O frantuzoaica risca doua luni de inchisoare cu suspendare pentru ca a rupt valul unei turiste musulmane intr-un magazin de lux din Paris

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 15 octombrie 2010, 20:05 Actualitate | Internaţional


Burqa, un obiect controversat
Foto: Agerpres
O frantuzoaica acuzata ca i-a rupt valul de pe fata unei turiste musulmane, dupa care a zgariat-o cand aceasta si l-a pus la loc, risca doua luni de inchisoare cu suspendare, transmite Reuters. Sentinta ce va fi anuntata de tribunal la 4 noiembrie vine in contextul in care Curtea Constitutionala de la Paris a aprobat joia trecuta legea care interzice femeilor sa poarte in public valul islamic de tip burqa, ce le acopera intregul corp in afara de ochi si maini. Legea ar putea intra in vigoare in sase luni, respectiv in primavara anului viitor.

"Coabitarea implica si faptul ca trebuie sa-i toleram pe ceilalti indiferent cu ce sunt imbracati", a declarat procurorul Anne Fontette in fata unui tribunal din Paris.

Potrivit informatiilor, o fosta profesoara de limba engleza, identificata doar cu prenumele de Marlene, i-a cerut turistei din Emiratele Arabe Unite sa-si dea jos valul. Marlene, care i s-a adresat turistei in engleza, a declarat politiei ca femeia musulmana a refuzat, moment in care ea i-a rupt valul. Turista si l-a pus la loc, iar frantuzoaica a lovit-o, a zgariat-o si a muscat-o.

"Stiam ca intr-o zi o sa cedez. Toata povestea asta cu burqa incepuse sa ma irite", a declarat Marlene (63 de ani). Ea si-a aparat actiunea in presa franceza, declarand ca este inacceptabil ca femeile sa poarte val pe fata in "locul de nastere al drepturilor omului": "Am predat in Maroc si Arabia Saudita. Am vazut cum sunt tratate femeile in acele tari.... mergand la trei metri in spatele barbatilor".

Reuters aminteste ca incidentul a avut loc intr-un magazin luxos din Paris in luna februarie a acestui an.

Frantuzoaica, care a negat ca a fost violenta, ar putea sa primeasca si o amenda de 750 de euro.

Saptamana trecuta, Curtea Constitutionala de la Paris a aprobat legea care interzice femeilor sa poarte in public valul islamic de tip burqa, ce le acopera intregul corp in afara de ochi si maini.

Legea defineste spatiile publice, in mare, ca orice incinta sau teren deschis publicului larg, cum ar fi magazine, cinematografe, restaurante, piete, precum si cladiri guvernamentale. Presedintele Nicholas Sarkozy si sustinatorii sai au facut presiuni pentru adoptarea legii, in ciuda avertismentelor Consiliului de Stat care sustine ca legal ar putea fi imposibil sa fie impusa si aplicata o astfel  de interdictie.

Potrivit legii, pedeapsa pentru purtarea valului islamic este 150 de euro sau cursuri despre valorile cetateniei franceze. Totodata, oricine forteaza o alta persoana prin amenintari, violenta sau abuz de putere sa isi acopere chipul va fi inchis timp de un an si amendat cu 30.000 de euro.

Cei care se opun legii sustin ca numai aproximativ 2.000 de femei musulmane poarta niqab-ul, valul care acopera fata, sau burqa, costumul intreg care este prevazut cu o plasa in dreptul ochilor, din aproximativ 5 milioane de musulmani care locuiesc in Franta.

Franta a devenit astfel a doua tara europeana, dupa Belgia, care interzice burqa si niqab-ul.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2521 vizualizari

  • -3 (23 voturi)    
    incorect (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:24)

    civicul [anonim]

    Daca senatul francez adopta o lege ce interzice purtarea valului islamic,omul nu a comis o ilegaliate,ci dimpotriva,a dat dovada de simt civic,si trebuie felicitat.
    Politia trebuia sa nu o lase sa faca nici un pas pe strada,dar sa mai si sfideze legea si sa apara la un magazin de lux.
    Omul a trait in tarile musulmane si a vazut gradul de degradare al femeilor musulmane.
    Este si anormala situatia in care amenda este de 150 euro pentru nerespectarea legii,iar cel care ia atitudine pentru respectarea legii sa plateasca 30.000 euro.
    Invers era mai corect.
    • +3 (19 voturi)    
      Zau? (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:34)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui civicul

      Sa fie oare vreo lege care spune ca cetatenii au voie sa rupa valul musulmanilor?
      Frantuzoaica nu ia amenda pentru ca nu poarta val, ci pentru ca a agresat pe cineva, fie si cineva care nu respecta legea.
      Daca un sofer a parcat masina intr-un loc interzis crezi ca tu poti fi scula pe bascula si sa o ridici si apoi sa ii ceri bani sa o ia inapoi?
      • -3 (17 voturi)    
        Hmmm... (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:27)

        George [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        Ca de obicei dai cu muciflendurii in fasole. Esti penibil mucosule. Purtarea valului islamic (si a oricaror variante ale sale) nu reprezinta decat o sfidare la adresa civilizatiei crestine europene. Tin sa-ti amintesc ingrijorarile pe care multi le au in ceea ce priveste agresivitatea musulmana asupra lumii crestine. Exercitata prin tot felul de mijloace. Poate ca frantuzoaica a gresit dar impresia mea este ca s-a ajuns la limita rabdarii in ceea ce priveste tolerarea pe mai departe a dogmatismului, obscurantismului si amenintarile islamului la adresa Europei. In acest sens citeste si comentariile istoricului Neagu Djuvara despre amenintarile reale pe care islamul le reprezinta pentru spatiul nostru european. Si sa nu-ti faci cumva iluzii ca tara noastra va fi scutita cumva de acest fenomen periculos prezent de multi ani de zile in multe din tarile Europei occidentale. In cateva sute de ani Europa risca sa ajunga majoritar musulmana ceea ce nu cred, oricat de tolerant vrei sa pari, ca vei accepta. Ori ma insel cumva?
        • -2 (2 voturi)    
          islam (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 12:23)

          anamaria [anonim] i-a raspuns lui George

          Islamul nu este o amenintare la adresa nimanui, cu atat mai mult la adresa valorilor Europei. Este un mod de viata pe care ar cam trebui sa-l respectam. Confundam religia, credinta islamica cu extremismul si radicalismul islamic ceea ce este foarte rau
          • +1 (1 vot)    
            Serios??? (Duminică, 17 octombrie 2010, 16:03)

            dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui anamaria

            Pot sa stiu si eu ce VALORI aduce islamul in Europa?
            Draga "anamaria", nu ne faci un pustiu de bine si emigrezit tu repede si definitiv in Afganistan?
            Please...
            • 0 (0 voturi)    
              islam (Luni, 18 octombrie 2010, 8:47)

              anamaria [anonim] i-a raspuns lui dorubarbu

              nu am de ce sa plec, m-am nascut in Romania, vreau sa traiesc si sa mor aici. Raspunsul dvs releva lipsa unei minime tolerante. Eu faceam referire la faptul ca nu toti musulmanii sunt extremisti si asa cum eu doresc sa fiu respectata de ei desi nu achiesez la Islam, tot asa ii respect pe cei care imbratiseaza aceasta religie. In plus doamna respectiva nu avea autoritatea sa faca legea pe strada. Cel mai bine ar fi sa ne analizam fiecare comportamentul. In plus, in mesaj nu am afirmat ca Islamul ar aduce valori in Europa. Cititi cu atentie si apoi aveti dreptul sa comentati, dar, repet, dupa o analiza temeinica, nu dintr-un impuls care nu caracterizeaza adultii.
      • -5 (11 voturi)    
        replica (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:32)

        tazz [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Daca nu intelegi fenomenul, nu inteleg de ce iti dai cu parerea...
    • +11 (17 voturi)    
      Atitudine ... (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:43)

      PuYa [utilizator] i-a raspuns lui civicul

      ... inseamna sa chemi politia, nu sa pui tu in practica legea. Nu ai dreptul sa faci asa ceva. Ce-ar fi sa ne facem singuri dreptate de fiecare data ? Anarhie ...
      • +1 (1 vot)    
        la la la (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 10:35)

        eu [anonim] i-a raspuns lui PuYa

        Indiferent ce ar fi trebuit sa faca e aberant sa faca inchisoare pentru asa ceva. Din cate stiam in justitie nu ar trebui sa se tina cont de religie. Daca te duci la unu cu masca de schii pe fata si io iei jos nu cred ca faci inchisoare sau primesti macar amenda, chiar daca il zgarii. Toleranta atinge nivele de imbecilitate.
      • -2 (8 voturi)    
        pai anarhia... (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 11:37)

        civicul [anonim] i-a raspuns lui PuYa

        Pai tocmai anarhia este pe placul musulmanilor,nerespectarea legilor altor state.
        Fii sigur ca daca faci ceva in tarile musulmane ,si cetatenii arabi constata acest lucru,nu mai asteapta nimeni politia,si fac ei ce trebuie sa faca politia,plus ceva in plus.
        Daca ea circula inclusiv prin magazine ,si politia nu intervine,inseamna sa nu se ia atitudine ?
        Asta inseamna sa incurajezi anarhia,nerespectarea legii,sa nu iei atitudine,in fata unui fenomen ce sfideaza nu numai legea,dar si un comportament necivilizat.
        Tocmai pe aceasta nepasare, a cetatenilor,pe acest-nu ma bag,nu ma priveste-mizeaza si arabii si tiganii.
    • -1 (13 voturi)    
      rectificare (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:29)

      tazz [utilizator] i-a raspuns lui civicul

      Cei 30 000 eu erau pentru cel care o obliga sa poarte porcaria aia de sutana! Adica proprietarul ei, pt ca la arabi femeile sunt proprietati!
      Si da, merita sa primeasca o asa amenda niste salbatici care nu sunt capabili sa se conformeze stilului de viata dintr-o societate evoluata, de genul Frantei, in care de buna voie sunt veniti cu pluta.
      Respect profesoarei care ia atitudine!
      • 0 (2 voturi)    
        . (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 14:32)

        spy [utilizator] i-a raspuns lui tazz

        pai atunci sa ia 30 000 si de la cine te obliga sa-l dai jos, atita timp cit nu e in vigoare legea.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai fi surprins (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:51)

      Gigi Maybachistu' Juridic [anonim] i-a raspuns lui civicul

      Conform legislaţiei româneşti, dacă smulgi haina cuiva pe stradă şi fugi cu ea eşti vinovat de tâlhărie şi poţi face 5 ani de închisoare (în cazul cu totul neverosimil în care victima face plângere, procurorul ia in serios fapta şi nu dă un NUP sau o ridicolă propunere către instanţă de a acorda amenda pentru tulburarea liniştii publice, judecătorul chiar ar vrea să-şi piardă timpul judecând aşa ceva şi nu va spune încă de la prima înfăţişare "e o faptă prea neînsemnată ca să prezinte pericol social" etc etc). E o diferenţă între ceea ce e pe hârtie şi ce vor face cu adevărat instituţiile statului.
    • 0 (0 voturi)    
      se numeste agresiune (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:56)

      ? [anonim] i-a raspuns lui civicul

      si, in principiu, trebuie sanctionata. asta daca mai vrem sa traim intr-o societate normala.
      interesant punct de vedere - sa sustii "emanciparea" femeilor agresandu-le.
    • 0 (0 voturi)    
      femeia aia a ales singura burqa nu a fot obligata (Vineri, 15 octombrie 2010, 22:05)

      alx [anonim] i-a raspuns lui civicul

      turista aia a ales singura voalul nu a obligat-o nimeni ca atare ea si l-a pus la loc dupa incidentul cu frantuzoaica

      traim in Europa in UE si nu putem ingradi dreptul a te imbraca cum vrei, fie ca alegi o costumatie de clown, mim .politist , preot etc
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 0:21)

      delia [anonim] i-a raspuns lui civicul

      cred ca ai inteles gresit..30 000 e nu e pt cine ia atitudine ,ci pt cine forteaza o femeie sa poarte valul,gen barba-su...deci tot pt musulmani
    • 0 (0 voturi)    
      incorect (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 12:19)

      anamaria [anonim] i-a raspuns lui civicul

      alo, legea intra in vigoare peste 6 luni si chiar daca ar fi in vigoare nu facem noi dreptate, exista autoritati cu astfel de atributii
  • +6 (16 voturi)    
    oare ? (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:05)

    Misu [anonim]

    Inteleg asta cu "oricine forteaza o alta persoana prin amenintari, violenta sau abuz de putere sa isi acopere chipul va fi inchis timp de un an si amendat cu 30.000 de euro", e normal, dar daca interzic o practica religioasa e doar peimul pas.
    Oare cand va urma interdictia de a purta o cruce la gat ? dar de a purta un rozar si eventual a spune o rugaciune ? dar a citi o carte religioasa ? fie ea Biblia sau Coranul.
    E o sabie cu doua taisuri.
    • 0 (0 voturi)    
      nu ai inteles nimic (Vineri, 15 octombrie 2010, 23:08)

      mariaeva [utilizator] i-a raspuns lui Misu

      @misu nu ai inteles nimic ! Unde scrie ca a-ti acoperi chipul este o practica religioasa. Legea franceza nu are nicio treaba cu religia ci doar cu acoperirea chipului in locurile publice. Daca o religie face din acoperirea chipului o practica religioasa ... Voalul integral este o inchisoare mobila.
  • -7 (15 voturi)    
    o curvistina (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:07)

    smen [anonim]

    frantuzoiaca,ce sa le ceri maimutelor occidentale
  • +9 (15 voturi)    
    ce nu e clar? (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:10)

    ion ion [anonim]

    Femeia aia (acoperita) nu incalca nici o lege, In articol se mentioneaza clar ca legea care interzice... "ar putea intra in vigoare la primavara". Pina atunci oricine poate purta orice doreste.
  • 0 (0 voturi)    
    Iata ce spune Neagu Djuvara... (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:44)

    George [anonim]

    "... Din pacate (si in context expresia este cu adevarat potrivita), Europa de maine va apartine arabilor si tiganilor. De aceea consideram ca cea mai grava crima facuta impotriva europenilor de bastina si a culturii europene este deschiderea larga a portilor Europei hoardelor barbare si hamesite de foame din Asia si Africa, hoarde care vor transforma Europa crestina, civilizata si prospera de astazi in Euro-Indo-Arabia de maine, in care urmasii nostri vor putea, probabil, supravietui pentru cateva generatii in “rezervatii”…
    Iar noi, europenii de rand, stam cu bratele incrucisate si ne vaicarim de toate ticalosiile care se petrec sub soare fara a intreprinde nimic. Asa incat ne meritam soarta, spre rusinea noastra, a tuturor!"
    Ii dau mare dreptate istoricului. Fenomenul este real, foarte prezent si extrem de periculos. Periculos pentru simplul motiv ca musulmanii, pur si simplu, nu doresc sa se integreze in societatile in care traiesc prin adoptie ci prefera sa traiasca in enclave, adevarate focare de intoleranta si extremism religios islamic. Vorba istoricului... "Indo-europenii se sinucid incet, dar sigur." Asa adauga eu... Daca nu vor face nimic si vor sta cu "bratele incrucisate".
  • +2 (2 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 1:10)

    Pareristul [anonim]

    Iar Franta risca sa devina in curand o tara musulmana.
    Europa are aceleasi sanse...
    Daca rata migratiei musulmanilor se mentine la actualele valori....alaturi de rata natalitatii (foarte ridicata la musulmani, subunitara la ceilalti europeni ne-musulmani)...in maxim 50 de ani Europa va fi MUSULMANA!
    Enjoy!
    :)
  • +4 (8 voturi)    
    5 milioane de musulmani (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 1:22)

    dumi [anonim]

    numai in Franta? cu asta au fericit Europa din coloniile lor? atunci, sa-i tina si pe tigani.
  • 0 (2 voturi)    
    Sugestie (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 8:25)

    Vasile cel lucid [anonim]

    Ar fi trebuit sa-i mai aseze 2-3 valuri pe fata, poate asa realiza ca sunt ridiculi pt. mileniul 3.
  • -1 (3 voturi)    
    respect (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 12:45)

    marius [anonim]

    Interdictia d-a purta burqa nu are rost sa fie comentata aici,desi prin acest lucru se incalca dreptul cetateanului la religie,la exprimare.gestului frantuzoaicei,care cica a fost profesoara este incalificabil.nu trebuie sa iti exprimi astfel nemultumirile(in cazul de fata refularile mentale),acel vesmant reprezinta cultura musulmana,cultura lumii araba.ce ar fi daca o europeanca,americanca sau cine stie ce natie,ar vizita o tara araba,musulmana si acolo ar fi luata la bataie pentru ca poarta inele la mana,cercei in ureche,crucilta la gat sau cine mai stie ce.toata lumea s-ar revolta si presa ar trambita ca i sa incalcat drepturile persoanei respective.Deci haideti sa-i respectam pe cei din jurul nostru indiefrent de religie sau rasa.
  • 0 (0 voturi)    
    franta (Duminică, 31 octombrie 2010, 13:52)

    ingeras82 [anonim]

    nu stiu cit debine cunoasteti problema musulmanilor din franta da eu a zic un lucru lucrez de citva ani in franta in regiunea parisiana o regiune in care musulmani is majoritari deja fac cite 3-4 copii si stau pur si simpu acasa fara sa lucreze nimic eu lucrez in lifturi si am avut ocazia sa lucru in HLM(locuinte de stat )unde nu gaseti un francez deci sa recapitulam statu francez le da locuinte le da alocatii si tot eii is nemulumiti va sun eu domne feri sa ajunga majoritari in europa ca noi albi sigur nu mai avem loc ps..cea mai de cicat natie de pe pamint ce mai mizerabili oameni nustiu da ati observat da tati au fetye de criminali