" unde sa pun poza cu romanul "vinovat".
            Cand se va indetifica teroristul si se vor afla motivele acestuia...atunci sa comentam, nu acum pe baza unor speculatii ieftine.
    • +9 (23 voturi)    
      vezi mai, denvarele.. (Duminică, 12 decembrie 2010, 14:02)

      arici [anonim] i-a raspuns lui denvarel

      de-asta n-ar trebui sa aiba unii drept de vot si de libera exprimare. ca isi dau drumul pe forum fara sa aiba minima decenta de a se informa inainte.
      de exemplu tu :)
      • -3 (11 voturi)    
        Ca tu emani cultura! (Duminică, 12 decembrie 2010, 15:53)

        keyboard [utilizator] i-a raspuns lui arici

        Ca tu emani cultura,ce sa spun!
    • +1 (3 voturi)    
      sinagoga poate (daniel libeskind) moschee nu (Duminică, 12 decembrie 2010, 14:50)

      warchild [anonim] i-a raspuns lui denvarel

      acolo ci putin mai incolo. pacat ca nu stii nici macar diferenta intre cele doua cuvinte daramite intre cele doua tipuri de lacasuri de cult. mare pacat e insa ca acesti musulmani inca nu au inteles ca facand astfel de lucruri pierd cea mai importanta resursa pe care o au - oamenii! si mai trist e ca ii pierd oricum.
    • -1 (7 voturi)    
      La pariu? (Duminică, 12 decembrie 2010, 15:41)

      F [anonim] i-a raspuns lui denvarel

      Cam toate tarile civlizate vor incepe sa bage arabetii la pachet si sa ii cam trimita acasa, ca mai toti desfasoara activitati economico-religioase de finantare a unor asemenea initiative.

      O data ce vom scapa si de dependenta de petrol, Orientul Mijlociu va ajunge acolo unde merita: in Evul Mediu. Zid la intrarea in Peninsula Arabica si baraj marin de jur imprejur, si sa vedem pe cine mai detoneaza ei.
    • +4 (6 voturi)    
      Ignorantul esti tu (Duminică, 12 decembrie 2010, 18:32)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui denvarel

      Ca de obicei, cei mai vehementi impotriva "ignorantilor" sunt ei insisi niste ignoranti. Ai scris un mesaj stupid, fara noima si confuz.

      Si vezi ca incurci sinagoga cu moscheea.
      • +2 (6 voturi)    
        tot aia... (Luni, 13 decembrie 2010, 9:38)

        Pariganti [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        mai oameni buni. Sinagoga, moschee, biserica sunt locuri de indoctrinare unde mintile crude sunt aduse pe calea dorita. Pericolul vine din scopul pentru care exista aceste locasuri. Religia omului de rand nu conteaza, problema e ca acesta intra intrun locas de cult si este INDOCTRINAT, EDUCAT si in final FOLOSIT!!
    • +4 (10 voturi)    
      Nu e sinagogă și nu e în locul „gemenilor” (Duminică, 12 decembrie 2010, 23:53)

      ptc [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      E vorba de un centru cultural islamic, ar putea fi foarte bine să fie și moschee, dar în mod sigur NU este în locul turnurilor, ba chiar există deja o moschee mai aproape de acel loc și acea moschee e acolo din-nainte de atacul terorist din 11 septembrie.

      Oricum ar fi, cât timp construcția se face legal, nu văd care e, dpdv legislativ, problema.

      Mai mult, faptul că unii care sunt întâmplător parte din aceeași religie ca cei care au dat jos turnurile nu înseamnă nimic și cât timp nu au făcut nimic ilegal nu văd care e problema.


      Dacă ar fi să o luăm așa, americanii nu ar trebui să mai permită nici o construcție a vreunei biserici în apropierea veunei clinici de avorturi care a fost atacată de niște creștini?
      • 0 (0 voturi)    
        Stockholm (Joi, 16 decembrie 2010, 10:39)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui ptc

        @ptc:
        Stimate forumist neinformat, te rog studiaza mai intens problema gemenilor si apoi lanseaza informatii false pe diverse forumuri.
        Nu are legatura cu religia acea demolare controlata despre care vorbesti tu. Studiaza filmele facute atunci, cu detalii cu tot si vei vedea ca am dreptate. Vei vedea si cine le-a daramat. Nimeni nu spune de ce si le-au dat jos singuri (ca pe izmene). Asta ramane sa studiezi tu, ca de-aia ai creier (daca ai).
    • +2 (2 voturi)    
      nu toti.. (Luni, 13 decembrie 2010, 13:16)

      cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      Nu toti musulmanii sunt teroristi,DAR TOTI TERORISTII SUNT MUSULMANI.
      Islamul este in razboi cu lumea civilizata,si nu de acum.
  • -19 (39 voturi)    
    in loc sa stea in banca lor (Duminică, 12 decembrie 2010, 12:01)

    bavareze [anonim]

    daca s-au bagat cu americanii, si-o iau si ei peste bot. nu mai bine stateau in banca lor cu renii? le-a trebuit afganistan...
    • -2 (8 voturi)    
      daca aveai arsenal militar (Duminică, 12 decembrie 2010, 17:32)

      CelalaltOvidiu [anonim] i-a raspuns lui bavareze

      Da, da. Daca aveai arsenalul lor si tu faceai ca americanii; si Sadam a facut exact la fel cu ce a facut Bush, Irakul a invadat Kuveitul pentru petrol si aur in depozite, USA a invadat Afganistanul pentru rezervele de litiu, cupru, aur - vb aici de 3.000 de miliarde de USD valoare in minereuri rare.
      Asa ca totul se rezuma la bani. Pentru un afacerist nu conteaza cati mor pe campurile de lupta si cati colaterali mor acasa. La un asemenea nivel 3000 de miliarde USD, chiar nu mai conteaza cateva zeci de mii de americani morti (ii faci eroi si gata - bagi niste filme la retarzii americanii, care de altfel sunt convins ca stiu de ce sunt acolo, doar ca sunt ipocriti pana la unul).
      Sa fi fericit ca muntii Apuseni nu au asemenea resurse ca de mult eram in razboi cu ungurii, ba mai si veneau in prima faza UN, apoi americanii sa "mentina" pacea!
      • -2 (6 voturi)    
        Amice (Luni, 13 decembrie 2010, 0:09)

        keyboard [utilizator] i-a raspuns lui CelalaltOvidiu

        Sunt perfect de acord cu tine, cum putea lua contact?
      • +3 (7 voturi)    
        esti tare istet juniorule :), pacat ca (Luni, 13 decembrie 2010, 4:16)

        TatalLuiOvidiu [anonim] i-a raspuns lui CelalaltOvidiu

        ...nu ai mai mult de 6-7 ani si nu te ajuta capul suficient pentru a analiza situatia in intregul ei:

        - valoarea de 3000 de miliarde nu e valoare cat estimare (si aia grosiera)... esti oare in stare sa pricepi diferenta?

        - chiar si la valoarea aia ar trebui sa iei in calcul costurile enorme de exploatare (cauzate de adancimea mare la care se afla resursele, relieful muntos al Afganistanului si lipsa infrastructurii); valoarea de care amintesti a fost estimata de rusi, care oricum nici macar nu s-au incumetat sa incerce sa exploateze resursele (ghici de ce)

        - ca o paralela, Canada are resurse minerale de cateva zeci de ori mai valoroase, in special petrol; nu se inghesuie nimeni sa le exploateze tocmai din cauza costurilor enorme implicate

        -razboiul din Afganistan costa 2-300 miliarde de dolari pe an; inmulteste asta cu durata razboiului in ani si o sa vezi ca
        un razboi pentru resurse, dupa cum insinuezi tu, nu isi are justificare din punct de vedere economic
        • -1 (3 voturi)    
          intrebare (Luni, 13 decembrie 2010, 9:54)

          ignatiu [utilizator] i-a raspuns lui TatalLuiOvidiu

          Mi-a placut expunerea ta. Putin ironica, dar punctuala.
          As dori sa stiu care este parerea ta despre razbiul din Afganistan, de ce cheluie SUA, (si Romania pe langa) atatia bani oe acest razboi?
    • +2 (8 voturi)    
      separati religia de politica!!! (Duminică, 12 decembrie 2010, 18:00)

      Crestin [anonim] i-a raspuns lui bavareze

      ...mai bine dormeai in continuare!
      ...e vorba de faptul fundamentalismul islamic este o intelegere si o aplicare gresita e religiei...cat de indoctrinat si cat de redus trebuie sa fii, pentru a reactiona atat de violent la o gluma?? ...la urma urmei, caricatura respectiva a fost o gluma....cate glume s-au facut despre Sfinti crestini, despre Dumnezeu...multe, f multe, dar pt asta nu s-a revoltat nimeni....de ce? ...pt ca, crestinismul, in general, este o religie moderata, iar implicatiile bisericii crestine in societate se limiteaza la latura spirituala, ceea ce este si normal...
      ...sunt prea multe de spus pt a putea fi clarificate in cateva randuri...
      • +1 (11 voturi)    
        Crestinismul moderat? (Duminică, 12 decembrie 2010, 23:29)

        keyboard [utilizator] i-a raspuns lui Crestin

        Ma faci sa rad! Asa de moderat e Crestinismul ca e plina istoria de carnagii comise in numele Crestinismului! Mergi acum in USA sa vezi ce "moderat" e Crestinismul Evangelic, si cum sunt dati afara din scoli profesorii de biologie din Missouri daca nu vorbesc la ore de Adam si Eva!Nu mai vorbesc de clubul 700 si Pat Robertson!
        Nu mai vorbesc de fundamentalistii crestini care arunca in aer clinici de avorturi, sau de piosii care isi omoara familia sau vecinii pentru ca asa le-a soptit Doamne Doamne in ureche! Asa moderat a fost Crestinismul in Serbia ca a dus la gropi comune pline de musulmani!
        Eu inteleg ca esti Crestin, dar poarta-te ca atare, nu veni sa arunci cu piatra in alta religie, mai ales in astfel de momente, doar pentru ca nu-ti place tie de ea!
        • +3 (7 voturi)    
          crestini, musulmani si 'nu conteaza' (Luni, 13 decembrie 2010, 0:04)

          ? [anonim] i-a raspuns lui keyboard

          partial sunt de acord cu dvs - fundamentalistii crestini sunt probabil la fel de numerosi ca si cei musulmani, si este extrem de simplu sa creezi zone de fundamentalism religios.

          dar, desi imi dau seama de pericolul pe care orice fundamentalism il reprezinta, nu cred, in continuare, ca acesta este cauza primara a relelor - religiile sunt folosite ca pretexte. daca exista organizatii teroriste fara legaturi cu SUA/ CIA (acest lucru este cat se poate de posibil, pentru simplul motiv ca, si daca profiturile ar fi mai greu de extras de partea perdanta a baricadei, ele ar exista, iar pe de alta parte profitori si nebuni sunt de toate natiile si culorile), acestea nu au nici o treaba cu religia. ca pot recruta indivizi labili sau vulnerabili si ca pot afisa un discurs religios, asta-i deja alta treaba.

          simptomatica pentru "pericolul fundamentalismului religios" este cred "ferventa religioasa" a fostului mascarici GW Bush :D

          atunci cand ecuatia se termina cu bani, victime, teritorii si jocuri extrem de complexe la nivelul relatiilor de putere, nu are cum sa fie vorba despre credinta religioasa. orice omor exclude cel putin religiile mari pe care le cunoastem. nu prea cunosc, insa, state, care sa excluda prin insasi constitutia lor uciderea, in orice forma.

          problema cu fundamentalismul religios de orice natura este ca reprezinta probabil 1% credinta religioasa, dar 99% un instrument extrem de docil in mana cui doreste sa-l foloseasca.

          btw, in fosta Iugoslavie au existat gropi comune cu sarbi, croati, bosniaci, albanezi si cine mai stie... de masacrat au masacrat toti, si au fost judecati unii. insa despre originea armelor si despre intentiile care au stat la baza razboaielor din fosta Iugoslavie s-a vorbit mult prea putin.

          cat despre invitatia dvs de mai jos, voi incerca sa las un mesaj maine, dar ele nu pot fi prea "private" din cate am observat.
          nu sunt chiar atat de "toba de informatii", dar am studiat suficient de mult incat sa fiu sigura pe pozitia mea.
        • 0 (4 voturi)    
          cele mai mari crime impotriva crestinilor (Luni, 13 decembrie 2010, 13:31)

          cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

          Cele mai mari crime se fac impotriva crestinilor de 2000 de ani.
          Incepand din imperiul roman,iar astazi in Asia si Africa,si prin atentate si in Europa.
          Exista o lunga lista de crime produse recent in Somalia,Irak etc.(sa dau numai exemplul foarte recent din Irak)unde o biserica cu crestini a fost aruncata in aer,murind zeci de crestini.,singura lor "vina"ca erau crestini.
          Religia crestina este o religie a pacii si dreptati.i.
          vorbesti in afara de subiect de crime ale crestinilor,uitand ca ateo-comunistii au omorat zeci de milioane de oameni,care nu are nici un egal in istoria umanitatii,iar acum islamo-fascismul continua crimele impotriva lor.
          Eu inteleg ca esti musulman si aperi religia urii si razboiului,dar nu incerca sa minti.
          Toate relele vin din faptul ca nu se aplica corect INVATATURILE BIBLICE,NU SE APLICA CORECT CRESTINISMUL
      • -4 (8 voturi)    
        SI uite si un mic cadou: (Duminică, 12 decembrie 2010, 23:50)

        keyboard [utilizator] i-a raspuns lui Crestin

        http://www.youtube.com/watch?v=-pWwkVfbY10

        Spor la vizionat ce "moderat" e Crestinismul!

        Dedic acest video tuturor raspandacilor care se grabesc sa ii judece pe acesti sinucigasi "islamisti" , fara a intelege ce i-a creat cu adevarat!
        • 0 (10 voturi)    
          Ne-am saturat de civilizatiofobi! (Luni, 13 decembrie 2010, 1:31)

          V.R. [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

          Si tu le iei apararea celor care se comporta la fel sau uneori chiar mai rau decat crestinii, si au aceleasi credinte despre zei invizibili, pentru a caror existenta nu aduc absolut nicio dovada si sunt dispusi sa-i ucida pe cei ce sunt rationali si cred in Mos Craciun? Dai dovada de ipocrizie.

          Daca tii la integritatea la morala, solutia este convertirea la ateism.

          Altfel esti doar un simpatizant al terorismului religios, si daca am fi si noi ca musulmanii ar trebui sa te persecutam sau chiar sa te omoram pt. asta. Ai mare noroc ca nu suntem ca ei.
          • 0 (10 voturi)    
            Eu sunt satul de ipocriti! (Luni, 13 decembrie 2010, 2:59)

            keyboard [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

            Draga V,R, eu SUNT ATEU! Dar asta nu inseamna ca arunc cu laturi intr-o religie si in valorile altora doar pentru ca asa e la moda,sau pt ca asa spune pe CNN! In viata,te mai si educi,ca sa vezi ce si cum!
            Cat despre ipocrizie, uita-te in oglinda, ca te dai ateu, dar dai doar intr-o religie,pe cand pe altele le consideri sacre!Hai ma lasi, cu discursuri din astea ieftine?
            Cat despre norocul meu, stai linistit, ca mi-l fac eu, nu altcineva!
            Cat despre ideea ta cu "daca am fi si noi ca musulmanii ar trebui sa te persecutam sau chiar sa te omoram pt. asta. Ai mare noroc ca nu suntem ca ei. ", ma faci cel mult sa zambesc, pentru ca daca ai fi si tu ca musulmanii pe care ii cunosc eu si ii respect, ai fi un om la locul lui, cu bun simt. si educatie,ceea ce evident nu esti! Sunt satul de habarnisti care generalizeaza,si baga totul in aceeasi oala! Islamul inseamna 1,5 milairde de oameni,cu diferite limbi,traditii, moduri de a gandi,si a interpreta religia si viata!
            A ii baga pe toti la gramada, e dovada de prostie si incultura, care vad ca pe aici e din plin!
            Asa si eu pot spune la fel despre crestini, ca doar ei au omorat oameni cu bombe atomice,si tot ei au facut ambele razboaie mondiale!
            Rationamentul tau e ca si tine:precar si ieftin!
            • +1 (3 voturi)    
              biserica ateista a pastorului Placinta (Luni, 13 decembrie 2010, 13:37)

              cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

              M-am lamurit,esti si tu un "pastor",ca" pastorul" Placinta al bisericii ateiste,impotriva adevaratelor valori umane,propagand ura,viloenta,nesupunere in fata LEGILOR NATURII,dezechilibrati psihic.
          • +1 (1 vot)    
            convertirea la ateism? (Luni, 13 decembrie 2010, 9:32)

            cet23 [anonim] i-a raspuns lui V.R.

            Cum adicas convertirea la ateism? Uite ce zice DEX-ul: "convertire = a adera sau a determina pe cineva să adere la o anumită convingere (religioasă) "
            Pentru tine ateismul pare a fi un soi de alta religie. Intr-un fel chiar este. Crezul tau e simplu: "eu nu cred in nimic".
        • -1 (3 voturi)    
          Te inseli - citeste pe Wikipedia cine au fost ... (Luni, 13 decembrie 2010, 10:51)

          Bucur [anonim] i-a raspuns lui keyboard

          ...responsabili de masacrul respectiv. Nu crestinii!
    • +2 (10 voturi)    
      visezi (Duminică, 12 decembrie 2010, 20:10)

      Costel [anonim] i-a raspuns lui bavareze

      Nu e asa. daca i-au primit pe jegosi la ei acasa acuma trag ponoasele. Nu era mai bine fara? Au trebuit cativa politicieni fara simtul realitatii si gata.
      • +1 (9 voturi)    
        stat social (Duminică, 12 decembrie 2010, 22:40)

        panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui Costel

        cum vrea si bombo.

        in gemeni au murit si suedezi, inainte ca suedezii sa mearga in afganistan. nu cred ca suedezii sunt acolo combatanti. nu sunt in nato. probabil instructori, misiuni umanitare.
        au lovit acolo unde nu se asteapta nimeni, unde e mai usor, mai putin pazit.

        magraunii lui bin laden si talibanii au dinamitat statuiele budiste, aflatoare in afganistan cu multe sute de ani inainte de izlamizare.
        acele statui erau in patrimoniul culturii universale.

        americanii i'au ajutat sa scape de rusi. de unde ca, pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti.

        si nu in ultimul rand, s'o credeti domniile voastre ca ala a fost afganez. palestina si afganistanul sunt numai pretexte. islamul se impune cu iataganul, cu explozibili si cu martiri.

        noroc ca se mananca intre ei, in lupta pentru intaietate.
        • -1 (13 voturi)    
          Serios? (Duminică, 12 decembrie 2010, 22:51)

          keyboard [utilizator] i-a raspuns lui panfil flecaru

          De unde stii tu ca erau suedezi in WTC? Sau vorbesti si tu asa, aiurea!
          Cat despre statui si cultura, de armata USA care a distrus siturile arheologice din Iraq, ale Babilonului, ca sa-si faca baza de elicopetere ce zici? Hai ca si Babilonul, daca ai habar, tot inainte de Islam a fost, ca sa nu zic, ca acolo in Irak a aparut prima civilizatie umana, Sumerienii ,acum 6000 de ani! De magraunii lui Bush care au furat tot ce se putea din muzeele din Irak, ce zici?
          Americanii i-au ajutat sa scape de rusi? Sau americanii i-au inarmat sa lupte in locul lor contra rusilor? Pe vietnamezi si pe coreeni ,tot ei i-au "ajutat" sa scape de rusi? Habar n-ai istorie, imi e si rusine pentru tine!
          Zici ca Islamul se impune cu forta, dar Crestinismul cum s-a impus in lume? Cu pacea si cu floricele? Cum se impune crestinismul in Irak si Afghanistan?Iti spun eu, cu carpet bombing, avioane invizibile, tancuri, artilerie, asasinate, arestari, torturi, maceluri,violuri, si toate astea in numele "Dreptatii si democratiei" USA, adica a Crestinismului, aripa Evanghelista!
          • +4 (8 voturi)    
            hmmm (Duminică, 12 decembrie 2010, 23:44)

            ampersand [anonim] i-a raspuns lui keyboard

            Şi dacă-i aşa, cum explici numărul mare de musulmani care vin la studii sau la muncă sau la-ntins mâna în ţările "exploatatoare"? De ce nu s-au dus în paradisul chinez, de exemplu, sau în raiul sovietic? De ce vin în masă-n SUA, Anglia, Franţa, Anglia, Suedia?
            • -3 (7 voturi)    
              Nu e cazul sa zbieri! (Luni, 13 decembrie 2010, 0:05)

              keyboard [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

              Pai e normal sa vina in Europa, mai ales ca Marea Britanie i-a colonizat sute de ani si a facut avere pe spatele lor!
              SI de ce sa nu vina in USA, nu era USA, pamantul fagaduintei? Cand se duceau macaronarii in anii 20 acolo, cum era? Franta si Anglia, pentru cultura ta generala, a colonizat Orientul Mijlociu si Iranul, asa ca e firesc ca acum sa se intoarca moneda! Daca le-a placut sa cucereasca Maghrebul, Orientul si Mesopotamia, acum sa ii accepte pe musulmani!E foarte normal!
              Si vezi ca musulmani au fost si in spatiul sovietic, Romania e doar un exemplu. iar China are relatii economice si culturale cu Iranul si Arabia Saudita!

              Cat despre intins mana, nu mai au loc musulmanii ca le-au luat ocupat locul romanii de mult!
              • +2 (6 voturi)    
                lasă tu relaţiile comerciale (Luni, 13 decembrie 2010, 0:48)

                ampersand [anonim] i-a raspuns lui keyboard

                Ai amestecat de toate de-a valma. Eu sunt căpşunar şi am destui musulmani în zonă. Te-ntrebam ce i-a determinat să fie "masochişti" în a alege ca ţară adoptivă, la studii sau muncă sau întins mâna, una care i-a bombardat? De ce nu s-au dus, uite, la tine-n oraş, care eşti atât de empatic, solidar şi prietenos faţă de ei? De ce n-au rămas acasă la ei că, nu, "niciunde nu-i ca acasă"?
                • -2 (8 voturi)    
                  Simplu: (Luni, 13 decembrie 2010, 2:53)

                  keyboard [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

                  Din acelasi motiv din care te-ai dus si tu la capsuni! Pentru o viata mai buna,si ca sa fuga din zone de razboi! De ce fugeau romanii inainte de 89 in statele capitaliste? Nu tot pt asta?Stai cool, ca am la mine in oras, destui musulmani,si sunt foarte ok, chiar ai ce sa inveti de la ei!Nu mai vb,ca in Romania sunt musulmani de cam 800 de ani, si n-am vazut, un singur act terorist pe aici! Asa ca, nu mai generaliza,ca nu face bine nimanui!
                  • 0 (2 voturi)    
                    bine (Luni, 13 decembrie 2010, 8:53)

                    koolman [anonim] i-a raspuns lui keyboard

                    ca dupa 89 n'au mai plecat !

                    normal, dupa ce ilici a adus bunastarea si progresul.
                    cat despre americanii care au distrus monumentele babilonului, esti dezinvormat. atentie de unde'ti iei stirile. autoritatile americane au arestat militari sau civili americani care au pradat muzeul de istorie.
                    multe artifacte au fost recuperate.
                    este manifestarea omului ca pradator, manifestare de care ne lovim zilnic, din plaiul mioritic pana la tamisa sau in coclaurii americii si'ai australiei.
                    singurele opere de arta pe care americanii au lasat sa fie distruse, au fost statuile lui sadam.
                    din pacate, americanii n'au ajuns in rusia, asa ca multe statui ale lui lenin sunt intregi, pe socluri .:-)
              • +3 (7 voturi)    
                uite, ia de-aici (Luni, 13 decembrie 2010, 2:26)

                ampersand [anonim] i-a raspuns lui keyboard

                Când o să ai experienţe personale cu fanaticii tăi dragi, o să-ţi cam scadă avântul tiradelor tale antiamericane şi pro-musulmane.

                Urmăreşte-l cu atenţie, e în Suedia:
                http://www.youtube.com/watch?v=s2IHnWY-i6Y
                • -3 (9 voturi)    
                  Iti inteleg frustrarile (Luni, 13 decembrie 2010, 3:08)

                  keyboard [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

                  Dar nu ma agasa cu ele! Eu cunosc musulmani,tu nu! Asa ca sa fi sanatos!Si n-am zis ca toti sunt perfecti,dar probabil la tine trag,cei cu aceeasi calitate morala ca si tine!
                  Si daca vi cu ceva la mine,vino cu argumente,nu cu propaganda!
              • +1 (3 voturi)    
                occidentalii au venit sa ii (Luni, 13 decembrie 2010, 14:04)

                cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

                Occidentalii au venit sa ii civilizeze pe barbarii,ce traiau in corturi,analfabeti,jegosi,primitivi.
                Au venit sa le faca scoli,spitale,infrastructura etc.
                Insa vad ca este greu,ca trebuie sa muncesti foarte mult,si e mai usor sa te duci unde sunt toate facute,insa prin munca si mari eforturi,si mai ales in democratie,in crestinism unde se pot face progrese reale.
                Daca sunt lenesi si puturosi si pe deasupra si obraznici,normal ca intra in conflict cu tarile unde se duc.
  • -16 (22 voturi)    
    Mesaj izvorat din suflet pentru suflet (Duminică, 12 decembrie 2010, 12:21)

    Adina [anonim]

    Corect , firesc si mai mult decat atat ! Mesaj izvorat din suflet si pentru suflet .
    • 0 (0 voturi)    
      lamureste-ne (Duminică, 12 decembrie 2010, 16:02)

      dw [anonim] i-a raspuns lui Adina

      si pe noi, care mesaj era din suflet?
  • +31 (41 voturi)    
    niste lasi (Duminică, 12 decembrie 2010, 12:22)

    alin [anonim]

    ei omoara oameni nevinovati,isi omara nevestele cu pietre si asa mai departe.nu este posibil asa ceva in sec 21 in care traim.
    • -3 (9 voturi)    
      Corect (Duminică, 12 decembrie 2010, 17:47)

      CelaltOvidiu [anonim] i-a raspuns lui alin

      Sa mergem noi sa-i invatam cum sa traiasca. Sa le dam "libertatea" exprimarii, sa le dam filme porno, sa le sodomizam copii (trimitem belgienii), sa-i bagam in scoli contracost pe credit, sa-i trimitem la munca toata viata lor in corporatii lustruite dar de fapt plantatii, sa le schimbam religia la fel ca in evul mediu(care-i diferenta intre ce facea inchizitia si cruciatii cu ceea ce fac oamenii "civilizati" de acum, occidentalii).
      Tu spui ca sunt lasi, probabil cand primesti o palma te duci si plangi, ei sunt gata sa moara pentru ceva (ceva ce noi nu o sa intelegem pentru ca am crescut in puf, ei lupta zi de zi cu mizeria, foamea si atatea altele de mici).
      Tu nu esti in stare sa schimbi nimic in tara ta, te conduce FMI-ul, ei lupta cu arma in mana ca sa nu fie ocupati, sa fie lasati sa se conduca asa cum stiau... pe cine a invadat Afganistanul?Chiar ai crezut povestile USA cu taberele de antrenare a teroristilor (poate acuma exista dar sunt ceea ce au si americanii, desi ei le numesc tabere militare) ?
      Daca DA, atunci sigur esti printre cei care au sustinut existenta WMD in Irak, cand toata lumea stia ca nu exista asa ceva decat in mintea celui mai retard dintre presedintii USA.
      • -1 (7 voturi)    
        Felicitari (Duminică, 12 decembrie 2010, 23:35)

        keyboard [utilizator] i-a raspuns lui CelaltOvidiu

        Uite un om cu ratiune! Pacat ca nu sunt toti ca tine, ci majoritatea habar n-au despre ce vorbesc, si sunt manati de instinctul primitiv al spiritului de gloata si al linsarii!
        • 0 (2 voturi)    
          ratiunea la tine inseamna altceva (Luni, 13 decembrie 2010, 14:09)

          cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

          Cine iti sustine ineptiile si propaganda ta josnica,islamo-fascista,sigur ca este ca tine,manat de instincte irationale,de ura impotriva umanitatii.
          • -2 (2 voturi)    
            :))) (Luni, 13 decembrie 2010, 20:34)

            keyboard [utilizator] i-a raspuns lui cititor hotnews

            Da asa e, daca faci apel la ratiune, la documentare, la toleranta si informare, esti fascist, musulman, irational si impotriva umanitatii! Dar daca zbieri pe aici si inciti la violenta, ura de rasa, si tampenii ,esti rational!:))))Mersi, dar esti ridicol, esti o caricatura!
      • -4 (8 voturi)    
        Amice (Luni, 13 decembrie 2010, 0:08)

        keyboard [utilizator] i-a raspuns lui CelaltOvidiu

        Cum putem lua contact?
        • +3 (3 voturi)    
          ai racolat un viitor terorist (Marţi, 14 decembrie 2010, 0:37)

          cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

          Trimite-l la tabara de antrenament si invata-l sa foloseasca kalashnikovul si explozibilul,ca doar la atata te pricepi.
    • -1 (13 voturi)    
      Hop si tu (Duminică, 12 decembrie 2010, 21:13)

      afdgh [anonim] i-a raspuns lui alin

      Vad pacalici ca tine cu gramada care aud si ei una doua pe la CNN si prin presa romana amatorista, si repeta aceleasi clisee obosite! De unde stii tu ca isi omoara ei nevestele cu pietrele? Si "EI" care? EI musulmanii? Serios? Eu nu vad omor cu pietre in Turcia, Egipte, Emirate, Maghreb, sau in Dobrogea la noi, nu vad decat prostime care habar n-are despre ce vorbeste, si care sunt usor de manipulat! SI daca tot porti grija nevestelor omorate cu pietre, ia zi, de cei peste 600,000 de irakieni omorati de americani de la invazia din 2003 incoace, ce zici?Sau aia nu conteaza, aia sunt teroristi nu?
      • +1 (15 voturi)    
        bey natangule, (Duminică, 12 decembrie 2010, 22:03)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui afdgh

        toti musulmanii traiesc dupa niste percepte total inapoiate, indiferent daca-s in dobrogea sau in irak, dar tu nu le cunosti si-ti place sa vorbesti ca sa te bagi in seama. faptul ca sunt usor de manipulat se datoreaza tocmai acestei inapoieri generata de habotnicismul religios si limitarea accesului spre informatie (vezi atitudinea cretinilor astora fata de internet si televiziuni, ani de zile) deci retardati sunt ei si cei ce le iau apararea. daca mama ta era in metroul din madrid sau in wyc sunt convins ca aveai alta parere, dar asa ti-e usor sa fi sfatos si nesimtit. de ce naiba fac astia ca voi umbra pamantului degeaba, nu stiu, dar ce stiu e ca nu meritati nici macar o umbra de respect.
        • 0 (12 voturi)    
          Mey baiete (Duminică, 12 decembrie 2010, 22:12)

          keyboard [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

          "Toti musulmanii"? Deci tu ai cunoscut 1,5 miliarde de oameni, si noi nu stiam! Cat de penibila e afirmatia ta!Si cine esti ma rog tu sa judeci pe altii?Cand spuneam de manipulare, nu vorbeam de ei, ci de cei ca tine, astia care judeca ei pe altii, dar habar n-au despre ce vorbesc! Cat despre bagat in seama, stai linistit, ca am cunoscut musulmani, si mai fac si un doctorat in cultura araba, asa ca pot sa vorbesc, mult mai in tema decat tine!
          Cat despre umbra de respect, cred ca tu nu o meriti, daca iti permiti sa judeci 1,5 miliarde de oameni, doar pentru ca ai cascat si tu ochii pe la CNN, intr-o seara, si ti s-a dictat de acolo ce sa gandesti!
          Si lasa-ma cu siropelile cu mama din metrou ca asa te intreb si eu, cum te simteai daca mama ta era omorata in casa ei de soldati USA in cautare de teroristi, sau ce faceai daca il impuscau pe taicatau doar pentru ca seamana a terorist! Sau ce te faceai daca iti bombardau casa si ramaneai pe drumuri? Cand o sa traiesti tu, ce au trait multi dintre ei, atunci sa ii judeci, si sa comentezi! Pana atunci las-o moale, deontologule!
          • +2 (6 voturi)    
            Hai să o luăm altfel, cum se pedepsește apostazia? (Luni, 13 decembrie 2010, 0:14)

            ptc [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

            Cu moartea. Așa se pedepsește, apostazia.

            La fel și adulterul. CU MOARTEA. Așa spune legea islamică în TOATE școlile de gândire islamice.
            • -2 (8 voturi)    
              Care toate scoli? (Luni, 13 decembrie 2010, 0:19)

              keyboard [utilizator] i-a raspuns lui ptc

              Care toate scoli?
              • +3 (7 voturi)    
                cu un argument foarte rational, te-a cam inchis :) (Luni, 13 decembrie 2010, 4:34)

                Lucid [anonim] i-a raspuns lui keyboard

                Pai tocmai tu, postac sef vorbesti de islam cand habar nu ai ce-i aia?

                Uite aici care sunt scolile de gandire islamice (principalele):
                http://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_schools_and_branches

                Se vede ca esti un fanatic irational, anti-progres, anti-american, anti-vestic. Daca ai macar un strop de ratiune si putina coloana vertebrala in tine si daca poti renunta la ipocrizie pentru cateva secunde raspunde la intrebarea lui ptc :) . Sau hai ca sa-ti fie mai simplu: da exemplu de o singura scoala de gandire musulmana in care apostazia sa nu fie condamnata cu moartea
                • -2 (4 voturi)    
                  Te-ai inchis singur din pacate (Luni, 13 decembrie 2010, 12:23)

                  keyboard [utilizator] i-a raspuns lui Lucid

                  Eu te-am intrebat care sunt, nu ti-am zis sa mi le cauti pe Wikipeida!Te-am intrebat daca le stii, daca te-ai informat despre ele, nu daca ai dat search pe Wikipedia!
                  Si legat de intrebarea ta, e simplu, scoala sufista! Si e doar una din ele!Suntm ai multe!
                  Se vede ca esti un islamofob invederat, aflat in trend, care fata de precusorii sai nazsti, acum si-a gasit o noua tinta! Esti violent, agresiv, lipsit de informatii, ipocrit,demagog, si peste toate, penibil!
            • -2 (8 voturi)    
              Serios? (Luni, 13 decembrie 2010, 1:27)

              keyboard [utilizator] i-a raspuns lui ptc

              Ia zi-mi si mie cum se numesc scolile de gandire islamice?:))))
      • +5 (9 voturi)    
        Nu există lapidări? Hai nu zău? (Luni, 13 decembrie 2010, 0:06)

        ptc [utilizator] i-a raspuns lui afdgh

        Uite ce a rezultat când am căutat „woman stoned” pe google - primul clip rezultat la căutarea de clipuri video pe google e ăsta:

        http://www.youtube.com/watch?v=G_ZWTx-QUj4

        Vezi cam cum sunt lucrurile în realitate și apoi vorbește.

        Fii atent aici un site întreg de tip youtube cu clipuri despre islam și ce e în realitate:

        http://www.muhammadtube.com/

        Și dacă crezi că e vorba de cazuri izolate sau extremiști, uite ce spune doctrina în mai toate școlile islamice:

        http://www.youtube.com/watch?v=oqYaTk922KY


        http://www.youtube.com/watch?v=Q59p37OBzZs#t=5m50s
        • -4 (8 voturi)    
          Poftim (Luni, 13 decembrie 2010, 0:42)

          keyboard [utilizator] i-a raspuns lui ptc

          E plin internetul de inteligenti islamofobi care pun orice video din Afghanistan si scriu acolo: Islam sau arabi!
          Deci la tine 2 linkuri dubioase inseamna "mai toate scolile islamice"? Si vezi ca scolile islamice se numesc madrase!
          Iar daca vrei niste video interesante ia de aici:
          http://www.youtube.com/watch?v=55jlS_w46no

          http://www.youtube.com/watch?v=V6HS6jyxoFE

          Vezi tu cum sunt lucrurile inainte si invata sa separi propaganda de adevar!
          Si ti-am zis, arata-mi lapidari in Turcia, in Egipt, in Maghreb, In Kosovo, In Liban,In Arabia Saudita,in Qatar,in Iordania,In Dubai,in Bahrain, nu

          aceeasi veche placa din Afghanistan,care nici nu e in Orientul Mijlociu!
          Aaa, si arata-mi lapidari in Indonezia,Malaezia , in India,ca si astea tot tari preponderent islamice sunt!
          • +1 (5 voturi)    
            uite cine facea pe expertul :))) (Luni, 13 decembrie 2010, 5:07)

            Lucid [anonim] i-a raspuns lui keyboard

            Scolile islamice se numesc madrase :))))

            Tu chiar crezi ca datul din gura iti poate masca ignoranta? Madrasah e un termen care se refera la orice tip de institutie academica, chiar si la scoala de meserii pe care n-ai terminat-o inca tu.

            Ptc se referea la scoli de gandire , ori e foarte clar ca tu habar nu ai ce-s alea. Confucianismul, taoismul sau existentialismul, de exemplu sunt scoli de gandire.

            Cat despre tarile enumerate de tine ce sa zic:
            - Turcia e stat preponderent laic, in care armata are grija ca clerul si bigotii sa nu-si faca de cap; totusi in zonele din est,crimele "de onoare" sunt la ordinea zilei


            - in Indonezia, lapidarea e conforma legilor: http://www.usatoday.com/news/world/2009-09-14-stoning-aceh_N.htm

            - in Arabia Saudita, in general, sunt preferate alte metode de executie (gen decapitarea), foarte civilizate probabil (dupa capul tau), cu toate astea nici ei si nici cei din Emiratele Arabe nu se dau inapoi de la cate o lapidare, din cand in cand
            http://www.ishr.org/index.php?id=857

            - India, e majoritar islamica doar in capul ignorantilor

            Deschide ochi si informeaza-te inainte sa bati campii, ignoranta nu e o scuza.Si mai lasa propaganda ieftina ... sau macar spune-ne si noua cu cat esti platit pentru asta :)
            • -2 (4 voturi)    
              Wikipedia te ajuta (Luni, 13 decembrie 2010, 12:19)

              keyboard [utilizator] i-a raspuns lui Lucid

              E bine ca ai aflat cum se numesc scolile islamice, e un inceput spre informare!
              N-ai fost in Turcia, si emiti judecati aberante!Nu exista nici o lapidare in Turcia, e un stat mult mai modern si mai dezvoltat decat Romania!
              Iar cu linkurile dep e usatoday, sa le crezi doar tu, du-te la fatal ocului si mai vorbim!
              Asa iti gasesc si eu cateva site-uri in care ti se va spune ca Bin Laden a facut Holocaustul!
              india ,ESTE majoritar musulmana, daca nu stiai, ai aflat acuma!
              Una e lapidarea si alta e pedeapsa capitala, prima e un omor facut de o gloata, al doilea e o executie care are la baza o condamnare, si nu doar Arabia Saudita executa oameni, oface si marea ta democratie USA!Asa ca las-o moale ca macane!
              Si daca tot vorbeai despre scolile de "gandire" stii macar care sunt alea?Sau care sunt curenturile islamica? Sunni,shia, sufi, ewahhabi, salafi, hanafi?Normal ca nu, ca tu habar n-ai despre ce vorbesti dar iti permiti sa le dai altora sfaturi ce si cum sa faca!
              SI n-am de ce sa fiu platit, pentru ca e o placere sa ironizez oameni igonoranti si inculti!
              • 0 (0 voturi)    
                esti ignorant pana la ridicol (Marţi, 14 decembrie 2010, 3:25)

                gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

                Tovarase esti pur si simplu ridicol. Oamenii ti-au demonstrat clar ca habar nu ai ce spui, ca nu poti face diferenta nici macar intre o scoala (de gandire) si scoala (vazuta ca cladirea in care se predau cursuri).

                Executia si lapidarea nu se exclud reciproc. In multe tari musulmane (gen Iran) exista executii prin lapidare: sentinta fiind data de judecatori.

                Cat despre lapidarile din Indonezia, oricine nu e cretin poate verifica usor asta. Musulmanii de pe acolo chiar se mandresc cu ele.

                La fel si cu Turcia, partea de vest e ceva mai dezvoltata, dar aproape de granita cu Irakul lucrurile stau total altfel. Si asta o puteai afla usor daca nu erai un ipocrit .

                Singura concluzie logica ce se impune citindu-ti postarile e ca esti un penibil frustrat, care gaseste o placere nesanatoasa umplandu-se de ridicol

                India e tara majoritar hindusa mai ignorantule cu 3 clase. Pune mana si documenteaza-te din surse stiintifice si nu din bloguri obscurantiste
        • -2 (8 voturi)    
          Hajajaja (Luni, 13 decembrie 2010, 1:26)

          keyboard [utilizator] i-a raspuns lui ptc

          E plin internetul de inteligenti islamofobi care pun orice video din Afghanistan si scriu acolo: Islam sau arabi!
          Deci la tine 2 linkuri dubioase inseamna "mai toate scolile islamice"? Si vezi ca scolile islamice se numesc madrase!
          Iar daca vrei niste video interesante ia de aici:
          http://www.youtube.comwatch?v=55jlS_w46no
          http://www.youtube.co/watch?v=V6HS6jyxoFE
          Vezi tu cum sunt lucrurile inainte si invata sa separi propaganda de adevar!
          Si ti-am zis, arata-mi lapidari in Turcia, in Egipt, in Maghreb, In Kosovo, In Liban,In Arabia Saudita,in Qatar,in Iordania,In Dubai,in Bahrain, nu aceeasi veche placa din Afghanistan,care nici nu e in Orientul Mijlociu!
          Aaa, si arata-mi lapidari in Indonezia,Malaezia , in India,ca si astea tot tari preponderent islamice sunt!
          Ma amuza astia nervosi ca tine, care cred ca 2 video-uri de pe Youtube inseamna 1,5 miliarde de oameni!
  • +4 (6 voturi)    
    chiar n-aveti de gand sa corectati? (Duminică, 12 decembrie 2010, 13:02)

    of [anonim]

    chiar n-aveti de gand sa corectati greseala din prima fraza?
    • +4 (6 voturi)    
      Ba da (Duminică, 12 decembrie 2010, 14:06)

      Ceesteasta [utilizator] i-a raspuns lui of

      uite corectez eu. Este OK?
  • -9 (27 voturi)    
    hmm (Duminică, 12 decembrie 2010, 13:21)

    gabbone [anonim]

    Wiki, Asange, Stockholm, acuzare de viol, una din acuzate se supara si se tireaza trecand de partea lui Asange practic, clar se cerea si niste terorism ca sa schimbam repede subiectu si sa nu intre lumea la idei :)
    • +3 (17 voturi)    
      ":)" (Duminică, 12 decembrie 2010, 14:02)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui gabbone

      Te crezi amuzant?
    • +19 (29 voturi)    
      Fundamentalismul (Duminică, 12 decembrie 2010, 14:11)

      willy [anonim] i-a raspuns lui gabbone

      Asasinarea unor crestini in tarile musulmane cum se numeste ?
      In tarile europene si nu numai, libertatea credintei este legiferata, si nu am auzit de asasinate impotriva musulmanilor in locasurile lor de cult.
      Fundamentalistii vor probabil sa porneasca un razboi impotriva crestinilor, si daca nu vor fi actiuni ferme impotriva lor vor reusi.
      • +4 (14 voturi)    
        Cam târziu vorbeşti (Duminică, 12 decembrie 2010, 14:24)

        Gigi Maybachistu' Rational [anonim] i-a raspuns lui willy

        Cu numai câţiva ani în urmă, publicul nostru vocifera ca la miting de câte ori venea vorba de "caricaturile Jyllands-Posten", de parcă europenii de toate neamurile ar fi fost obligaţi să renunţe la libertatea exprimării ca să nu se supere purtătorii-de-basmale şi purtătoarele-de-burqa. Parcă ne băgasem sclavi la ei.

        Inclusiv bărboşii noştri, conduşi de preafericitul nea Daniel, le luaseră partea, demonstrând că bărboşii de toate credinţele sunt făcuţi să se înţeleagă :D

        Cum a muşcat niţeluş mai tare criza, a început lumea s-o lase mai moale... doar că face asta cam târziu.
      • +1 (7 voturi)    
        Fundamentalismul Evangelic! (Duminică, 12 decembrie 2010, 15:49)

        keyboard [utilizator] i-a raspuns lui willy

        Actiuni ferme impotriva lor? Nu va ajunge ca din secolul 17 incoace tot le invadati tarile, tot le omorati familiile, tot le furati valorile, tot ii umiliti? Nu va ajunge? De la imperiul britanic, la francezi, pana la USA? Nu va mai ajunge cat i-ati furat si cat ati casapit la ei, si tot nu va iese? SI unde ma rog libertatea credintei nu e legiferata in tarile musulmane? In Siria, sunt crestini cat vrei, in Liban la fel, in Turcia nu mai zic, in Maghreb la fel! Despre ce vorbesti? Sau nu stii, si repeti niste macaneli pe care le-ai auzit pe la alti ametiti? Si ia zi, musulmanii masacrati de sarbi i-ai pus la socoteala? Moscheile arse, si oamenii impuscati si aruncati in gropi comune pentru ca erau musulmani, i-ai pus la socoteala? Sau ei nu conteaza, pentru ca sunt musulmani? Palestinienii i-ai pus la socoteala, aia pe care ii umileste "democraticul" stat Israel, in fiecare zi? Aia nu conteaza? Razboi impotriva crestinilor? Mai curand impotriva ipocritilor si a cretinilor! Scoateti-va armatele nenorocite din tarile lor, lasati-le petrolul in pace, si nu o sa mai aveti nici o problema cu ei!
      • 0 (8 voturi)    
        asasinarea cui? de catre cine? (Duminică, 12 decembrie 2010, 17:27)

        ? [anonim] i-a raspuns lui willy

        asasinarea unor crestini de catre niste musulmani? sau asasinarea unor musulmani de catre niste crestini? sau de catre niste evrei?

        stimate, in lume exista cam un miliard si jumatate de musulmani. mai usor cu instigarea la violenta.

        de asasinat se omoara unii pe altii, la fel de asasini au fost si falangistii crestini, si evreii care le-au inlesnit masacrele, la fel de asasini sunt americanii cam peste tot unde-si fac asa-zisa "democratizare".

        ura irationala de care dati dovada intra, iata, in contradictie cu cele mai elementare cunostinte despre lume.

        asa ca, cel mai adesea, asasinarea unor crestini in tarile musulmane se cam numeste razbunare, in razboaie fara sfarsit, agreate de marile puteri care cotizeaza cu arme.
      • 0 (8 voturi)    
        p.s. (Duminică, 12 decembrie 2010, 17:29)

        ? [anonim] i-a raspuns lui willy

        http://www.countercurrents.org/pa-fisk180903.htm

        pentru cei ce au suficienta tarie sa citeasca asa ceva:

        "...Down a laneway to our right, no more than 50 yards from the entrance, there lay a pile of corpses. There were more than a dozen of them, young men whose arms and legs had been wrapped around each other in the agony of death. All had been shot point-blank range through the cheek, the bullet tearing away a line of flesh up to the ear and entering the brain. Some had vivid crimson or black scars down the left side of their throats. One had been castrated, his trousers torn open and a settlement of flies throbbing over his torn intestines.

        The eyes of these young men were all open. The youngest was only 12 or 13 years old..."

        este povestea unui masacru. victimele erau, in cazul acesta, musulmane.
        • -2 (6 voturi)    
          Crimele crestinilor nu scuza masacrele musulmane (Luni, 13 decembrie 2010, 1:36)

          V.R. [utilizator] i-a raspuns lui ?

          Si fiindca niste bieti musulmani au fost masacrati, inseamna ca trebuie sa ignoram masacrele din Tailanda, unde preoti buddhisti si fete tailandeze sunt decapitati de mahomedanii tai cei mult-iubite? Sau din Filipine? Sau genocidul din Sudan? Sau amenintarea de dinainte de olimpiada din Beijing?

          Apropo, in toate aceste agresiuni de mai sus, victimele NU au fost americani sau tari europene cu imperii coloniale.
      • -3 (5 voturi)    
        Fundamentalismul ignorantei! (Duminică, 12 decembrie 2010, 18:41)

        keyboard [utilizator] i-a raspuns lui willy

        Actiuni ferme impotriva lor? Nu va ajunge ca din secolul 17 incoace tot le invadati tarile, tot le omorati familiile, tot le furati valorile, tot ii umiliti? Nu va ajunge? De la imperiul britanic, la francezi, pana la USA? Nu va mai ajunge cat i-ati furat si cat ati casapit la ei, si tot nu va iese? SI unde ma rog libertatea credintei nu e legiferata in tarile musulmane? In Siria, sunt crestini cat vrei, in Liban la fel, in Turcia nu mai zic, in Maghreb la fel! Despre ce vorbesti? Sau nu stii, si repeti niste macaneli pe care le-ai auzit pe la alti ametiti? Si ia zi, musulmanii masacrati de sarbi i-ai pus la socoteala? Moscheile arse, si oamenii impuscati si aruncati in gropi comune pentru ca erau musulmani, i-ai pus la socoteala? Sau ei nu conteaza, pentru ca sunt musulmani? Palestinienii i-ai pus la socoteala, aia pe care ii umileste "democraticul" stat Israel, in fiecare zi? Aia nu conteaza? Razboi impotriva crestinilor? Mai curand impotriva ipocritilor si a cretinilor! Scoateti-va armatele nenorocite din tarile lor, lasati-le petrolul in pace, si nu o sa mai aveti nici o problema cu ei!
        • +2 (6 voturi)    
          Islamul a umilit Europa până a luat șuturi ... (Luni, 13 decembrie 2010, 0:21)

          ptc [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

          Islamul cucerise CU SABIA Spania și ajunsese la porțile Vienei când a fost dat afară din Europa în șuturi CU MULT înainte de secolul XVII.

          Prăbușirea islamului a fost internă, nu a fost provocată de europeni.

          Aia cu musulmanii persecutați e propagandă islamică, iar dacă nu mă crezi cercetează istoria Tratatului de la Tripoli și vezi cum navele americane au fost atacate fără a fi persecutate de musulmani jihadiști.

          Islamul a fost de la crearea lui într-o continuă expansiune și jihad împotriva lumii non-islamice, fie că-ți place sau nu, așa e sistemul politic cu față de religie numit islam.

          http://www.liveleak.com/view?i=216_1207467783
          • -2 (6 voturi)    
            HAahahahaha (Luni, 13 decembrie 2010, 0:48)

            keyboard [utilizator] i-a raspuns lui ptc

            Asa a umilit Islamul Europa ca a facut Cordoba, Madridul, Alhambra si a permis evreilor sa creeze arta si poezie in Al Andalus!Asa a umilit Islamul

            Europa ca le-a tradus europenilor pe filozofii Greci! Pune mana pe carte pasarel si citeste despre Avicenna,Geber,Al idrisi,Avarroes,Al Kawarzami, si

            multi altii!Asa a umilit Islamul Europa, ca primul oras european luminat cu lampi de gaz a fost Cordoba!Asa a umilit Islamul Europa ca le-a adus la nas

            cafeaua si cifrele "arabe" adica alea pe care arabii le numesc indiene pentru ca le-au preluat de la indieni!
            In primul rand ca la 711 cand Tariq Al Zayed intra in Al andalus, nu exista Spania,ci peninsula iberica, fosta colonie romana,cucerita de barbarii

            vizigoti! Si cum poti sa afirmi ca 7000 de berberi au cucerit Spania?:))))Pai inseamna ca era goala!Ai vrut tu sa aberezi ceva, dar ai gresit

            persoana,ca vezi tu, eu fac acum lucrarea de doctorat in cultura araba si iti povestesc pana maine de civilizatia maura din Europa!Nu mai vorbesc ca

            spaniola e jumatate castiliana veche si jumatate araba!Ai auzit de sefarzi, de evreii din Al Andalus? Ai auzit de mozarabi?Adica de crestinii din

            Taifasurile maure? Ai auzit de statutul de Al Dhymmia, adica de "populatii protejate" pe care crestinii il aveau in Emiratul din Cordoba?
            Normal ca nu,ca tu te educi de pe liveleak!

            Islamul nu a fost in nici un fel dat afara din Europa "in suturi", el e in Turcia, in fosta Iugoslavie,Bulgaria, Spania,Franta si Anglia!
            Si vezi ca Mehmet Cuceritorul cand a luat Constantinopolele la 1453 a preluat si a conservat Patriarhia Ecumenica de la Constantinopole, care exista si

            azi!De aia Tarile Romane au avut domnitori fanarioti, adica greci crestini ortodocsi!
            Ma faci sa rad, cu lipsa ta de cultura si de informatie!
            Daca nu era Islamul in Al Andalus, Evul Mediu intunecat, se prelungea in Europa!Si nu mai confunda Europa cu Crestinatatea ca Europa nu era toata crestina atunci!
          • -1 (5 voturi)    
            Continuare: (Luni, 13 decembrie 2010, 0:50)

            keyboard [utilizator] i-a raspuns lui ptc

            Si nu mai confunda Europa cu Crestinatatea! La momentul in care maurii intrau in Al Andalus, Europa era doar partial crestinata, iar "Spania" ta era plina de celtiberieni, pe care vizigotii se chinuiau sa-i crestineze cu forta, celtiberieni care au trecut de partea maurilor, si i-au gonit pe vizigoti!Daca vrei sa vorbim de Ummayazi,de Almohazi,Almoravizi si Marinizi, oki, dar iti garantez ca nu o sa gasesti prea multe informatii pe LiveLeak!
            Mai bine taceai,ca filozof ramaneai!
          • -1 (5 voturi)    
            E nu zau? Cine te-a invatat istorie?:))) (Luni, 13 decembrie 2010, 1:24)

            keyboard [utilizator] i-a raspuns lui ptc

            Asa a umilit Islamul Europa ca a facut Cordoba, Madridul, Alhambra si a permis evreilor sa creeze arta si poezie in Al Andalus!Asa a umilit Islamul Europa ca le-a tradus europenilor pe filozofii Greci! Pune mana pe carte pasarel si citeste despre Avicenna,Geber,Al idrisi,Avarroes,Al Kawarzami, si multi altii!Asa a umilit Islamul Europa, ca primul oras european luminat cu lampi de gaz a fost Cordoba!Asa a umilit Islamul Europa ca le-a adus la nas cafeaua si cifrele "arabe" adica alea pe care arabii le numesc indiene pentru ca le-au preluat de la indieni!
            In primul rand ca la 711 cand Tariq Al Zayed intra in Al andalus, nu exista Spania,ci peninsula iberica, fosta colonie romana,cucerita de barbarii vizigoti! Si cum poti sa afirmi ca 7000 de berberi au cucerit Spania?:))))Pai inseamna ca era goala!Ai vrut tu sa aberezi ceva, dar ai gresit persoana,ca vezi tu, eu fac acum lucrarea de doctorat in cultura araba si iti povestesc pana maine de civilizatia maura din Europa!Nu mai vorbesc ca spaniola e jumatate castiliana veche si jumatate araba!Ai auzit de sefarzi, de evreii din Al Andalus? Ai auzit de mozarabi?Adica de crestinii din Taifaurile maure? Ai auzit de statutul de Al Dhymmia, adica de "populatii protejate" pe care crestinii il aveau in Emiratul din Cordoba?
            Normal ca nu,ca tu te educi de pe liveleak!

            Islamul nu a fost in nici un fel dat afara din Europa "in suturi", el e in Turcia, in fosta Iugoslavie,Bulgaria, Spania,Franta si Anglia!
            Si vezi ca Mehmet Cuceritorul cand a luat Constantinopolele la 1453 a preluat si a conservat Patriarhia Ecumenica de la Constantinopole, care exista si

            azi!De aia Tarile Romane au avut domnitori fanarioti, adica greci crestini ortodocsi!
            Ma faci sa rad, cu lipsa ta de cultura si de informatie!
            Daca nu era Islamul in Al Andalus, Evul Mediu intunecat, se prelungea in Europa!Si nu mai confunda Europa cu Crestinatatea!
          • -1 (5 voturi)    
            :))))) (Luni, 13 decembrie 2010, 1:24)

            keyboard [utilizator] i-a raspuns lui ptc

            Daca nu era Islamul in Al Andalus, Evul Mediu intunecat, se prelungea in Europa!Si nu mai confunda Europa cu Crestinatatea! La momentul in care maurii intrau in Al Andalus, Europa era doar partial crestinata, iar "Spania" ta era plina de celtiberieni, pe care vizigotii se chinuiau sa-i crestineze cu forta, celtiberieni care au trecut de partea maurilor, si i-au gonit pe vizigoti!Daca vrei sa vorbim de Ummayazi,de Almohazi,Almoravizi si Marinizi, oki, dar iti garantez ca nu o sa gasesti prea multe informatii pe LiveLeak!

            Hai ca la orice te mai credeam, dar la istorie chiar esti depasit!:)))
            • +1 (3 voturi)    
              daca continua islamul in Europa (Luni, 13 decembrie 2010, 14:24)

              cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

              Daca mai continua islamul in Europa tu nu mai apucai sa scrii prostii pe internet.
              Omenirea ar fi fost scufundata in bezna,daca nu si distrusa.
              • -1 (3 voturi)    
                Habar n-ai! (Luni, 13 decembrie 2010, 15:28)

                keyboard [utilizator] i-a raspuns lui cititor hotnews

                Daca nu era Islamul in Europa, nu stiai nimic de anticii greci, de astronomie, de algoritmii matematici,de cifrele arabe, de muzica,poezie, si sa nu uitam de cafea, ca tot musulmanii au descoperit-o si ei au adus-o europenilor!
                FA ciocul mic, si stai la locul tau, incultule!
                • 0 (0 voturi)    
                  cafeaua descoperita nu de arabi (Marţi, 14 decembrie 2010, 20:59)

                  cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

                  Cafeaua este descoperita de o capra care consuma din arbustul de cafea si statea treaza toata noaptea,fapta observata de un pastor etiopian,care nu era arab,si de la acesta s-a raspandit ajungand mai tarziu la arabi.
                  In ce priveste cultura si civilizatia vechilor greci care cea mai evoluata civilizatie de unde s-a raspandit in tot orientul,, au facut si marea biblioteca din Alexandria caruia ia-ti dat foc,pierzandu-se manuscrise si carti de mare valoare,dand omenirea indarat cu aproape 400 de ani.
                  Cifrele "arabe"sunt de fapt indiene la origine.
                  In rest numai ramane cam nimic original ca o contributie proprie ci numai imitare si copiere de la altii ,si prezentate ca ale voastre.
                  Asa ca las-o jos ca macaie, mocofane.
        • +2 (4 voturi)    
          daca nu era occidentul (Luni, 13 decembrie 2010, 14:21)

          cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

          Daca nu era occidentul sa va cumpere petrolul erati muritori de foame.
          Sfarsitul petrolului este sfarsitul vostru.
          Sunteti incapabili ca creati ceva,sa munciti.
          E mai usor sa iti pui explozibilul la brau decat sa faci ceva creativ.
          Placerea voastra este sa omorati oameni nevinovati,sa aveti harem,sa trandaviti,si sa fiti ipocriti si ignoranti.
          • -1 (3 voturi)    
            Occidentul (Luni, 13 decembrie 2010, 15:34)

            keyboard [utilizator] i-a raspuns lui cititor hotnews

            Era la furat in Orient de mult!Sau poate n-ai auzit de ALexandru cel Mare, sau de Imperiul Roman, sau de Cruciati? SI vezi ca primele civilizatii umane, leaganul omenirii a aparut in Orient, mai precis in Mesopotamia, Irakul si Iranul de azi, e vorba despre Sumerieni, acum 6000 de ani, apoi de Akadieni, Asirieni,Babilonieni. si tot asa!
            Daca nu era Orientul sa inventeze Codul Lui Hammurabi si scrisul, stateai prin paduri acum!
            Pune mana pe cartea de istorie ca ai nevoie!
      • -3 (11 voturi)    
        ???? (Duminică, 12 decembrie 2010, 21:14)

        afhjk [anonim] i-a raspuns lui willy

        Actiuni ferme impotriva lor? Nu va ajunge ca din secolul 17 incoace tot le invadati tarile, tot le omorati familiile, tot le furati valorile, tot ii umiliti? Nu va ajunge? De la imperiul britanic, la francezi, pana la USA? Nu va mai ajunge cat i-ati furat si cat ati casapit la ei, si tot nu va iese? SI unde ma rog libertatea credintei nu e legiferata in tarile musulmane? In Siria, sunt crestini cat vrei, in Liban la fel, in Turcia nu mai zic, in Maghreb la fel! Despre ce vorbesti? Sau nu stii, si repeti niste macaneli pe care le-ai auzit pe la alti ametiti? Si ia zi, musulmanii masacrati de sarbi i-ai pus la socoteala? Moscheile arse, si oamenii impuscati si aruncati in gropi comune pentru ca erau musulmani, i-ai pus la socoteala? Sau ei nu conteaza, pentru ca sunt musulmani? Palestinienii i-ai pus la socoteala, aia pe care ii umileste "democraticul" stat Israel, in fiecare zi? Aia nu conteaza? Razboi impotriva crestinilor? Mai curand impotriva ipocritilor si a cretinilor! Scoateti-va armatele nenorocite din tarile lor, lasati-le petrolul in pace, si nu o sa mai aveti nici o problema cu ei!
      • -3 (11 voturi)    
        AMATORISM (Duminică, 12 decembrie 2010, 22:06)

        keyboard [utilizator] i-a raspuns lui willy

        Actiuni ferme impotriva lor? Nu va ajunge ca din secolul 17 incoace tot le invadati tarile, tot le omorati familiile, tot le furati valorile, tot ii umiliti? Nu va ajunge? De la imperiul britanic, la francezi, pana la USA? Nu va mai ajunge cat i-ati furat si cat ati casapit la ei, si tot nu va iese? SI unde ma rog libertatea credintei nu e legiferata in tarile musulmane? In Siria, sunt crestini cat vrei, in Liban la fel, in Turcia nu mai zic, in Maghreb la fel! Despre ce vorbesti? Sau nu stii, si repeti niste macaneli pe care le-ai auzit pe la alti ametiti? Si ia zi, musulmanii masacrati de sarbi i-ai pus la socoteala? Moscheile arse, si oamenii impuscati si aruncati in gropi comune pentru ca erau musulmani, i-ai pus la socoteala? Sau ei nu conteaza, pentru ca sunt musulmani? Palestinienii i-ai pus la socoteala, aia pe care ii umileste "democraticul" stat Israel, in fiecare zi? Aia nu conteaza? Razboi impotriva crestinilor? Mai curand impotriva ipocritilor si a cretinilor! Scoateti-va armatele nenorocite din tarile lor, lasati-le petrolul in pace, si nu o sa mai aveti nici o problema cu ei!
        • +2 (10 voturi)    
          Stii si tu ca astea's povesti (Duminică, 12 decembrie 2010, 22:34)

          WolfyTM [anonim] i-a raspuns lui keyboard

          Razboaiele astea ideologice sunt alimentate ca sa abata atentia poporului de la rahaturile ce le fac mai-marii puterii. Bla-bla-ul cu tarile cotropite si alte alea sunt pentru copii si idioti.

          Realitatea este ca ambele parti trebuie sa isi sustina industria cea mai infloritoare, cea de armament, iar asta nu se poate face pe timp de pace.

          Iar conducatorii tarilor musulmane sunt la fel de ipocriti ca ceilalti, din est sau vest. Se imbogatesc si profita.

          Iar despre palestinienii care traiesc de zeci de ani in ghettouri... daca "lumea araba" tine atat de mult la ei, de ce nu le construiesc asezari decente cu scoli si locuinte si fabrici si alte alea? Totusi au trecut niste ani (vreo 60) de cand se chinuie aia in ghettou si bani chiar exista in zona.

          Raspunsul este simplu: Pentru ca o populatie saraca si needucata se poate duce de nas mai usor, nu ai nevoie de mega-aparatul de propaganda american sa ii prostesti ca pe occidentali.
          • -1 (11 voturi)    
            Vai de tine! (Duminică, 12 decembrie 2010, 22:58)

            keyboard [utilizator] i-a raspuns lui WolfyTM

            Pune mana pe cartea de istorie ca habar n-ai! Orientul Mijlociu e sub ocupatia imperiilor de multe secole!De la Otomani, la Britanici ,Francezi, pana la USA!
            Si care industrie de armament in Orientul Mijlociu?:))))Poate Israelul cu Galil-urile, ca restul cumpara armament din Rusia!
            Legat de palestinieni, iar aiurezi, pai cine sa le faca asezari decente, cand palestinienii sunt fizic inchisi intr-un mare lagar numit Fasia Gaza, si West Bank! Acolo daca ridici un cort, ti-l darama Israelul cu buldozerul!
            • +1 (5 voturi)    
              Nah, cred ca vai de TINE. (Luni, 13 decembrie 2010, 1:58)

              WolfyTM [anonim] i-a raspuns lui keyboard

              Exceptand profesia de postac esti bun si la altceva?
              Probabil la sience fiction. Ca povestile pe care le torni asa suna.

              De asemenea ar trebui sa citesti ce scriu, nu sa presupui ce am scris. Nu am spus ca Orientul mijlociu are industrie de armament puternica. Am spus "ambele parti". Orientul mijlociu este una din marile importatoarele de armament.

              Si seriooooos? Palestinienii sunt inchisi? De 60 de ani ei sunt to inchisi. Al dracu Israelul cum inconjoara si West Bankul si Fasia Gaza, care saracii nu au nicio iesire inspre alte tari prietene si tovarase intru religie...

              Mai, dar mare e Israelul asta de care zici ca inconjoara zonele alea? Ca eu data trecuta cand m-am uitat pe harta mi s-a parut o chichineata de tara cu catiuva locuitori inconjurata de o gramada de tari arabe/musulmane (sau cum vrei tu sa le numesti). Si sa nu imi spui tu mie ca toti arabetii aia nu sunt in stare sa cuceresca Israelul in 2 zile ca daca pleaca toti numai cu pietre, ingroapa Israelul sub o movila mortuara.

              Deci lasa propaganda de cacao, ca stim f bine ce sa intampla. Si evreiilor si musulmanilor le convine sa fiarba zona, ca asa isi tin prostimea sub control ideologic... plus ca fac o gramada de bani.

              Esti naiv daca crezi ca statul rus vinde kalashnicoave si mortiere, plus munitie direct palestinienilor din Gaza. Intermediarul, transportatorul si multi altii profita din plin si fac bani gramada pe prostia unora.

              Religia/natia/rasa/pamantul/stramosii sunt doar motivul facil pe care-l folosesc cei cu bani sa prosteasca de astia ca tine care le faci propaganda.
              • -1 (5 voturi)    
                Esti foarte naiv, si agresiv (Luni, 13 decembrie 2010, 2:43)

                keyboard [utilizator] i-a raspuns lui WolfyTM

                Ai scris mult si n-ai spus nimic!
                Nu am zis cum vinde Rusia armament,si nu asta e important, important e rezultatul final, si ala e vizibil!Cat despre Israel,esti total pe dinafara:Israel are armament de ultima generatie din USA, 200 de focoase nucleare, si de 60 de ani isi construiete o identitate pe suferinta palestinienilor, si pe banii contribuabililor americani!
                Am intalnit multi ingnoranti ca tine,dar tu esti special , tu chiar ai impresia ca le stii pe toate!
                Te-as trimite o saptamana in Fasia Gaza sa stai,si apoi sa vi sa vb, sau cine stie.tu esti mai destept decat toate agentiile umanitare care confirma genocidul de acolo! De la Deir Yassin, la Sabra si Shatila pana la masacrul din Liban din 2006, au fost mereu ametiti care au vegetat ei cu idei hidoase si dezgustatoare, negand adevarul: ca mii de oameni nevinovati s-au pierdut viata in cele mai oribile moduri!
                Si acum apari tu,marele analist habarnist, nesimtit, si agresiv sa ne explici ce si cum!IA si mai iesi din casa,ca ai nevoie!
                Eu nu fac propaganda nimanui, ametitule, eu atrag atentia asupra unor genociduri! Daca esti limitat mental si nu pricepi , e problema celor care te-au crescut!
                • +1 (3 voturi)    
                  nu stie nici sa vorbeste (Luni, 13 decembrie 2010, 14:37)

                  cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

                  keyboard este un manelist intelectual.
                  ca si in manele i se potrivesc perfect versurile din manele;nu stie nici sa vorbeste;dar sa vezi ce mai gandeste,dar la minte nu e copt;dar vrea la microsoft,se documenteaza in van;cat de bun este islam;si cand vede ca greseste;.incepe sa tastuieste.
                  • 0 (2 voturi)    
                    Ai rime bune, (Luni, 13 decembrie 2010, 15:26)

                    keyboard [utilizator] i-a raspuns lui cititor hotnews

                    dar iti lipseste continutul "poemului"!
                    Si de ce ma rog, cand va dau la nas cu argumente, nu puteti decat sa replicati decat cu jigniri? Simplu, pentru ca in fata adevarului, pierdeti fara drept de apel!
                    SI nu-mi fa poeme despre cum faci banu, cand toata lumea stie ca-n buletin la tine scrie clar, SUSANU!:))))
          • 0 (10 voturi)    
            nu "au trecut 60 de ani" (Duminică, 12 decembrie 2010, 23:04)

            ? [anonim] i-a raspuns lui WolfyTM

            de ghetou, pentru ca felul in care arata Palestina acum 60 de ani nu aducea nici pe departe cu un ghetou.
            ca in 60 de ani de persecutii, masacre, deposedari si conditii de trai inimaginabile palestinienii au ajuns sa traiasca in saracie si sa aiba copii lipsiti de speranta si viitor - asta este altceva. dar initial israelul a furat si a distrus tot ce nu putea fura de la palestinieni. inclusiv cultura.

            cautati documente despre Palestina inainte de 1948. nu numai ca arata comparabil cu orice tara din perioada respectiva, dar arata cat se poate de pasnic. o dovada - trista - a acestui fapt este ca evreii au intalnit mult prea putina rezistenta in momentul ocupatiei. "faptele lor de arme" probabil ca s-au redus la masacre ale populatiei civile precum Deir Yassin - rezistenta armata palestiniana a fost slaba si prost organizata.
            iar ca 60 de ani de oprimare si frustrare au ajuns sa faca din ei oameni disperati si dispusi la orice nu este atat de greu de inteles. doar ca, in cazul lor, violenta a pornit de la zero, iar nu cultura. cultura a suferit, din pacate, incercari energice de anihilare intr-o perioada in care Israelul cu nostalgia socialismului infiinta chibbutz-uri si practica o indoctrinare ferventa in scoli.

            pentru ca nu mi-au aparut comentariile anterioare, as vrea sa atrag atentia aiuritului care semneaza "willy" si celor ce l-au plusat doar pentru ca e "corect politic":
            dumnealui spune "Asasinarea unor crestini in tarile musulmane cum se numeste ?" - foarte patimasa atitudine, dar ar fi fost mai onest sa precizeze si asasinarea musulmanilor de catre crestini... la o privire oarecum cinica a listei masacrelor in liban, cele ale crestinilor (sustinuti, evident, de Israel) impotriva musulmanilor sunt cu un pas inaintea celor musulmane impotriva crestinilor...

            link-ul e aici:
            http://www.countercurrents.org/pa-fisk180903.htm

            descrierea e mult prea cumplita (e vorba despre masacrul de la sabra si shatila al militiilor crestine impotriva musulmanilor)
          • +1 (7 voturi)    
            SABRA AND SHATILA / Robert Fisk (Duminică, 12 decembrie 2010, 23:08)

            ? [anonim] i-a raspuns lui WolfyTM

            si concluzia jurnalistului Robert Fisk, in articolul indicat:

            "When does a killing become an outrage? When does an atrocity become a massacre? Or, put another way, how many killings make a massacre? Thirty? A hundred? Three hundred? When is a massacre not a massacre? When the figures are too low? Or when the massacre is carried out by Israel’s friends rather than Israel's enemies? "
            • -1 (7 voturi)    
              Prietene (Duminică, 12 decembrie 2010, 23:14)

              keyboard [utilizator] i-a raspuns lui ?

              Am vazut ca esti bine documentat, si apreciez asta! Si eu la fel, ma documentez, inainte de a vorbi aiurea!As vrea sa pastrez legatura cu tine, asa ca te rog sa-mi lasi un mesaj in privat, pe contul asta care il am aici, cu o adresa , un mail unde pot lua contact cu tine!Mersi frumos!
        • +1 (7 voturi)    
          scrii şi sub pseudonim? (Duminică, 12 decembrie 2010, 22:55)

          ampersand [anonim] i-a raspuns lui keyboard

          afhjk vs keyboard :D
          • 0 (8 voturi)    
            Da (Duminică, 12 decembrie 2010, 22:58)

            keyboard [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

            E vreo problema? Imi e greu sa ma loghez mereu! Te deranjeaza?
            • +2 (4 voturi)    
              nu:) (Duminică, 12 decembrie 2010, 23:09)

              ampersand [anonim] i-a raspuns lui keyboard

              Nu, doar că nu-nţeleg logica postării aceluiaşi mesaj sub două identităţi diferite. Aş fi înţeles să fie două mesaje diferite, aşa e cam ciudat. Îmi aduce aminte de Jerome K. Jerome :D
              • +1 (5 voturi)    
                Nu s-a publicat din prima! (Duminică, 12 decembrie 2010, 23:16)

                keyboard [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

                Asta e logica, am crezut ca da eroare, ca des da eroare, si nu apar posturile!Mie imi aduci aminte de ganditorul de la Hamangia!
  • +1 (3 voturi)    
    STOCKHOLM (Duminică, 12 decembrie 2010, 14:42)

    cornel [anonim]

    Sunt la prima vedere, ciudatenii si coincidente in acest atac. Ma gandesc desigur si la arestarea lui Asange, gandesc ca motivatia retineri sale pare sa fie o facatura, improvizata rapid si pare prost facuta. Asange nu a ales intamplator suedia, presupun ca a fost atent si profesional studiata legislatia suediei, pe directia constrangeriilor priviind libera exprimare. Dar sunt intrigat major, pe directia ca atacul, se pare ca este ca raspuns la prezenta militariilor suedezii in afganistan, acest contingent este numeric simbolic, sa nu mai vorbim de faptul ca suedia nu este membra nato, si contingentul in cauza, din cate stiu face parte din o forta onu, mai degraba de pacificare/securizare, si nu combatanta, cum sunt sua, anglia, germania, noi, etc. Aceasta din urma fiind cu mandat nato, si acceptul cons. sec. al onu. Ciudat sa alegi, o astfel de tara, nordicii in general si in particular suedia, sunt contribuitori consecventi la mai toate actiunile umanitare. Dar a mai fost zilele trecute, decernarea premiilor nobel, cel ptr. pace a generat controverse cu china. Incercand sa fac un exercitiu, imposibil in termeni reali, nu vad ,,motivatia,, acestui atac, se pare ca si sinucigas. Toate cele de bine, cornel.
  • 0 (4 voturi)    
    Stop coloniilor ilegale din Stockholmul de Est (Duminică, 12 decembrie 2010, 14:49)

    Popescu [anonim]

    Cat timp ocupantii suedezi nu vor retroceda teritoriile ocupate abuziv de la locuitorii lor de drept, jihad-ul va continua.
    Doar cand emiratul suedez va fi restabilit pe pamanturile sfinte ale Islamului ocupate prin inselaciune de cruciati - ghiaurii inca ramasi neconvertiti la dreapta-credinta isi vor redobandi dreptul la viata.
    Pana atunci, Malmo (care acum are deja 50% din locuitori musulmani, frate la noi) este ridicat la rangul de Al Medinat Malmo !
  • -2 (2 voturi)    
    atentate (Duminică, 12 decembrie 2010, 15:19)

    silvia [anonim]

    Din pacate sunt multi scelerati in lume. In numele credintei lor, unii oameni arierati fac orori pe acest pamant.Pacatul il facacesti fanatici,fara sa gandeasca la omenie si buna credinta. Cand vom trai in pace ?
  • +1 (3 voturi)    
    Nu mai e ce era pe vremuri (Duminică, 12 decembrie 2010, 15:32)

    a_claudiu [utilizator]

    Nici terorismul numai este ca inainte. Explodeaza bomba si moare doar mujahedinul. Asta o sa intre in istorie ca cel mai prost "terorist".

    Daca as fi in locul suedezilor in loc sa fac campanie de presa impotriva cruzimii teroristilor, as face "propaganda" la cat de prosti sunt.
  • +1 (3 voturi)    
    rasplata (Duminică, 12 decembrie 2010, 15:32)

    gheo [anonim]

    Suedia si-a facut-o cu mana ei ca sa zic asa; pe la inceputul anilor '90 au avut o adevarata politica de stat in a incuraja musulmanii sa se stabileasca la ei, dintre cei cu studii superioare sau studenti.
    mai mult, i-au intaratat impotriva ortodocsilor din estul Europei, gen sarbi si baltici; au exista nenumarate violente ale studentilor musulmani impotriva studentilor ortodocsi si s-au lasat doar cu amenzi.
    un prieten era intr-un bar in Uppsala, vreo 5-6 suedezi, studenti, impreuna cu colegi de-ai lor musulmani, vreo 5 la numar au inceput sa arunce cu alune si floricele in 3 studenti sarbi care stateau la o masa.
    au fost ignorati o buna bucata de vreme pana cand unul dintre musulmani s-a dus si i-a turnat o bere in cap unuia dintre sarbi, in aplauzele generale.
    sarbul a spart o sticla de masa si l-a injunghiat, pe el si pe alt musulman din spatele lui care scosese un briceag... a fost unul dintre putinele cazuri cand s-a terminat rau, in general sarbii si mai ales estonienii erau batuti de suedezi si musulmani care fugeau...
    acum le-a venit randul suedezilor, sa vada rezultatele 'prieteniei' lor. asa cum si americanii au sustinut cu arme si bani pe talibanii care luptau impotriva rusiei...
    eu unul le urez maxim succes suedezilor, ca vor avea nevoie ca sa repare ce si-au facut cu mana lor
  • 0 (4 voturi)    
    incredibil (Duminică, 12 decembrie 2010, 16:15)

    toro [utilizator]

    Cat de rau-voitor poate sa fie premierul Suediei? Nu exista confirmari!? Exista mashina in flacari, exista mortul cu plasa de cuie langa el shi cu bombele ramase neexplodate, exista mesajul trimis la presa, exista martorii care l-au auzit strigand ceva in araba. Presupun ca era ceva de genul "Merry Christmas infidels!", dar dupa mintea premierului au fost doar trei coincidente nefericite. In realitate, nu exista nici o legatura intre cauza si efect. Noi toti suntem niste coincidente fara legatura. Un politician prost care minte cu tupeu in momente naspha pentru tara lui.
  • -1 (3 voturi)    
    ... (Duminică, 12 decembrie 2010, 16:27)

    d [anonim]

    De romii nostri nu le place. Atunci sa se descurce cu musulmanii lor care pun bombe.
  • 0 (2 voturi)    
    Normal (Duminică, 12 decembrie 2010, 17:11)

    drak latinu [utilizator]

    Ca sunt tensiuni cand aproape intram in 2011 si unii omoare pt dumnezeul lor ! Ma tot gandesc ce parere are mos craciun despre problema asta sau unul dintre renii lui !!!
  • 0 (6 voturi)    
    maria.chelu@yahoo.com (Duminică, 12 decembrie 2010, 17:31)

    Suedia este mult prea toleranta cu musulmanii [anonim]

    Suedia este plina de musulmani .Majoritatea nu au ocupatie is traiesc din ajutoare sociale.
    Cam peste tot in Europa musulmanii au demonstrat ca nu se pot adapta civilizatiei europene.Acset atentat are defapt la baza ura incredibila pe care o au fata de lumea civilizata.Au venit singuri si nesiliti de nimeni in Europa iar acum organizeaza atacuri impotriva celor care i-au primit si care ii protejeaza prin tot felul de programe sociale.
  • +2 (8 voturi)    
    Final Solution ? (Duminică, 12 decembrie 2010, 17:50)

    John de la Avon [anonim]

    O solutie ar fi expulzarea tuturor cetatenilor de origine araba. O alta solutie ar fi ca populatia sa se revolte impotriva lor si sa ii determine sa plece in tarile de origine. Problemele sociale cauzate de aceste animale ar disparea si toata lumea ar fi fericita. Trebuie facut ceva ca in curand toata Europa va ajunge ca suburbiile Parisului in 10 ani.
    • -3 (7 voturi)    
      Cornelus, ne lasi? (Duminică, 12 decembrie 2010, 23:31)

      keyboard [utilizator] i-a raspuns lui John de la Avon

      Cornelus, ne lasi?
      • +1 (7 voturi)    
        Cornelus? (Duminică, 12 decembrie 2010, 23:52)

        John de la Avon [anonim] i-a raspuns lui keyboard

        Nu stiu cine e Cornelus, dar stiu ce probleme fac araboii prin Europa. Am "onoarea" ca jumatate din colegii de munca sa fie arabi si e foarte neplacut. Sa ii numesc "animale" e putin spus. Cea mai nenorocita rasa de pe suprafata planetei.

        Aloha tastatura iubitoare de arabi :*
        • -1 (7 voturi)    
          Bine ZIonila (Luni, 13 decembrie 2010, 0:00)

          keyboard [utilizator] i-a raspuns lui John de la Avon

          Faptul ca urasti o rasa, pentru ca probabil e mai dezvoltata moral decat cea din care faci tu parte, dovedeste ca majoritatea macanitorilor de pe aici, sunt doar niste frustrati cu accente rasiste si anti-semite!
          Tu nici nu stii macar cine sunt arabii ,dar iti versi frustrarile pe altii, doar pentru ca nu-ti poti recunoaste lipsurile proprii!
          Si ce e rau, in a iubi arabii? Au o cultura si o istorie la care tu si colegii tai de "munca" nu ve-ti ajunge niciodata! De bun simt nu mai vorbesc!
          • 0 (6 voturi)    
            :) (Luni, 13 decembrie 2010, 1:31)

            florin [anonim] i-a raspuns lui keyboard

            ha ha ha ha ... esti comic. tu care ne expui egalitatea ne spui acum ce specie de retrograzi sunt crestinii. las-o jos ca macane. e treaba ta din ce motiv esti asa inversunat in problema asta, dar vezi ca risti sa cazi in extrema cealalta.
            • 0 (6 voturi)    
              Ignoranta naste prosti (Luni, 13 decembrie 2010, 2:35)

              keyboard [utilizator] i-a raspuns lui florin

              Daca iti "macane" adevarul e problema ta, e lipsa de cunoastere, atata tot! Cat despre inversunare, e cam penibil sa deschizi subiectul asta, cand tu si altii,va grabiti sa judecati lucruri de care habar n-aveti! E chiar hilar!
          • 0 (6 voturi)    
            Despre arabi.. (Luni, 13 decembrie 2010, 2:23)

            John de la Avon [anonim] i-a raspuns lui keyboard

            Te rog sa nu confunzi istoria egiptenilor cu istoria arabilor. Sunt doua chestii diferite. Arabii de azi sunt in mare parte spalati pe creier de religia aia nenorocita. Ce s-a intamplat azi nu are legatura cu vreo organizatie terorista importanta, ci cu un individ spalat la creier, care reprezinta mentalitatea care o au in general arabii.

            PS: Inainte sa plec din Romania nu aveam nimic impotriva cu arabii, dar intrand in contact cu multi dintre ei am realizat ca nu sunt altceva decat niste organisme parazite (sunt extraordinar de multi care traiesc din social) si periculoase, care se inmultesc excesiv de rapid (de fiecare data cand folosesc transportul in comun vad cate un ninja cu cate 5-6 copii langa ea).
            • -2 (6 voturi)    
              Mai bine n-ai confunda tu (Luni, 13 decembrie 2010, 3:05)

              keyboard [utilizator] i-a raspuns lui John de la Avon

              istoria egiptenilor cu a arabilor! Baiete, eu fac doctorat in cultura araba, stiu cat de cat despre istoria araba! De la Ummayazi,Abbasizi, Fatimizi,Ayoubini, Almoravizi, Almohazi, Mameluci ,etc pana in zilele noastre!
              SI mai bine n-ai confunda tu musulmanii cu arabii,ca nu toti musulmanii sunt arabi,si nu toti arabii sunt musulmani!
              Nu iti e jena sa scrii asa aiurea,cu atata ignoranta? Stii macar ceva despre arabi,in afara de jegurile de la TV?
              • 0 (6 voturi)    
                question.. (Luni, 13 decembrie 2010, 3:51)

                John de la Avon [anonim] i-a raspuns lui keyboard

                Dormi cumva cu Coranul sub perna ?

                Deja exagerezi cu iubirea asta fata de arabi. Degeaba inveti despre ei daca nu intri in contact cu ei. EU intru in contact cu ei in FIECARE zi (nu doar cu colegii de servici).

                Eu ti-am dat cateva motive de ce nu suport arabii si de ce nu o sa se integreze niciodata in Europa sau America: nu au respect fata de alti oameni (care nu sunt araboi), majoritatea stau pe social (urasc sa platesc taxe, stiind ca o mare parte din banii care ar trebui as imi ramana mie se duc la niste oameni care nu fac nimic) sau fura, sunt egoisti( ca si evreii..am observat din alte commentarii ale tale ca esti anti-semit si tin sa mentionez ca nu ii simpatizez foarte tare nici pe evrei) si din cand in cand mai pun cate o bomba in care mor oameni nevinovati.

                Te las sa traiesti viata ta virtuala acum, unde arabii sunt cele mai blande fiinte de pe planeta, care impart flori si bomboane in loc de bombe si gloante.

                Noapte buna!
                • -1 (3 voturi)    
                  Intrebare (Luni, 13 decembrie 2010, 12:13)

                  keyboard [utilizator] i-a raspuns lui John de la Avon

                  Ai cunoscut tu 1,5 miliarde de oameni, musulmani, ca sa stii cum sunt ei, de ii judeci, sau tu crezi ca 1,5 milioane de oameni, care n-au viata perosnala, n-au griji, familii, ocupatii, decat sa ia gatul "infidelilor?Nu gandesti cam primitiv?
                  Si ca ce chestie exagerez?Ca nu sunt limitatm ental sa injur lumea aiurea cum faci tu?
                  Si daca as dormi cuCoranul sub cap, care e problema?
                  mai bine ai dormi tu cuBiblia sub cap, ti-ar face bine!
                  Si ti-am mai zis, eu cunosc musulmani, nu e nevoie sa-mi bagi mie placa veche, cu cei cu care lucrezi tu!
                  Pai mai bine uita-te in oglinda la cum esti tu, inainte sa vb de altii!
                  E ciudat ca acelasi lucru il aud si despre romani, de la straini: ca sunt hoti, lenesi, rai,murdari, violenti, etc,etc,etc!
                  Acelasi discurs e valabil si pt romani, asa ca ai grija ca esti in aceeasi oala cu ei!
                  AI zis ca sunt anti-semit, ceea ce e o fabulatie, si arata ca habar n-ai ce vorbesti!
                  Pai mai, si arabii sunt popor semit, la fel ca si multe alte populatii de religie musulmana!
                  Nici nu stii ce e aia semitic!:))))
  • +2 (6 voturi)    
    Ceva mai mult... (Duminică, 12 decembrie 2010, 18:41)

    A.Corneliu [utilizator]

    ...despre cei care au facut atentatul:
    http://inliniedreapta.net/monitorul-neoficial/atentat-terorist-in-stockholm/
    • -3 (7 voturi)    
      A aparut si Cornelus (Duminică, 12 decembrie 2010, 23:19)

      keyboard [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Zionistul nostru drag si scump!Ma si miram sa nu apara el ,sa ne educe in a uri palestinienii ,adica baietii aia care stau ca un spin in ceafa mirobolantei tari de bastina a lui Cornelus, IsraHELL!
  • +1 (7 voturi)    
    Greseala mea (Duminică, 12 decembrie 2010, 19:13)

    denvarel [utilizator]

    Am scris sinagoga in loc de moschee. Impardonabil. Probabil pt ca sunt ateu.
    Cat despre acea cladire este usor de gasit info, nu este doar "centru cultural", este moschee si centru cultural. Si este construita de un ong intradevar, insa presupun ca acesta e american. Ca nu o fi un ong chinez sau irakian.
    Cu alte cuvinte ignoranta mea nu poate fi folosita drept scuza pt a lua apararea inapoiatilor care in numele unei credinte organizeaza atentate.
    Asa incult, imi mentin punctul de vedere. La groapa cu fundamentalistii indiferent de religia lor. Numai asa scapam de creiere indoctrinate, prin eliminare.
  • +4 (10 voturi)    
    pana una alta ... (Duminică, 12 decembrie 2010, 21:17)

    florin [anonim]

    singura victima e chiar musumanul sinucigas. Asa atentate sa mai faca :)
    • -2 (8 voturi)    
      Pana una alta (Duminică, 12 decembrie 2010, 22:05)

      keyboard [utilizator] i-a raspuns lui florin

      De unde stii tu ca e "musulman" sinucigas?
      • +4 (8 voturi)    
        o singura victima (Duminică, 12 decembrie 2010, 22:27)

        turistul [anonim] i-a raspuns lui keyboard

        autoritatile au anuntat ca au gasit o singura victima, deci a murit doar sinucigasul. ai pricipit acum?
        • -2 (10 voturi)    
          Si de unde stii (Duminică, 12 decembrie 2010, 22:41)

          keyboard [utilizator] i-a raspuns lui turistul

          tu ca era sinucigas, si nu doar un om care a murit in deflagratie? Cat de convenabil, e sa arunci in aer o masina, sa omori un trecator in deflagratie, si sa il transformi in media, in "musulman terorist"! Patetic! Ai pricipit acum/.
          • +1 (9 voturi)    
            hmmm (Duminică, 12 decembrie 2010, 22:53)

            ampersand [anonim] i-a raspuns lui keyboard

            Să-nţeleg, din ce spui, că ai prefera ca victima să nu fie atentatorul?
            • 0 (8 voturi)    
              Intelegi prost! (Duminică, 12 decembrie 2010, 22:59)

              keyboard [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

              N-am spus ca as prefera una sau alta, am spus altceva! Ia si reciteste, ce am scris!
              • +2 (6 voturi)    
                aaah (Duminică, 12 decembrie 2010, 23:12)

                ampersand [anonim] i-a raspuns lui keyboard

                "tu ca era sinucigas, si nu doar un om care a murit in deflagratie?"

                "Este fratele nostru, Mujahid Taymour Abdel Wahab, care a efectuat operatiunea de martir la Stockholm", arata site-ul Shumukh-Islam.
                • -2 (6 voturi)    
                  SI cine e acest site? (Duminică, 12 decembrie 2010, 23:15)

                  keyboard [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

                  Cine controleaza Internetul?
                  • +1 (5 voturi)    
                    Nimeni (Luni, 13 decembrie 2010, 1:49)

                    V.R. [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

                    La cat de bine ii controleaza americanii pe cei de la WikiLeaks - au aparut deja nspe hosturi pt site - in mod sigur nu ei.
                  • +2 (6 voturi)    
                    Rationament (Luni, 13 decembrie 2010, 1:53)

                    V.R. [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

                    Si chiar admitand ca acesti islamisti sinucigasi sunt papusile SUA, logic ar fi ca musulmanii adevarati sa ii condamne pt faptul ca omoara oameni la comanda SUA si sa se distanteze de extremism.

                    Dar nu o fac. Ghici de ce!
                    • -1 (7 voturi)    
                      ?? (Luni, 13 decembrie 2010, 2:23)

                      keyboard [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

                      De unde stii tu ca nu o fac?Poate pentru ca n-ajung in media, asa cum multe nu ajung in media! Mereu e doar o fata a povestii!
                    • +1 (3 voturi)    
                      imamul din Stockolm a condamnat atacul (Luni, 13 decembrie 2010, 13:04)

                      george [anonim] i-a raspuns lui V.R.

                      mai baieti mai usor cu acuzatiile crestini versus musulmani.Si crestinii au pacatele lor la fel ca musulmanii, adica nici unii nici altii nu sunt sfinti....
                      In privinta atacului nu ma pot pronunta pt ca nu mai putem crede 100% in informatia din media, care in momentul de fata se bazeaza pe un site care a publicat niste poze si nu pe rezultatul anchetei efectuata de autoritatile suedeze.
                      • +2 (2 voturi)    
                        a condamnat de ochii lumii (Marţi, 14 decembrie 2010, 1:09)

                        cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui george

                        In realitate duce in continuare o politica de racolare pentru alti teroristi.
                        Cum sa fii atat de naiv sa crezi ca in public o sa spuna ce gandeste cu adevarat,cand se stie rolul imamului,care le da "avizul"pentru atacuri teroriste.
  • -2 (4 voturi)    
    Partea rea e (Duminică, 12 decembrie 2010, 23:13)

    dona [anonim]

    ca mor oameni nevinovati,vinovatii niciodata ,religiile au servit ca motiv pt interesele celor puternici ,si de cand lumea e la fel,ei au ocupat ,omorat si jefuint asa ca ca italienii ,espaniolii ,englejii ,nemtii etc,,prin rotatie.cand unii cand altii.Cei de facut?Nimic,santem piesele de schimb ale masinariei mondiale, si ne miscam asa cum ne programeaza.Cred ca exista o solutie ,sa ne retragen noi ,toata gluata mondiala in aceiasi zi in munti si sa lasam orasele goale ,sa traim cu radacini si apa de izvor,jajajajaja ,in ce stres ar intra toate aceste mafii.mai ales capii mafiei drogurilor alcoholului si tigarilor,dar cum nu putem sa ne lipsim de toate astea si de restul ,nu are rost sa mi dam vina pe nimeni.
  • -1 (5 voturi)    
    este foarte bizar modul de actiune (Duminică, 12 decembrie 2010, 23:48)

    nenea [anonim]

    vine cineva care vrea sa-si dea viata in numele unei idei si se sinucide detonand o bomba intr-un loc unde moare doar el. atunci cand iti dai viata, chiar asa de prost poti sa organizezi un asa "eveniment"?! numai daca statea langa o persoana, si tot mai murea inca un om (sau daca statea la o coada pentru bilete la film...). ce atentat este ala in care moare doar atentatorul? pe langa acest lucru bizar, cineva da numele si poza celui care a facut atentatul. poza este a unui tip cu ochelari fumurii. pai ce se intampla? suntem in filme unde vrem sa accentuam misterul? de ce nu este poza clara a atentatorului (sau sa nu fie deloc)? fie atentatorul voia sa traga doar un semnal de alarma, fie era dorogat/beat, fie era prost. in rest totul este foarte bine organizat: mesaje de prevenire, site pe internet care "explica" atentatul etc.
    • -3 (7 voturi)    
      Exact! (Duminică, 12 decembrie 2010, 23:57)

      keyboard [utilizator] i-a raspuns lui nenea

      Pun pariu ca nici unul din atentatele din Europa atribuite "islamistilor" , nu a fost facut de musulmani! Interesul USA e sa motiveze ocuparea militara a Orientului Mijlociu, a rezervelor petroliere uriase care sunt acolo, mai ales acum cand America Latina s-a unit, si petrolul Venezuelei nu mai e in mana USA! Americanii creaza tensiune in Europa, instabilitate, incita la ura si represiune impotriva musulmanilor din Europa, doar pentru a crea un inamic "virtual" impotriva caruia sa lupte, prin ocuparea Orientului Mijlociu si amplasarea de baze militare USA atat acolo cat si in Est-ul Europei!
      Ideea e ca se doreste controlul total militar, economic si politic si pt asta e nevoie de un inamic, iar musulmanii sunt tapul ispasitor perfect!
      Numai un ametit mai poate crede azi, ca niste baieti care stau in grote in Afghanistan , inarmati cu niste Kalashnikoave vechi din 80, incalcati cu sandale, fara tancuri, rachete, avioane, vase, servicii se spionaj. pot cuceri lumea cu cateva atentate teroriste disparate!
      • +1 (5 voturi)    
        Bali (Luni, 13 decembrie 2010, 1:42)

        V.R. [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

        Dar atentatul din Bali (avand ca victime in principal turisti australieni), revendicat de niste indonezieni, si ala a fost inscenat de americani? Sau decapitarile budistilor din Tailanda?

        Stiam ca Bali este in orientul indepartat, nu in orientul mijlociu. Cam greu de justificat ocuparea orientului mijlociu cu un atac care are loc la 5000 km distanta, nu crezi?
        • 0 (8 voturi)    
          India (Luni, 13 decembrie 2010, 2:28)

          keyboard [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

          Pai asa te intreb si eu de atentatele extremistilor hindusi asupra musulmanilor?Sau de alea nu stii? Alea nu conteaza nu? Razboiul are multe fatete urate, asa ca trebuie sa fi ipocrit sa vezi doar o fata a lui! Si oricum daca e sa o luam pe justificari, cam greu poate justifica USA ocuparea Irakului si Afghanistanului, cand 15 din cei 19 "teroristi" de la 9/11 erau sauditi!De ce n-au invadat Arabia Saudita?Poate pentru ca petrolul Saudit e mai important decat sangele compatriotilor?Si armele alea ale lui Saddam, care n-au mai aparut?Alea cum le justifici?Si cei peste 600.000 de irakieni morti in urma invaziei USA? Pai tu ai impresia ca urmasii lor, o sa ierte vreodata vestul, pentru asta?Haha!Esti naiv!
          • 0 (6 voturi)    
            ignoranta numele tau e...keyboard (Luni, 13 decembrie 2010, 5:39)

            unu [anonim] i-a raspuns lui keyboard

            care 600 000 de morti mai ? numarul real e mult mai mic; dar cel mai interesant e ca peste 90% din morti sunt victime alea razbunarilor sectare; ce mai zici acum despre salbaticii carora le iei apararea
            • -2 (4 voturi)    
              Poate numele tau (Luni, 13 decembrie 2010, 12:05)

              keyboard [utilizator] i-a raspuns lui unu

              SI in plus de asta habar n-ai ce vorbesti, si iti dau si argumente:
              Institutul John Hopkins din USA a dar cifra de 600.000 nu eu! Si era pana in 2006 cand nu era nici o razbunare sectara pe acolo, asa ca las-o moale!
              sI CA SA NU MAI VORBESTI TAMPENII
            • 0 (4 voturi)    
              Institutul John Hopkins: (Luni, 13 decembrie 2010, 12:07)

              keyboard [utilizator] i-a raspuns lui unu

              Nu eu dau cifrele de 600.000 ci Institutul John Hopkins din USA, e sursa oficiala, si numai un ignorant, habarnist, poate sa o nege:
              Sau poate ai fost tu acolo, sa numeri mortii, si sa ii intrebi cine i-a omorat:

              http://www.jhsph.edu/publichealthnews/press_releases/2006/burnham_iraq_2006.html


              Ar trebui sa iti fie rusine ca macar ai curajul sa minimalizezi un genocid!
              Viata unui om, e viata unui om, are mai mare valoare,decat mizeriile de posturi pe care le pui!
              • 0 (0 voturi)    
                statistica de doi lei (Marţi, 14 decembrie 2010, 3:34)

                gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

                Pai tocmai aia e problema. Aia de la J Hopkins stau acasa in fotolii si se joaca cu estimari. Nimeni din ei nu a fost pe acolo sa numere victimele. Pe net gasesti lejeri zeci de surse oficiale care se contrazic in estimari.

                Numai un cretin ar contrazice o sursa indoielnica cu alta la fel de indoielnica. Argumentul tau valoreaza la fel de mult cat al lui 'unu', adica pe undeva spre zero.

                Sa citam din sursa ta: "The estimates were derived from a nationwide household survey of 1,849 households throughout Iraq conducted between May and July 2006" . Deci cam ala e esantionul tau, alt articol din categoria "cercetatorii zice ...."
    • 0 (4 voturi)    
      a fost un manechin (Luni, 13 decembrie 2010, 0:01)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui nenea

      A fost un manechin, un robot de ultimă generaţie produs de Lockheed-Martin şi divizia de cercetări avansate a Boeing-Grumann. Americanii urmăresc să pună mâna pe petrolul suedez.
  • 0 (6 voturi)    
    porc? (Luni, 13 decembrie 2010, 0:09)

    alex [anonim]

    Aceste actiuni vor continua "pana cand veti pune capat razboiului impotriva islamului, veti stopa denigrarile la adresa profetului si sprijinul vostru stupid pentru porcul Vilks.

    "porcul" Vilks deci? Eu stiam ca la musulmani porcul e sfant. Mda...
    • -1 (5 voturi)    
      Stiai prost! (Luni, 13 decembrie 2010, 0:18)

      keyboard [utilizator] i-a raspuns lui alex

      La crestini e sfant, isi fac cruce cand il vad!
      • 0 (6 voturi)    
        Mai, ''doctore'' Keyboard ! (Luni, 13 decembrie 2010, 4:14)

        Quebecoisfier [anonim] i-a raspuns lui keyboard

        Am avut rabdarea sa stau si sa iti citesc toate comentariile.
        Cel mai tare m-a distrat asta de mai sus unde spui ca crestinii isi fac cruce cand vad porcul,
        Pentru un arab asa cum esti tu e absolut normal sa aduci injurii simbolurilor crestine. Pentru ca crestinii, draga ignorantule, isi fac cruce numai in fata icoanelor si a bisericilor. Deci pentru tine Mantuitorul e un porc, nu ?
        Bine, mai ! Pai, vezi tu care e diferenta dintre mine (crestin) si tine ( un musulman spalat pe creier la moschee ?). Ca eu te iert, ba mai mult, ai scuipat pe obrazul din dreapta si acum ti-l intorc si pe ala din stanga....
        Fratii tai insa care tot pe ajutor social stau si in Suedia, si in Germania si in Canada si peste tot in lume, tot in saracie, prostie si obscurantism vor vietui....
        Voi ne puneti bombe in metrou si noi va iubim, voi ne doborati avioane si noi va primim in tara noastra si va dam o paine. Asta a fost de cand lumea...
        Si, stii ce ? Te rog eu, nu mai incepe cu doctoratul tau in cultura si civilizatie araba...esti penibil, ...doctore !
        Aia care au dat cu avioanele la 9/11 erau tot '' doctori '', ca tine, stiai asta ?...Mi-a spus-o un arab, intr-o noapte de iarna...si tot el mi-a mai spus ca nici un imam n-a calcat vreodata in vreo biserica crestina...Papa insa a intrat si s-a rugat in moschei musulmane, ..si inca de vreo cateva ori.
        • 0 (4 voturi)    
          9.11 (Luni, 13 decembrie 2010, 9:46)

          CelalaltOvidiu [anonim] i-a raspuns lui Quebecoisfier

          Vreo 6 dintre cei care au "murit" in atentatele WTC sunt bine merci, si nici nu stiau ca au "murit" intre timp ca si teroristi.
          Inca mai crezi in duhul baltii si zana maseluta?
          KB are mai multa cultura decat tine in general nu doar in lumea araba, si ultima remarca era evident o ironie, pe care obtuzul nu o vede.
          Inchide-ti televizorul vreo 6 luni si mai vb.
          Sa-ti mai zic una: preotii catolici intra chiar in mai multe locuri: sa zicem baieteii din cor...
          Religia este si va fi o mdalitate de control a maselor, un motiv de razboaie, si altele...
        • -1 (3 voturi)    
          Mai Quebecoisifier (Luni, 13 decembrie 2010, 12:03)

          keyboard [utilizator] i-a raspuns lui Quebecoisfier

          De cand e porculun simbol crestin?Nici macar nu-ti cunosti religia si imi dai mie replici! A zis-o un confrate de-al tau ,ironic, ca muuslmani ise inchina la porc, si i-am dato replcia la fel de ironica!Daca n-ai inteles, e problema ta, dar probabil ,la religa ta, nu te invata si deductia logica!
          in al doilea rand nu confunda religia(islamul) cu apartenenta zonala (arabii)!Nu toti arabii sunt musulmani, de fapt, multi sunt crestini, si nu toti musulmani sunt arabi, de fapt majoritatea musulmanilor sunt in India si Asia!
          Legat de Icoane si biserici, stiu ca sunteti inca primitivi si va rugati la chip cioplit, nu trebuia sa-mi amintesti, si mimati monoteismul dar va rugati la o armata de personaje, ceea ce e in totala contradictie cu ce spune crestinismul, dar iar habar n-ai, pentru ca nu iti cunosti propria religie, daramite a altora!
          Cat despre ura ta fata de "arabi" sau "musulmani" ca s vede clar ca nu faci diferenta, ma lasa rece! E plina lumea de indivizi ca tine, care considera o anumita rasa sau populatie vinovata pentru ca nu le merge lor bine!
          Mai bine te-ai interesa ce cauta armatele crestine in tarile lor, si cat au furat si au omorat pe acolo din secolul 17 incoace, inainte sa ii judeci tu pe ei, ca asa, daca e sa fim sinceri, acelasi genuri de commenturi le aud si de la straini vis-a -vis de romani din strainatate care conform lor sunt: hoti, mincinosi, violenti, murdari, infractori, lenesi si multe altele.E ciduat ca exact ce spui tu despre "arabi" imi spun mie strainii despre romanii din strainatate, si vezi ca daca s-ar incepe deportarile de "arabi", probabil s-ar baga la pachet cu romanii!
          Si nu mai mima tu crestinismul si bunatatea, ca posturile tale nu sunt decatp ietre si indemne la linsaj la adresa "arabilor", iar un crestin adevarat nu face asa ceva!Cat despre papa si ne=papa, cand protejau musulmanii cultura ortodoxa in Imperiul Otoman,Papa al tau ardea femei pe rug!Accept ironii dar nu de la habarnisti in istorie!Somn usor, ai nevoie!
  • +1 (5 voturi)    
    poza teroristului si citeva detalii (Luni, 13 decembrie 2010, 1:14)

    costin [anonim]

    http://inliniedreapta.net/monitorul-neoficial/teroristul-de-la-stockholm-un-musulman-care-a-studiat-in-marea-britanie/
  • -2 (6 voturi)    
    Jos cu barbosii si zeii invizibili! (Luni, 13 decembrie 2010, 1:24)

    V.R. [utilizator]

    Omenirea s-a saturat de zei invizibili si de barbosi in sutana/jalaba/etc., care in prostia lor iau in serios povestile despre spiridusi si au impresia ca detin adevarul absolut si deci la secretele Universului.

    Stiinta si ratiunea va trimite in final aceste povesti acolo unde le e locul: in cartile de mitologie. Pana atunci insa, CATI OAMENI MAI TREBUIE SA MOARA PENTRU CA NU CRED IN ALLAH SAU IN BANDITUL MOHAMED?
    • 0 (6 voturi)    
      Esti naiv daca tu vrezi ca e vb de religie aici! (Luni, 13 decembrie 2010, 2:33)

      keyboard [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      Si legat de intrebarea ta, raspunsul e simplu: Cand Orientul Mijlociu nu va mai reprezenta nimic economic, nu o sa mai moara nimeni!
      Oricum gandesti primitiv, si radical, daca tu crezi, ca atentatele alea se refera la Allah!Pai draga,Islamul e de 1400 de ani ,daca vroiau sa faca atentate asa,ca scrie la carte, disparea de mult crestinatatea!Atentatele astea sunt raspunsul direct la politica externa agresiva a Vestului, iar smecheria cu Islamul, etc, e doar vechea mizeria aruncata de media in ochii prostimii, ca sa musamalizeze, adevarata treaba: petrolul, gazele naturale, si zona de influenta!
      Povestea asta e veche de cand lumea!Ai auzit de drumul matasii? De atunci e lupta asta, si atunci nu exista Islamul!Mai citeste, o sa descoperi o lume noua si interesanta!
      • +1 (5 voturi)    
        vorbeşti în şabloane (Luni, 13 decembrie 2010, 2:39)

        ampersand [anonim] i-a raspuns lui keyboard

        Când o să ai de-a face cu ei, în discuţii personale, vei avea un şoc să constaţi cât valoarează cunoştinţele şi teoriile tale în ochii şi urechile lor: nici cât o ceapă degerată, vorba românului. Nu trebuie să mă crezi nici pe mine, nici pe alţi căpşunari - alocă-ţi nişte bani şi-ncearcă să te faci "misionarul" propriilor convingeri într-un cartier musulman, la alegerea ta :D
        • 0 (6 voturi)    
          Hahahaha (Luni, 13 decembrie 2010, 3:22)

          keyboard [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

          Pai vb zi de zi si cu arabi,si cu musulmani, si cu arabi nemusulmani, si cu musulmani care nu-s arabi!
          Am fost in tari musulmane, si am destula cultura despre lumea lor, de la religie, la razboi!
          Problema ta,e ca vorbesti fara sa cunosti!
          Tu probabil ai intalnit niste pakistanezi amarati care sunt la fel ca tiganii din RO si ai zis ca sunt arabi!Si scursuri sunt peste tot,in fiecare civilizatie, de ce ma rog,daca ai intalnit tu niste indivizi dubiosi, automat i-ai caracterizat ca musulmani? Ai impresia ca toti sunt religiosi? De parca toti crestinii sunt religiosi!Asa am intalnit si eu crestini prosti rau, rai si ipocriti,dar n-am zis ca toti sunt la fel!
          Si vezi ca eu sunt ATEU, deci nu sunt in nici o tabara!
          • 0 (6 voturi)    
            de ce iti e rusine sa recunosti ca esti musulman? (Luni, 13 decembrie 2010, 5:36)

            unu [anonim] i-a raspuns lui keyboard

            oare de ce iti e rusine sa recunosti ca esti musulman?
            • +1 (5 voturi)    
              de ce pui stampile si semnezi (Luni, 13 decembrie 2010, 10:47)

              nenea [anonim] i-a raspuns lui unu

              fara sa "citesti" despre ce este vorba? mie mi s-au parut destul de obiective comentariile lui keyboard: nu sunt religioase, pun in balanta evenimentele si efectele lor.
            • -2 (4 voturi)    
              N-am dece (Luni, 13 decembrie 2010, 11:47)

              keyboard [utilizator] i-a raspuns lui unu

              Pentru ca nu sunt!Probabil esti obisnuit cu prietenii tai "buni" crestini care stiu doar sa injure si sa acuze pe altii! Eu nu sunt asa, eu respect religia altora, si mai mult decat atat mai am si ciateva cunostinte despre ea!
              De ce nu iti e tie rusine ca esti crestin?Mie mi-ar fi!
              • +2 (4 voturi)    
                mie nu-mi este rusine ca sunt crestin (Luni, 13 decembrie 2010, 12:10)

                nenea [anonim] i-a raspuns lui keyboard

                de ce mi-ar fi? crestinismul este o religie a dragostei fata de aproapele. nu-mi insirui proetiile facute in numele religiilor. prostiile sunt facute de prosti
                • -1 (3 voturi)    
                  Serios? (Luni, 13 decembrie 2010, 12:28)

                  keyboard [utilizator] i-a raspuns lui nenea

                  Si de ce nu folosesti acelasi rationament, cand vine vorba de alte religii, de islam in cazu lasta?De ce acuzi tu religia si 1,5 milairde de oameni, pentru gesturile reprobabile ale unor indivizi?
                  Sau ratinoamentul tau, se aplcia doar celor de-o credinta cu tine?
                  Asa e "crestineste"?Mie mi se pare ca e o ipocrizie!Crestinismul nu a fost niciodata o religie iubitoare, citeste istorie, si o sa vezi! Del a Cruciade,Inchizitie, masacrarea amerindienilor, crestinarea nereusita a Africii pana azi!Faptul ca traiesti tu in negare, nu schumba cu nimic adevarul istoric!
                  • +2 (4 voturi)    
                    ai citit macar comentariile mele? (Luni, 13 decembrie 2010, 13:57)

                    nenea [anonim] i-a raspuns lui keyboard

                    @Keyboard, nu cred ca gasesti in comentariile mele "ipocriziile" de care vorbesti. alta data fi atent la ce scriu, dupa aceea comenteaza-ma :)
                    • -3 (3 voturi)    
                      Nu cred (Luni, 13 decembrie 2010, 15:38)

                      keyboard [utilizator] i-a raspuns lui nenea

                      Nu cred!
                    • 0 (4 voturi)    
                      Aaaa (Luni, 13 decembrie 2010, 15:38)

                      keyboard [utilizator] i-a raspuns lui nenea

                      Sorry, cred ca ti-a mai folosit cineva linkul! E batalie mare aici!:)))))
                  • +3 (3 voturi)    
                    te dai cunoscator dar nu ai habar de nimic (Marţi, 14 decembrie 2010, 1:37)

                    cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

                    Cruciadele au fost facute pentru ca musulmanii omorau pelerinii crestini.
                    Nu s-au dus sa crestineze pe nimeni cu forta cum faceati voi cu sabia,ci sa elibereze locuri sfinte ocupate cu forta de paganii si barbarii musulmani.
                    Amerindienii erau si ei o religie pagana ca si islamul,iar unele aventuri ale lui Pissaro,nu aveau nimic cu crestinismul.,pentru ca era un aventurier ce actiona in nume propriu.
                    Sacrificiile umane ale amerindienilor au oripilat pe primii crestini sau nu ce au venit in contact cu ei,si li se explicau ca este bine sa renunte la obiceiuri barbare.
                    Oamenii fara constiinta nu pot deveni crestini.
                    Ca sa fii crestin trebuie sa ai o constiinta inalta,greu de atins de oricine.
                    Daca a-ti islamizat cativa africani cu forta si ii impiedicati sa treaca la crestinism,crezi ca ve-ti mai reusi si inviitor ?
                    iti spun eu nu.,ca ss-au lamurit de ce vor islamistii.
                    Crestinismul a fost fondata ca o religie a iubirii si dragostei,a moralitatii,si nu a fortei,a urii,a imoralitatii,a pedofililor,cum este islamul.
                    Nici nu sufera macar omparatie.
                    Nu mai purta discutii despre lucruri pe care nu le stii,sau esti rau intentionat si nu vrei sa vezi realitatea.
          • 0 (6 voturi)    
            Ti-ai ales de mult tabara..nu esti ateu (Luni, 13 decembrie 2010, 6:52)

            T+C [anonim] i-a raspuns lui keyboard

            Ti-ai ales de mult tabara..nu esti ateu si nici crestin nu esti

            Nu stiu cum se face, dar am intilnit o gramada de arabi (Maroc, Algeria, Liban, Egipt).

            Toti, dar absolut totzi sint perfisi si rai, si mai ales daca ar putea ti-ar da in cap cu cea mai viteza.

            Dar pentru tine, keyboard, care esti mai fanatizat decit multi islamisti nu conteaza pentru ca nu este asa "Crestini se inchina la porc".

            Mi-e sila sa ma gindesc ca ai putea sa fi roman si sa zici ca crestini se inchina la porc.
            • +2 (4 voturi)    
              @T+C, petrolisti si afaceristi americani (Luni, 13 decembrie 2010, 10:49)

              nenea [anonim] i-a raspuns lui T+C

              ai intalnit? ca sa vezi cam cum vad ei lumea? pentru ei nu esti decat un "papagal" care le sustine actiunile (nu vreau sa te jugnesc). suntem o masa de oameni buna pentru consum
            • 0 (4 voturi)    
              Ca vrei tu? (Luni, 13 decembrie 2010, 11:52)

              keyboard [utilizator] i-a raspuns lui T+C

              Cine esti tu ma rog, sa ma judeci pe mine, si sa imi spui tu mie cine sunt si ce nu?Ai fost tu cu mine, vreodata, ca sa vezi cine sunt?
              Si care e problema ta, ca le iau apararea musulmanilor,ei trebuie doar injurati si deportati, pentru ca tu si lachei itai atata aveti in cap. ura si discriminare?
              De unde stii tu in ce tabara sunt eu, si mai ales, daca sunt intr-o tabara?
              Si cine esti tu sa ma judeci?
              De ce, pentru ca nu ader la spiritul de gloata care te anima pe tine, la cultura ta de linsaj, si de anti-semitism?
              Eu sunt fanatic, uita-te la mesajele tale, pline de indoctrinar, ura si rustrare!
              Si legat de "arabii pe care ii "cunosti" tu, nu stiu cum se face ca acelasi lucru pot sa-l spun si eu despre crestinii pe care i-am intalnit, rai si perfizi, agitatori, instigatori la ura catre evrei si musulmani, ipocriti, habarnisti, hoti, pedofili ,si ma opresc aici ca lista ar fi cam lunga!
              Sunteti prea multi "experti" in Islam pe aici, prea multi impostori care vor sa para ca stiu ceva, dar habar n-au si comenteaza doar din ura, si doarp entru a instiga la ura!
              Ei bine puteti sa urati cat vrei, 1,5 miliarde de oameni nu dau doi bani pe voi, si asta nu o sa se schimbe!
              • +1 (5 voturi)    
                Keyboard, esti plin de ura (Luni, 13 decembrie 2010, 14:30)

                T+C [anonim] i-a raspuns lui keyboard

                Keyboard, esti plin de ura si din pacate ca tine am mai cunoscut personal "exemplare" ca tine.
                • 0 (4 voturi)    
                  Daca ura inseamna ARGUMENTE DA (Luni, 13 decembrie 2010, 15:24)

                  keyboard [utilizator] i-a raspuns lui T+C

                  sunt plin de ARGUMENTE! CIudat, si eu cunosc "exemplare" ca tine, demagogi, nervosi care indeamna la linsaj si ura! Eu dac apel la informare, educatie si cunoastere, tu vorbesti despre cat de nociv e islamul si cum trebuie toti deportati! Cine e plin de ura? Nu fi penibil!Tu esti! Si inca ceva, nu mai agresa verbal femeile pe aici ,ca nu e frumos, nici crestineste!OK?
            • 0 (4 voturi)    
              Si..de unde tragi tu concluzia asta? (Luni, 13 decembrie 2010, 14:09)

              Inna [anonim] i-a raspuns lui T+C

              Am citit cu atentie postarile lui " keyboard" si chiar nu rezulta deloc, ca ar apara, sau ar incrimina in mod special vreo religie!
              Din contra, intr-o lume unde puternicii (actuali) ai lumii incearca ( si reusesc, ) sa ne manipuleze , tragandu-ne fie intr-o parte, fie in alta, functie de interesele lor ( deloc morale) , "keyboard" incearca, cu argumente pertinente , sa echilibreze balanta! Si eu sunt perfect de acord cu el. Este o prostie, o lipsa crasa de cultura, de educatie, sa acuzam in corpore, o rasa, un popor, o civilizatie, o religie, doar pentru ca asa este ... cool. Sau doar pentru ca asa .. televizorul spune!! Daca imi poti descrie mie definitia teroristului, eu.. te felicit! Sincer!!

              Eu, sunt crestina, ca asa m-am nascut, Si sincer, nu as renunta la aceasta religie! Poate si din simplul motiv ca imi confera indentitate.
              Insa nu ma pot preface ca nu stiu istoria neagra a crestinismului. Si nici nu ma poate obliga nimeni sa inchid ochii la mizeriile de tot felul in numele religiei. Acel "crede, si nu cerceta" de care au abuzat secole intregi biserica, pentru a-si putea exercita controlul absolut, chiar daca stupid, a facut mult, mult rau ...
              • +1 (5 voturi)    
                i dreptate (Luni, 13 decembrie 2010, 14:35)

                T+C [anonim] i-a raspuns lui Inna

                Cum sa nu: ai dreptate 100%.

                Inna, matale ai ceva de impartit cu crestinismul.

                Cel mai bine pentru tine sa te convertesti la islam, pentru ca nu-i asa, islamul este cu mult mai democratic decit crestinismul.

                Apoi, poti trai linistita in Arabia Saudita (unde poti conduce o masina fara nici o problema) sau sa predai intr-o scoala din Afganistan imbracata in stil (sa zicem european).
                Si exemplele pot continua....
                • 0 (4 voturi)    
                  Multumesc pentru sugestie... (Luni, 13 decembrie 2010, 15:33)

                  Inna [anonim] i-a raspuns lui T+C

                  .. insa nu mi se potriveste!

                  Dar zi-mi si mie te rog , care este diferenta dintre hoardele de babe de pe la noi, care se calca in picioare de fiecare data, sa pupe moaste, sau sa capete 2 sarmale si un paharel de vin, si hoardele de musulmani, care se calca in picioare ducandu-se la rugaciune?

                  Si apropo, daca te stii asa de xenofob , ce ai cautat printre salbatecii de prin ..Maroc, Algeria, Liban, Egipt... si nu ai ramas acasa? Ca doar nu te-ai dus pentru schimburi culturale?
                  • 0 (2 voturi)    
                    Raspuns la intrebarea dvs. (Luni, 13 decembrie 2010, 17:47)

                    T+C [anonim] i-a raspuns lui Inna

                    Nu am fost niciodata intr-o tara araba si nu voi voiaja niciodata intr-o tara araba.

                    Din intimplare, am de a face cu ei in fiecare zi si sint exact cum i-am descris.
                    • -1 (3 voturi)    
                      :)))))) (Luni, 13 decembrie 2010, 20:31)

                      keyboard [utilizator] i-a raspuns lui T+C

                      Pai daca nu ai fost la ei in tara,cum iti permiti sa vorbesti despre ei?E o tampenie! E ca si cand ai vorbi despre eschimosi, fara sa fi mers la Polul Nord!
                      Mersi ca ne-ai confirmat ca habar n-ai despre ce vorbesti!
                      • +1 (3 voturi)    
                        Lucrez cu ei zi de zi (Luni, 13 decembrie 2010, 21:43)

                        T+C [anonim] i-a raspuns lui keyboard

                        Lucrez cu ei zi de zi (5 zile pe saptamina) si asta de citiva ani de zile (aprox. 9 ani)

                        Chestia cu timpenia sa ti-o pastrezi sanatos pentru matale.

                        Iar daca ai inceput sa vorbesti si la plural esti dus rau.
        • 0 (4 voturi)    
          :))) (Luni, 13 decembrie 2010, 12:45)

          keyboard [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

          Pai vb zi de zi si cu arabi,si cu musulmani, si cu arabi nemusulmani, si cu musulmani care nu-s arabi!
          Am fost in tari musulmane, si am destula cultura despre lumea lor, de la religie, la razboi!
          Problema ta,e ca vorbesti fara sa cunosti!
          Tu probabil ai intalnit niste pakistanezi amarati care sunt la fel ca tiganii din RO si ai zis ca sunt arabi!Si scursuri sunt peste tot,in fiecare civilizatie, de ce ma rog,daca ai intalnit tu niste indivizi dubiosi, automat i-ai caracterizat ca musulmani? Ai impresia ca toti sunt religiosi? De parca toti crestinii sunt religiosi!Asa am intalnit si eu crestini prosti rau, rai si ipocriti,dar n-am zis ca toti sunt la fel!
          Si vezi ca eu sunt ATEU, deci nu sunt in nici o tabara!
          • +1 (3 voturi)    
            ai ramas blocat si nu la tastatura (Luni, 13 decembrie 2010, 19:14)

            cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

            mintea ta a ramas blocata pe cateva sabloane care le repeti la nesfarsit.
            din literatura romana ai retinut doar nuvela cu castravetele.
            cum nu te pricepi la ceva (si nu pricepi multe)ii dai cu castravetele.
            grav e faptul ca ai ramas blocat la un nivel inferior.
            poate dumnezeu si isus cristos sa arunce o raza de lumina in mintea ta intunecata si sa te mai luminezi si tu.
            citesti si studiaza biblia ca este cea mai sigura cale sa afli adevarul.
            • 0 (2 voturi)    
              :)))) (Luni, 13 decembrie 2010, 20:30)

              keyboard [utilizator] i-a raspuns lui cititor hotnews

              Banuiam ca esti un crestinel fanatic, dar totusi, sa scrii biblia, cu litera mica???Se scrie Biblie, draga crestinel!SI mersi,am citit si Biblia,si Coranul,si Thora, si in mare,toate sunt la fel!
              In rest, mersi de critica, dar vino si argumente!Stiu ca istoria pentru tine inseamna sabloane,dar aia e, si nu o poti schimba!O poti nega,dar te umpli de penibil!
              • +2 (2 voturi)    
                Se vede ca nu ai citit BIBLIA (Marţi, 14 decembrie 2010, 1:59)

                cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

                Se vede ca nu ai citit BIBLIA daca spui ca este la fel ca coranul.
      • +1 (5 voturi)    
        keyboard,degeaba le spui, ei o tin pe-a lor (Luni, 13 decembrie 2010, 10:44)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui keyboard

        este vorba de religie artunci cand te referi la amaratii care-si iau viata aiurea. ce-i care-i conving sa faca atentate nu au nici o traba cu religia, totul se rezuma la resurse si control. as fi curios ca cineva sa faca profilul psihologic al unei familii a carei intreaga "linie genetica" a fost ucisa de "democratiozatori". oare ce trebuie sa fie in mintea unor asfel de oameni? oricum, nu vad in toate comentariile nici o explicatie, de ce pe de o parte atentatul a fost unul stupid, dar JUSTIFICAREA s-a dovedit bine organizata. parerea mea este ca a fost vorba de un sinucigas depresiv, de care repede s-a ocupat cineva sa profite postand prostii cu islamisti. cam asta inseamna manipularea la nivel de media. cineva de aici spunea ca are legatura cu devierea atentiei de la assange, si se poate sa aiba dreptate. un atentat fie este bine organizat cap-coada, fie nu este deloc. nu poate fi prost gestionat incepututl (moare doar atentatorul, de rasul curcilor), dar bine organizat la sfarsit (cu site, poza etc)
  • -2 (2 voturi)    
    indoctrinare (Luni, 13 decembrie 2010, 11:21)

    etwas [anonim]

    Toate discutiile pe tema de religie pur inutile!
    De mii de ani aceasta arma religia a fost folosita pentru spalarea creierelor si controlul maselor. Toti sunt niste "sleepers" sub control, atata timp cat creierul unora permite spalarea o sa avem in continuare atitudine de animale desi nu as vrea sa jignesc acest regn.
    Daca Dzeu exista si in imaginatie fiecaruia poate avea tot felul de forme, si-a luat de mult fata de la multi dintre noi ca altfel presupun ca ii trasnea inainte sa apuce sa fie disruptivi intr-o societate in care suntem obligati sa traim.
  • +1 (3 voturi)    
    kiboredene (Luni, 13 decembrie 2010, 18:57)

    panfil flecaru [anonim]

    ai umplut pagina cu ineptii.
    ca sa n'o lungim, zi'ne si noua cand a fost iranul (persia) colonie britanica, franceza sau otomana.
    ca sa nu murim nestiutori.
    • -1 (3 voturi)    
      :))))) (Luni, 13 decembrie 2010, 20:28)

      keyboard [utilizator] i-a raspuns lui panfil flecaru

      In 1941 Marea Britanie a Invadat Iranul, l-au pus pe sahul marioneta, care a rezistat pana in 79! Tot sahul marioneta cesionase petrolul Iranian,britanicilor!
      Otomanii n-au cucerit Iranul, dar au avut de furca cu Safavizii, dinastia iraniana! Francezii s-au ocupat de Maghreb si de Egipt(Napoleon)! Daca citeai EXACT ce am spus poate pricepeai!
      • +3 (3 voturi)    
        mai du-te si la munca (Marţi, 14 decembrie 2010, 1:57)

        cititor hotnews [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

        Stai pe internet toata ziua nu muncesti nimic,si nici macar nu stii sa te documentezi sau sa citesti ce trebuie,
        Sahul cum prosteste il numesti marioneta,a dorit sa modernizeze societatea iraniana,sa o duca la standarde occidentale,civilizate.
        Inlaturarea lui se vede astazi in politica actualilor conducatori iranieni fanatici si iresponsabili ce vor sa se inarmeze cu bomba atomica,sa provoace un conflict nuclear,sa stearga dupa harta anumite tari,cum declara in dementa lor..
        Frarncezii au facut enorm pentru a dezvolta si ridica standardul de viata in Maghreb,care si astazi se roaga de Franta sa incheie cu comunitatea europeana tratate preferentiale sa ii ajute in continuare la dezvoltarea lor.
        Crezi ca daca minti,nu sunt oameni care sa observe ca esti un mincinos,sau rau intentionat in comentariile tale.
        Crezi ca daca esti incapatanat si spui ca ce este alb e negru si ce este negru e alb,te faci mai inrteresant,sau mai cunoscut ?
        Nu faci decat sa te acoperi de ridicol sau de rusine ( din asta din urma se pare ca nu o mai ai de mult,ai epuizat stocul)
        Cu comentariile tale
        ai poluat destul si ia lasat in urma numai mizerii.
        Acum trebuie sa imi dezinfectez si keyboardul si calculatorul,de spurcaciunile tale.
      • 0 (0 voturi)    
        man, you're really keyboring. (Marţi, 14 decembrie 2010, 10:25)

        jack teaspoon [anonim] i-a raspuns lui keyboard

        zau !