Republica Moldova - Marian Lupu (PDM): Am gasit o consonanta aproape deplina cu comunistii

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 7 decembrie 2010, 15:47 Actualitate | Internaţional


Partidul Democrat din Moldova (PDM) si Partidul Comunistilor (PCRM) au gasit o "consonanta aproape deplina" in urma primelor consultari oficiale desfasurate marti, in vederea crearii unei aliante post-electorale, a declarat liderul democratilor Marian Lupu.

"Am avut o runda de consultari cu reprezentantii conducerii PCRM, pe care o calific ca (fiind) una constructiva, o discutie importanta care s-a axat pe principiile de politica interna si externa. La nivel de principii si prioritati practic nu se constata divergente de opinii", a declarat Marian Lupu, citat de Agerpres.

In domeniul politicii externe, Lupu a mentionat ca ambele partide au cazut de acord ca vectorul principal al politicii externe este integrarea europeana, care nu trebuie sa vina in contradictie cu dezvoltarea unui parteneriat strategic cu estul, in primul rand cu Federatia Rusa.

Totusi, Lupu a spus ca formatiunea sa va continua discutiile si cu Partidul Liberal si Partidul Liberal Democrat, referindu-se la invitatia lansata marti de Vlad Filat.


Citeste mai multe despre   
















2089 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    . (Marţi, 7 decembrie 2010, 15:50)

    Ivanu [utilizator]

    Probabil o sa fie ca in Ucraina.
    • +8 (8 voturi)    
      AIE 100% (Marţi, 7 decembrie 2010, 17:00)

      Ghimpushor [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

      Variante:

      Varuanta nr.1.
      Lupu isi doreste sa obtina maxim de la liderii celor 2 partide proeuropene (Filat si Ghimpu).
      Din acest motiv le arata celor doi sperietoarea PCRM : Vedeti ca daca nu-mi dati ce vreau, ma duc la partidul pro-rus PCRM.
      Judecata lui LUPU e totusi gresita, pt ca se stie ce a patit PPCD: 0,5% la ultimele alegeri pt ca in trecut au plecat din zona opozitiei (fie ea si de fatada) si au ajutat PCRM.

      Varianta nr2.
      Lupu va ceda presiunilor Rusiei (a se vedea venirea lui Naraskin la Chisinau) si eventual ale lui Plohotniuc (mogulul alfa al R. Modova, fost sustinator PCRM si el).
      Le vor lipsi 4 voturi pt alegerea Presedintelui RM si nu le vor obtine de la PL si PLDM - asta-i clar, exista precedentul de anul trecut - si vor fi din nou alegeri. Ce se va intampla?
      Electoratul ii va taxa DUR pentru o eventauala alianta cu PCRM intrucat PD il are presedinte pe Lupu , cel care a olecat din PCRM. Ar fi o tradare a electoratului PD.

      VA FI ALIANTA pentru INTEGRARE EUROPEANA.

      S-auzim numai de bine, dragi romani basarabeni!!
      • +4 (6 voturi)    
        E clar! (Marţi, 7 decembrie 2010, 17:12)

        Cristianssen [anonim] i-a raspuns lui Ghimpushor

        Daca Lupu face alianta cu Voronin inseamna ca a luat banu'...10 milioane de dolari.
  • +6 (6 voturi)    
    Nezavisima Gazeta: alianta pro-rusa a esuat (Marţi, 7 decembrie 2010, 16:16)

    Cum se conduce negocierile: cu atentie si tact [anonim]

    Presa rusa si aceea ucraineana considera ca misiunea lui Naraskin la Chisinau a esuat, doar Vornin raspunzand la ordinul Moscovei, Lupu multumindu-se sa fie amabil, curtenitor dar nu a semnat nimic, nu si-a dat acordul la nimic !

    Marian Lupu e curtat de Bruxelles, Washington si Moscova, pentru a inclina balanta puterii intre cei 42 deputati comunisti pro-rusi si cei 44 deputati liberali pro-occidentali.

    In istoria recenta a Moldovei, un alt partid democrat, PPCD-ul lui Iurie Rosca a facut alianta cu Voronin. Electoratul a sanctionat si atat Rosca cat si partidul sau au fost eliminati din parlament si din peisajul politic.

    Lupu vrea sa obtina nu doar postul de presedinte, ci si ministere importante pt partidul sau social-democrat, ministere cu care sa poata influenta politica interna si externa a Moldovei.

    Saptamana viitoare vin la Chisinau o multime de oficiali europeni, ministri de externe, etc. Toti vor face presiune pt refacerea Aliantei pentru Integrare Europeana, intre Lupu, Filat si Ghimpu.

    Marian Lupu isi intareste pozitia in negocieri si imaginea de om de stat important, complimentat de toate capitalele Europei.
    Asa ca nu se va decide prea repede, va incerca sa obtina maximum, apoi probabil va merge pe mana Occidentului pt ca Voronin e trecutul, nu are absolut nici un viitor politic, chiar si Rusia se poate debarasa oricand de acest comunist nascut in Transnistria !
    • +5 (5 voturi)    
      Multam... (Marţi, 7 decembrie 2010, 16:31)

      Manu [anonim] i-a raspuns lui Cum se conduce negocierile: cu atentie si tact

      Multam de informarea prompta, sper sa ai dreptate si sa nu fie o intoxicare... imi statuse inima cand am citit titlul, crezand ca Lupu s-a intors la matca... N-am nimic de castigat nici cu, nici fara Voronin, dar pur si simplu ii urasc pe rusi si pe comunisti... Atata tot!
      • -3 (7 voturi)    
        URA - SFETNIC RAU (Marţi, 7 decembrie 2010, 17:24)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Manu

        "...pur si simplu ii urasc pe rusi si pe comunisti". Pacat ca generati in d-voatra ura, o multiplicati si o rapanditi in jur - nu asta e menirea noastra aici pe pamant. Daca ati fi avut in jur oameni de circa o suta de nationalitati - si buni, si rai, dar cei mai multi buni, saritori la nevoie, cu respect fata de cultura neamul nostru - nu ati fi avut pareri preconcepute si nu ati urî pe nimeni din motivul ca e rus, moldovean, ucrainean etc... Sunteti cetatean european si ar trebui altfel sa apreciati trecutul cu amprentele sale triste lasate de cele 3 dictaturi - regala, fascista si ceausista.
        • +1 (1 vot)    
          dictaturi (Miercuri, 8 decembrie 2010, 8:01)

          alpha [utilizator] i-a raspuns lui ion

          "cele 3 dictaturi - regala, fascista si ceausista". hopa ! ultima e "ceausista" deci personalizata ,nicidecum comunista !probabil esti un nostalgic al lui gheorghiu-dej care "a bagat spaima-n burgheji" ? sau al anei pauker,marea democrata zisa si stalin cu fusta ? of,of unde e libertatea de la canal,pitesti,sighet sau aiud ? o tempora! o mores ! PASOL NA SIBIR ! si ia-i cu tine pe toti cei ce viseaza la "nobilele idealuri ale comunismului".
      • -3 (5 voturi)    
        ura - sfetnic rău (Marţi, 7 decembrie 2010, 17:43)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Manu

        "...pur si simplu ii urăsc pe ruşi si pe comunişti". Păcat ca generaţi in d-voastră ură, o multiplicaţi si o răspândiţi in jur - nu asta e menirea noastră aici pe pământ. Daca aţi fi avut in jur oameni de circa o suta de naţionalităţi - si buni, si rai, dar cei mai mulţi buni, săritori la nevoie, cu respect faţă de cultura neamul nostru - nu aţi fi avut păreri preconcepute si nu aţi urî pe nimeni din motivul ca e rus, moldovean, ucrainean etc... Sunteţi cetăţean european si ar trebui altfel sa apreciaţi trecutul cu amprentele sale triste lăsate de cele 3 dictaturi - regală, fascistă si ceauşistă.
        • +5 (5 voturi)    
          nu e treaba dvs... (Marţi, 7 decembrie 2010, 18:03)

          Manu [anonim] i-a raspuns lui ion

          Multumiti-va sa faceti educatie fiului sau nepotilor dvs... Urasc rusii dpdv strict politic, ca popor in sensul politic al cuvantului, nu ca indivizi, desi le-am preluat de-a lungul secolelor toate metehnele. Asa cum remarcati probabil, exista prea multi de "daca..." in retorica dvs.
          In cazul in care observatia dvs se refera si la ura mea fata de comunisti, atunci imi retrag cuvintele politicoase de mai sus si... va adresez in gand o inj.uratura neaosa, romaneasca. Cu bine.
    • +2 (4 voturi)    
      lucrurile arata trist aici... (Marţi, 7 decembrie 2010, 16:41)

      mark [anonim] i-a raspuns lui Cum se conduce negocierile: cu atentie si tact

      In acest moment, noi ne regasim in situatia in care am fost mereu in ultimii 10 ani - pierduti la mijloc, intre Est si Vest.
    • +2 (2 voturi)    
      daca rusii (Marţi, 7 decembrie 2010, 20:03)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui Cum se conduce negocierile: cu atentie si tact

      zic
      ca au pierdut..e clar...sunt pe punctul sa castige partida si sa jefuiasca poprul roman inca zeci de ani!!!!!!!!!!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Lupu... (Marţi, 7 decembrie 2010, 17:02)

    Doc [anonim]

    Lupu' isi schimba blana,dar naravul ba.