Italia: O femeie si copilul sau au suferit complicatii grave, in timp ce medicii aveau o altercatie in sala de nasteri

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 29 august 2010, 12:34 Actualitate | Internaţional


O femeie si copilul sau nou-nascut sunt in stare grava, dupa ce doi medici ginecologi au inceput sa se bata in sala de nasteri a unei clinici din Italia, in timp ce tanara nastea, relateaza Le Parisien, citand agentia italiana ANSA. Autoritatile au deschis o ancheta, iar cei doi doctori au fost suspendati.

Incidentul a avut loc joi, in sala de nasteri a policlinicii din Messina, Sicilia. Potrivit plangerii depuse la politie de sotul femeii, cei doi medici au inceput sa se certe, din motive profesionale, in timp ce tanara era pe punctul de a naste. Dupa un schimb de replici tensionat, unul dintre medici l-a luat de gat pe colegul sau si l-a impins intr-un perete. Celalalt a raspuns lovind cu pumnul intr-o fereastra, care s-a spart, ranindu-se la mana.

In timpul altercatiei, tanara de 30 de ani si copilul sau au suferit complicatii grave: din cauza unei hemoragii dupa nastere, ea a necesitat o interventie chirurgicala de extirpare a uterului, in timp ce nou-nascutul a suferit doua stopuri cardiace, care au provocat probleme cerebrale, aflandu-se internat la terapie intensiva.

Prognosticul medicilor este rezervat atat in cazul mamei, cat si al bebelusului, desi starea femeii pare sa se amelioreze.

Cei doi ginecologi au fost suspendati, a anuntat directorul unitatii de obstetrica si ginecologie a clinicii din Messina, care insa exclude orice legatura intre altercatia acestora si complicatiile intervenite in starea mamei si a copilului.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3207 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Astept actiuni simlare si in Romania. (Duminică, 29 august 2010, 12:49)

    mircea [anonim]

    Ca sa poata face o comparatie Realitatea tv si Antene privind starea spitalelor din Romania in comparatie cu cele din statele civilizate astept dezbateri intense pe aceasta tema la televiziunile isterice.Nu-i asa ca o bataie buna,golaneasca,face ca un spital sa aiba renume?Nu se spune ca bataia este rupta din rai?Cred ca daca le-am da o bataie buna la Realitatea si Antene s-ar lumina si ele la minte.Prea vad totul in negru,parca ar fi ramasi in comunism.
  • +2 (4 voturi)    
    ? (Duminică, 29 august 2010, 13:20)

    bizonul [anonim]

    dar asistentele, infirmierele pe unde erau?
    ajungea si o moasha, lasindu-i pe cei doi cretini sa se bata.
  • -1 (3 voturi)    
    propaganda (Duminică, 29 august 2010, 14:03)

    exxu [anonim]

    Asta e din seria cu articolul lui Vlad Mixich. Pozitia fan-base, pe scurt: se intampla si la altii mai mari, deci sint probleme inerente, deci nu e de vina sistemul, deci nu sint de vina cei care sint la putere acum, deci nu e de vina Base. Se rezolva prin arestarea asistentei.
    • 0 (2 voturi)    
      Da ,ba adormitule. (Duminică, 29 august 2010, 17:14)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui exxu

      Pe ce lume traiesti?Lui Oprescu-i tremura izmenele pe el si tu vorbesti ca sistemului nu-i pasa.Asistenta este proasta ca minte si incearca sa acopere pe altii ,sperand ca aceia sa o scape si pe ea.Ancheta sa extins si atunci cand este pus inclusiv spitalul sub acuzare se ajunge si la varful sistemului privind procedurile si tehnicile de abordare a fenomenului.Sistemul de sanatate nu este satra sa faca fiecare ce vrea.Si nici sa-si dea cu presupusul toti dobitocii.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Duminică, 29 august 2010, 16:06)

    d [anonim]

    Cum, nu s-a intamplat in Romania? Ca sa ne dam apoi cu capul de pereti cum e posibil asa ceva in secolul 21, intr-o tzara europeana, etc bla bla bla? S-a intamplat in lumea "civilizata", ca sa vezi.
    • -1 (1 vot)    
      ma rog... (Duminică, 29 august 2010, 16:49)

      me [anonim] i-a raspuns lui d

      nu stiu daca italia chiar se poate spune ca face parte din "lumea civilizata"
  • 0 (0 voturi)    
    Au mai multa (Duminică, 29 august 2010, 17:09)

    HESS [utilizator]

    Si performanta aparatura decat spitalele din romania.Dar sant latini.
  • 0 (0 voturi)    
    asa,dati si de la altii (Duminică, 29 august 2010, 18:52)

    cici [anonim]

    asta era bun de titlu pe prima pagina,sa se stie ca stim ca se intampla si la oamenii normali,nu-i asa????dar nuuuu,noi ne injuram intre noi si daca cineva ponegreste natia romana mai punem paie pe foc......nici macar nu realizam ca ne facem rau tot noua,presa are o mare vina
  • +1 (1 vot)    
    Unii "moderatori de opinie"... (Duminică, 29 august 2010, 20:51)

    worker [anonim]

    ... nu vor sa auda de informatia asta. Pe dinsii ii intereseaza tot ce este rau la noi pentru a sustine ideea ca romanii sunt gunoiul europei. Pentru asta sunt ei platiti, nu-i asa? Hai ca deja ii stim :)