VIDEO Campanie ateista in SUA: "Craciunul este un mit". Raspunsul catolicilor: "E o realitate. Sarbatoriti-l pe Iisus"

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 2 decembrie 2010, 18:12 Actualitate | Internaţional


Mesaj ateist
Foto: Captura Youtube.com
O organizatie ateista a provocat controverse in Statele Unite dupa ce a amplasat un panou in New Jersey in care sustine ca sarbatoarea Craciunului este "un mit", informeaza CNN. Liga Catolica a reactionat imediat, ridicand propriul sau panou, cu un mesaj pro-Craciun.

Mesajul ateist a fost plasat la intrarea din New Jersey a tunelului Lincoln, care face legatura intre NJ si New York.

"Stii ca este un mit. In acest sezon, sarbatoreste ratiunea", se scrie in mesaj. David Silverman, presedintele organizatiei American Atheists, a afirmat ca panoul se adreseaza celor "50 de milioane de ateisti din natiunea americana".

El a spus ca panoul a fost plasat intr-o zona cu trafic intens intr-un efort de a-i face pe soferi sa se gandeasca daca cred sau nu in ceea ce "in realitate, este un om magic invizibil aflat in cer".

Potrivit lui Silverman, panoul a costat 20.000 de dolari. Presedintele American Atheists a spus ca nu stie daca panoul publicitar va ramane acolo pana de Craciun sau va fi dat jos pe 21 decembrie.

Panoul a provocat reactia imediata a grupurilor crestine. Liga Catolica, care are sediul principal in New York, a amplasat propriul sau panou, cu mesajul: "Stii ca e adevarat. Sarbatoreste-l pe Iisus".

Panoul catolicilor a costat 18.500 de dolari.

Liderul Ligii Catolice, Bill Donohue, a afirmat ca "nu sunt hindus, budist, evreu dar nu incep sa denigrez religiile altor oameni. Silverman trebuie sa ne respecte religia. Nu trebuie sa ni se alature".

In ultimii ani, in SUA si Marea Britanie s-au desfasurat mai multe campanii ateiste. Cea mai mare a avut loc in Marea Britanie in 2009, unde organizatorii au pus pe 800 de autobuze urmatorul mesaj: "Probabil ca nu exista Dumnezeu. Nu-ti mai fa griji si bucura-te de viata".

In SUA, Coalition of Reason a postat mai multe afise publicitare cu mesajul "Nu crezi in Dumnezeu? Nu esti singurul" in zona Dallas-Fort Worth si in Morgantown (West Virginia). De asemenea, Indiana Atheist Bus a desfasurat o campanie cu mesajul "Poti sa fii bun si fara Dumnezeu".

In noiembrie 2009, o coalitie formata din mai multe organizatii ateiste din New York a realizat o campanie publicitara in statiile de metrou din metropola, avand in centru mesajul: "Un milion de newyorkezi sunt buni si fara Dumnezeu. Tu esti?".



Citeste mai multe despre   


















2706 vizualizari

  • 0 (16 voturi)    
    Adevarul mai presus de orice (Joi, 2 decembrie 2010, 18:34)

    Ganditorul [anonim]

    Este clar ca nu avem dovezi istorice despre acele evenimente. In istorie cand nu ai dovezi despre un personaj inseamna ca nu a existat. Cea mai expansionista religie in america acum este ateismul, probabil ca este o reactie la 11s si la alte miscari fundamentaliste.
    • +4 (16 voturi)    
      Religie? (Joi, 2 decembrie 2010, 19:30)

      aaragn [utilizator] i-a raspuns lui Ganditorul

      Toate bune, dar ateismul nu e deloc o religie. E mai curand o atitudine morala.
      • +5 (11 voturi)    
        morala??? (Joi, 2 decembrie 2010, 19:49)

        ... [anonim] i-a raspuns lui aaragn

        de unde pana unde?

        avand in vedere ca au existat oameni inteligenti si lucizi atei (dar si credinciosi), dar au existat si viermi umani atei sau credinciosi, este destul de sigur ca nu prea sunt motive nici macar pentru un concept unitar al "ateismului" (in forma asta, e doar un "-ism", cu nimic mai grozav decat bolsevismul, comunismul, fanatismul), darmite pentru a-l defini "atitudine morala" =))

        morala nu a reusit sa fie "prinsa" nici de state si nici macar de religii, desi se chinuie de mii de ani.
        • -1 (3 voturi)    
          Ateismul e un ... (Vineri, 3 decembrie 2010, 7:31)

          George [anonim] i-a raspuns lui ...

          Era sa zic eu ce este ateismul :))

          Ai punctat extrem de corect cand ai spus ca au existat si inca exista oameni inteligenti si LUCIZI atat atei cat si credinciosi. Subliniez cuvantul lucid pentru ca mi se pare trasatura cea mai importanta pe care un om o are, chiar peste inteligenta. Cine o are, stie.

          Incercati sa numai faceti (unii) greseala de a spune despre crestini cum ca ar fi inapoiati sau mai stiu eu ce, din evul mediu :)) . Treaba voastra dar sunt crestini in viata, sau trecuti, care au fost oameni de stiinta, care au facut descoperiri sau au fost alt gen de valoare.

          Pentru cei care nu cred in Dumnezeu si au impresia ca stiinta e un fel de Dumnezeu pentru ei, Einstein a crezut cu adevarat in Dumnezeu.

          Pentru cei care se considera "atei", o sa va spun doar ca sunteti niste victime si ca v-ati ales un drum gresit, cel putin pentru gandurile voastre. Nu vreau sa comentez mai mult despre atei, mi se pare suficient.

          Nu sunt un ortodox practicant, nu ma duc la biserica si nu sunt neaparat mandru de asta. Insa cuvintele pe care le-a lasat Iisus sunt de o bunatate extrema. Daca ai capacitatea foarte buna de a face diferenta intre bine si rau atunci le vei recunoaste instantaneu, daca nu, sunt mari sanse sa nu crezi.

          Inca ceva, invatati sa respectati pe cei din jurul vostru, indiferent de religia de care apartin, indiferent de ceea ce cred.
          Nu este nimic mai important decat respectul fata de cel de langa tine. Respecta-l pentru cine este, chiar daca nu gandeste ceea ce trebuie, sau mai bine spus ceea ce considerati ca trebuie.

          Pana vom afla cu totii ce suntem, de unde venim si unde ne intreptam, va indemn pe toti la respect reciproc indiferent de pareri, directii, credinte.

          Tot respectul !
    • -2 (10 voturi)    
      cand nu ai dovezi inseamna ca nu a existat? (Joi, 2 decembrie 2010, 19:41)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Ganditorul

      eu stiu ca pentru orice certitudine ai nevoie de dovezi. ca sa spui sigur ca ceva nu a existat trebuie sa ai dovezi, la fel ca si pentru varianta contrara.

      avand in vedere ca pentru 90% din informatiile cu care lucram de-a lungul vietii nu avem dovezi, si ca viata noastra afectiva, volitiva, imaginativa, intelectuala, culturala se bazeaza pe cu totul alt tip de cunoastere decat cea "demonstrabila", cred ca aceste "campanii" sunt un semn al situatiei imbecile in care am ajuns.

      campania "ateistilor" este o ineptie si o manipulare cat se poate de mizerabila. dar, daca te uiti si in partea cealalta, si observi cati dintre americani sunt fanatici religiosi, iti dai seama ca a ramane normal si lucid echivaleaza cu a te deplasa pe muchia unui cutit.

      sunt o persoana credincioasa, iar intre prietenii mei multi sunt necredinciosi. este un lucru firesc pentru generatia noastra, intrucat nu am mancat religie cu lingurita de-a lungul scolii, iar religia a fost o optiune personala. lumea exista in continuare si e cat se poate de variata. din perspectiva mea, sa duci o campanie anti-religie este o dovada de indoctrinare teribila si, evident, presupune o motivatie financiara sau alt tip de interes/ profit.

      dar tot indoctrinare se numeste si procedura actuala de predare a religiei in scoli timp de 12 ani. nu stiu cum arata si daca exista predarea religiei in scoli acum 100-70 de ani, dar stiu ca invatamantul era solid, si mai stiu si ca strabunicii si bunicii mei nu au fost nici pe departe fanatici religiosi, ba chiar o parte dintre ei nu erau deloc persoane religioase. sa faci educatie religioasa in scoli pana in punctul in care elevii ajung sa fie niste automate este criminal. educatia asa-zis "civica" este si ea manipulativa.

      evident ca orice educare presupune si o "formare" si, prin aceasta, o conditionare si imprimarea unui anumit tip de gandire. dar cred ca poti educa fara sa indoctrinezi si ca poti transmite mecanismele unei gandiri solide daca doresti lucrul acesta.
    • +4 (12 voturi)    
      Ateismul (Joi, 2 decembrie 2010, 19:53)

      Seb [anonim] i-a raspuns lui Ganditorul

      Daca ateismul este oreligie atunci chelia este o culoare de par sau sanatatea o forma de boala.
      • -3 (3 voturi)    
        analogia trasa de coada (Joi, 2 decembrie 2010, 20:24)

        ... [anonim] i-a raspuns lui Seb

        iar daca ateismul este sanatate, ma mir cum lagarele rusesti aveau spor negativ :D

        nu, ateismul nu are cum sa fie o religie, dar forma in care se vrea a fi "trecut" astazi se aseamana foarte mult modului de diseminare si popularizare a unei secte.

        de aceea, nu m-as apuca sa jignesc atei respectabili si intelepti incluzandu-i in acest "ateism" de bazar si cu cotatii la bursa.
    • +1 (9 voturi)    
      istoricii confirma (Joi, 2 decembrie 2010, 21:13)

      gg [anonim] i-a raspuns lui Ganditorul

      dovezi exista f multe despre Cristos, istorici precum Josephus Flavius, istoric evreu din secolul I, care a fost fariseu (fariseii s-au opus lui Cristos, deci avea motive sa astearna tacerea). El a făcut referire la Isus Cristos în cartea Antichităţi iudaice.Tacit, care s-a născut în jurul anului 55 e.n. şi care este considerat unul dintre cei mai de seamă istorici ai lumii, i-a menţionat pe creştini în Analele sale
      Un alt scriitor care a vorbit despre continuatorii lui Isus este Pliniu cel Tânăr, guvernatorul Bitiniei. În jurul anului 111 e.n., el i-a scris împăratului Traian cerându-i sfatul în legătură cu felul în care să-i trateze pe creştini

      Mi-a placut ce spunea un cercetatort: daca Isus nu ar fi existat cel mai mare miracol ar fi inventarea lui; e chiar imposibil sa crezi ca personalitatea cea mai marcanta a omenirii e inventata; insa problema cu care sunt de acord in privinta Craciunului - daca e un mit - raspunsul e DA - Craciunul e un mit; daca nasterii lui Isus nu e mentionata in Biblie, el nascandu-se in luna etanim (septembrie-octombrie in calendarul nostru) ; in plus data exacta a nasterii nu e mentionata tocmai pentru ca nu se dorea sarbatorirea nasterii lui; e mentionata in schimb data mortii lui : 14 nisan 33 e.n. aceasta urma sa fie o data ce trebuia comemorata in amintirea sacrificiului suprem si a oferirii rascumpararii. Data de 25 decembrie a fost sarbatoarea pagana a Saturnaliilor romane. asta e ceea ce sarbatoresc "crestinii".
      • 0 (6 voturi)    
        Hahahaha (Vineri, 3 decembrie 2010, 0:23)

        ptc [utilizator] i-a raspuns lui gg

        Mai documentează-te. Vezi când teoretic a murit presupusul personaj numit Cristos și când a scris Josephus și despre ce a scris și apoi vezi cam pe ce pui eticheta „f multe”.

        Mai mult, te provoc să produci măcar O singură dovadă contemporană extra-creștină pentru existența istorică a lui Cristos.


        Nici nu are sens să cer dovezi extra-creștine contemporane pentru presupusele minuni. Nu există. Chiar și cele mai fabuloase povestiri legate de Cristos sunt cele mai târzii, și contrar credințelor populare, Evangheliile sunt cele mai târzii scrieri din Noul Testament.


        Legat de inventare, nu e deloc miraculos, dacă nu mă crezi, citește despre „cargo cults” și vezi cum ia naștere o religie în decurs de 20 de ani și cum chiar mesia-ul religiei este șocat de ce a produs.
  • +3 (15 voturi)    
    F bine (Joi, 2 decembrie 2010, 18:39)

    S [anonim]

    E bine ca macar incearca sa faca ceva. Noi suntem in evul mediu si cred ca o sa stam inca mult timp aici.
  • +2 (6 voturi)    
    hm... (Joi, 2 decembrie 2010, 18:43)

    jean bart [anonim]

    ...de ce sa fie neaparat ateist...poate sa fie la fel de bine si un mesaj ...protestant!
  • +5 (15 voturi)    
    Pai cam asa e (Joi, 2 decembrie 2010, 18:47)

    nano2k [utilizator]

    Insa din pacate majoritatea oamenilor sunt "buni" pentru ca le e frica. Frica de elucubratiile cu "viata de apoi".
  • +1 (9 voturi)    
    ateisti ? (Joi, 2 decembrie 2010, 18:58)

    panfil flecaru [anonim]

    sa fim seriosi. sunt altii, in nj,unii mult mai bogati, mai numerosi si car nu iubesc craciunul. ba au cerut sa nu mai fie expusi brazii, in locuri publice, ii jignesc pomii de craciun. si crucile.
    • 0 (0 voturi)    
      Exista D.zeu (Duminică, 5 decembrie 2010, 18:31)

      mihaela [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

      exista nenumarate dovezi k s.a nascut IISUS. doar pt cei care nu vor sa le accepte si sa le caute nu exista pt k ei vor sa se conduca dupa propriile ganduri nesabuite si sa aiba o permanenta neliniste in suflet sau dak o au este o liniste sufleteasca falsa.Cele mai clare si incontestabile dovezi sunt Locurile Sfinte de la Ierusalem cele mai vizitate locuri din intreaga lume si lumina Sfanta care vine de Sf.Pasti numai la biserica ortodoxa,o alta dovada este modul de exprimare a anilor de catre istorici inainte de Hristos si dupa Hristos.Ca stim trebuie sa ne documentam si vom descoperi,faptul k unii refuza sa caute adevarul asta nu inseamna k lucrurile stau cum gandesc ei.Doamne ajuta si fie ca Bunul D.zeu sa ne lumineze pe toti pt a vedea adevarul asa cum este
  • 0 (12 voturi)    
    ateista? (Joi, 2 decembrie 2010, 18:59)

    w [anonim]

    de ce ateista cand stim si toti ce religie se chinuie de 2000 de ani sa il ponegreasca pe Hristos(dupa ce a si contribuit la uciderea lui).
  • +4 (14 voturi)    
    Indiferent (Joi, 2 decembrie 2010, 18:59)

    Orpheus [utilizator]

    Mit sau realitate, este cea mai frumoasa si mai vesela sarbatoare a anului...
  • -3 (11 voturi)    
    Dumnezeu (Joi, 2 decembrie 2010, 19:15)

    m [anonim]

    Dumnezeu exista.
    Dovezi?
    Uitati-va in oglinda.
    Daca vedeti o maimuta nu disperati,mai aveti o sansa.
    Daca va vedeti pe d-voastra inseamna ca sunteti acasa.
    Daca nu va vedeti de nici un fel atunci inseamna ca sunteti in intuneric.
    Nu va grabiti!Pe 25 Decembrie vine LUMINA.
    Pe bune.
    IOAN 3:16
    e din Biblie
    • +1 (9 voturi)    
      Hai sa nu mintim (Joi, 2 decembrie 2010, 19:47)

      cetateanul [anonim] i-a raspuns lui m

      Geneticienii iti pot spune daca doua plante care nu sunt chiar asemanatoare fizic sunt sau nu inrudite. La fel si probele genetice de paternitate sau de rudenie, animalele inrudite, feline , rozatoare etc, au o genetica asemanatoare, iar la omul comparte cu cimpanzeul 96% din gene dovada ca au un stramos comun. Oamenii doar din lipsa de informatii sau fanatism nu sustin evolutia, care nu este o teorie, este un fapt demonstrat. Locul este prea mic ca sa dau unele dovezi, dar este ca si cand un preot de tara ar contrazice inginerii de la NASA sau de la Boeing in domeniul lor, ce-ar fi ca preotii sa dea lectii celor care fac transplante de inima. Deci preotul este expert doar intr-o carte, biblia, nu inseamna ca trebuie sa priceapa si fizica moleculara sau mecanica.
      • -1 (3 voturi)    
        Hai sa nu ne prostim (Vineri, 3 decembrie 2010, 0:07)

        Mr.Rational [anonim] i-a raspuns lui cetateanul

        Ca majoritatea, nu faci diferenta intre DATE si INTERPRETAREA DATELOR. Hai sa zicem ca accept procentul asta de 96% (desi e posibil sa vina o zi cand o sa se descopere ca analiza asta e gresita sau incompleta). Pe ce baza spui tu ca 4% diferenta e putin?? Daca ar varia* unele legi fizice nu cu 4%, ci cu mult, mult mai putin, ar fi haos.

        Te-ai insura cu un cimpanzeu? Ca diferenta e mica...
        "Deci" tu nu esti expert in nimic, nu te supara. Poate doar in aroganta. Oamenii de stiinta nu afiseaza atata siguranta cata afisezi tu.
    • -1 (5 voturi)    
      Noroc ca ne-A dat si Internet (Joi, 2 decembrie 2010, 21:07)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui m

      Mare noroc pe noi cu Dumnezeu ca ne-A dat Internetul.
      (Din respect pentru tine, ca persoana, folosesc majuscule cand ma refer la El)

      Sa inteleg ca Internetul era incrustat in Biblie si ca nu e creatia omului, ci a Lui, prin diversi "oameni alesi".

      Este inspaimantator ca, in epoca informatiei, in epoca in care te poti documenta din milioane de surse, unii inca mai cred intr-o singura carte. Nu contest ca nu e buna, dar in afara sa pescuiesti, sa porti razboaie si sa fii supus ce te mai invata cu adevarat de folos, nu promisiuni?

      Apreciez in cea mai inalta forma ca toate religiile te invata sa fii bun sau mai bun, ca te indeamna sa te autoperfectionezi atat in relatia cu tine insuti cat si in relatia cu ceilalti (iubeste-te, iubeste-i, iubeste!). Nu este putin lucru asta, insa mai mult de atat nu prea ai ce invata din "cartea unica".

      PS: astept Lumina. Tu oare stii de unde vine, sau doar astepti sa vina de unde vrei tu?
      • -2 (2 voturi)    
        credinta nu e "intr-o carte" (Joi, 2 decembrie 2010, 22:41)

        ... [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        numai un habotnic poate spune asa ceva. in rest, nici o religie nu iti spune sa crezi "intr-o carte".

        iar "crede si nu cerceta" nu inseamna nici pe departe ca stiinta e un pacat.

        sincer, credinta nu are treaba cu demonstrabilul, si nici cu argumentabilul. sunt domenii diferite, iar lucrul asta nici nu are de ce sa fie atat de incredibil, atata timp cat mare parte din psihicul nostru functioneaza ca "imaginar": ilogic si pe baza simbolurilor.

        si o mai spun a mia oara: tocmai din aceste motive, religia nu are ce cauta in scoli. nu stiu cum stau lucrurile cu credinciosii "self-made", dar sa spui ceva "altfel" decat in Biblie sau altfel decat in ce s-o fi predand ca "dogma" la orele de religie iti atrage din partea noii generatii calificarea de "eretic", oricat ai fi tu de prof descuiat la minte :D

        asa ca viitorul se intrevede interesant, intre apucati biblici si apucati atei.
        • +2 (4 voturi)    
          crede și nu cerceta - vezi ce scrie în biblie (Vineri, 3 decembrie 2010, 0:27)

          ptc [utilizator] i-a raspuns lui ...

          http://zergu-si-credinta.blogspot.com/2010/11/crede-si-nu-cerceta-scrie-sau-nu-in.html
        • 0 (2 voturi)    
          Oamenii unei cărți - mai mulți decât crezi (Vineri, 3 decembrie 2010, 0:42)

          ptc [utilizator] i-a raspuns lui ...

          Să nu uităm ca întreaga religie islamică e fondată pe „cărții-miracol” - coranul, iar creștinismul e bazat pe biblie.
  • +4 (14 voturi)    
    reteta pentru circ (Joi, 2 decembrie 2010, 19:20)

    toro [anonim]

    Amatori. Daca scriau ca allah este un mit, atunci chiar primeau atentia cuvenita :)
  • +3 (9 voturi)    
    Ateistul... (Joi, 2 decembrie 2010, 19:35)

    Loerincz [utilizator]

    David Silverman si gashca lui lovesc din nou. Ma intreb daca gandesc la fel si despre Moses.
    • -1 (3 voturi)    
      Da, nu-s deloc ipocriți, dacă te-ai documenta... (Vineri, 3 decembrie 2010, 0:30)

      ptc [utilizator] i-a raspuns lui Loerincz

      http://www.youtube.com/watch?v=H4QfSp5neoU

      vezi de la 1:40 înainte ce spune.
      • +1 (1 vot)    
        Intr-adevar... (Vineri, 3 decembrie 2010, 16:05)

        Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui ptc

        Este foarte credibil.
        1, Il cheama David
        2. Numele de familie este Silverman (hmmm.... 30 de arginiti, anyone?!)
        3. Poarta barba
        4. Defaimeaza nu neaparat religia la general, ci indeosebi crestinismul - ati remarcat inversunarea cu care se pronunta impotriva Craciunului si a urarii 'Merry Christmas'? Tipic nord-americana, impusa de ce ca el, cu scopul de a inlocui traditionalul 'Merry Christmas' cu inodorul-incolorul 'Happy Holidays'.

        Mai mult, dincolo de balta cea mare (ocean ii zice, parca...) s-a ajuns pana acolo incat unii angajatori chiar interzic angajatilor sa foloseasca urarea traditionala sub amenintarea concedierii.

        Trebuie sa stai printre ei ca sa ii intelegi pe acesti ateisti. De la distanta par mielusei blanzi.
        • 0 (0 voturi)    
          craciun (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 19:33)

          fane [anonim] i-a raspuns lui Loerincz

          Ce legatura are crestinismul, nu crestinatatea, cu craciunul? Care dintre discipolii lui Cristos a sarbatorit vreodata craciunul? Craciunul este o mare afacere, care cica are legatura cu nasterea Domnului. Ma intreb insa, cati dintre cei care alearga ca nebunii la cumparaturi in aceste zile se gandeste macar o SECUNDA la Cristos? Si atunci ce defaimeaza?
  • +2 (10 voturi)    
    Ateism (Joi, 2 decembrie 2010, 19:37)

    Daniel [anonim]

    Si eu am fost ateu pana pe la vreo 24 - 25 de ani. Nu are rost sa vorbesc despre experientele mele spirituale (pentru ca sunt ALE MELE) dar eu le-am cauta. De ce? Pentru ca am vazut generatii intregi in Europa de est "bucurandu-se" de marialismul marxist si ajungand la dupa 50 de ani sa fie alcoolici. Sau generatiile marialiste si "pragamtice" ale tarilor libere (SUA, UK, D, F, I etc) care la batranete ajung, pe langa alcool, si la alte "binefaceri" sociale: droguri, sex bizar s.a.m.d.

    Eu nu am incercat sa le transmit spiritualitatea mea. Ei de ce incearca sa-mi baga pe gat credinta lor?

    Iar asta este valabil pentru ORICE sistem spiritual sau credinta!

    Dar oare sunteti voi, americanii, capabili de asa ceva?
    • +4 (4 voturi)    
      Cine la cine bagă pe gât cu religie în școli? (Vineri, 3 decembrie 2010, 0:40)

      ptc [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      Ia stai mon cher că ai prea mult elan muncitoresc.

      Care încearcă cui să bage pe gât propriile idei?

      Ateii care spun altor ATEI „fii sincer cu tine, nu crezi în treburile ăstea” sau creștini cum sunt cei din România care bagă pe gât religie doctrinară în școli copiilor celorlalți prin ilegalități?

      http://tiny.cc/ReligiaInScoli
  • -3 (9 voturi)    
    Hristos -lumina lumii sau monstrul cu sabia de foc (Joi, 2 decembrie 2010, 19:44)

    Dida [anonim]

    Hristos s- a autorevelat in Biblie, Evanghelia dupa Luca, cap.19, prg.27 : " Iara pe cei ce nu au vrut sa imparatesc peste ei aduceti- i aici si taiati-i in fata mea "
    Firul rosu al Bibliei : Purtati jugul meu ca-i bun si povara mea ca-i dulce .Nu vreti ?! Iau viia si o dau la altii iara pe voi va alung ................Si i-a alungat , i-a impilat, i-a ucis si i-a masacrat pe evrei, pagani, atei, maiasi si incasi, budisti, islamisti si comunisti .
    Hristos , Evanghelia dupa Toma : "Unii cred ca eu am venit sa aduc pacea pe pamant , dar eu am venit sa aduc Sabia ,caci unde vor cinci - trei vor fi contra doi si doi contra trei si tatal contra filului si fiul contra tatalui "
    Sictiri preoti nebuni!
    Emil Cioran : " Cand vei auzi pe cei din casele de nebuni spunand ca : eu sunt Dumnezeu sau ca-l vad pe El sau ca sunt trimisul Lui , sa-l crezi pe cuvant ca exista macar un nimb de adevar iar la judecata de apoi , cei din casele de nebuni vor fi mantuti in bloc , fara discriminare si fara discrenamant"
  • -2 (2 voturi)    
    Logosul (Joi, 2 decembrie 2010, 20:28)

    Tataie [anonim]

    Isus este numit LOGOS in Evanghelia dupa Ioan, deci il putem sarbatori si ca ratiune. Cand eram ateu ma sarbatoaream pe mine, nu ratiunea.
    • +2 (2 voturi)    
      Dacă spui „suc de portocale” pe sticla cu apă... (Vineri, 3 decembrie 2010, 0:35)

      ptc [utilizator] i-a raspuns lui Tataie

      Dacă spui „suc de portocale” pe sticla cu apă plată asta înseamnă că e automat suc de portocale?

      Vai de rațiunea ta.
  • -3 (3 voturi)    
    ce ciudati.... (Joi, 2 decembrie 2010, 22:07)

    anti-dobitoku [anonim]

    suntem toti de acord ca dragoste cu sila nu se face, nici ura, nici indiferenta, atunci ce va framanta asa rau mai nepotii maimutelor?
  • -2 (4 voturi)    
    natie (Joi, 2 decembrie 2010, 22:29)

    smen [anonim]

    de satanisti si drogati,ce sa le ceri vacarilor astora obezi,principala ocupatiei a grasanilor militari ai sua e sa stea in elicopter si sa se joace cu joystickul ucigand copii irakieni si distrandu0-se
  • +2 (6 voturi)    
    Campanie ateista marca "Hotnews"! (Joi, 2 decembrie 2010, 23:11)

    .... [utilizator]

    Ateii au existat dintotdeauna doar ca din cand in cand publicatiile cu orientare ateista cum e Hotnews reinvie cate o discutie mai veche doar de dragul de a mai enerva cativa crestini. Nici macar iudaicii (care urasc crestinismul) sau islamicii nu contesta existenta lui Isus Hristos (fara a mai lua in considerare alte documente istorice). In schimb sunt ridicate la rang de documente istorice fictiuni ca "Ingeri si demoni" sau "Codul lui DaVinci" ale unui scriitor ateu.
    • +1 (5 voturi)    
      Iudaicii și musulmanii... (Vineri, 3 decembrie 2010, 0:33)

      ptc [utilizator] i-a raspuns lui ....

      „Nici macar iudaicii (care urasc crestinismul) sau islamicii nu contesta existenta lui Isus Hristos”, dar toți îi neagă poziția de Dumnezeu parte din trinitate.

      Iar ateii spun că nici unii nici alții n-au dovezi pentru miturile lor.
      • 0 (2 voturi)    
        Logica (Vineri, 3 decembrie 2010, 19:02)

        gabriel [anonim] i-a raspuns lui ptc

        Islamismul, Crestinii, Budistii, Evreii etc nu pot avea toti dreptate.
        Nici unul nu are dreptate este singurul raspuns care se potriveste. Pentru cei care cred ca Ortodoxia este singura adevarata religie ia-si sfatui sa vorbeasca cu un islamic infocat la fel ca ei.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Vineri, 3 decembrie 2010, 9:53)

    alex [anonim]

    consiliul de la nicea a stabilit data nasterii lui iisus, 25 decembrie se sarbatorea si inainte de "nasterea" lui. craciunul e motiv de consum pentru oameni, fericire pentru ei si pentru companii deopotriva.
  • 0 (0 voturi)    
    Eu sunt Dumnezeul, si sunt ateu! (Vineri, 3 decembrie 2010, 10:25)

    eu [anonim]

    punct.
  • +1 (1 vot)    
    Ce e mit si ce e realitate (Vineri, 3 decembrie 2010, 10:46)

    BEDE [anonim]

    Existenta lui Isus este o realitate.
    Lasand laoparte faptul ca eu am credinta ca este viu, Craciunul este un amestec de realitate si mituri.
    In primul rand nu este deloc clar care este data nasterii lui Isus. Iar data de 25 decembrie a fost aleasa pt ca era data pt o sarbatoare pagana in cinstea soarelui. Si Craciunul este de fapt o sarbatoare pagana careia i s-a dat un "invelis crestin" atunci cand crestinismul a fost proclamat religie de stat de catre Constantin. Atunci crestinii au ajuns sa nu mai fie persecutati, dar multi s-au facut crestini (nu si credinciosi) pt ca asa era Cezarul si, prin asta castigau favoarea Cezarului. Iar dupa aceea crestinismul a ajuns sa fie corupt prin amestecul cu tot felul de obiceiuri pagane.
    Acum, luati crestinismul pur ca fiind ceea ce spun apostolii (cei care si-au dat viata pentru credinta lor) in Noul Testament , sau luati un crestinism degenerat si contaminat cu tot felul de lucruri de-a lungul secolelor (contaminat de cei care-si castiga existenta de pe urma coruperii crestinismului)?
  • 0 (0 voturi)    
    Paradoxul lui Epicur (Vineri, 3 decembrie 2010, 11:16)

    dan [anonim]

    Niciun teist nu poate explica acest paradox.


    Paradoxul lui Epicur:

    "Vrea Dumnezeu să oprească răul, dar nu poate? Atunci nu este atotputernic. Poate Dumnezeu să oprească răul, dar nu vrea? Atunci el însuşi este rău. Poate şi vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce mai există rău în lume?"
    • -1 (1 vot)    
      Il judeci pe Dumnezeu? (Vineri, 3 decembrie 2010, 12:10)

      BEDE [anonim] i-a raspuns lui dan

      Nu ca nu poate sa opreasca raul. Nu te-ai gandit ca, daca ar fi sa desfiinteze complet orice rau, atunci ar trebui sa te desfiinteze si pe tine? Deocamdata iti mai da ceva timp sa te pocaiesti. Tie si la alte miliarde de oameni. Poate vei ajunge sa crezi ca Isus este "Mielul lui Dumnezeu, care ridica pacatul lumii". "Pentru ca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe propriul sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata eterna".
      Acum, sunt argumente logice si sa crezi ca exista Dumnezeu, dar sunt argumente logice si sa nu crezi, dar nu exista demonstratie completa nici ca exista, nici ca nu exista.
      Daca exista Dumnezeu atotputernic, atunci El se descopera cand vrea, cui vrea si in ce fel vrea.
      Daca eu as putea sa-ti demonstrez ca exista Dumnezeu, atunci inseamna ca eu sunt mai puternic decat el, deci cel pe care ti l-am aratat ca exista nu mai este atotputernic...
      • 0 (0 voturi)    
        Numai un minus? (Vineri, 3 decembrie 2010, 14:55)

        BEDE [anonim] i-a raspuns lui BEDE

        Ma asteptam la mult mai multe minusuri, Dati cu minusuri multe, ca sa va dovediti contra unui rationament logic pe care nu-l puteti dovedi ca e gresit.
    • 0 (0 voturi)    
      yey (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:20)

      Nash [anonim] i-a raspuns lui dan

      Inca un filosof incepator. Rezolvarea lui Einstein la paradox a umblat atat de des prin mailuri ca deja ajunge direct in junk.
  • -1 (1 vot)    
    Despre ateism ! (Vineri, 3 decembrie 2010, 11:24)

    Prostu [anonim]

    Bre oameni buni ,

    inteleg ca un ateu nu crede in divinitate. In nici un fel de divinitate !
    OK, de acord !
    Cand Craciunul este atacat de un ateu numit David Silverman am serioase indieli .
    De fapt la ora actuala atacat e doar crestinismul .De anumiti "atei" . Vezi chestia cu pomul de Craciun la Toronto ; campania actritei Sarah Silverman cu vanzarea Vaticanului & so on !
    Ghiciti de ce ?
  • 0 (0 voturi)    
    despre voi (Vineri, 3 decembrie 2010, 12:42)

    valy [anonim]

    Am tot citit ce spuneti voi si am ajuns la concluzia ca radeti unul de altul,si va pare bine,asa e ateismul sau fanatismul religios, dar una peste alta influenta ,Nazarineanului este foarte mare si ea a adus multe beneficii omenirii de la stiinta la moralitate si la orice vreti voi, important e sa recunoastem acest lucru.Nici un personaj din lumea asta nu a schimbat din temelii viata oamenilor asa cu a facut-o Isus Christos indiferent cine este El . si mai este un lucru , chiar daca a existat sau nu poti sa stii numai daca urmezi invataturile LUI, dupa ce traiesti un timp cu ceea ce spune El dupa aceea ai sa vezi altfel lucrurile.Bafta
  • +2 (2 voturi)    
    foarte misto (Vineri, 3 decembrie 2010, 14:00)

    vlad [anonim]

    ...e faptul ca organizatia catolica nu s-a repezit sa darime panoul ateistilor, nici sa-i dea foc, nici sa-l vandalizeze in vreun fel. Ea si-a pus propriul panou. Acum, fiecare sa aleaga. Doamne, democratia e o adevarata minune!