Premierul Moldovei a respins ideea unificarii cu Romania

de Olga Popescu     HotNews.ro
Joi, 2 decembrie 2010, 15:19 Actualitate | Internaţional


Vlad Filat
Foto: HotNews.ro
Premierul Republicii Moldova, Vlad Filat, a criticat declaratia presedintelui Romaniei, Traian Basescu, privind posibilitatea unificarii celor doua state in urmatorii 25 de ani, respingand eventualitatea unui asemenea proces, transmite pagina electronica top.rbc.ru.

Adresandu-se ziaristilor, seful Executivului de la Chisinau a explicat ca asta inseamna ca Moldova va deveni o tara puternica, cu o economie si o sfera sociala dezvoltate, un stat care va fi parte a familiei europene, exprimandu-si speranta ca acest lucru se va intampla mai devreme de 25 de ani.


Citeste mai multe despre   
















6707 vizualizari

  • -10 (30 voturi)    
    Si eu as respinge-o acum (Joi, 2 decembrie 2010, 15:34)

    BEDE [anonim]

    Ii trebuie oare Romaniei acum complicatiile cu Transnistria? Si complicatia cu minunata Republica Moldova, unde nu se vorbeste limba romana normala, ci, cei care nu vorbesc mai ales rusa, vorbesc un fel de romana tare stalcita?
    Ce ar avea de castigat Romania daca ar fi sa fie o asemenea unire? In momentul de fata ar avea doar de pierdut. Intr-un viitor indepartat, stiu si eu?
    • +5 (21 voturi)    
      Ai dreptate,dar pe jumatate. (Joi, 2 decembrie 2010, 15:51)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      Ce intelegi prin limba romana normala?Am impresia ca nu esti normal si habar nu ai de limba romana si dialectele ei.Ai si un nume ciudat,strain.Strainii ar trebui sa invete istoria si cultura unei tari.Daca sunt primiti,nu inseamna ca trebuie sa ne dea lectii de vorbire.Oricum ,problema nu depinde de d-ta.Vroiam sa-ti spun ca ciudat esti si tu.Depinde cum privesti problema.Iti recomand sa studiezi dialectele limbii romane si dupa aceia sa spui cine-i stalcit.
      • -6 (16 voturi)    
        . (Joi, 2 decembrie 2010, 16:05)

        Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        Ai prieteni din Moldova, stii cum se vorbeste acolo? Cei veniti in Romania la studii au reusit sa vorbeasca astfel incat sa fie intelesi, dar peste Prut limba romana contine si multe cuvinte rusesti care au fost adaptate. Cauta pe youtube "Eu beau ca sa ma raslaghesc" si o sa vezi ca ai nevoie de translator in unele momente. Succes.
        • +5 (11 voturi)    
          Poate nu ai avut profesori buni. (Joi, 2 decembrie 2010, 16:20)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

          Dialectul moldovenesc nu este o limba diferita de limba romana.Daca dialectul moldovenesc ti se pare de neinteles,ce sa spui de cel aroman.Stii unde se mai vorbeste?Tru ...Dar nu esti vinovat .Daca ai nimerit profesori de limba si literatura romana care nu au stiut sa-ti insufle dragostea de "viers",asta e.
          • -6 (8 voturi)    
            . (Joi, 2 decembrie 2010, 18:12)

            Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui mircea

            Cred ca m-ai inteles gresit. Dialectul moldovenesc contine foarte multe cuvinte luate din limba rusa si adaptate. Aceste cuvinte sunt uzuale in vocabularul unui moldovean.
            In al 2lea rand, ca veni vorba de unire, sa stii ca nu e dorita nici de moldoveni si nici de romani, cel putin din cate am auzit eu.
            • +3 (3 voturi)    
              dialect (Vineri, 3 decembrie 2010, 0:10)

              Ion din stana [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

              Baieti,zau va spun,habar n-aveti ce spuneti.Nu va mai faceti de ras pe forumuri si daca nu stiti ceva pur si simplu nu comentati.Nu exista dialect moldovenesc,muntenesc sau ardelenesc.Astea se numesc graiuri.Dex/ul limbii romane este acelasi peste tot.
          • -4 (6 voturi)    
            Cum iti suna? (Joi, 2 decembrie 2010, 19:12)

            Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui mircea

            Dai mie vasa caruta. Sau. Ada ciorba din holodilnic. Iti suna a romana curata? Nu. Din nefericire asa este se vorbeste o limba formata in proportii relativ egale din romana si rusa. Nu trebuie sa contesti acest lucru pentru ca nu ai dreptate. Si apoi eu nu stiu de unde ideia asta cu reunificarea cu Romania. Sa stea linistiti ca asa cum ei nu ne vor nici noua nu ne trebuiesc.
            • +1 (3 voturi)    
              Moldovenesc (Joi, 2 decembrie 2010, 22:28)

              Liviu [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

              1) nu exista dialect moldovenesc... exista Grai moldovenesc
              2)habar nu am ce ai vrut sa spui prin "Dai mie vasa caruta" cu toate ca sunt Moldovean basarabean.
              3) si la mine in familie in anii 90 se spunea holodilnic...apoi am trecut la frigider. Tot ce a aparut nou, instrumente, aparate electrice, electronice dupa 40 au primit denumirea in rusa din simplu motiv ca nimeni nu stia cu e in romana. Lucrurile se schimba...credema. Populatia rurala a ramas putin in urma dar se va corecta si ea.
              4) Ideea de unire va fi atata timp cat vor fi Romani/Moldoveni in Basarabia. In Moldova populatia majoritara nu e antiromaneasca (antiroman = minoritati + o mica parte din moldoveni cu familii mixte) ci din populatie indiferenta (sau ratiune adormita). Mi-am intrebat neamurile -ce ar vota daca s-ar dori unirea cu Romania?....Majoritatea au spus ca nu stiu (nimeni "nu"). timp de 60 + ani li s-au bagat in cap despre asa numitele orori al regimului imperialist Roman,iar in acest moment "ei nu mai stiu nimic".
              Informarea, educatia si Timpul va schimba si aceasta mentalitate.
              • -4 (4 voturi)    
                Am fost de doua ori . . . (Vineri, 3 decembrie 2010, 7:44)

                gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Liviu

                . . . . in Moldova pentru ca baiatul meu si-a luat nevasta de acolo. Prima data am fost la nunta si ce m-a frapat in mod deosebit era faptul ca desi erau foarte mandri ca fata lor se marita in Romania (nora mea este o fata de exceptie si nu am nimic ai reprosa) afisau un anti-romanism pe fata. Expresia cu,, vasa caruta,, acolo am auzit-o asa ca am habar. Nu este prima data cand spun ca nu ma intereseaza ca Moldova sa se alipeasca Romaniei ba din contra eu as considera acest lucru un hap greu de inghitit pentru aceasta tara saracita de vechii si noii comunisti. De fiecare data primesc minusuri si mi se pune in fata ciorba rasuflata cu fratii nostri moldoveni si cu Romania mare! Mie imi place Romania asa cum e, nu o vreau nici mai mare nici mai mica si fariseiilor care imi tot dau minusuri i-as invita sa se uite in ograda proprie si sa-mi spuna ce necazuri are fratele lui roman de la etajul patru daca sta la bloc sau vecinul sau, si daca i-a sarit acestuia promt in ajutor. F. multi romani manifesta o mare duplicitate in ce priveste aceasta chestiune moldoveana. Insasi faptul ca Romania a fost primul stat care a recunoscut Moldova ca dupa aceia sa apara tot felul de poduri florale sau mai stiu eu ce declaratii politice contrare actului recunoasterii, ne arata aceasta duplicitate de care vorbeam Asa ca scutiti-me da sforaituri patriotarde de doi bani si ma doare-n cot de minusurile voastre.
                • +1 (1 vot)    
                  z ma gheo cu cetera (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:02)

                  stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui gheorghe

                  Mintenas ii vini si pan' Ardeal si-o sa zici ca nu stii ce-i ala bai, da nu-i bai ca noi stim ca nu esti tu de bai, numa' capu ti-i rondios.
                  Ma Gheo, mers-ai vodata in poiata cu cucuruz la jite?
                  Ba.
                  No amu zi-ne tu noua ase ocos cum esti, cu ce-i mai literara romana vorbita in Romania decat romana vorbita in Republica Moldova ?!?!

                  Si nu-i musai sa ne dai cu romana ta de prin sudu tarii, unde daca-s sub 50 "e" si nu "sunt".
                  No bine?
                  • -1 (1 vot)    
                    Este . . . (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 8:39)

                    Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

                    . . . . intradevar o inalta simtire patriotica sa te lauzi cu analfabetismul tau si al celor din imediata ta apropiere. Eu prefer sa spun VITA nu JITA ca asa am invatat la scoala si din cartile citite. Tu daca preferi in ciuda stradaniilor profesorilor tai sa vorbasti in Ardeal acea limba metisa formata din romana veche si dialectele fostului imperiu austro-ungar nu ai decat daca asa te simti bine. Asta nu inseamna insa ca eu sunt prost si tu esti destept sau invers. Fiecare traim cum vrem si cum putem mai Fane! Si inca odata iti repet: ma doare-n trei litere de minusurile voastre!
                    • 0 (0 voturi)    
                      esti tare (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 20:49)

                      gica [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

                      dar n-ai inteles absolut nimic din ce a vrut sa spuna cel de mai sus.
              • 0 (0 voturi)    
                am cunoscut un roman (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:04)

                panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui Liviu

                din banatul sarbesc, care spunea ca noi, din romania, vorbim ca la oras...
                ei volosesc voi, pentru formula de politete, dumneavoastra.
                esti intrebat, voi, ce mai faceti > adica dv. ce mai faceti.
                cam ca la franci.
                sau incearca sa intelegi un oltean, din sudul olteniei, cand isi dezbaiera gura.
            • 0 (0 voturi)    
              dar asta (Vineri, 3 decembrie 2010, 16:59)

              panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

              no, stai numai sa ma ghesbumb
              sau
              pofteste colea in soba..
        • 0 (0 voturi)    
          Diferenta este (Vineri, 3 decembrie 2010, 18:56)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

          Ca din 1812 incoace, au fost mare parte sub influenta Rusa. In acest timp tarile romane (Moldova si Valahia, nu mai zic de Transilvania) au fost sub influente franco/germane/etc (cine se ducea la studii se ducea sau la Viena, Paris, sau prin Italia - vezi pe unde au studiat cei care au participat la 1848). Basarabia a revenit sub influenta Romaniei doar intre 1918-1940.
          Asa ca, noi am importat cuvinte (neologisme) din franceza, germana, engleza, ei au imprumutat din rusa. O sa vezi ca pt unele cuvinte, inca mai folosesc termenii pe care ii poti citi prin hrisoavele de pe la 1600. Noi intre timp am trecut la un cuvant modern pt a defini acelasi lucru.
          Si-ntre dialectele fostelor provincii sunt diferente (ex: barabule, parjoale, etc)

          Odata puse in contact intens, se va ajunge in timp la o limba standard. Probabil cea vorbita acum in Romania. Vezi ca ex ce s-a intamplat in Italia, limba "oficiala" este dialectul toscan, desi exista si acum vorbitori de venetiana. Si-n Germania, exista diverse dialecte locale, (pe langa Koln, luxemburgheza e tot un astfel de dialect germanic, etc).

          PS: ca exemplu, vezi machedonii. Sunt aromani care au fost adusi in Dobrogea (de prin N Greciei) cam acum 100+ de ani, dupa 1878. Teoriile istorice zic ca limba lor si limba romana s-au separat undeva prin sec X-XII. Daca ai vazut exemple de aromana ai observat ca-i destul de diferita de romana, limba a evoluat diferit vreme de secole.
    • +12 (16 voturi)    
      Declaratie politicianista, la negocieri (Joi, 2 decembrie 2010, 16:55)

      Chisinau, al doilea oras romanesc [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      Foarte buna declaratia, facuta intre sarbatorirea zilei de 1 decembrie la ambasada Romaniei, unde Filat a avut negocieri cu lideri politici pro-romani, si intalnirea de azi de la restaurant cu 3 lideri ai PDM-ului social-democrat, partid de centru-stanga apropiat de PSD-ul romanesc (Cosmin Gusa a fost in aceasta campanie consilier al lui Marian Lupu si Vlad Plahotniuc, liderii PDM).

      E important ca liderii basarabeni sa spuna ce vrea electoratul comunist sa auda, scopul fiind slabirea continua a PCRM si mai ales a nu da pretexte Rusiei sa se planga pe la UE.

      Ceea ce conteaza sunt faptele, nu declaratiile, trebuie sa fii complet navi sau extremde prost informat ca sa crezi un politician, mai ales in situatia de lupta din Basarabia.

      Declaratiile patriotice si unioniste le face Ghimpu, Filat are ca sarcina sa fie bun gospodar si cu imagine de om cumpatat si echilibrat. PDLM-ul sau a reusit sa ia la Chisinau de 2,5 ori mai multe voturi ca anul trecut ! Si a ajuns sa concureze comunistii pt locul deprimul partid al tarii, lucru de neconceput acum 2 ani !

      In ciuda agentilor rusofili si ai celor turanici de pe site-urile romanesti sau basarabene, schimbarea e ireversibila, pensionarii care-l voteaza pe Voronin dispar natural, minoritarii emigreaza masiv spre Bulgaria, Rusia sau Turcia, tinerii sunt deja intorsi spre Romania si UE, e doar o chestiune de timp, trebuie sa avem rabdare si sa fim mai abili decat rusii.

      La noi in tara, sub semnatura "un roman" sau cu nume "romanesti", se opun unionismului membrii unei minoritati nationale, speriati ca adaugarea a 3 milioane de romani pe listele elctorale ii vor scoate definitiv de la ciolanul puterii din Bucuresti inainte sa obtina "otonomia".

      In rest, cativa postaci PSD dezorientati, ingroziti ca Basescu va ramane in istorie ca fondator al unui stat romanesc mai mare si mai puternic in Europa ! Stiu si ei ca urletele actuale despre pensii si salarii vor fi uitate in cativa ani, o Unire ar dainui in Istorie !
      • +7 (7 voturi)    
        Corect! (Joi, 2 decembrie 2010, 17:45)

        mucenic [utilizator] i-a raspuns lui Chisinau, al doilea oras romanesc

        Nu conteaza ce spune un politician daca intelegi limbajul diplomatic. Unirea celor doua tari nu trebuie sa semene neaparat cu cea din trecut. Daca basarabenii reusesc sa creasca nivelul lor de trai deasupra celui din Rusia, cun ajutorul vizibil al Romaniei si al UE si rusofoni vor fi inclinati sa accepte alipirea celor doua tari. Pana se va intampla asta n-are sens sa tii discursuri provocative impotriva Rusiei. Omul nu a spus ca in 25 de ani se vor alipi Rusiei, ci Romaniei. Si ca oameni simtiti, nu vor sa vina la nunta unirii ca o ruda saraca, ci cu un nivel de trai cel putin la fel ca in Romania.
        • +1 (1 vot)    
          Da. (Vineri, 3 decembrie 2010, 6:44)

          George [anonim] i-a raspuns lui mucenic

          Un mesaj foarte diplomatic pe care l-a abordat. Mi se pare foarte corect.
      • -2 (2 voturi)    
        o surpriza placuta... (Vineri, 3 decembrie 2010, 10:27)

        Vendeta [anonim] i-a raspuns lui Chisinau, al doilea oras romanesc

        ... MAI SUNT SI OAMENI CARE GANDESC inainte sa scrie, infierbantati de idei natinaliste pe forumuri...

        Acum... sincer, nici eu eu nu cred ca in urmatorii 10 - 20 de ani o unire cu Moldova ar fi posibila/oportuna pt niciuna din tari... Moldovenii trebuie sa se indeparteze mai mult de influenta rosie venita de la Moscova iar noi, momentan nu ne permitem unirea dpv economic; ganditi-va doar la greutatile intampinate de Germania Federala la unificarea cu RDG-ul, au reusit doar pt ca RFG era, si atunci, cel mai puternic stat din europa si a avut suficiente resurse economice sa "traga" dupa ea si pe RDG... Noi sunte "vai de capu' nostru" abia ne mentinem pe linia de plutire, iar daca ar fi sa adoptam si saracia din Moldova....
    • 0 (8 voturi)    
      mda (Joi, 2 decembrie 2010, 17:28)

      benu [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      esti idiot, Romania ar avea foarte mult deciziile in UE se iau dupa numarul cetatenilor fiecarui stat...

      Oricum scoateti-va din cap treaba cu unirea toata lumea. Obiectivul numarul 1 intrarea RM in UE daca peste 25, 50 sau 100 de ani se va dori unirea celor 2 tari se va face doar prin vointa populara majoritara a celor 2 tari nu prin vointa politica a unui stat sau altuia.
    • -4 (6 voturi)    
      limba romana normala? (Joi, 2 decembrie 2010, 18:13)

      elis [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      nu stiam ca sunt doua una normala si alta anormala.Problema cu RM este ca se cam folosesc de noi si cand nu le convine o dau in bara ca sa ma exprim frumos.Nu i obliga nimeni sa se uneasca cu noi dar sa taca se poate? Interesele care le au de a circula mai usor in EU si alte avantaje care le cam dam cu sila dupa cum pare.Elevi, studenti etc au de castigat de la noi.Noi ce avem ? doar sa suportam cate un politruc dundu si cu parerea.Cred ca dam prea mare atentie.
    • +4 (4 voturi)    
      Rectificare (Vineri, 3 decembrie 2010, 0:39)

      Dorina [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      Tin sa mentionez ca in Republica Modova sunt foarte multi oameni care vorbesc corect limba romana pe langa cei care o vorbesc un pic stalcit. si asta se intampla nu atat din cauza cuvintelor rusesti, cat din cauza regionalismelor, ca de altfel cum se vorbeste diferit si nu tocmai corect in fiecare zona a Romaniei. Recunosc ca sunt moldoveanca si de 12 ani locuiesc in Romania, la Cluj. Vreau sa zic ca de multe ori trebuia sa-i pun fata in fata cu DEX-ul chiar pe colegii mei de serviciu, care au absolvit o facultate si ar trebui sa vorbeasca si sa scrie corect, ca sa demonstrez ca eu am dreptate si am folosit forma corecta a unui cuvant, dar ce sa mai zic de oamenii simpli fara prea multa scoala!
  • -4 (22 voturi)    
    gind la gind cu bucurie.... (Joi, 2 decembrie 2010, 15:36)

    dorinteodor [anonim]

    desi n-ar trebui sa ne bucure, cred ca multi romani resping unirea cu moldova de est. moldovenii mai au de asteptat dupa ce au dat 40% comunistilor.....
    • 0 (14 voturi)    
      comunisti? (Joi, 2 decembrie 2010, 16:02)

      dorin valeriu [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      si ce-o sa mai spui cand 40% din romanii din Romania vor vota cu comunistii din PSD ?
      • -1 (1 vot)    
        romania s-a salvat in extremis.... (Joi, 2 decembrie 2010, 22:46)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui dorin valeriu

        faptul ca gindirea ne-europeana de sorginte comunista bintuie si pe la noi (vedeti criza tuturor institutiilor unui stat democratic) este de ajuns ca sa nu mai acceptam deocamdata nici o schimbare.

        nu sintem o democratie suficient de stabila si nu avem puterea economica suficient de mare ca sa-i sustinem si pe moldoveni.

        eu tin la romania si nu vreau destabilizarea ei prin politici aventuriste.....

        un referendum nu cred ca ar sustine vreo reunificare....
    • +13 (15 voturi)    
      61% din moldoveni au votat anti-comunist (Joi, 2 decembrie 2010, 17:05)

      Manastirea Capriana [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      E un rezultat extraordinar daca tinem cont de 70 de ani de rusificare fortata si de 8 ani de regim comunist voronesc.

      Pur si simplu rusii au esuat sa stearga identitatea culturala, istorica si lingvistica a romanilor basarabeni.

      Basarabia va reveni la Romania intr-un moment de oportunitate istorica in care va exista o majoritate clara in opinia publica, de la Tisa pana dincolo de Nistru.

      Nu e nici o graba, ne trebuie cativa ani pt a moderniza si apropia definitiv Basarabia de UE si Romania, sa facem lucrurile asezat si cumpatat.

      Germania federala (fosta RFG) a demonstrat ca unirea unui neam nu e o chestiune de contabilitate de birocrat, de bani ca la camatari, ci una de justitie si echitate.

      E dreptul absolut al basarabenilor sa devina cetateni romani si ai UE, e dreptul absolut al Romaniei sa recupereze cu mijloace pasnice pamanturi ce i-au fost luate prin talharie si amenintare!

      Daca actuala RM e admisa in UE, reunificarea se va face mai intai de facto, apoi mai vedem.

      Nu uitati ca s-ar putea sa fie mai util pt neamul romanesc sa avem doua state romanesti membre UE, cu 2 voturi in Consiliul European si cu 2 comisari la Bruxelles :)

      Va fi Unire si o vom vedea cu ochii nostri, cum a fost aderare la UE si intrarea in NATO.
      Si atunci, ca si acum, au urlat si latrat destui caini, insa Romania a trecut mai departe !
      • +2 (4 voturi)    
        :):):) (Joi, 2 decembrie 2010, 17:36)

        zambarici [anonim] i-a raspuns lui Manastirea Capriana

        Mi-ai placut mult:

        "Nu uitati ca s-ar putea sa fie mai util pt neamul romanesc sa avem doua state romanesti membre UE, cu 2 voturi in Consiliul European si cu 2 comisari la Bruxelles :)".
        • +1 (1 vot)    
          Mai avem de invatat (Joi, 2 decembrie 2010, 22:12)

          adrian onicescu [utilizator] i-a raspuns lui zambarici

          Nu am castiga mare lucru din marirea influentei in Europa. Noi trebuie sa invatam limbajul convietuirii europene, sa deprindem mestesugul absorbtiei de fonduri si sa ne rezolvam problema coruptiei care va sfarsi prin a secatui bugetul oricat de mare ar fi acesta, daca nu scapam de viciul de a tolera irosirea banului public. Nimeni nu a iesit in strada cand s-au cumparat Loganuri pentru politie cu pret de Mybach. Nici cand am construit un kilometru de autostrada cu pretul cu care se poate calatori pana in Marte si inapoi. Avem multe de invatat , de corectat,ca sa ni se alature pentru multa vreme altii fara indemnuri si rugaminti. Fie ei "altii" nostri sau nu
  • +10 (16 voturi)    
    timpul en va arata (Joi, 2 decembrie 2010, 15:49)

    grecu [anonim]

    Filat a zis asta pentru anu pierde din electorat, insa daca va exista o vointa populara cu siguranta chiar el va fi acela care o va fructifica. Pana atunci insa mai asteptam, important e sa educam tinerele generatii in spirit romanesc si unirea va deveni inevitabila in urmatorii 25-30 de ani.
    • -1 (5 voturi)    
      Timpul sigur ne va arata. (Joi, 2 decembrie 2010, 18:37)

      Danon [utilizator] i-a raspuns lui grecu

      In 1990, un sondaj arata ca 43% din populatiei Republicii Moldova erau pentru unire. Sondajul DW din 2010 arata ca doar 3% mai sunt astazi pentru unire. Curat inevitabil.
  • +7 (13 voturi)    
    Nu mor caii... (Joi, 2 decembrie 2010, 15:51)

    370H-SSV-0773H [utilizator]

    ...cand vor cainii!
  • -13 (17 voturi)    
    :) (Joi, 2 decembrie 2010, 15:57)

    lol [anonim]

    Basescu a dat cu batul in balta cam rau de data asta, restul sunt povesti...
    • +10 (14 voturi)    
      esti cam varza ... scuze dragule (Joi, 2 decembrie 2010, 16:01)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui lol

      trebuia sa mearga la Moscova ca prostanacul tau preferat si sa pupe mana lui Vladimirici ?!
  • +11 (19 voturi)    
    NU, nu avem dreptul, (Joi, 2 decembrie 2010, 16:04)

    Stefan/Mihai/Constantin [anonim]

    Sa ne tradam istoria si Neamul !
    Basescu este r o m a n , si asa trebuia sa simta si sa spuna Presedintele Romaniei !
    Latrai si jigodii sunt lasii care vor sa bage sub presul istoriei Pamant romanasc. Este o Datorie istorica elementara sa nu ne tradam Neamul si Tara !!
    • -7 (11 voturi)    
      .... (Joi, 2 decembrie 2010, 16:18)

      alex... [anonim] i-a raspuns lui Stefan/Mihai/Constantin

      ....noi suntem vai de capul nostru acum....axact asta e ultimul gand....sa nu ne tradam tara...ca tara ne tot tradeaza pe noi de 20 de ani...
  • -8 (14 voturi)    
    Niciodata unire (Joi, 2 decembrie 2010, 16:07)

    Ivanu [utilizator]

    Nici romanii si nici moldovenii nu vor unire. In primul rand populatia rusofona nu vrea sa auda asa ceva si in 2lea rand populatia romaneasca din ambele tari va respinge un astfel de referendum. Cunosc cativa moldoveni care mi-au zis de multe ori ca peste Prut se doreste o apropiere de Romania, dar nimic mai mult.
    • +12 (14 voturi)    
      fals, fals (Joi, 2 decembrie 2010, 16:19)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      Toti romanii nu vor Unire? poate aia ca tine nu vor. Eu, daca ar fi referendum, maine as vota pt Unirea cu Republica Moldova, si sunt convins ca asa ar face min 80% din populatia Romaniei.
      Din pacate noi am vota degeaba, ca moldovenii ar vota contra. Pana si colegii mei de facultate moldoveni agreau ideea apropierii, dar o respingeau pe cea a Unirii.
      Motivatia era ca Moldova nu e inca pregatita, ca situatia economica e grea acolo pt Unire, etc, etc. Pana la urma e clar: nu vor Unire si gata.
      • +6 (6 voturi)    
        bravo :) (Joi, 2 decembrie 2010, 17:40)

        zambarici [anonim] i-a raspuns lui bancher

        Mi-ai luat comentariul din gura :) Si pe mine ma enerveaza cei ce vorbesc in numele "romanilor". Stai putin, chiar cunoasteti voi, d-lor Ivanu si dorinteodor, mai mult de 50% de romani sa vorbiti in numele lor?
        haida de! :):) Spalati pe altii pe creier cu sampon made in Mother Russia!!
        • 0 (2 voturi)    
          plutesti in afara realitatii (Joi, 2 decembrie 2010, 22:54)

          dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui zambarici

          daca mergi la un restaurant in chisinau vei primi nota scrisa in ruseste. daca ai probleme cu politia rutiera (de obicei ea are cu tine) si daca nu vorbesti ruseste esti amendat de nu te vezi, la magazine daca nu vorbesti ruseste nu te baga nimeni in seama, carti in limba romana nu exista iar reviste doar cele internationale care au versiuni si in romana. in toate posturile importante, de la politie la industrie, medicina, proiectare...) sint angajati exclusiv rusi care nu stiu limba romana.... inainte de ati da cu pumnii in piept mai documenteaza-te....
          • +1 (1 vot)    
            Documenteaza-te tu (Vineri, 3 decembrie 2010, 0:57)

            Dorina [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

            Documenteaza-te tu! daca nu ai habr, nu vorbi. Asa v-ati invata sa ne faceti publicitate de ani de zile. Nici nu stiti ce se intampla la noi in tara, dar va dati cu presupusul si mai si faceti din tantar harmasar. Eu folosesc foarte rar limba rusa la mine in tara, foarte rar inseamna ca in ultimii 4-5 ani a vorbit-o o singura data cand am dat de un tampit la un magazin de electrocasnice care nu stia sau se facea ca nu stie romana ca sa ma paote deservi si, ca sa nu iasa cu scandal, am cedat pana la urma. Se mai intampla intr-adevar, asa cum se intampla si aici cand te duci in Harghita sau Covasna si dai peste unguri care nu vor sa te deserveasca ca nu stiu sau se fac ca nu stiu romana, dar asta nu-i o generalitate. Cand o sa intelegeti ca suntem ROMANI, de acelasi neam cu voi, si ne veti accepta, si ne veti privi ca pe niste oameni normali, si nu ne veti arata cu degetul sau nu va veti feri de noi asa cum faceti acum. Sa stiti ca atunci cand am venit in Romania la studii, toti eram foarte entuziasmati ca venim la fratii nostri si am cezut ca o sa fim primiti cu bratele deschise, dar realitatea a fost alta...Reticenta unora dintre noi vizavi de problema Unirii e direct proportionala cu atitudinea unora dintre voi ( aici a trebuit sa zic de "noi" si "voi"' ca sa se inteleaga).
            • +1 (1 vot)    
              n-am nimic cu romanii moldoveni (Vineri, 3 decembrie 2010, 17:33)

              dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Dorina

              un roman normal nu stie limba rusa pentru ca o respinge din suflet. eu am facut 7 ani la scoala limba rusa si am invatat in total cam 7 cuvinte in 7 ani. literele alea butucanoase si coltoase nu se potrivesc cu spiritul nostru latin.

              si vreau sa te asigur ca moldovenii-romani sint bine-veniti si bine primiti. ce ne deranjeaza rau de tot este accentul rusesc....

              si, in alta ordine de idei, la "voi" la televiziune se da un buletin de stiri in rusa cu interviuri vorbite in rusa, evident si dupa o ora se dau aceleasi stiri cu aceiasi oameni dar vorbind in romana....

              iti dai seama ca daca ne unim multi vor pretinde stiri in limba rusa la televiziunea romana.....

              ba ne putem imagina chiar o varianta ruseasca a "tinutului secuiesc"..... nu crezi ca avem deja mult prea multe probleme?

              ce se va intimpla este ca va exista o unire prin acordarea cetateniei romane pe baza individuala. este dreptul romanilor-romani din moldova de est sa obtina cetatenie romana....
        • 0 (0 voturi)    
          Unire?! (Vineri, 3 decembrie 2010, 10:34)

          Alin [anonim] i-a raspuns lui zambarici

          Si eu imi doresc unirea, dar momentan nu sunt pregatit sa dau mai multi bani din buzunar pt "ruda saraca"... Imi pare rau sa spun asta, dar momentan nu ne permitem unirea, iar efectul votului cu "inima" sau cu "stomacul" deja se simte in toata tara (vezi alegerile din 2008 si 2009)... Deci, imi pare rau, dar eu as vota impotriva, chiar daca stiu ca sunt o minoritate... Cand poate vom avea o situatie economica mai buna (peste 50 de ani), in mod sigur voi vota altfel...
    • +3 (5 voturi)    
      Credeam ca profesorii sunt de vina. (Joi, 2 decembrie 2010, 16:30)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      Nu.Esti bolnav copile.De cand esti tu poporul roman si cu un nume neaos rusesc?Nu stii nimic,nu vrei nimic.Te dai mare ,dar esti gol.Unii rusi au totusi o cultura generala buna.Tu reusesti sa-i faci de ras.
  • +3 (3 voturi)    
    :) (Joi, 2 decembrie 2010, 16:12)

    anton [anonim]

    top.rbc.ru
    jenant
  • -3 (3 voturi)    
    Ciolaniada (Joi, 2 decembrie 2010, 16:25)

    Martens [anonim]

    Normal, pentru politicienii de la Chisinau, unirea cu Romania ar insemna pentru ei a nu mai fi stapani peste o tara artificiala. De aceea nici nu vor ei ca poporul sa se trezeasca.
  • -7 (9 voturi)    
    Logica occidentala (Joi, 2 decembrie 2010, 16:26)

    BX [anonim]

    Logica occidentala dicteaza ca daca ceva rau i se poate face unei tari, i se va face. Da, o unire ar arunca Romania semnficativ in urma, deci chiar din motivul asta este foarte posibil sa se intample.
    • +3 (7 voturi)    
      uiti totusi ceva.. (Joi, 2 decembrie 2010, 17:06)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui BX

      si in 1918 situatia era la fel, si totusi au murit peste 800 000 romani ca unirea sa aiba loc. Nu a zis nici unul ca, daca ne unim, ne trag in urma.
      Eu zic ca mai bine sa ne unim si sa ne traga in urma 10 ani, decat sa ramanem separati si sa ne dezvoltam pe termen scurt, pierzand pe termen lung.
      Apropos, acum cine trage Romania in urma? in nici un caz moldovenii.
      • -2 (4 voturi)    
        despre unire (Joi, 2 decembrie 2010, 17:38)

        acasa1284285656193 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Stimate domn,romanii din 1918 nu se pot
        compara sub nicio forma cu romanii de azi;
        uiti ca atunci aveati un rege si niste politi-
        cieni de prima mana,unul dintre ei fiind
        Marghiloman care,cu buna stiinta, s-a sacri-
        ficat pentru tara ramanand in zona ocupata
        de armatele Puterilor Centrale si acceptand
        sa formeze un guvern aici pentru a salva
        restul tarii,recte Moldova de dincoace de
        Prut!Sa nu-mi spui ca gasca asta portocalie
        ar fi atractiva pentru basarabeni.Cu sferto-
        docti,impostori si marlani nu se poate reface o tara.Nu aveti norocul ca sa-l
        importati acum pe Helmuth Kohl!
      • +1 (1 vot)    
        esti ridicol! (Joi, 2 decembrie 2010, 23:00)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui bancher

        in 1918 transilvanenii erau mai avansati decit cei din romania.

        asta se mentine chiar si acum cind se face cadastru si care nici acum nu este terminat pe cind in transilvania cadastrul exista inca din 1918.

        uita-te la satele ardelenesti in comparatie cu satele din rest. in transilvania nu se cunostea "paianta". chiar si grajdurile erau facute temeinic din caramida acoperite cu tigla....

        in 1918 unii transilvaneni ar fi vrut o federatie pentru ca romania sa nu traga in jos transilvania. din nefericire chiar asa a fost si continua sa fie.....
  • -7 (13 voturi)    
    poftim? (Joi, 2 decembrie 2010, 16:27)

    mitic [anonim]

    ce draqu sa mai facem cu inca 4 mil de moldoveni?
    nu avem si asa prea multi? cat sa mai suporte si Brasovul asta?
  • -3 (7 voturi)    
    ramaneti in comunism atunci (Joi, 2 decembrie 2010, 16:31)

    Alex86 [anonim]

    pupati talpile la rusi daca ati ales comunistii
    va meritati soarta
  • +3 (5 voturi)    
    Precis 25 de ani (Joi, 2 decembrie 2010, 16:37)

    calator [anonim]

    Domnul Filat ar trebui mai intai sa se gandeasca cum vor alege presedintele :). Cat despre intervalul de 25 de ani pana la economia puternica si alte bla, bla ar trebui sa-l citeasca pe Brucan. Si el a prezis 20 de ani dar vad ca am trecut deja de 30 :). In Biblie Moise i-a purtat pe evrei 40 de ani prin desert (2 generatii). Cred ca se poate aplica aceeasi teorema la poporul roman si la cel moldovean. Succes!
  • +1 (1 vot)    
    Intai trebuie sa ne decidem ca apoi sa ne unim... (Joi, 2 decembrie 2010, 16:54)

    andrei [anonim]

    moldovenii in momentul de fata sunt indecisi in toate privintele. transnistria lipseste...deci inca nu suntem un stat definit clar. nu putem sa ne unim doar de dragulul unirii, intai devenim o moldova intreaga, cu o economie care merge...si apoi, daca o sa dorim, ne vom uni... in momentul de fata nimanui nu trebuim cat nici romani nu ne consideram (sau cel putin 50%)....in plus mai suntem si cu o economie pe butuci.
    important e ca o sa ne unim...poate si peste 25 ani... si in plus nici voturile nu le castigi daca mergi si strigi pe strada : unire... cu timpul o sa mai moara din comunisti si atunci..... unire romanilor...
    • +2 (2 voturi)    
      prietene, (Joi, 2 decembrie 2010, 17:08)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui andrei

      nu te baza pe faptul ca o sa moara comunistii. Si in Romania, in 1989, credeam ca vor disparea comunistii in 5 ani. Iar acum sunt mai multi decat inainte de revolutie.
  • +2 (4 voturi)    
    da-le doamne minte ca-n rest au de toate (Joi, 2 decembrie 2010, 17:38)

    Stefan cel Mare [anonim]

    Hai sa fim seriosi democratia este o caciula prea mare si pentru Romania daramite pentru Basarabia ,inteleptii greci care au inventat-o presupuneau ca viitorii utilizatori vor fi cel putin la fel de intelepti ca si ei preocupati in principal de speculatii metafizice....numai ca ce a urmat este departe de ce au visat grecii antici.
    Referitor la moldovenii de peste Prut ei vor de la Romania decat carti de identitate cu acces la U.E.,curent electric gratis ajutoare in bani nerambursabile ....etc si in rest ei sunt independenti de Romania si in genunchi fata de Rusia
    Stefan cel Mare de ar invia si iar vedea , pesemne ca s-ar rusina asa de tare ca ar muri la loc imediat....!
    Unde sunt urmasi razesilor tai maria ta ......?
    • -2 (4 voturi)    
      Ajutoare in bani nerambursabile (Joi, 2 decembrie 2010, 18:02)

      Vio [anonim] i-a raspuns lui Stefan cel Mare

      Da, ca noi avem atatea fonduri si o ducem atat de bine ca impartim in stanga si in dreapta ajutoare nerambursabile, iau si ei de la noi ce pot: acces la UE...
  • +1 (3 voturi)    
    fiecare cu tara lui! (Joi, 2 decembrie 2010, 17:56)

    xxx [anonim]

    Am impresia ca unii politicieni fac afirmatii si iau decizii fara sa se consulte si cu noi, pleaba care i-am votat.
    Din punctul meu de vedere, daca astazi s-ar face un sondaj de opinie cu privire la dorinta de unificare dintre Romania si Republica Comunista Moldova, cel putin 50% dintre respondenti ar raspunde NU.
    Nu este suficient ca Romania nu stie pe unde sa-si scoata camasa din cauza imprumuturilor luate de la FMI pt. acoperirea gaurilor din sistemul bancar, mai trebuie sa faca fata si saraciei lucii din R.C.M?
    Pentru cei care nu stiu...Moldova a fost declarata cea mai saraca tara din Europa...pt ce sa ne unim cu ei? Sa-si vada de treaba lor.
    Si asa , statul roman suporta cheltuieli uriase cu asa zisii "studenti moldoveni" veniti la "studii' in Romania....nu mai spun ca anual Romania trimite sute de tone de alimente in Moldova (gratis) si le livram energie electrica moca de fiecare data cand rusul le taie curentul....
  • +1 (1 vot)    
    chiar a criticat? (Sâmbătă, 4 decembrie 2010, 10:42)

    ciprian [anonim]

    Evident ca rusii spun ca Filat "a criticat" ce-a spus Basescu. Dar chiar asa e?
    Noi putem accentua doar ca prim-ministrul moldovean "a explicat" declaratiile presedintelui roman. Nu am vazut ca Filat sa se fi pronuntat clar impotriva unii pe termen lung (25 ani)