Afghanistan: Britanica Linda Norgrove a fost ucisa de rapitori, in timpul unei operatiuni de salvare

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 15:52 Actualitate | Internaţional


Linda Norgrove, rapita la sfarsitul lui septembrie in Afghanistan, a fost ucisa de rapitorii sai in timpul unei operatiuni de salvare care a avut loc vineri seara, a anuntat sambata ministrul britanic al afacerilor externe, William Hague, citat de AFP.

Mai multi insurgenti au fost ucisi in timpul atacului, derulat in provincia Kunar (est), o regiune aflata la granita cu Pakistanul, unde rebelii islamisti si talibanii sunt foarte activi. Nu se stie daca in spatele rapirii s-au aflat talibanii, precizeaza Reuters.

"Am primit informatii despre locul unde era detinuta Linda si am decis ca, avand in vedere pericolul in care se afla, cea mai buna sansa de a fi libera si in siguranta era sa actionam pe baza acestei informatii", a adaugat ministrul.

"Responsabilitatea pentru acest final tragic apartine in totalitate rapitorilor. Incepand cu momentul in care a fost rapita, viata sa a fost serios amenintata. Avand in vedere tipul persoanelor care o detineau si pericolul in care se afla, am considerat ca cea mai buna sansa era sa incercam sa o rapim".

Britanica a fost rapita in 26 septembrie, impreuna cu trei insotitori afghani, in estul tarii. In varsta de 36 de ani, Linda Norgrove lucra de mult timp pentru asociatii umanitare, calatorind in Peru, Laos si Afghanistan.

A lucrat pentru Natiunile Unite la Kaboul intre 2005 si 2008, revenind in aceasta tara in februarie 2010, cu ONG-ul american DAI, un subcontractor al Agentiei americane de ajutor si dezvoltare USAID.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














5050 vizualizari

  • -2 (32 voturi)    
    firesc, si de tinut minte (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 16:03)

    srpc [utilizator]

    cand te pui in slujba unor degenerati, din motive umanitare, singura ta rasplata va fi dispretul celor pe care-i servesti si, eventual, un glont in cap! de retinut.
    • +3 (19 voturi)    
      daca degeneratii sunt asociatiile umanitare (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 16:52)

      ? [anonim] i-a raspuns lui srpc

      presupun ca adevaratii "oameni" sunt o rasa pura, capabila de cruzime si insensibila la moartea semenilor, motivata exclusiv economic si politic :D
      au mai incercat si altii modelul asta...
      • -1 (9 voturi)    
        Pt. anonimul lui peste (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 17:52)

        hainul [anonim] i-a raspuns lui ?

        Te bucuri de calitatile tale inascute? daca da, atunci sa stii ca n-ai fi putut avea o sanatate ok, si alte calitati daca pe drumul evolutiei mii de mii d eindivizi nu erau scosi din sistem. Daca acum cateva mii de ani umanoizilor le trecea prin cap sa creeze un sistem social in care indivizii cei mai slabi sa aiba 10 copii iar cei mai isteti 1-2 copii, sa stii ca acum inca eram in barbarie, erai urat si incapabil sa inveti sa citesti sau sa numeri pana la 20. daca esti logic fii logic pana la capat, n-am vazut niciodata ca undeva pe glob s-a luat o clasa de copii slabi si cu un profesor bun a scos 90% dintre ei premianti la olimpiade, pur si simplu inteligenta este 80% genetica, daca era altfel, ai fi vazut asfel de demonstratii.
      • +1 (9 voturi)    
        Mda ... (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 19:36)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui ?

        Regulile de bun simt ma impiedica sa-ti spun pe nume ...

        Oricicum, vorba romanului care spune ca "facerea de bine se cheama incest" se adevereste.

        Degenerati sunt cei care ucid pe cei care vin sa le curete mizeriile, in cazul de fata musulmanii care ucid pe cei cere vin sa le ajute semenii numai pentru ca au pasaport de o culoare anume.
    • +5 (5 voturi)    
      aberezi (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 17:07)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui srpc

      Nu era in slujba talibanilor, ci a celor care aveau nevoie de ajutor.
      E ca si cum ai spune ca organizatiile umanitare din Romania ar fi in slujba violatorilor, criminalilor si hotilor, doar pentru ca exista romani care se ocupa cu asa ceva.
      • -1 (1 vot)    
        culmea e ca ai dreptate! (Duminică, 10 octombrie 2010, 10:40)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        ia verifica matale cate ONG-uri se ocupa de drepturile detinutilor si ale arestatilor si cate de victimele infractorilor si vei fi neplacut surprins! da, asociatiile umaniste par a se dedica degenerarii civice a societatii!
    • -4 (12 voturi)    
      lucra pt ONG american de aia au rapit-o (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 17:26)

      bgd [anonim] i-a raspuns lui srpc

      din cate am inteles Linda este britanica ok? atunci de ce dreaq lucra pt un ONG american?nu exista ONG britanice?

      afganii urasc tot ce inseamna USA , tara lor a fost invadata si mii de afgani au fost ucisi
  • +3 (7 voturi)    
    Uneori... (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 17:05)

    Cadillac [utilizator]

    ...daca citesti "printre rinduri" poti afla lucuri interesante !

    De exmplu: Nu toti cei care lucreaza pentru organizatii umanitare sint INTR-ADEVAR indivizi cu intentii umanitare ! O N U este o foarte buna "acoperire" pentru activitati nu prea "curate"

    In timpul "circului" din Vietnam, nordistii foloseau camioane cu simbolul Crucii Rosii pentru transport de armament si munitie !

    A trecut ceva vreme pina s-au "prins" americanii.
  • +3 (7 voturi)    
    noi nu tratam cu teroristii (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 17:19)

    panfil flecaru [anonim]

    slogan de tot rahatul.
    nu trateaza cu teroristii, dar, admit asasinatul politic.
    javre politice pela guvernele astea. nu conteaza viata alor tai....
    in cazul iran, north si reagan au fost blamati de negociere cu iranienii. dar, au salvat viata concetatzeniloe. americanii ostatici au fost toti eliberati, chiar daca a durat.
    • +3 (3 voturi)    
      nu-i chiar asa (Duminică, 10 octombrie 2010, 2:33)

      curios [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

      Politica "un om rapit este considerat ca fiind mort " este viabila.
      Evreii sint mult mau uriti de "jihadisti". Cite cazuri de rapiri de evrei ai vazut in ultimii ani?
      Uite aici http://www.coxandforkum.com/archives/000877.html
  • -1 (5 voturi)    
    Patria recunoscatoare ! (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 19:35)

    Mangrove [anonim]

    Ce grad avea si pe unde canta Linda Belinda ?Pentru cati ostateci se organizeaza operatiuni de recuperare ? Asa repede , dupa zece zile !
    • +1 (1 vot)    
      Linda (Duminică, 10 octombrie 2010, 15:11)

      Petre Tutea [anonim] i-a raspuns lui Mangrove

      Avea in lucru proiecte in valoare de multe milioane de dolari ce se aflau in derulare pe domenii de infrastructura si agricultura. De pe urma activitatilor sale in mai multe regiuni din nordul tarii s-au construit drumuri,poduri,scoli si s-au diguit vaile dintre munti pt a se putea face agricultura. Ceea ce ma surprinde la unii din semenii nostrii este ca nu sunt capabili sa inteleaga ca exista si astfel de oamneni ce ise dedica viata in scouri umanitare. Orice alta presupunere sau asociere cu diferite organizatii sau "acoperi" sunt pur si simplu speculatii care contrazic munca ei atat de evidenta depusa in ultimii ani in toate tarile pe unde a lucrat.
      Decizia de a se interveni pt ea era ultima solutie posibila si s-a facut in speranta ca un om de o mare valoare si pregatire sa nu moara. Hai...lasa-ti carcoteala ca va povestesc de la fata locului.
  • +1 (9 voturi)    
    teroristii nu sunt oameni, nici animale, (Sâmbătă, 9 octombrie 2010, 20:56)

    iceman [anonim]

    ei sunt o boala, de asta singura modalitate de a negocia cu teroristii este calibrul 9mm. Pacat insa ca mor si oameni nevinovati.
  • +1 (1 vot)    
    La urmatoare actualizare (Luni, 11 octombrie 2010, 9:58)

    IonVasile [utilizator]

    O sa aflam ca Linda, a murit din cauza unui glont ratacit al eliberatorilor.

    Imi place cum internetul a dat voce la prosti, aia care considera o intrega populatie este de vina, pentru faptele catorva.
    Justitia, nu are degeaba ochii acoperiti ... ca sa nu-i vada pe idiotii de genul.