SUA ar putea intra in razboi cu Iranul si in confruntari cu China - senator republican; Ministrul de externe din Iran: senatorul glumeste

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 7 noiembrie 2010, 14:42 Actualitate | Internaţional


Statele Unite ale Americii ar putea ataca Iranul pentru a puna capat programului sau nuclear, precum si intr-o "perioada de confruntari" cu China pe problema politcii monetare, a avertizat sambata senatorul american republican Lindsey Graham, potrivit AFP.

Graham a declarat ca, daca presedintele Barack Obama "decide sa fie dur cu Iranul, dincolo de sanctiunile impuse, cred ca va primi mult sprijin din partea republicanilor pentru ideea ca nu putem lasa Iranul sa dezvolte arme nucleare."

"Ultimul lucru pe care il vrea America este un alt conflict militar, insa ultimul lucru de care are nevoie lumea este un Iran cu arme nucleare ... Politica de izolare nu mai intra in discutie," a spus el.

Senatorul vede razboiul cu Iranul "nu numai pentru a neutraliza programul nuclear, dar si pentru a le scufunda flota, distruge forta aeriana si a da o lovitura decisiva Garzii Revolutionare, cu alte cuvinte, sa distruga acel regim."

Afirmatiile vin in contextul in care, peste cateva zile, oficiali americani si iranieni vor purta negocieri pe tema programului nuclear al Teheranului.

Graham a avertizat de asemenea si cu privire la o "perioada de confruntari" cu China din cauza manipularii "inselatoare" a monedei.

Politicieni din SUA si Europa au facut un apel pentru o moneda chinezeasca mai puternica avand in vedere faptul ca economiile lor incearca sa se redreseze. Acestia sustin ca yuanul este subevaluat exagerat, ceea ce cauzeaza dezechilibre in comertul mondial.

Reactia ministrului de externe iranian: sentarul a glumit

Ministrul de externe din Iran a declarat duminica, cu privire la aceste afirmatii, ca senatorul a glumit si trebuie ignorate afirmatiile sale.

"Nu luati remarcile senatorului prea in serios. A vrut sa glumeasca," le-a spus Manouchehr Mottaki jurnalistilor in Teheran.

El a adaugat ca SUA nu au obtinut niciodata nimic cu aceste "amenintari".

"Nu ati (SUA - nr) reusit nimic punand in aplicare amenintarile in Afganistan si Irak. Demnitarii americani trebuie sa invete din trecut si sa analizeze politicile si sa le indrepte," a spus el.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5055 vizualizari

  • -7 (27 voturi)    
    Este necesar---- (Duminică, 7 noiembrie 2010, 15:41)

    Ok Johonshon [anonim]

    Este necesar ca Imperiul Raului, Iranul sa fie distrus...decat o amenintzare perpetuua, mai bine o confruntare decisiva...
    • +9 (13 voturi)    
      hmmm.... (Duminică, 7 noiembrie 2010, 19:09)

      paraipan [anonim] i-a raspuns lui Ok Johonshon

      Ia zi taica asa mai batraneste, cine spune ca Iranul este Imperiul Raului?
      • -7 (9 voturi)    
        Toata lumea stie (Duminică, 7 noiembrie 2010, 20:32)

        parapanta [anonim] i-a raspuns lui paraipan

        Toata lumea stie.
        Vestea poate nu a ajuns si la Pocreaca.
        • +6 (8 voturi)    
          deh (Duminică, 7 noiembrie 2010, 22:26)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui parapanta

          poate ca la Pocreaca nu a ajuns indoctrinarea americana.
        • +5 (7 voturi)    
          ce vorbesti taica acolo? (Luni, 8 noiembrie 2010, 0:23)

          paraipan [anonim] i-a raspuns lui parapanta

          Care toata lumea mai baiete ca vad ca sunteti vreo doi trei... Voi cand va numarati nu va recunoasteti de nu va mai opriti din numaratoare.

          Tata nu tot ce zboara se mananca, nu tot ce e rusesc e neparat rau, si nu tot ce e american e neaparat bun.

          Bea o tuica si mai lasa TV ala ca iti paradeste minte tata.
  • +3 (25 voturi)    
    SUA- tara tuturor posibilitatilor rele (Duminică, 7 noiembrie 2010, 15:46)

    Geta [anonim]

    SUA - Axa Raului si Cutiia Pandorei .SUA -tara tuturor relelor .
    • +1 (7 voturi)    
      ce ar vrea si romanii... (Duminică, 7 noiembrie 2010, 20:34)

      parapanta [anonim] i-a raspuns lui Geta

      Ce ar vrea si romanii sa traiasca in SUA tara tuturor.....bla,bla,bla.
  • -2 (14 voturi)    
    Pakistanul este matca terorismului si are arme (Duminică, 7 noiembrie 2010, 15:47)

    Eneas [anonim]

    nucleare!eu cred ca unii oameni politici americani chiar nu stiu pe unde vine Pakistanul!de aici si confuzia cu Iranul! daca ar fi fost destepti ,nu il sacrificau pe sahul Mohammad Reza Pahavli de dragul altora !acum ,faptul ca Iranienii sunt antisionisti ,nu e nici o mirare ,toti musulmanii sunt antisionisti!adevaratul pericol pentru lumea civilizata e Pakistanul!
  • -4 (16 voturi)    
    Vizionarul (Duminică, 7 noiembrie 2010, 15:49)

    + [anonim]

    BIBLIA a prevazut toate acestea,inca de acum cateva mii de ani.
    • +5 (13 voturi)    
      asa o fi (Duminică, 7 noiembrie 2010, 17:45)

      Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui +

      e adevarat, si biblia si nostradamus, tocmai am citit ieri din previziunile lui si zicea ca sua se va confrunta intrun razboi cu tot neamul arab pt ca va urma o alianta a arabilor impotriva sua. Plus razboiul final se va da cu dragonul rosu, china.
  • +10 (16 voturi)    
    Evul Mediu s-a incheiat (Duminică, 7 noiembrie 2010, 15:57)

    Nyk [anonim]

    La lada de gunoi a istoriei cu ayatollahii ce prefera sa pedepseasca femeile pt ca au fost violate, si nu violatorii!
  • +3 (13 voturi)    
    in razboi cu Iranul si in confruntari cu China (Duminică, 7 noiembrie 2010, 16:41)

    the [anonim]

    ...

    adica, vrea sa spuna, simultan ???
    na, beleaua !
  • +8 (14 voturi)    
    nasol (Duminică, 7 noiembrie 2010, 17:15)

    Bobo1 [utilizator]

    Ministrul de externe din Iran are dreptate. Daca se ajunge la inca un razboi, Canada sper sa ramana o optiune valabila pt unii dintre noi care am imigrat in SUA cu niste idealuri.
    • -5 (11 voturi)    
      Drum bun... (Duminică, 7 noiembrie 2010, 17:40)

      Sandu [anonim] i-a raspuns lui Bobo1

      Poti sa pleci de pe-acuma in Cacanada. Cica tocmai au trecut in nomenclatorul de meserii dansatoarele la bara, dar daca-ti schimbi sexul, poate o sa-ti implinesti dreamul...
    • -1 (9 voturi)    
      cu idealul sa faca aia ce vrei tu? (Duminică, 7 noiembrie 2010, 18:11)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Bobo1

      bine ca deciziile le ia cine trebuie, nu forumaci ca tine...
  • -2 (10 voturi)    
    Razboi mondial (Duminică, 7 noiembrie 2010, 17:22)

    Grusenka [anonim]

    Inca o prezicere a Vangai s-ar putea adeveri. Asteptam 11 noiembrie... Sa fie vb de al treilea razboi mondial?
    • +6 (8 voturi)    
      ciudat (Duminică, 7 noiembrie 2010, 18:00)

      Cocolina [utilizator] i-a raspuns lui Grusenka

      Asta ar spune totul....sper ca nu se va ajunge aici....iarasi imbecilii de americani se cred stapanii lumii....datorita arogantei lor,tari precum cele inapoiate din orient incearca sa-si arate si ei muschii fata de toata planeta.
    • -3 (9 voturi)    
      daca mai crezi in babe prezicatoare (Duminică, 7 noiembrie 2010, 18:12)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Grusenka

      ai gresit secolul, neicusorule...
    • +3 (3 voturi)    
      nu (Duminică, 7 noiembrie 2010, 18:17)

      alin [anonim] i-a raspuns lui Grusenka

      Deocamdata nu, Iranul tocmai a anuntat ca e iar de acord sa negocieze programul nuclear cu cele 6 mari puteri, USA, Rusia, China, Anglia, Franta Si Germania, urmand sa stabileasca o data pt discutii cat mai curand.
    • +5 (5 voturi)    
      apoi (Duminică, 7 noiembrie 2010, 19:03)

      alin [anonim] i-a raspuns lui Grusenka

      Intr-un eventual conflict, in cel mai bun caz Iran-ul va putea cumpara armament de la tari care vor sa faca niste $$$.
  • -1 (7 voturi)    
    gata cu pacea (Duminică, 7 noiembrie 2010, 18:55)

    gaspar [anonim]

    obama ar trebui sa ia premiul nobel pentru pace.

    vor venii iarasi republicanii care asa cum se stie trebuie neaparat sa mai atace inca o tara.

    in ultimii ani a fost atacata cate o tara la 2 ani. dupa pakistan e randul iranului, dar pana atunci ii mai prosteste pe iranieni prin vanzarea de arme care nu au nici o eficienta, ii mai prosteste sa mai investeasca miliarde in america si franta si in marea britanie.

    deci se ataca iranul si se pregateste siria sau korea de nord

    bravo america, hai republicanii
    • 0 (2 voturi)    
      siria (Duminică, 7 noiembrie 2010, 19:34)

      alin [anonim] i-a raspuns lui gaspar

      Siria nu e un pericol pentru nimeni desi s-a intarit considerabil cu armament de la Rusia. Au incercat si ei sa fabrice bomba nucleara, dar planurile le-au fost spulberate de Israel in 2007 intr-un raid aerian fulger asupra centralei nucleare.
    • +1 (3 voturi)    
      pai gata mai gaspar (Duminică, 7 noiembrie 2010, 21:39)

      Jolly Roger [anonim] i-a raspuns lui gaspar

      mai repede ar trebui se te cheme (K)aspar, asta inseamna in germana glumet, dar si natafleag.
      tu scrii ca obama ar TREBUIsa ia premiul nobel pentru pace.
      ei tu nu ai radio, tembelizor, internet, prieteni samd care-ti pot spune ca obama are deja nobelul pentru pace ¿¿¿
      • 0 (0 voturi)    
        gaspar a uitat de yemen (Duminică, 7 noiembrie 2010, 22:33)

        baba novac [anonim] i-a raspuns lui Jolly Roger

        gaspare ai uitat de yemen
  • 0 (4 voturi)    
    USA ... (Duminică, 7 noiembrie 2010, 20:54)

    utug [anonim]

    USA nu poate iesi din criza decat prin razboi ? Nici Obama nu va castiga turul 2 fara razboi ?

    " ... there are 'essentially' two ways that an economy can be grown: Through the natural economic cycle, and through war.
    Look back at FDR [Franklin Delano Roosevelt - 1933/1945] and the Great Depression. What finally resolved that economic crisis? World War II. Here is where Obama is likely to prevail. With strong Republican support in Congress for challenging Iran's ambition to become a nuclear power, he can spend much of 2011 and 2012 orchestrating a showdown with the mullahs. This will help him politically because the opposition party will be urging him on. And as tensions rise and we accelerate preparations for war, the economy will improve. "

    Din:
    http://forum.prisonplanet.com/index.php?topic=190827.0
    David S. Broder

    [The war recovery? - October 31, 2010
    http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2010/10/29/AR2010102907404.html ]
    • 0 (2 voturi)    
      USA (Duminică, 7 noiembrie 2010, 21:34)

      alin [anonim] i-a raspuns lui utug

      Ca sa nu mai vorbim ca prim-ministrul israelian Netanyahu a ajuns azi in SUA pt a discuta cu vice-presedintele american Joe Biden, mai exact sa-i ceara SUA sa ameninte intr-un mod real si credibil cu operatiunea militara impotriva Iran-ului daca acestia nu renunta la programul nuclear.
    • 0 (0 voturi)    
      hmm (Luni, 8 noiembrie 2010, 9:17)

      alin [anonim] i-a raspuns lui utug

      Dupa discutia pe care a avut-o Netanyahu cu Joe Biden si Robert Gates se pare ca prioritare sunt continuarea sanctiunilor economice asupra Iran-ului care pana acum au avut rezultate mult mai bune decat se asteptau.
  • +2 (4 voturi)    
    Glumite (Duminică, 7 noiembrie 2010, 20:55)

    Vizitiul [utilizator]

    Uite asa ne trezim intr-o noapte cu lumina afara si cand dam sa ne uitam, vedem ca lumina e de la bomba atomica ce tocmai se ciupercheaza!

    Glumiti voi asa pana va luati la cafteala, prostia umana e cu bataie lunga, bine ca nu sunt Romani la butoane ca pana acum eram varza deja! (vezi cum e in Ro)
  • 0 (4 voturi)    
    cacialma...... (Duminică, 7 noiembrie 2010, 21:12)

    val beck [anonim]

    se vorbeste pe undeva in biblie{nu nostradamus}in apocalipsa despre ultimul conflict mondial care ar avea loc pe valea armaghedonului pe teritoriul vechiului imperiu persan,care este atat in iran dar o parte si in irak.din discutia pentru armament se discuta cu china in primul rand,apoi ar mai fi india pe felie{nu intamplator e obama acum in india,mitindu-i cu un contract de 10 bilioane usd,ca si pe rusi de altfel}si franta ,anglia germania.daca americanii vor face aceasta gresala chiar o vor fura .....ceea-ce nu e un lucru rau!baietii aia din persia au indirjirea de a transforma america in cenusa intr-un timp fff scurt!
  • 0 (2 voturi)    
    This is the question (Luni, 8 noiembrie 2010, 8:54)

    fabiani [anonim]

    O situatie fara iesire pentru americani: daca ataca Iranul, iese cu un razboi urat, urat ... daca nu-l ataca le sare Israelul in cap, pentru ca acestia sunt in prima linie. Oricum o dau, tot rau. Un razboi fulger?! Blitzkrieg au mai incercat si altii, partial le-a reusit, pe urma a urmat dezastrul. Se va intampla la fel si acum? Cine stie... Americanii si israelienii au arme de toate felurile. Depinde ce scot din rucsac iranienii. Cred ca si rusii si chinezii vor avea ceva de spus in problema asta. Apoi, mai exista pericolul ca insasi americanii sa o pateasca pana la urma. O explozie nucleara sau chiar o simpla detonare cu o arma radiologica pe teritoriul propriu ar duce la o psihoza in masa si la sfarsitul democratiei americane cu tulburari sociale majore, intr-o tara deja scuturata de convulsii economice. Ce va urma?! This is the question ...
    • 0 (0 voturi)    
      nu cred (Luni, 8 noiembrie 2010, 9:33)

      alin [anonim] i-a raspuns lui fabiani

      Singurul lucru de care vor beneficia iranienii din partea rusilor si chinezilor intr-un eventual confict va fi armament, in niciun caz nu vei vedea ca va trimite rusia sau china forte navale, aeriene sau terestre sa lupte cot la cot cu iranienii.
    • 0 (0 voturi)    
      apoi (Luni, 8 noiembrie 2010, 9:38)

      alin [anonim] i-a raspuns lui fabiani

      Israelul ceruse si lui Bush in 2007 sa atace centrala nucleara siriana insa acesta n-a vrut deoarece avea deja pe cap 2 razboaie in Iraq si Afghanistan, drept pt care evreii au actionat ei singuri si au distrus-o. S-ar putea repeta iar scenariul asta.