Fondatorul WikiLeaks apare marti in fata justitiei britanice

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 7 decembrie 2010, 10:18 Actualitate | Internaţional


Julian Assange (foto din 4 noiembrie 2010)
Foto: Reuters
Fondatorul site-ului WikiLeaks, Julian Assange, care a facut valva prin publicarea de documente din peste 250.000 de dosare secrete ale corespondentei diplomatice americane, urmeaza sa se prezinte marti in fata justitiei britanice pentru a-si negocia libertatea, scrie cotidianul britanic The Guardian.

Assange, in varsta de 39 de ani, a declarat ca se asteapta ca valoarea cautiunii sa fie intre 100.000 si 200.000 de lire sterline. Garantia trebuie sa fie oferita de cel putin sase persoane, altfel australianul risca sa fie retinut in arest preventiv.

Avocatul lui Assange, Mark Stephens, a spus ca este in tratative cu politia britanica pentru a organiza o intalnire cu fondatorul lui WikiLeaks.

"Nu este inculpat de nimic. Suntem pe cale sa organizam o intalnire cu politia pe baza voluntara, pentru a facilita luarea in considerare a acestei cereri (n.r. de extradare)", a explicat avocatul.

In ultimele zile, Assange a spus prietenilor ca este convins din ce in ce mai mult ca Statele Unite se afla in spatele incercarilor procurorilor suedezi sa-l extradeze pentru a fi interogat, dupa publicarea telegramelor americane stanjenitoare.

Politia britanica a primit luni mandatul international de arestare emis de autoritatile din Suedia, lucru care sugereaza faptul ca fondatorul Wikileaks ar putea fi arestat "in curand", scria BBC.

Sursele citate de BBC afirma ca Assange se ascunde "undeva in sud-estul Angliei".

Procurorii din Suedia au emis un mandat international de arestare pe numele fondatorului Wikileaks, fiind cautat de Politia suedeza dupa ce doua femei au depus plangeri impotriva sa pentru hartuire sexuala.


Citeste mai multe despre   


















4495 vizualizari

  • +6 (22 voturi)    
    ... (Marţi, 7 decembrie 2010, 10:28)

    B.Dan [utilizator]

    Miroase de la o posta a inscenare. Atat oamenii de rand, cat si presa ar trebui sa fie alaturi de Assange, intru cat el a facut publice multe mizerii ale SUEi si nu numai...
    • +7 (9 voturi)    
      Guvernul american promoveaza la greu (Marţi, 7 decembrie 2010, 10:52)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui B.Dan

      Wikileaks cu incercarile lor de a-l baga dupa gratii pe Asange. Ce ziceti o fac pentru ca vor ca Wikileaks sa fie citita de cat mai multi oameni sau din inconstienta?
      • 0 (4 voturi)    
        Scandal in Liban, dupa model Assange (Marţi, 7 decembrie 2010, 11:47)

        Wikileaks- Al Akbar [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Tensiuni etnice si politice in Liban dupa ce un ziar local arabofon, Al Akbar, a publicat 183 telegrame americane „secrete” pe care le-ar fi obtinut de la Wikileaks.

        Astfel, dintr-una din ele reiese ca fostul ministru al apararii, Elias Murr (un crestin catolic) ar fi cerut Israelului sa „evite sa bombardeze infrastructuri sau localitati crestine din Liban”, diplomatii americani lasand sa se inteleaga ca Murr nu se impotrivea bombardarii Hezbolah.

        O alta telegrama se refera la faptul ca un alt ministru crestin libanez, Maruan Hamade, a informat mai multe state occidentale despre faptul ca Hezbolah si Iran au construit o retea secreta de fibre optice care leaga localitatile musulmane shiite si bunkere Hezbolah. Documentul afirma ca „Nicolas Sarkozy a ramas stupefiat de aceasta stire” :)

        Presedintele Iranului, potrivit agentiei oficiale Irna, a acuzat Wikileaks ca face parte dintr-un complot sionist impotriva dusmanilor Americii.

        Merci Hotnews ca procedati precum Wikileaks si nu cenzurati nici un comentariu, ba chiar le postati si pe cele care au informatii de care voi nu stiati :))
        • +2 (4 voturi)    
          Nimic nou. (Marţi, 7 decembrie 2010, 12:17)

          Demigod [utilizator] i-a raspuns lui Wikileaks- Al Akbar

          Crestinii din Liban au fost dintotdeauna aliatii Israelului; mai pe fata, mai pe la spate. Ai si ei o factiune militanta (cum e la moda in orientul mijlociu), care a participat activ alaturi de israel in razboaiele din Liban.

          Nu stiu de ce lumea crede ca Wikileaks divulga niste secrete extraordinare. Sunt lucruri de bun simt, iar cine e interesat le cunoaste. Wikileaks ofera doar inca o dovada ca e ASA si nu altfel.

          Iar americanii il hartuiesc din pur reflex imperialist, sau pentru ca se tem. Iar asta denota slabiciune chiar si pentru un stat totalitar.
      • +1 (1 vot)    
        ceea ce dezvaluie Wiki nu sunt secrete (Marţi, 7 decembrie 2010, 13:08)

        noahh [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        sunt lucruri stiute de toata lumea . Sa dezvaluie cine este in spatele atentatelor WTC, cine a hotarat invazia Irakului si Afganistanului, sau uriasa influenta a Israelului asupra politicii externe a USA
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Marţi, 7 decembrie 2010, 11:05)

      fantoma [anonim] i-a raspuns lui B.Dan

      http://www.dailymotion.com/video/x42u2g_kennedy-oswald-le-fantome-d-un-assa_news
    • +2 (10 voturi)    
      Mdea (Marţi, 7 decembrie 2010, 11:26)

      roman_roz [utilizator] i-a raspuns lui B.Dan

      De acord. Eu am donat 10E pentru fondul lui de aparare. Stiu, e foarte putin, dar poate ii vor folosi, si mai mult nu prea mi-as fi permis.

      ASTA ne dorim cu totii, in orice tara: un guvern transparent. Fara secrete, fara 2 categorii de cetateni: guvernanti si guvernati.
  • +2 (8 voturi)    
    Da, sigur!!! (Marţi, 7 decembrie 2010, 10:41)

    Omonim [anonim]

    Pai ca sa vezi, cum incearca sa spuna cineva adevarul imediat e luat la rost. Assange a fost foarte curajos cand a lasat in lume scurgerile respective, ce credea ca va primi premiul Nobel pt Pace? Pur si simplu prin faptul ca America & co. l-au bagat prea mult in seama se dovedeste ca acele scurgeri sunt adevarate. Daca radeau de acele informatii si le ignorau probabil ca nu se isca asa uragan. Practic Assange si-a semnat condamnarea la moarte. Si atunci sa mai spui adevarul?
  • +7 (9 voturi)    
    O reactie prost gandita (Marţi, 7 decembrie 2010, 10:49)

    Idealistu [utilizator]

    Sunt 3 aspecte:
    1. Problema responsabilitatii sau a iresponsabilitatii lui Assange, care nu are nici un aspect juridic si poate fi "judecata" de orice om care are luciditate
    2. Problema securitatii informatiilor utilizate de SUA, care trebuie rezolvata intern de Statele Unite.
    3. Problema "pedepsirii" lui Assange, care este atit de prost inspirata, incit va aduce numai deservicii SUA. Cred ca persoanele care au gandit aceasta reactia sunt cam "subtiri"
  • +5 (7 voturi)    
    ? (Marţi, 7 decembrie 2010, 10:50)

    assangitul [anonim]

    "dupa ce doua femei au depus plangeri impotriva sa pentru hartuire sexuala" - voi chiar nu cititi site-ul la care lucrati? acum cateva zile scria aici ca este acuzat de "sex pe nepregatite". cum e asta hartuire sexuala???

    http://www.hotnews.ro/stiri-international-8096420-fondatorul-wikileaks-julian-assange-nu-este-acuzat-viol-sex-nepregatite.htm?utm_source=stiriRomania+Headquarters&utm_medium=twitter&utm_campaign=stiriRomania
  • -6 (12 voturi)    
    mare prost (Marţi, 7 decembrie 2010, 11:00)

    smen [anonim]

    Assange,in locul lui fugeam in Rusia sau China,nu mai il aresta nimeni acolo,statea ca belferu,ba mai mult cred ca ii dadea o renta fsb de cateva mii de euro pe luna,se delecta cu niste femei frumoase si slabe nu ca obezitatile din vest
  • -1 (9 voturi)    
    Naivi, naivi ... (Marţi, 7 decembrie 2010, 11:33)

    Daniel [anonim]

    Voi chiar credeti ca assange asta a facut astea doar de bun ce este? Are si el interese, se asteapta la "faima si bani" marele vis al americanilor)! Nu conteaza cate pericole imense au aparut din publicarea neselectiva a documentelor.

    Daca era un ziarist adevarat, facea el o selectie intre "magariile guvernului american" si "alte secrete care nu ar trebui publicate" ... Dar sa faci o astfel de selectie sunt necesari ani si ani de munca, ori gunoiul a vrut gloria imediata!

    Ziarist prost (a pus mana pe o mina de aur si si-a batut joc de ea!) si om de kkt (nu s-a gandit la ce pericole expune intreaga lume civilizata de actiunile salbaticilor musulmani!).
  • -1 (7 voturi)    
    mda (Marţi, 7 decembrie 2010, 11:45)

    Equilibrium [anonim]

    Care este definia hartuiri sexuale in Suedia ?
    Sa stim daca vrem sa facem o vizita ca poate ne alegem cu ceva mandate de urmarie din cauza ca ne-am uitat uin vreun fel mai diferit la vreo femeie .... sau am salutat la intrarea in ceva magazin cu suveniruri ... hmmm tare suspiciosi suedezi astia !

    cat despre americani si marsaviile lor mai trebuie oameni ca si fondatorul wikileaks pt ca americanii sa nu se simta ca detin tot controlul lumii , ma rog impreuna cu rusii si chinezii ...
  • +2 (2 voturi)    
    JAQUES: (Marţi, 7 decembrie 2010, 11:49)

    bm [anonim]

    All the world's a stage,
    And all the men and women merely players