Turistii atacati de rechini in Egipt vor primi 50.000 de dolari ca despagubiri

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Joi, 9 decembrie 2010, 22:10 Actualitate | Internaţional


Mai multe companii private din statiunea egipteana Sharm el Sheikh vor despagubi turistii rusi atacati de rechini cu cate 50.000 de dolari de persoana, a declarat un oficial din Ministrerul Turismului din Egipt, citat de agentia rusa RIA Novosti.

In 30 noiembrie si 1 decembrie, trei turisti rusi au fost atacati de rechini si s-au ales cu rani grave. Scaldatul a fost interzis timp de 48 de ore si a fost reautorizat cu o zi inainte de atacul mortal asupra unei turiste germane, care a avut loc duminica. Inca nu sunt cunoscute motivele pentru care rechinii au atacat turistii.

Autoritatile egiptene au informat joi ca plajele vor ramane inchise in continuare pana cand cauzele atacurilor vor fi elucidate de catre autoritati.


Citeste mai multe despre   


















2116 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Motive (Joi, 9 decembrie 2010, 23:45)

    laurs [utilizator]

    Nu se cunosc motivele dar se fac cercetari si se iau marturii de la rechinii in cauza.
    Serios acum: ca sunt rechini, de aia!
  • 0 (4 voturi)    
    Elucidarea cauzelor. (Vineri, 10 decembrie 2010, 8:21)

    A.Corneliu [utilizator]

    Autoritatile egiptene sunt deja pe punctul de a elucida cauzele atacurilor rechinilor.
    Iata o relatare autentica:
    Însuşi Mohamed Abdel Fadil Shousha, guvernatorul proviniciei Sinai Sud, a declarat cu hotărîre, conform agenţiei de ştiri guvernamentale egynews.net: “Nu desconsiderăm ce se spune despre Mossad, că ar fi aruncat acest rechin în mare pentru a lovi în turismul din Egipt, dar acest lucru are nevoie de timp pentru confirmare”. Însă timpul este un lux de nepermis într-o situaţie gravă şi urgentă. Aceeaşi agenţie de ştiri guvernamentală indică o probabilă sursă a bizarelor întîmplări: “Nu este improbabil ca Israel să fi deversat rechinul ucigaş“.
    Vezi relaterea originala a agentiei Reuters:
    http://uk.reuters.com/article/idUKTRE6B52OE20101206
    Nu este improbabil ca specialiştii biomarini de la prestigioasa universitate Al-Azhar din Cairo să anunţe descoperirea unei noi familii de rechini: Mossadoformes Nautilus.
    Dupa adunarea dovezilor, Egiptul se va adresa Consilluilui de Securitate al ONU pentru a obtine o condamnare vehementa a Israelului.
    Eu zic sa nu mai caute, caci pentru condamnarea Israelului in principiu nu e nevoie de dovezi. Merge automat.
    • -3 (3 voturi)    
      ... (Vineri, 10 decembrie 2010, 9:38)

      alex [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

      nu ma gandisem la asta , dar acum ca ai zis tu chiar cred ca rechinii au fost adusi acolo.
      • 0 (2 voturi)    
        Observ... (Vineri, 10 decembrie 2010, 10:01)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui alex

        ...ca ai si d-ta simtul umorului.
    • -1 (3 voturi)    
      iar te vaiti? deturnezi subiectul discutiilor (Vineri, 10 decembrie 2010, 10:59)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

      lasa dom'le ca nu a zis nimeni nimic in articol sau pe forum de israel. repede vi cu "...pentru condamnarea Israelului in principiu nu e nevoie de dovezi. Merge automat.". te rog sa nu abati subiectul articolului la ce iti place tie sa discuti
      • 0 (2 voturi)    
        In primul rand comentariul meu... (Vineri, 10 decembrie 2010, 12:14)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui nenea

        ...este la subiect si la obiect.
        Cel care a facut extinderea este insusi onorabilul si ilustrul guvernator al locului unde au muscat rechinii, daca vei citi bine.
        Iar Israelul fiind, dupa competenta sa opinie, cel vinovat, ce este mai firesc decat sa i se aplice inca o condamnare, nu? Oricum are abonament.
        Iar in al doilea rand, domnu' Nenea, nu stiu daca te-a investit cineva sa stabilesti ce trebiue sa scrie fiecare.
        • +1 (1 vot)    
          ce este la subiect? (Vineri, 10 decembrie 2010, 16:13)

          nenea [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

          "pentru condamnarea Israelului in principiu nu e nevoie de dovezi. Merge automat", asta este la subiect? din nou vaicareala. pentru condamnarea romaniei sau altei tari mici nu merge nimic la automat?
          • -1 (1 vot)    
            Amice Nenea... (Vineri, 10 decembrie 2010, 16:58)

            A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui nenea

            ...ma tem ca te repeti.
            Incearca sa faci mai degraba ordine pe blogul dumitale. Aici, lasa asta in seama redactiei Hotnews.