LIVE VIDEO UPDATE Chile: Operatiune de salvare a minerilor blocati in subteran de 68 de zile. 22 dintre ei au ajuns deja la suprafata

de Departamentul Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 13 octombrie 2010, 6:11 Actualitate | Internaţional


Primul miner salvat
Foto: Reuters
Unul dintre minerii blocati intr-o mina din Chile de 68 de zile a fost salvat - relateaza France Presse. Este vorba despre Florencio Avalos (31 de ani) al doilea in ierarhia tehnica a minerilor aflati din subteran, acesta fiind considerat unul dintre "cei mai abili" din grup dupa criterii tehnice si de sanatate.

UPDATE10: La 18 ore de la inceperea operatiunii de salvare, 22 de mineri au fost scosi la suprafata.
UPDATE9: Numarul minerilor salvati a ajuns la 20. Dario Segovia, al carui tata a fost si el salvat dupa ce a petrecut o saptamana intr-o mina, a fost scos la suprafata.
UPDATE8: In jurul orei 19 (ora Romaniei), Daniel Herrera a devenit cel de-al 16-lea miner scos la suprafata. La 19.40, Omar Reygada (56 de ani) a fost ridicat si el in siguranta.
UPDATE7: Victor Segovia este cel de-al 15-lea miner salvat.
UPDATE6: Carlos Barrios (27 de ani) a ajuns la suprafata in jurul orei 17 (ora Romaniei), urmat de un alt 14-lea miner, Victor Zamora.
UPDATE5: Jorge Galleguillos a fost cel de-al 11-lea miner scos la suprafata. "Bine ai venit la viata", i-a spus presedintele chilian. Cel de-al 12-lea miner a fost salvat imediat dupa Galleguillos.
UPDATE4: Ministrul Sanatatii a declarat ca minerii salvati pana in acest moment (ora 14:05, ora Romaniei) sunt in stare buna de sanatate.
UPDATE3: Mario Gomez (63 de ani), cel mai batran dintre minerii blocati, a fost adus la suprafata in jurul orei 14 (ora Romaniei). Dupa ce si-a imbratisat sotia, minerul a ingenuncheat si s-a rugat.
UPDATE2: Claudio Yanez a fost salvat in jurul orei 13 (ora Romaniei), el fiind al optulea miner adus la suprafata.
UPDATE1: Pana la ora 12:30 (ora Romaniei), sapte mineri au fost scosi de sub pamant. Ei au fost transportati la un spital de campanie instalat langa mina, pentru investigatii medicale.

Ajuns la suprafata, el a fost imbratisat de sotia si de fiul sau (in varsta de 7 ani) iar apoi a fost strans in brate de presedintele chilian, Sebastian Pinera. De altfel, seful statului chilian a declarat ca este "o operatiune fara precedent in istoria umanitatii".

La aproximativ o ora de la salvarea primului miner, a fost adus la suprafata si al doilea. Este vorba de Mario Sepulveda (39 de ani). Al treilea miner salvat, in varsta de 52 de ani, a fost adus la suprafata in aplauzele celor prezenti. El a fost imbratisat de sotia sa, care il astepta cu lacrimi in ochi. Al patrulea miner scos din mina este bolivianul Carlos Mamani, in varsta de 23 de ani. Peste cateva ore, el se va intalni cu presedintele tarii sale, Evo Morales, care se deplaseaza in Chile special pentru aceasta ocazie. Minerii au fost transportati imediat la un spital de campanie instalat la mina, unde urmeaza sa fie supusi unor investigatii medicale.

Intre timp, Statele Unite au felicitat Chile pentru operatiunea de salvare a minerilor aflati in subteran. Purtatorul de cuvant al Departamentului de stat american a exclamat:"Ce dovada remarcabila de speranta si competenta!"

Operatiunea de scoatere la suprafata a celor 33 de mineri a inceput marti, in jurul orei locale 23:20 (miercuri, 2:20 GMT), prin coborarea unui salvator in putul adand de 622 metri. El a fost introdus intr-o nacela metalica comandata cu ajutorul unei macarale, dupa ce a primit incurajari din partea colegilor din echipele de interventie si a presedintelui chilian Sebastian Pinera, care i-a urat "mult noroc".

Salvarea minerilor chilieni este cel mai intens mediatizat eveniment din America Latina dupa anii 50. La fata locului se afla aproximativ 2.000 de jurnalisti. Operatiunea de salvare a inceput cu cateva ore intarziere si va dura o zi si jumatate-doua zile.

Vezi momentul salvarii primului miner.



Minerii au ramas blocati in subteran pe 5 august, intr-o mina din orasul San Jose, la o adancime de 700 de metri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12149 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    o (Miercuri, 13 octombrie 2010, 7:57)

    Gelu [anonim]

    Onorabil...tot respectul pt acea tara si acei oameni care au facut tot pt salvarea semenilor lor
  • +16 (16 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 13 octombrie 2010, 8:18)

    HP [utilizator]

    Felicitari celor implicati in operatiunea de salvare. Sa speram ca totul va ajunge la un final fericit, cu toti baietii sus la suprafata, teferi.
  • +11 (11 voturi)    
    Mineri (Miercuri, 13 octombrie 2010, 8:27)

    Alina [anonim]

    Doamne ajuta! Ne rugam pentru voi!
  • +11 (11 voturi)    
    Minerii (Miercuri, 13 octombrie 2010, 8:37)

    Adriana [anonim]

    Felicitari tuturor celor implicati in operatiunea de salvare a minerilor. Stiu ce inseamna viata de miner pentru ca si eu provin dintr-un asemenea mediu. Ma rog pentru fiecare miner si pentru familiile lor.
  • +12 (12 voturi)    
    final fericit (Miercuri, 13 octombrie 2010, 8:43)

    nu conteaza [anonim]

    o mare dovada de solidaritate, speranta si competenta. astept documentarul discovery
  • +3 (7 voturi)    
    carcotasul de serviciu (Miercuri, 13 octombrie 2010, 8:47)

    costica [anonim]

    Da, un BRAVO din tot sufletul pentru salvatori, dar ma intreb eu, oare faptul ca oamenii aia au ramas blocati acolo nu e o dovada de incompetenta a companiei miniere? De ce s-a ajuns aici?

    Doamne-ajuta sa ii scoata pe toti teferi, se pare ca exista riscul unor alunecari de teren care pot afecta putul prin care ii scot de acolo!
    • +6 (6 voturi)    
      Esti din cale afara de carcotas! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 11:25)

      AndreiSe [anonim] i-a raspuns lui costica

      Prietene, tine cont ca acei 33 mineri au ajuns intr-un loc cu hrana si medicamente, la 622 m adancime. Accidente in mina, la 622m adancime, se intampla, oricate masuri de protectie iei. Asa cum nu ai ce face in fata unui uragan, tornada, tsunamii, seism, alunecari de teren, etc. asa nu ai ce face in fata unor surpari si prabusiri in mina, oricate masuri de protectie iei. Faptul ca au fost insa imaginate solutii de salvare, depozite de hrana si medicamente, spune multe despre competenta companiei miniere. Da e mai usor sa critici decat sa vezi partea pozitiva a lucrurilor.
  • +9 (9 voturi)    
    respect! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 9:14)

    oh [utilizator]

    E greu de descris in cuvinte ce simt pentru toti aceia care au facut posibile aceste momente !
    respect ,onoare si stima pentru ei!
    • +2 (2 voturi)    
      Da (Miercuri, 13 octombrie 2010, 21:06)

      unu [anonim] i-a raspuns lui oh

      RESPECT, ONOARE, STIMA,
  • +10 (10 voturi)    
    chiar carcotas (Miercuri, 13 octombrie 2010, 9:19)

    marpo [anonim]

    Sigur are loc o ancheta pentru a stabili eventuale vinovatii.
    Problema este ca in cazul asta cei care s-au ocupat de salvare au actionat, dupa parerea mea, impecabil.
    Daca va aduceti aminte inca din primele zile dupa accident s-a prezentat un plan de actiune pe o perioada de timp foarte apropiata de cea reala.
    Scenariul propus atunci a fost demarat imediat, nu s-au vehiculat nenumarate variante, nu s-au format comisii peste comisii, etc.
    Probabil ca a existat si un ajutor logistic din partea unor uniuni sindicale internationale, probabil si a unor guverne din zona si nu numai, dar asta nu reduce cu nimic meritul celor care au lucrat acolo zi de zi.
    • +8 (8 voturi)    
      Chile (Miercuri, 13 octombrie 2010, 10:34)

      Claudiu2s [utilizator] i-a raspuns lui marpo

      E o tara cu oameni competenti, calificati si sufletisti. chiar si dupa acel cutremur, am ramas surprins de atitudinea oamenilor.
  • -11 (19 voturi)    
    MINERII DIN SUBTERAN... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 9:29)

    OMULdinBANAT [anonim]

    ... BIETII DE EI, SFANTA PARASCHIVA, PROTECTOAREA MINERILOR, I-A SALVAT. ACEASTA MESERIE AFLATA IN PRIMELE 3 DIN LUME IN CEA CE PRIVESTE RISCULESTE PRACTICATA DOAR OAMENII CU MULT CURAJ CARE STIU CAND INTRA LA LUCRU, SAU SHUT CUM ZIC MINERII, DAR NU MAI STIU CAND IES ORI DACA MAI IES. ACUM MA GANDESC SI LA MINERII ROMANI, SARACII DE EI, CARE AU FOST PACALITI, PROSTITI,CONDAMNATI SI BLAMATI DEGEABA SI CARE ACUM NU MAI CER SALARII SPECIALE CA ALTI NEMERNICI, CARE TIN CU AMBELE MAINI DE SALARIILE SI PENSIILE OBTINUTE PRIN LEGI SPECIAL(E) NESIMTITE.
    • +3 (3 voturi)    
      - (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:38)

      aurel [anonim] i-a raspuns lui OMULdinBANAT

      Nu i-a salvat nici-o sfanta, ci alti oameni. Daca eram noi in situatia asta, probabil ca asteptam sa vina Dumnezeu, Isus si Sfantu' Petre sa ne scoata din gaura.
  • -11 (13 voturi)    
    felicitari (Miercuri, 13 octombrie 2010, 10:04)

    minieru [anonim]

    actiunea din chile seamana mult cu cea de la noi, cu mica diferenta ca la noi n-au fost salvati ci au disparut, si nu 33 ci cateva zeci de mii de mineri. Felicitari lui R. Vasile, V. Ciorbea si in general clasei politice nenorocite
  • +8 (8 voturi)    
    Chile (Miercuri, 13 octombrie 2010, 10:30)

    neaga1900 [utilizator]

    Felicitari celor ce au pus la cale si au dus pana aici operatiunea de salvare!Sa speram ca se va termina cu bine si ca toti vor iesi de acolo vii si teferi! Multi dintre noi( in Romania ) traim cu impresia ca tari precun Chile ne sunt inferioare-e o greseala! Am fost in mai multe tari din America de Sud ,printre care si Chile si am fost placut surprins.E adevarat-populatia e saraca , dar tarile sunt frumoase , curate, iar spiritul fratesc ce domina relatia dintre ei e deosebit , nu ca la noi....
  • +6 (8 voturi)    
    Fantastic (Miercuri, 13 octombrie 2010, 11:18)

    Mitru [anonim]

    Mi-au dat lacrimile cand am vazut asemenea oameni deosebiti.
    Chile este una din primele tari ale lumii in privinta seriozitatii, solidaritatii si competentei oamenilor.
    Nu stiu cum a putut Dumnezeu sa creeze asemenea oameni destepti intrun loc si atat de mameluci in alte locuri. De ce nu avem si noi asemenea semeni in jurul nostru si avem doar scursuri si bezmetici.
    Intoarce-ti Doamne ochii si spre Romania.
  • +2 (2 voturi)    
    heh (Miercuri, 13 octombrie 2010, 12:10)

    dragoshf [utilizator]

    "Ce dovada remarcabila de speranta si competenta!"
    Dumnezeu nu are nicio legatura cu asta. Seriozitate, ambitie, respect, educatie, treaba facuta cu cap, responsabilitate, de astea avem nevoie, nu de pseudo-superstitii si rugaciuni.
  • -3 (7 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 13 octombrie 2010, 12:13)

    Inteleptu [anonim]

    Cand incepe operatiunea de salvare a romanilor ?
    • +2 (4 voturi)    
      La un moment dat (Miercuri, 13 octombrie 2010, 12:18)

      neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui Inteleptu

      Iar acel moment va fi ziua in care toti romanii vom pune mana la treaba cu adevarat si nu vom astepta doar sa ne cada de la oamenii politici! Cat timp doar vom cere , dar noi nu vom face nimic -avem de asteptat.......
    • -5 (7 voturi)    
      ? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 12:21)

      td [anonim] i-a raspuns lui Inteleptu

      Scapa cine poate!
      • +2 (4 voturi)    
        Pai tu -nu cred sa scapi (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:31)

        neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui td

        Se pare ca tu esti cel care esti interesat de "cand va incepe operatiunea salvarii romanilor".Daca ai fi intro sater buna nu ai mai intreba....Ca atare , tu esti predispus pierzaniei.......
    • 0 (0 voturi)    
      Sugestie (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:56)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Inteleptu

      Incepe cu dumneata, iesi din sfera celor multi si usor de manipulat cu 1+1=3 :)
  • +2 (2 voturi)    
    Chile (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:47)

    Pandi [anonim]

    Oameni adevarati ! Tot respectul pt poporul chilian.
  • +1 (3 voturi)    
    Ralizari (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:37)

    Vizitiul [utilizator]

    Mari realizari:

    1. Grupul de mineri a reusit sa stea 2 luni sub pamant cand multi dintre Romani (si oameni in general) abia rezista cateva zile daca se ia curentul si apa la bloc.

    2. Distanta sapata in jos de 622metri. Ganditi-va ca multi dintre Romani considera distanta asta, o distanta in care trebuie neaaparat sa se suie in masina pentru a o parcurge!

    Supravietuitorii au acum, o experienta de viata deosebita.
  • -2 (4 voturi)    
    am si eu o intrebare... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 18:08)

    oh [utilizator]

    urmaresc actiunea de salvare pe internet cam de azi dimineata si ... nu pot sa nu observ ca toti ies din subteran proaspat barbieriti. Asta pare oarecum normal. Dar ce ma intriga de-a binelea este ca tocmai a iesit unul din subteran care zici ca e proaspat tuns la un salon de lux. Eu unul..dupa 2 luni de zile am o lana in cap de zici ca poti sa iti faci ciorapi de lana din pletele mele.
    Daca nu au coborit un frizer in subteran, ma intreb ce explicatii pot da chilienii pe marginea observatiilor mele.
    Faza asta m-a facut sa ma gandesc ca suntem doar niste spectatori la o piea pusa in scena. MAi de dimineata spusesem fara rezerve ca salvatorii merita respect si onoare. Acum... nu stiu ce sa mai cred . Pe cuvant de onoare!
    • +1 (1 vot)    
      auzi... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 18:36)

      cristi767 [utilizator] i-a raspuns lui oh

      Auzi... daca o minte atat de diabolica ar fi pus la cale un scenariu atat de diavolesc, chiar crezi ca ar fi omis acest detaliu incredibil de important?

      Gandeste-te ca au stat 69 de zile acolo avand provizii pentru perioada asta. E atat de greu sa crezi ca au avut si "chestii" care tin de igiena lor?
      • 0 (0 voturi)    
        eu ... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 19:05)

        oh [utilizator] i-a raspuns lui cristi767

        ..am spus doar ce am vazut. Mi-a sarit in ochi chestia asta si m-a intrigat foarte tare.
        Si in mesajul precedent am spus ca nu ma surprinde ca sunt barbieriti, insa m-a pus pe ganduri ca ala era proaspat tuns, cu stil.
        E posibil sa fi fost printre ei si unul cu abilitati de frizer. Daca e reala faza asta, ala poate renunta la minerit pt ca nu moare de foame ca frizer.
        Totusi, mie mi s-a parut extrem de ciudat acest aspect.
        • +2 (2 voturi)    
          Nu sunteti informati (Miercuri, 13 octombrie 2010, 21:09)

          neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui oh

          De cand s-a aflat ca sunt in viata(la 17 zile de la surpare)s-a muncit in continuu.Primul lucru facut a fost sa se introduca un tub pana la ei prin care le-au introdus:mancare, medicamente ,apa, si toate cele necesare .... pana si un laptop, cu care au comunicat afara, au vizionat tv........De aceea au rezistat, au iesit barbieriti, tunsi,etc.........
          • 0 (0 voturi)    
            multumesc (Miercuri, 13 octombrie 2010, 21:45)

            oh [utilizator] i-a raspuns lui neaga1900

            ...pentru precizari.
    • -1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 19:42)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui oh

      maaare imbecil. altceva nu pot spune. jur. si nici nu meriti.
      • +1 (1 vot)    
        .... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 20:14)

        oh [utilizator] i-a raspuns lui hollow

        .esti cam tampitel de felul tau....sau doar te faci?
        Daca tu ma faci imbecil pentru ceea ce am vazut si pentru ca imi permit sa spun ca am fost intrigat de un detaliu.... dumneata care pui etichete fara sa stii nici cine sunt, daca ma duce sau nu capu si fara sa ai habar despre ce vorbeam eu in mesajul de mai sus... cum esti?
        Stiu ca poti mai mult decat sa ma faci "maare imbecil". Ti-ai reconfirma "firma" si nu ti-ai face neamul de ras. Ca doar nu esti tu prostu' de serviciu. Tu esti exact opusul lui. Esti desteptu' de serviciu. Brava ma! Brava!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 18:19)

    Anonimul [utilizator]

    Sunt curios, daca s-ar fi intamplat la noi asa ceva ar fi putu fi salvati, si daca da, in cat timp avand in vedere tehnologia noastra rudimentara?
  • 0 (0 voturi)    
    sal (Miercuri, 13 octombrie 2010, 19:01)

    flavius [anonim]

    Cum de au stiut cat sa sape si locul unde sa sape?
    • +1 (1 vot)    
      ---- (Miercuri, 13 octombrie 2010, 19:12)

      neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui flavius

      Cat sa sape nu a fost greu! Au fost avertizati de mineri, care a comunicat tot timpul cu lumea de "afara" , de cand au fost descoperiti.... Cum de au stiut locul unde sunt -buna intrebare!
      • 0 (0 voturi)    
        hmm (Miercuri, 13 octombrie 2010, 19:41)

        Anonimul [utilizator] i-a raspuns lui neaga1900

        Se cunostea planul/harta minei, locul unde supravietuitorii s-au refugiat si din informatiile venite de la minerii de jos, reteaua de tunele ce nu s-a surpat.
    • +2 (2 voturi)    
      minele au un plan (Miercuri, 13 octombrie 2010, 20:12)

      mar [anonim] i-a raspuns lui flavius

      topo al galeriilor, si in plus daca citeai cu atentie ei au stat intr-un refugiu /inseamna ca apare pe harta, care au ajuns si unde in prima etapa au avut strictul necesar.
  • +1 (1 vot)    
    lucrurile care conteaza (Miercuri, 13 octombrie 2010, 21:51)

    Mihaela [anonim]

    Extraordinar!
    Astea sunt lucurile care conteaza cu adevarat.
    Felicitari acestor profesionist icare au organizat si realizat acest lucru. Dumezeu sa-i ajute!
    Hot News, asta e cea mai importanta stire pe care ar trebui sa o tineti pe prima pagina de ieri seara si pana la finalizarea operatiunilor.
    Restul informatiilor de genul Ministerul de Finante sunt doar "senzational" fara nici o valoare adevarata.