Dmitri Medvedev: Documentele secrete dezvaluite de Wikileaks arata cinismul politicii externe americane

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 3 decembrie 2010, 14:01 Actualitate | Internaţional


Presedintele rus Dmitri Medvedev a declarat vineri ca documentele secrete ale corespondentei diplomatilor americani, publicate in presa incepand de duminica dupa ce au fost puse la dispozitie de Wikileaks, arata "cinismul" politicii externe americane, relateaza AFP.

El a afirmat insa ca relatiile dintre cele doua puteri nu vor fi afectate de aceste documente.

"Nu suntem paranoici. Nu legam relatiile Rusia-SUA de niste dezvaluiri. Dar in acelasi timp reprezinta un indicator. Arata nivelul de cinism ale acestor evaluari, judecati, care predomina in politicile externe ale diferitelor guverne - si in acest caz ma refer la Statele Unite", a declarat Medvedev, in timpul unei conferinte de presa alaturi de premierul italian Silvio Berlusconi.

Medvedev a fost asemuit, intr-o nota publicata de Wikileaks, personajului Robin, premierul Vladimir Putin fiind Batman.


Citeste mai multe despre   
















4200 vizualizari

  • +7 (25 voturi)    
    Nici vorba!!!! (Vineri, 3 decembrie 2010, 14:23)

    George [anonim]

    Arata ca Rusia este un stat mafiot. Ceea ce stiam cu totii. Apropo... ti-a permis cumva "masculul alfa" (Putin) sa graiesti?

    P.S. Asteptam cu mult interes dezvaluirile privind cinismul politicii externe ruse. Care nu vor aparea pentru ca wikileaks este in fapt bratul inarmat informatic al FSB-ului.
  • +5 (9 voturi)    
    politica eficienta sau cinism (Vineri, 3 decembrie 2010, 14:25)

    sorin [anonim]

    E usor de confundat cinismul cu eficienta?
  • +4 (18 voturi)    
    Hai, las-o balta ca macane! (Vineri, 3 decembrie 2010, 14:28)

    Rescatorul [anonim]

    Assange este agentul vostru si at incercat sa contracarati arestarea spionilor vostri din SUA. Nu tine, nu toti sunt idioti sa va mai creada. Va cunostem foarte bine si stim de ce sunteti in stare. La voi, nu s-a schimbat nimic, tot comunisti si KGB-isti ati ramas.
    • +2 (2 voturi)    
      Cinismul nu este un defect... (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:31)

      Andrzej [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      Salut1
      Cinismul politic(in acest caz,) poate fi asociat unui exces de incredere.Este clar ca oficialii americani sunt mult prea increzatori si superficiali.
      Eu cred ca acest "Wikileaks" va face ca activitatea si eficienta diplomatilor sa depasesca stadiu de : "surf- eri " si sa muncesca cu adevarat acolo unde au misiune oficiala.
      Probabil vor urma vremuri dure despre care "prostimea" nu are inca cunostinta si la care va fi nevoie de coordonare.....
  • +11 (17 voturi)    
    Comparativ cu (Vineri, 3 decembrie 2010, 14:32)

    Bogdan [anonim]

    delicatetea si empatia celei rusesti. Ca exemplu Georgia si TransNistria. Cred ca piticaniei nu-i place rolul de Robin cu Putin Batman.
  • +9 (17 voturi)    
    haidade (Vineri, 3 decembrie 2010, 14:32)

    postache [anonim]

    fata mare de la kremlin e oripilata de 'cinismul' capcaunului american...si uite-asa mai vinde ceva tehnologie Iranului, ca e mai moral
  • +1 (15 voturi)    
    Nici vorba!!! (Vineri, 3 decembrie 2010, 14:37)

    George [anonim]

    Arata ca Rusia este un stat mafiot. Asa cum stiam si noi prea bine ca este.

    Asteptam cu mult interes aparitia documentelor ce ne vor prezenta cinismul politicii externe ruse. Insa, avand in vedere ca wikileaks este bratul inarmat informatic al FSB, nu cred ca aceste dezvaluri vor aparea vreodata...

    P.S. Poate hotnews va avea bunavointa de a publica de aceasta data comentariul meu...
  • +8 (12 voturi)    
    documente (Vineri, 3 decembrie 2010, 14:37)

    ovi [anonim]

    Dimpotriva,arata profesionalismul diplomatiei americane, care evalueaza fiecare tara cu care are relatii, dupa niste criterii, incercand astfel sa inteleaga mentalitatile locale si gradul de risc al fiecarei tari. Ar fi de dorit ca si diplomatia romanesca sa se miste si sa inteleaga ca o ambasada presupune mai mult decat cladirea efectiva si niste cocteiluri cu diverse ocazii.
  • +1 (5 voturi)    
    om cu capul pe umeri (Vineri, 3 decembrie 2010, 14:41)

    diddlyjo [utilizator]

    Medvedev are dreptate: "Documentele secrete dezvaluite de Wikileaks arata cinismul politicii externe americane" fara a fragiliza pozitia sau imaginea Rusiei, avand in vedere ca dezvaluirile despre Rusia nu sunt decat o parte din secretele lui Polichinelle existente in lume & care privesc Rusia.
  • +1 (9 voturi)    
    ăsta nu-i Robin? (Vineri, 3 decembrie 2010, 14:43)

    kairos [anonim]

    purtătorul de mască al oligarhiei şi serviciilor secrete ruseşti?
  • +9 (11 voturi)    
    Asa-i ... (Vineri, 3 decembrie 2010, 14:44)

    dragon54 [anonim]

    Oare ce ar arata documentele secrete ale Rusiei daca ar fi dezvaluite vreodata? Daca vreodata democratia ruseasca va permite asta.
  • +2 (6 voturi)    
    Cat sa crezi din wiki-leaks? (Vineri, 3 decembrie 2010, 14:53)

    BEDE [anonim]

    Daca presa, radio si TV in general nu prezinta informatii adevarate si importante, ci spun doar ce vor unii sa spuna, atunci wilki-leaks spune toate realitatile importante pe care altii nu le spun? De ce as avea incredere in niste wiki-leaks? S-ar putea sa fie si cate ceva adevar pe acolo, dar sigur ca este si multe imaginatie. Si sigur ca si aceste leaks au niste scopuri, chiar daca nu-mi dau seama care anume.
    Aceste leaks pot fi folosite si ca pretext pt a declansa un rezboi, daca asta se doreste...
    Sa fie acolo data o informatie plauzibila, dar neverificabila, ca apoi, chipurile in baza ei, unii sa gaseasca motive sa actioneze intr-un anumit fel avand o justificare inaintea publicului prostit.
  • +11 (15 voturi)    
    asteptam hackuirea sistemului informatic rusesc (Vineri, 3 decembrie 2010, 14:59)

    toteu [anonim]

    pentru a observa cinismul politici rusesti
    • +10 (12 voturi)    
      cam mari aşteptările (Vineri, 3 decembrie 2010, 15:09)

      kairos [anonim] i-a raspuns lui toteu

      cînd acolo cei care protejează "sistemul" hăcuie jurnalişti
  • +4 (12 voturi)    
    Wikileaks=CIA (Vineri, 3 decembrie 2010, 15:21)

    Ion [anonim]

    Wikileaks este un site controlat de autoritatile americane. Cred ca nu mai exista naivi care au impresia ca pot publica documente secrete ale SUA fara sa-i calce o masina neagra!!! sa fim seriosi!! Prin acest site americanii spun lumii ce nu poate exprima diplomatia.
    • 0 (4 voturi)    
      nu, zău? (Vineri, 3 decembrie 2010, 16:15)

      kairos [anonim] i-a raspuns lui Ion

      chiar au vrut să-şi deconspire sursele de informaţii şi mecanismele strategiei lor politice, economice etc.?

      uite un rezultat:

      http://www.hotnews.ro/stiri-international-8094927-prima-victima-telegramelor-wikileaks-seful-cabinet-ministrul-german-externe-helmut-metzner-demis-dupa-recunoscut-furnizat-informatii-americanilor.htm
  • +13 (13 voturi)    
    da de unde.... (Vineri, 3 decembrie 2010, 15:38)

    dadan [utilizator]

    la Moscova problemele diplomatice se trateaza cu remedii naturiste cum ar fi ceaiul de plutoniu....
    • +2 (2 voturi)    
      Corect (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:26)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui dadan

      Iar plutonierul este cel ce serveste ceaiul :)
  • +4 (4 voturi)    
    Cinismul (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:14)

    Vizitiul [utilizator]

    Ma intreb cum o arata cinismul Rusesc :) Stai ca Romania a vazut pe pielea ei.
  • 0 (2 voturi)    
    Julien Assange, un dezechilibrat (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:10)

    hotnewsfil [utilizator]

    Acest Julien -cam necopt la minte, ce actioneaza ca un anarhist, pune bombe pe unde apuca, vrand sa arate de ce fel de ispravi este elcapabil, ca este, in felul lui, egal cu mai marii lumii, ca poate da cu ei de pamant.
    Este un frustrat iresponsabil, o minte dezordonata, asociala.
    El, daca ar putea, ar publica intrega arhiva a tuturor serviciilor secrete din lume, ale tuturor marilor companii, ale armatelor din toate tarile, ar aprinde o valvataie globala si el ar privi transfigurat de fericire, ranjind sadic.
    Daca ar fi cat de cat responsabil, in cazul ca descopera unele fapte sau intentii care ar periclita pacea, independenta, viata oamenilor, care s-ar constitui in actiuni teroriste, ar trebui ca mai intai sa sesizeze institutiile de resort si, numai in cazul in care acestea raman impasibile sa sesizeze societatea civila, directionat sau prin presa, dar numai dupa ce, in prealabil, a verificat temeinic ca "dezvaluirile" lui nu fac mai mult rau societatii.
    Asta, daca alienatul Julien ar mai avea o urma de echilibru mintal (mental), de luciditate.
    Pana una alta, ca sa fie stopat, ar trebui sa fie izolat ca sa nu provoace dezordini prin actiunile sale nebunesti. A sa procedeaza politia americana cautand sa prinda cat mai repede un ucigas "in serie", inainte ca acesta sa mai faca si alte victime.
    Politicienii de peste tot se folosesc de ispravile acestui dezechilibrat, in confruntarile lor, devenind si ei iresponsabili fara scrupule. Poate chiar unii dintre ei il ghideaza pe narod.
    • 0 (0 voturi)    
      Narodul asta de Julien (Vineri, 3 decembrie 2010, 20:01)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      e suficient de destept incat sa faca totul public si cat mai repede pentru ca asta e garantia lui ca nu i se intampla nimic. Cu cat stie mai multa lume mai multe lucruri cu atat el doarme mai linistit. Cat despre americani cred ca sunt ingerii lui pazitori tinand cont ca daca i s-ar intampla ceva ghici pe cine pica magareata. Una peste alta, in marea aia de informatie de multe ori inutila, avem si noi muritorii sansa sa vedem cum se face politica la nivel inalt.
      • 0 (0 voturi)    
        Narod = nerod (Duminică, 5 decembrie 2010, 17:30)

        hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

        DEX admite ca ambele forme (cuvinte) au un inteles comun, unic, cel pe care il cunoasteti dumneavoastra pentru forma 'nerod'..
        Va rog sa cercetati DEX.
        Stiu si eu ca 'narod' din limba rusa se traduce in limba romana cu 'popor'.
        Daca, citind aceasta precizare - a mea, considerati ca gresesc, va rog sa ma corectati.
        Va multumesc.
        Cu stima,
        om bun
    • 0 (0 voturi)    
      Poate ai vrut sa spui nerod (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 11:18)

      valisa [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Narod (rusa) = popor (romana)
  • -1 (1 vot)    
    rusii (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 0:25)

    petre [anonim]

    Rusii nu-s cinici ,ci sadici.