Netanyahu propune ca toate persoanele care vor sa obtina cetatenia sa jure credinta "statului evreiesc si democratic Israel"

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 10 octombrie 2010, 19:24 Actualitate | Internaţional


Guvernul israelian, dominat de dreapta, a aprobat duminica un amendament legislativ care constrange toate persoanele ce doresc sa obtina cetatenia israeliana sa jure credinta "statului evreiesc si democratic Israel", relateaza AFP.

"Toti cei care doresc sa devina cetateni israelieni naturalizati vor trebui sa declare ca sunt cetateni loiali ai statului Israel ca stat evreiesc si democratic", a explicat premierul Benjamin Netanyahu, in cadrul sedintei saptamanale de guvern. "Statul Israel este statul national al poporului evreu si in acelasi timp un stat democratic in care toti cetatenii sai, evrei sau nu, beneficiaza de drepturi deplin egale", a adaugat primul ministru.

Propunerea a atras insa critici aspre din partea minoritatii arabe din Israel (20% din totalul populatiei), care il caracterizeaza drept "rasist", din cauza faptului ca ar viza in special palestinienii care doresc sa se stabileasca in Israel, in urma casatoriilor cu femei arabe din aceasta tara.

Douazeci si doi de ministri au aprobat acest amendament, iar opt au votat impotriva, printre care si cei cinci ministri laburisti. Ministrul Apararii, Ehud Barak - liderul laburistilor de centru stanga - si-a autorizat cei patru colegi de cabinet "sa voteze potrivit propriei constiinte".

"Procesul angajat la noi in tara de un an sau doi imi provoaca frica, exista un miros urat de fascism in marja societatii israeliene (...) Tabloul general este foarte ingrijorator si ameninta caracterul democratic al statului Israel", a acuzat unul dintre acesti ministri laburisti, Yithak Herzog.

Pentru a fi adoptat, proiectul de amendament trebuie sa faca obiectul a trei lecturi in Knesset (parlementul israelian), unde dreapta lui Benjamin Netanyahu dispune de o majoritate zdrobitoare.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1609 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Cu ziarele de ieri se impacheteaza pestii de azi.. (Duminică, 10 octombrie 2010, 20:04)

    Popescu [anonim]

    Cu Hotnews, ce se poate face ???

    1) principiul "statului evreiesc si democratic Israel" este afirmat inca in Declaratia de Independenta din 1948;
    2) nimeni nu constrange pe nimeni, orice stat are dreptul sa ceara ce vrea de la cine ii cere cetatenia: exament de limba, cunostinte de istorie, sistem politic, etc... - pana si juramant de fidelitate;
    3) mi se pare mie sau faptul ca palestinienii sunt un popor, sa zicem, aflati inca in stare de razboi activ cu Israelul e un fapt care se vrea uitat ??! De ce Israelul s-ar grabi sa le inlesneasca incetatenirea ??!
    Oare in timpul Dictatului de la Viena, Romania s-ar fi grabit sa primeasca si sa dea cetatenie ungurilor dornici sa se reunifice cu nevestele lor de aceeasi etnie ramase dincoace de Feleac?
    • +2 (8 voturi)    
      ce democratie ce Israel ? (Duminică, 10 octombrie 2010, 22:08)

      george1 [anonim] i-a raspuns lui Popescu

      israelul omoara copii si apoi se declara democratic?Colonizeaza teritoriile palestiniene apoi le numesc Israel? Nu-i de mirare ca exista antisemitism, doar nu iese fum fara foc...
      • -1 (3 voturi)    
        istoria ne mananca (Luni, 11 octombrie 2010, 8:43)

        Popescu [anonim] i-a raspuns lui george1

        Vrei sa spui ca omoara copiii pe care partea cealalta ii inarmeaza si-i trimite sa le duca razboaiele ??!

        Vrei sa spui "teritoriile palestiniene" care sunt asa doar pt. ca sunt marcate de linia de armistitiu a razboiului din 1948 si daca vrei sa afli ceva nou -daca esti sau cel putin te numesti crestin - ai chiar in Biblie actul nostru de proprietate asupra lor, char inainte ca "poporul" palestinian sa fie inventat ??!

        Nu-i de mirare ca exista antisemitism, mirarea e ca esti convins ca exista doar din 1948 incoace...
  • 0 (10 voturi)    
    netanyahu e noul Hitler (Duminică, 10 octombrie 2010, 20:13)

    vio [anonim]

    "toti cetatenii sai, evrei sau nu, beneficiaza de drepturi deplin egale" - zice el. Dar in acelasi timp, trebuie sa juri credinta "statului evreiesc"!

    Curat "democratie"! Ca pe vremea lui Hitler!

    Sunt curios cum vor lauda acest extremism baietii lui Avigdor!
    • -1 (3 voturi)    
      "Vio Valahul", iar ti-a picat greu pad-thaiul ? (Luni, 11 octombrie 2010, 8:34)

      Popescu [anonim] i-a raspuns lui vio

      De unde stii cum era pe vremea lui Hitler, ai trait pe-atunci ?

      Israelul este un stat national, de ce mie imi suna ca si exemplul Romaniei - gasca de ipocriti ce sunteti ?

      Sau, vrei sa spui ca maghiarii nu beneficiaza de drepturi egale si (nu) sunt obligati sa fie fideli fata de Vaterland-ul romanesc ?

      Pt. propria voastra informare, atunci cand Romania va adopta inca o lb. oficiala in afara de romana (asa cum in Israel, araba e lb. oficiala prin lege) abia atunci parerile voastre vor denota si cunoasterea realitatii din Orientul Mijlociu si nu doar opinii ofticate.
    • -1 (1 vot)    
      normal (Luni, 11 octombrie 2010, 15:55)

      Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui vio

      Dar cand devii cetatean american sau roman nu juri credinta??? Cum dracu primesti cetatenia intr-o tara altfel?
  • +2 (6 voturi)    
    Trist ... (Duminică, 10 octombrie 2010, 20:21)

    Popescu [anonim]

    Oricum evreii si arabii au fost aceasi acum 4000 ani...sunt popopare semitice (limba lor are acelasi stil de la dreapta la stanga)...problema noastra este ca ei detin controlul guvernelor SUA si statelor UE si sunt super fanatici !!! Au super tehnologie si omor cu sange rece copii palestininei si femei palestineine...Au super exagerat cu holocasutul si l-au facut o sperietoare... Oricum din pacate nimeni nu mai are nimic de zis... trist ce se intampla in lume
    • -1 (5 voturi)    
      Acum 4000 de ani... (Duminică, 10 octombrie 2010, 22:56)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Popescu

      ...arabii inca nu au exiatat ca popor,
      • +1 (3 voturi)    
        Mai citeste Biblia, sunt frati (Duminică, 10 octombrie 2010, 23:34)

        Bucur [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

        (vitregi) si semiti!
      • +2 (2 voturi)    
        ce te faci... (Luni, 11 octombrie 2010, 10:05)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

        daca se ridica cineva din grecia si vrea sa revendice toate teritoriile bizantului, sau italienii tot ce a avut roma? eu cred ca discutia asta trebuie continuata cu mai mult calm.
  • +1 (7 voturi)    
    Nu e un juramant de credinta... (Duminică, 10 octombrie 2010, 20:25)

    A.Corneliu [utilizator]

    ...ci o declaratie de loialitate, asa cum e scris in textul stirii.
    Mai sunt si alte tari in care se cere o asemenea declaratie, ca de ex. SUA.
    In cazul arabilor, populatie a tarilor inamice, este natural sa se ceara o asemenea declaratie si pacat ca nu s-a facut mai demult.
    Cat priveste casatoriile arabilor din exterior cu fete arabe israeliene, apare o intrebare logica: pentru ce tin neaparat tinerele perechi arabe sa se mute in Israelul atat de "fascist" si "opresiv" si nu pleaca intre ai lor, unde fara indoiala sunt cu adevarat liberi?
    Nu cumva pentru faptul ca in Israel se bucura de adevarata libertate si de un nivel de viata, pe care nu le-ar avea in nicio tara araba?
    Un stat fascist ar accepta oare incetatenirea de straini nedoriti?
    Poate ca aceasta mica dovada va trezi insfarsit in mintea unora dintre cititori indoieli asupra muntilor de prostii care se afirma despre Israel.
  • -1 (9 voturi)    
    nici o discriminare (Duminică, 10 octombrie 2010, 20:28)

    cosminrs [utilizator]

    Urlati peste tot ca sunteti discriminati dar voi discriminati prin lege, urlati ca altii sunt teroristi, dar sunteti un stat terorist. Gretos.
    • -2 (2 voturi)    
      serios ? (Luni, 11 octombrie 2010, 16:41)

      Popescu [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

      Singurul lucru gretos aici e semnul de egalitate pe care-l pui intre teroristi si un stat democratic agresat de ei.
      Vrei sa-ti urez sa experimentezi pe propria piele asa ceva, sa vezi atunci cum ti se va evapora relativismul moral - uachad, tnin...
  • 0 (10 voturi)    
    Izraelul nu este o democratie ... (Duminică, 10 octombrie 2010, 21:01)

    utug [anonim]

    "Izraelul nu este o democratie cu drepturi egale pentru toti cetatenii statului evreu. Ei au o politica oficiala de apartheid rasial/etnic implicand discriminare politica, legala si economica indreptata impotriva cetatenilor arabi din Izrael. Cetatenia izraeliana nu este oferita palestinienilor musulmani si crestini alungati din caserle lor din Izrael in 1948 sau urmasilor acestora. Un evreu insa, nascut oriunde in lume, poate avea cetatenie izraeliana daca o cere. " [" Israel is not a democracy with equal rights for all its citizens. They have an official policy of racial/ethnic apartheid involving political, legal, and economic discrimination against the Arab citizens of Israel. Israeli citizenship is not available to the Muslim and Christian Palestinians, driven [thrown, compelled] from their homes in Israel in 1948, or to their descendants. But a Jew, born anywhere in the world, can have Israeli citizenship for the asking."

    'US - Israel's partner in crime, not a referee
    [USA este in cardasie cu Israelul si nu poate fi arbitru]
    http://www.youtube.com/watch?v=NfQRIYJkLkI
    • -2 (2 voturi)    
      Israelul este un stat national... (Luni, 11 octombrie 2010, 15:09)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui utug

      ...ca mai toate statele lumii, asa ca are dreptul sa favorizeze pe cei apartinand propriului popor, chiar daca locuiesc in alte tari.
      Cat priveste arabii din Israel, ei se bucura de un nivel de viata si de libretati pe care confratii lor arabi din cele 22 de tari arabe le viseaza numai.
  • 0 (8 voturi)    
    evreiesc da, democratic ba (Duminică, 10 octombrie 2010, 21:06)

    Lili [anonim]

    sunt noii nazisti ai lumii.
    Boicotati produsele israeliene !
    • -1 (3 voturi)    
      israelul este un stat independent (Luni, 11 octombrie 2010, 10:10)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui Lili

      orice constestare a acestui fapt este de acum tardiva si ar trebui sa ramana asa. nu mi se pare deplasat ce spune Netanyahu, mi se pare de bun simt si nu stiu de ce a generat atatea polemici. ca la capitolul egalitate nu este chiar asa cum zice el....pai asta, dupa cum vedeti, se intampla si la case mai mari (vezi franta)!
  • +1 (9 voturi)    
    mare scofala (Duminică, 10 octombrie 2010, 21:26)

    methylik [anonim]

    si in US tot asa juri, cand ti se acorda cetatenia...
    • +2 (4 voturi)    
      dar US nu este "anglo-saxon", ci "american" (Luni, 11 octombrie 2010, 0:47)

      nu e acelasi lucru [anonim] i-a raspuns lui methylik

      US nu este definit etnic, nici religios.
      Israelul este "evreiesc", desi in 1948 a ocupat un teritoriu populat de ne-evrei, pe unii i-a macelarit, pe altii i-a alungat, inca mai are o populatie araba considerabila, iar in plus isi exercita controlul (sau teroarea) asupra unor teritorii populate exclusiv de palestinieni.
      de ce s-ar numi "evreiesc" daca si-ar trata egal toti cetatenii? de ce sa ceara "credinta statului evreiesc" cand nu este nici un secret ca duce un razboi continuu impotriva populatiei arabe a acelui teritoriu? cand la el acasa practica apartheid-ul, iar din Gaza si Cisiordania ar prefera ca si restul palestinienilor sa se care o data?
      evreii isi pot gasi un refugiu pe un teritoriu "sfant" precum Palestina/ Israel si fara sa alunge oricare alti locuitori de acolo. majoritatea lor in acel teritoriu este artificiala - dreptul de reintoarcere pentru urmasii palestinienilor alungati ar fi cat se poate de firesc. iar solutia pentru o pace solida ar fi un stat comun palestiniano-evreu.
      • -1 (3 voturi)    
        Methylikul nu e bun... (Luni, 11 octombrie 2010, 9:29)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui nu e acelasi lucru

        ...caci produce orbire cand e consumat.
        Si prin urmare, ceeace afirmi dovedeste orbire.
        Nu uita ca acea tara e patria evreilor de aproape 4000 de ani si ei au continuitate acolo in toate timpurile, chiar daca nu intotdeauna majoritara.
        Si la fel ca celelalte state, ii este permis sa fie stat national, in cazul acesta al evreilor, nu? Romania nu e stat national? Ungaria nu e stat national, cu toate ca ungurii au ajuns acolo abia acum 10 secole, impingand pe altii afara?
        Palestinienii sunt arabi ca toti ceilalti, veniti din afara si locul lor este intr-una din cele 22 de tari arabe existente.
        Nu e nevoie sa fie distrus statul national evreiesc pentru crearea statului arab nr. 23.
        Este loc pentru ei, caci ansamblul tarilor arabe depaseste cu mult suprafata Europei.
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Luni, 11 octombrie 2010, 18:55)

    panfil flecaru [anonim]

    ce'ar zice natan yahoo, daca ro ar cere evreilor si musulmanilor sa jure credintza statului cresitn si demokarik romanesc...?!
    ce s'ar scrke in haaretz !