Jumatate dintre adultii din UE sunt obezi sau supraponderali; in randul romanilor, rata obezitatii este de sub 10% - raport

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 7 decembrie 2010, 16:14 Actualitate | Internaţional


Mai mult de jumatate dintre adultii din Uniunea Europeana  - 50,1% - sunt supraponderali sau obezi, suferind astfel de diverse probleme de sanatate si punand presiune pe sistemele de sanatate, arata un raport intocmit de Comisia Europeana si OCDE, citat de Reuters. Rata obezitatii in Romania este de sub 10%, comparativ cu media de 15%, insa aceasta ajunge la peste 20% in Marea Britanie.

"Acest lucru are implicatii considerabile pentru costurile din sanatate," se arata in raport. In majoritatea statelor europene, rata de crestere a acestor costuri a depasit-o de cele mai multe ori pe cea a cresterii economice. In 2008, statele membre au cheltuit, in medie, 8,3% din PIB pe sanatate, fata de 7,3% in 1998.

Persoanele supraponderale au indicele de masa corporala (IMC) cuprins intre 25 si 30, iar cele obeze, peste 30. IMC se calculeaza impartind greutatea in kilograme la patratul inaltimii (in metri).

Potrivit raportului, unul din sapte copii din UE este supraponderal sau obez.  

"Copiii care sunt obezi sau supraponderali sunt supusi unui risc mai mare de a suferi in viitor de boli de inima, diabet, cancer, astm, sau chiar moarte prematura".

Comisarul european pe sanatate, John Dalli, a declarat ca guvernele trebuie sa vada exact unde sunt problemele.

"Pentru a stopa tendinta de crestere a obezitatii si a altor probleme de sanatate in UE, trebuie informatii actualizate si de incredere pentru a sprijini actiunile pe care le luam", a declarat el.

Potrivit raportului, principala cauza de deces la nivelul UE o constituie afectiunile cardiace, responsabile pentru 40% dintre decesele din Europa in 2008. Acestea sunt urmate de cancer.


Citeste mai multe despre   


















1174 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    pai... (Marţi, 7 decembrie 2010, 16:18)

    me [anonim]

    la ce salariu mediu e in romania... e cam greu sa fii obez
    • +6 (8 voturi)    
      mere și pere (Marţi, 7 decembrie 2010, 16:37)

      dt [anonim] i-a raspuns lui me

      nu are legătură cu salarul obezitatea. Are legătură cu stilul de viața mai mult. Zahărul, păinea albă și în general măncarea ieftină e problema (fast food, shaorme, aditivi, etc) .
      • +1 (1 vot)    
        traiesti in romania nu in vest. (Marţi, 7 decembrie 2010, 19:11)

        lucian [anonim] i-a raspuns lui dt

        tu crezi ca din 500 de lei o familie isi permite sa manance zilnic la fast food?

        de ciorba de cartofi ai auzit?

        poate in vest saracii mananca la fast food.

        noi suntem prea saraci ca sa fim obezi.

        e si saracia buna la ceva... mai o ciorba, mai ceva "bio" de la tara...

        sa traiti.... sanatos

        hahaha
  • -1 (7 voturi)    
    10%?! (Marţi, 7 decembrie 2010, 16:29)

    Gigi Maybachistu' Gras [anonim]

    Numărul burţilor de bere şi sarmale întâlnite pe stradă este mult peste 10% :P :))
  • -2 (6 voturi)    
    si uite asa.. (Marţi, 7 decembrie 2010, 16:39)

    cipri [anonim]

    stimabilii guvernanti isi pot asuma meritele pentru cresterea sanatatii populatiei :)) de aia avem salarii mici, de avem taxe multe si mari, totul pentru binele boborului
  • +2 (2 voturi)    
    Nu prea am inteles. (Marţi, 7 decembrie 2010, 17:04)

    Alecu [anonim]

    50% din europeni sint obezi (nu cred asta), in Romania sint sub 10%, media 15%, iar in Anglia ajunge pina la 20% ???? Deci media aia e calculata mondiala?
    Daca in Romania e sub 10%, probabil ca mai sint citeva tari in Europa cu 10-15%, ca sa fie in Europa 50% asta inseamna ca sint tari unde obezitatea e de 90%???
    Nu prea inteleg cum vine treaba.
    • +1 (1 vot)    
      Supraponderal e diferit de obez (Marţi, 7 decembrie 2010, 17:46)

      Danon [utilizator] i-a raspuns lui Alecu

      Si definitia e in articol
      • 0 (2 voturi)    
        articol rau intentionat? (Marţi, 7 decembrie 2010, 21:04)

        Alecu [anonim] i-a raspuns lui Danon

        Pai si de de ce toate procentele sint pentru obezitate, iar cele pentru Europe sint pentru obezi SAU supraponderali?
        Daca se vorbeste in articol despre un termen, sa nu se adauge si un alt termen pentru o anumita tara/regiune, etc. Nu cred ca e corect. Acesta este un exemplu nu de informare, ci de formare de opinie.
    • 0 (0 voturi)    
      Minciuni (Marţi, 7 decembrie 2010, 17:48)

      Alecu [anonim] i-a raspuns lui Alecu

      Aloo, Hotnews! De unde scoateti 50% obezitate in Europa?
    • +2 (2 voturi)    
      Mere cu pere (Marţi, 7 decembrie 2010, 20:59)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui Alecu

      50% obezi sau supraponderali.
      10% dintre romani sunt obezi.
      Pentru spectaculozitatea numerelor, la romani s-a numarat doar cei obezi.
      In realitatea marea majoritate sunt supraponderali.
      Burta de bere asta indica. Suncile pe care le fac femeile pe lateral (imediat dupa maritis), tot acelasi lucru il indica.
      Nu e nimic, noi sa ne facem ca ploua si sa spunem ca suntem toti supli.
  • +1 (1 vot)    
    Cum era cu (Marţi, 7 decembrie 2010, 17:11)

    Cristian [anonim]

    obejii de americani?
    • +1 (1 vot)    
      Same (Marţi, 7 decembrie 2010, 17:22)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Cristian

      Este la fel ca inainte.
  • 0 (0 voturi)    
    Procente (Marţi, 7 decembrie 2010, 18:19)

    proc [anonim]

    http://www.nationmaster.com/graph/hea_obe-health-obesity Media internationala e pe undeva la 15%, in Europa probabil tot cam asa... Puteti schimba titlul bombastic?