Wikileaks: Nicolas Sarkozy l-a luat de guler pe ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, in timpul crizei din Georgia

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 3 decembrie 2010, 16:07 Actualitate | Internaţional


Presedintele Frantei, Nicolas Sarkozy, l-a luat de guler pe ministrul rus de externe, Sergei Lavrov, si l-a numit "mincinos", in contextul negocierilor de pace in urma razboiului Rusiei cu Georgia din 2008, se arata intr-un document diplomatic dat publicitatii de Wikileaks, potrivit BBC.

Moscova era banuita ca nu respecta termenii armistitiului cu Georgia, in realizarea caruia Sarkozy se implicase.

"Sarkozy l-a luat pe ministrul de externe al Rusiei, Serghei Lavrov, de gulerul jachetei, si l-a facut mincinos", a spus un diplomat american, citat intr-un memorandum dezvaluit de Wikileaks si publicat de presa franceza.

"Se pare ca Sarkozy a avertizat Rusia ca pozitia sa de 'mare putere' a fost serios afectata de refuzul de a-si respecta obligatiile", a spus acesta.

Incidentul a fost povestit de un diplomat francez implicat in negocieri unor diplomati americani din Moscova. 

Jurnalistii de la BBC noteaza cu malitiozitate ca documentul nu precizeaza daca Sarkozy, celebru pentru statura sa mica (1,65 m inaltime), era in picioare sau asezat in momentul in care l-a luat de guler pe Lavrov, cunoscut ca fiind o persoana inalta, atletica.


Citeste mai multe despre   


















7774 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    .. as vrea sa o vad si pe asta ... (Vineri, 3 decembrie 2010, 16:39)

    nume [anonim]

    curajos ... bravo !
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo! (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 19:17)

      Caloianu [anonim] i-a raspuns lui nume

      Imi plac conducatorii astia temperamentali. Rusii cand esti politicos si curtenitor cu ei, rad de tine. Si Basescu i-a luat tare cu Marea Neagra ca lac rusesc, si acum tin cont de multe ori de ce zice el.
    • 0 (0 voturi)    
      Hmmm (Duminică, 5 decembrie 2010, 18:06)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui nume

      Eu am gasit pe alte site-uri stirea cam asa:"Notele diplomatice ale oficialilor americani dezvăluie că preşedintele Franţei "l-ar fi luat de guler" pe ministrul georgian de Externe şi l-a numit "mincinos", în contextul negocierilor de pace in urma războiului Rusiei cu Georgia din 2008. Publicarea acestei informaţii ar fi enervat autorităţile de la Paris, care deja considerau WikiLeaks o organizaţie criminală şi au cerut blocarea accesului la site pe teritoriul Franţei."Oare care este adevarul????HotNews poate ne va raspunde...
  • +8 (10 voturi)    
    Normal (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:12)

    Vizitiul [utilizator]

    Pai l-a luat de guler in incercarea de a vorbi fata in fata :)
  • +4 (8 voturi)    
    !? (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:07)

    gechi [utilizator]

    statea rusul aplecat sau s-a urcat "napoleon" pe un scaun?
  • +4 (4 voturi)    
    Politicienii... (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:27)

    nano2k [utilizator]

    Politicienii... victime colaterale ale wikileaks.
    Cu astfel de dezvaluiri isi da seama lumea ca dincolo de aparentele pe care le cultiva politicienii, si ei sunt tot niste oameni, poate chiar mai jos decat ne imaginam.

    Incet incet lumea se va destepta si isi va da seama ca ceea ce va "pe sticla" sunt tot niste oameni, insa niste oameni investiti cu increderea a milioane de oameni dar care, fara aceasta incredere nu mai valoreaza doi bani.
  • +2 (4 voturi)    
    Si mai este inca in viata? (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:43)

    T+C [anonim]

    Si mai este inca in viata?
    • +2 (4 voturi)    
      Nu (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:52)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui T+C

      A murit de mult, tu vezi o clona.
      • +2 (2 voturi)    
        Regretele mele vesnice...RIP (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 6:26)

        T+C [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        Merci beaucoup pour l'information.

        Si ce baiat "bun" era....Sarkozy.
  • +2 (2 voturi)    
    scaunul (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:48)

    victoria [anonim]

    s-a urcat pe scaunel
  • 0 (2 voturi)    
    la luat de guler (Vineri, 3 decembrie 2010, 19:23)

    smen [anonim]

    ca sal vada fata in fata,pntru cai ajunge pana la buric
    • +1 (1 vot)    
      Smen, treci la facut hamburgeri (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 6:27)

      T+C [anonim] i-a raspuns lui smen

      Smen, treci la facut hamburgeri si mai taci din gura.
  • +3 (3 voturi)    
    Ambii fac parte din aceeasi categorie de ..... (Vineri, 3 decembrie 2010, 19:33)

    .... [utilizator]

    .... politicieni temperamentali, uneori vulgari si care de multe ori dau frau liber frustrarilor si sentimentelor de moment.
    Cunoasteti vreun personaj din aceeasi categorie mai apropiat noua?
    • 0 (0 voturi)    
      Incepe cu Ba si se termina cu cu? (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 20:25)

      T+C [anonim] i-a raspuns lui ....

      Incepe cu Ba si se termina cu cu? Glumitze
  • +4 (4 voturi)    
    explicatie (Vineri, 3 decembrie 2010, 19:34)

    gimini [utilizator]

    Probabil l-a luat de subsuori Carla Bruni si asa a ajuns la gulerul lui Lavrov.
  • +6 (8 voturi)    
    lavrov ala (Vineri, 3 decembrie 2010, 20:45)

    panfil flecaru [anonim]

    e un tip care cere pumni. :-)
    base ii si troznea un cap in gura, si doua la plex.
  • +5 (7 voturi)    
    Nu e importanta (Vineri, 3 decembrie 2010, 21:09)

    revelare [utilizator]

    daca chiar l-a luat de guler, dar probabil ca l-a facut mincinos si cu ocazia asta mai afla si occidentalii, cum rusul iti debiteaza orice si face cum "vrea" muschii lui, asa ca nu e nevoie de tratate cu rusii ci de baionete in coaste.
  • -1 (1 vot)    
    asta-i inconstient... (Vineri, 3 decembrie 2010, 23:25)

    resita31 [utilizator]

    asta-i inconstient, totusi... in unele cazuri, chiar daca arata prin asta vulnerabilitatea sistemelor de informatii, pericliteaza stabilitatea dintre niste state, sau poate pune in pericol viata multor oameni...
    • +3 (3 voturi)    
      Asa o fi (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 0:04)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui resita31

      Dar oare sistemul cladit de catre cei a caror viata poate o pune in pericol nu pune in pericol deja milioande de vieti?
      • -2 (2 voturi)    
        Boul tot bou (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 10:09)

        George [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        Sper ca ai inteles... Ma refeream la tine.
  • -2 (2 voturi)    
    Eu nu cred asta (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 10:03)

    valisa [anonim]

    Nu cred ca Sarkozy ar fi facut asta fara sa primeasca in gura bocancul bine-meritat. Mult tupeu are piticu'.