VIDEO Manifestantii moscoviti ce demonstrau in favoarea libertatii de intrunire, imprastiati de fortele Omon

de Olga Popescu     HotNews.ro
Miercuri, 1 septembrie 2010, 12:09 Actualitate | Internaţional


Violente la Moscova
Foto: Reuters
Militia moscovita a imprastiat din nou, marti, un miting organizat in apararea articolului 31 din Constitutia Rusiei, care garanteaza libertatea de intrunire. Au fost retinuti peste 70 de oameni. Prezenta la incidente, presedintele subcomitetului Parlamentului european pentru drepturile omului, Heidy Hautala, a declarat ca este „stupefiata de duritatea autoritatilor”, iar expertii isi exprima uluirea pentru miopia oficialilor, care lupta impotriva fortelor radicale in loc sa rezolve problemele tot mai acute ale tarii.

Intr-un articol intitulat „Locul intalnirii a ramas acelasi”, Vremia novostei scrie ca „nemultumitii” au iesit in Piata Triumfala in pofida avertismentului premierului Vladimir Putin. Publicatia aminteste ca este pentru a 11-a oara cand fortele de ordine disperseaza un miting organizat in apararea articolului 31.

Vedomosti noteaza, pe de alta parte, ca la apelul opozitiei au raspuns aproximativ 1000 de oameni. In primul rand, militia i-a retinut pe organizatori – Boris Nemtov, Ilia Yashin, Eduard Limonov. La fata locului s-a deplasat inclusiv redactorul-sef al postului de radio Eho Moskvy, Aleksei Venediktov, membru al consiliului civil al fortelor de ordine ale Moscovei. In opinia lui, de aceasta data, fortele OMON au actionat mai dur decat luna trecuta. Probabil, a estimat ziaristul, din cauza interviului cu premierul Vladimir Putin, care a promis „lovituri cu bata in capul” celor care participa la actiuni neautorizate. „Daca scopul nemultumitilor este de a determina conducerea tarii sa accepte concesii, iar puterea iese in intampinarea opozitiei, se vor gasi alte motive de provocare, cam asa stau lucrurile. Si aceasta situatie va continua la nesfarsit”, a spus, la acea data, premierul rus.

Venediktov a precizat ca, dupa vizionarea inregistrarilor de pe camerele de supraveghere, consiliul din care face parte va trage concluziile de rigoare. „Este ceva de neinchipuit. Suntem stupefiati de modul in care militienii au incalcat Constitutia”, a declarat presei responsabilul Parlamentului European. „Suntem consternati de duritatea cu care au actionat fortele de ordine”, a adaugat oficialul. „Daca oamenii vin la miting, cred ca este o provocare si un motiv in plus pentru a ponegri militia moscovita. Sa vina si deputati, vor avea parte de acelasi tratament”, a avertizat adjunctul sefului fortelor interne ale Moscovei, Viacelas Kozlov.



Ce spun expertii

Contactat de Nezavisimaia gazeta, copresedintele miscarii Solidaritatea, Boris Nemtov, a declarat ca, in cazul de fata, „este vorba de ura puterii fata de propriul popor”. Politicianul a subliniat ca, potrivit legii, militia nu poate fi dotata cu bate daca cetatenii se aduna pasnic si nu opun rezistenta. „Folosirea mijloacelor speciale este permisa numai daca se creeaza dezordini reale. Dispersand o demonstratie pasnica, fortele de ordine au comis, practic, o infractiune, pedepsita conform articolului 286 din Codul penal privind abuz in serviciu”. „Noi nu avem nevoie de aprobari”, a spus Nemtov, cu referire la legea vizand mitingurile.

Comentand situatia creata, directorul Centrului independent de sondare a opinie publice Lavada, Lev Gudkov, a estimat ca „oamenii sunt, desigur, nemultumiti de presiunea puterii participantilor la actiune, de indiferenta afisata de autoritati fata de lozincile opozitiei. Cetatenii considera nejustificata folosirea fortei. Pe de alta parte, marea majoritate a repondentilor nostri nu au fost de acord cu protestul din 31 august. Cei mai multi dintre intervievati cred ca revendicarile formulate de radicali nu sunt importante pentru marea masa a populatiei”.

Expertul Nikolai Petrov, de la filiala moscovita a Centrului Carnegie, considera evenimentele din 31 august „un fleac fata de adevaratele probleme ale tarii, fata de starea de nemultumire tot mai evidenta, cu precadere in regiuni”. El a catalogat aceste incidente drept dorinta incapatanata a puterii de a avea ultimul cuvant. „Sunt la Kremlin cativa functionari care nu fac altceva decat sa inventeze noi modalitati de a imblanzi un grup de opozanti. In loc sa gaseasca cai reale de iesire din criza, ei incearca in permanenta sa demonstreze ca Limonov, Ponomarev si colegii lor nu au dreptate”.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2336 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    Aviz (Miercuri, 1 septembrie 2010, 12:27)

    Vizitiul [utilizator]

    Aviz amatorilor de prietenii cu statul rus. Geoana, asa voiai sa fie si in Romania nu?
    • -3 (5 voturi)    
      Te gandesti mult (Miercuri, 1 septembrie 2010, 16:58)

      valisa [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      inainte sa vorbesti?
  • -3 (15 voturi)    
    Inteleg ca nu aveau autorizatie. (Miercuri, 1 septembrie 2010, 12:35)

    AlinN [anonim]

    Pai cei care se declara stupefiati sa-i trimita pe demonstrantii rusi la Londra, in New York, la Berlin si sa-i puna sa demonstreze neautorizat si pe acolo. Am inteles ca politiile de pe acolo actioneaza dupa caz astfel: politia londoneza le va da briose si ceai, politia americana cola, donuts si hotdogs, politia berlineza va trimite un detasament de politiste (blonde) special antrenate in arta masajului care ii vor convinge pe demonstrantii rusi prin forta dragostei si a vorbei bune sa plece din piete.
    • +5 (11 voturi)    
      nu aveau autorizatie (Miercuri, 1 septembrie 2010, 13:47)

      vasile69 [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      pentru ca nu demonstrau. au fortat nota, dar totusi ei doar se adunau pasnic.

      vezi tu politia luand la bataie zecile de motociclisti care se aduna la Arcul de Triumf (intrarea din Herastrau) in fiecare miercuri dupa-amiaza?

      dar daca vrei sa iei apararea rusilor cu orice pret, asta e altceva.
    • +4 (10 voturi)    
      mujici pana la capat (Miercuri, 1 septembrie 2010, 14:22)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      Pai tovarase, in Rasiiia oamenii nu se pot intalni in grupuri fara aprobarea FSB. Stiai asta? Iar daca dintr-un anumit motiv FSB-ul decide ca tu nu esti destul de putinian, atunci grupul tau este ilegal si trebuie sa speli putina (adica pe nevasta lui Putin).
  • +3 (9 voturi)    
    stupefiata de duritatea autoritatilor??? (Miercuri, 1 septembrie 2010, 13:50)

    horea [anonim]

    astia din vestul europei ori se prefac ori sunt prosti de-a binelea. astia sunt rusii!
    • +3 (7 voturi)    
      mda... poate doar se prefac (Miercuri, 1 septembrie 2010, 14:24)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui horea

      De fatada toata stupefactia. Se stie foarte bine ca Rusia este stat totalitar. Adica ori esti patriot putinian fesebist, ori ai toate sansele sa te ia militia de pe strada.
  • +8 (8 voturi)    
    N-ai inteles (Miercuri, 1 septembrie 2010, 14:15)

    Rocco [utilizator]

    Nu, Alin, n-ai inteles nimic. Oamenii astia se aduna in cea de a 31-a zi a lunii, cerand de fiecare data autorizatie. Li se refuza de fiecare data, invocandu-se niste motive ridicole. Iar oamenii oricum ies. In plus, este vorba de niste demonstratii PASNICE. Crede-ma, nici la Londra nici la Berlin politia nu aplica forta impotriva demonstratiilor pasnice. Altfel, si-o iau rau de tot la CEDO. Au fost cazuri in trecut si acuma autoritatile, in special cele britanice, sunt extrem de preacaute cu modul in care folosesc forta. Asa ca mai usurel cu ironiile. Oamenii ceia chiar lupta pentru libertatea de exprimare. Cinste lor.
    • -2 (4 voturi)    
      :)) (Miercuri, 1 septembrie 2010, 15:19)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui Rocco

      Si in cealalta superputere militara, in SUA? :))
  • 0 (8 voturi)    
    Luati aminte... (Miercuri, 1 septembrie 2010, 14:21)

    Pantera Roz [utilizator]

    Si la noi s-ar vrea aplicarea metodelor OMON...Stiu cel putin o persoana de genul asta.Da, e vorba de cel la care va ganditi cu totii.Problema e ca la noi le-au taiat "militienilor" lefurile cu 25 % si nu au "entuziasmul" omologilor din OMON...
  • +1 (7 voturi)    
    pfff (Miercuri, 1 septembrie 2010, 14:22)

    Arkan [utilizator]

    Arata aia ca jandarmii cu 0 clase de la noi. Niste tarani comunisti, ca la noi.
    • 0 (2 voturi)    
      Dupa cum vorbesti (Miercuri, 1 septembrie 2010, 17:05)

      valisa [utilizator] i-a raspuns lui Arkan

      Esti sub ei cu cel putin 5 clase. Felicitari pentru educatie si gandire!
  • +3 (5 voturi)    
    nu s-a schimbat nimic acolo (Miercuri, 1 septembrie 2010, 14:28)

    ivan turbinca [anonim]

    sefilor rusi le e in continuare frica de popor - din cauza asta ii tin prosti, saraci si alcoolici

    vad o gramada de copii acolo -unii care protesteaza pt ca sunt tineri si nu vor sa intre in tiparele stabilite de guvernanti - si alti copii care au ordin sa apere regimul si pe sefii ultra-bogati si indepartati de popor

    pacat ca nu stim sa evoluam

    oarecum situatia e similara cu cea de la noi, numai ca noi nu mai stim nici sa protestam pentru ca ne-au terminat toti politicienii - rosii, portocalii, galbeni, etc
    • +2 (6 voturi)    
      Hai lasa,lasa! (Miercuri, 1 septembrie 2010, 15:03)

      Ivan Sergheievici Komarov [anonim] i-a raspuns lui ivan turbinca

      Trbuie neaparat un idiot sa compare situatia din Rusia cu cea din România, ajungând apoi la concluzia ca , vezi Doamne, românii nici sa demonstreze nu ar mai stii! Ba idiotule, România, asa cum e ea, cu multe înca de reparat si facut, tot e infinit mai buna decât Rusia aia mare si proasta!N-as da România nici pe 100 de Rusii si nici nu as vrea sa traiesc în Rusia si îmi place de 1000 de ori mai mult sa sa traiesc în România decât în Rusia! Un Putin nu ar fi posibil în România,indiferent de ce zic prostii frustrati ca tine, România si societatea sa civila sunt cu ani lumina înaintea Rusiei! Baga asta la cap!
      • -1 (5 voturi)    
        n-ai inteles nimic (Miercuri, 1 septembrie 2010, 15:08)

        ivan turbinca [anonim] i-a raspuns lui Ivan Sergheievici Komarov

        am spus "oarecum"

        societate civila in RO - ma faci sa rad:)

        avem si noi Putinul nostru si aceeasi folosire a serviciilor secrete pentru controlul populatiei si permanentizarea putrerii corupte
        vorbesti de Romanaia de parca ar fi toate bune si frumoase aici cand de fapt suntem praf
        • +2 (6 voturi)    
          Stai jos! (Miercuri, 1 septembrie 2010, 15:44)

          Petrescu Emil [anonim] i-a raspuns lui ivan turbinca

          Chiar asa rusule??? Primesc în România cei care demonstreaza contra guvernului bâte în cap? Nu se afla pe rol în România dosare ale marilor corupti care nu mai stiu în disperarea lor ce sa mai inventeze ca sa se scape si pe care doar o patura subtire de acoliti îi mai salveaza de pârnaie(unde exista în Rusia asa ceva?) Exista în Rusia o lege ANI(la rusi asa ceva tine de domeniul SciFi!!) Exista în Rusia ta mare si proasta ca noaptea vreo televiziune si vreun ziar care sa îi toace pe Medwedew si Putin 24 de ore pe zi?Exista în Rusia ta idioata ceva asemanator societatii civile(chiar daca un idiot ca tine crede ca trebuie sa râda când aude de asa ceva!) din România, care sa se opuna în numar de zeci de mii unui proiect ca cel de la Rosia Montana? Exista o mafie în România care ucide jurnalisti incomozi? Atunci când vei putea da un raspuns la aceste întrebari, atunci poti sa vii si tu sa-ti dai cu parerea ta necalificata si neîntrebata, altfel stai în banca ta si nu mai croncani degeaba!
  • -1 (3 voturi)    
    Cine a fost organizatorul? (Miercuri, 1 septembrie 2010, 16:27)

    Alex [anonim]

    Mai, jurnalistii si comentatorii lui peste, s-a intrebat cineva care a fost organizatorul protestelor.
    In loc sa comentati aiurea "cu bata sau fara bata", mai bine ati incerca sa va informati.
  • -1 (3 voturi)    
    cred!! (Miercuri, 1 septembrie 2010, 17:23)

    tornado [utilizator]

    CRED cu tarie ca este nevoie si in rominia de asa ceva ,,si o spun asta deorece nu se face nimic ,vezi doame cind unu este controlat de organele de ordine ,sau nu respecta legile tari [se spune nu se respecta democratia ] care anarhie si haus !!! Mergeti in S.U.A si vedeti cum se respect democratia ,ce ordine este si este cel mai democrat stat !DA nu in rominia face tota lume ce vrea si cum vrea nu pot spune decit [vai de noi ]ne trebuie inca 100ani sa fim si noi civilizati SCUZATI!! dar dupa 20 ani petrecuti afara cred ca vad lucrurile alfel !!!MULTUMESC!! si scuze!!