Un saudit, acuzat ca a infipt peste 20 de cuie in servitoarea sa sri-lankeza

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 26 august 2010, 17:19 Actualitate | Internaţional


Dovada torturii
Foto: Reuters
O femeie din Sri Lanka este tratata in prezent de doctorii din tara sa dupa ce barbatul din Arabia Saudita la care a fost angajata i-ar fi infipt in corp peste 20 de cuie, intr-un act de tortura care a socat opinia publica din regat, transmite ArabNews, citand ambasada sri-lankeza la Riad. LP Ariyawathie (49 de ani) s-a intors in Sri Lanka pe cheltuiala sa saptamana trecuta, pentru a fi tratata de catre medici. Ea urmeaza sa fie operata vineri.

Autoritatile din Sri Lanka au demarat o ancheta dupa ce doctorii de la Kamburipitya Base Hospital din districtul Matara au declarat ca respectivele cuie au fost inrosite in foc inainte de a fi infipte in corpul femeii.

Femeia, mama a trei copii, a spus ca "a trebuit sa lucrez continuu deoarece trebuia sa fac munca tuturor celor din casa. Si cand am vrut sa ma odihnesc fiindca eram obosita, mi-au infipt cuiele in corp ca pedeapsa. A trebuit sa lucrez de la rasarit pana la apusul soarelui. Abia reuseam sa dorm. M-au batut si m-au amenintat ca ma ucid si-mi ascund cadavrul. Au fost cu adevarat diavoli fara niciun fel de mila".

Dr. H.K.K. Satharasinghe de la spitalul Kamburupitiya a declarat pentru AP ca radiografiile au indicat prezenta a 24 de cuie si ace in corpul femeii, unele lungi de 5 cm, majoritatea infipte in maini si picioare. "Nu poate sa stea sau sa mearga asa cum trebuie", a declarat Dr Kamal Weerathunga.

Ariyawathie a mers sa lucreze in Arabia Saudita la 25 martie.

Ministerul de Externe din Colombo a depus o plangere in care se specifica faptul ca femeia a fost torturata mai bine de o luna. Ambasada sri-lankeza la Riad incearca in prezent sa-i identifice pe angajatorul saudit.

BBC a scris ca 1.8 milioane de sri-lankezi lucreaza in strainatate, 70% dintre ei fiind femei. Majoritatea lucreaza ca servitoare in Orientul Mijlociu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3131 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    de ce douazeci de cuie ? (Joi, 26 august 2010, 17:45)

    cititor hotnews [anonim]

    A citit inainte coranul,si a dedus cate cuie trebuie infipte.
    Data viitoare il vedeti la mecca invartindu-se de 20 de ori.
    • +2 (8 voturi)    
      Prostia (Joi, 26 august 2010, 20:02)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui cititor hotnews

      Religia nu are legatura cu acest caz.
      Nebuni si dezaxati se gasesc peste tot.
      Sa nu facem procese de intentie.
      Mai curand de vina este saracia care impinge multi oameni disperati sa fie nu servitori, nici macar slugi, ci de-a dreptul sclavi, pentru o bucata de paine.
      De cealalta parte, constiinta puterii aproape discretionare pe care o ai asupra unei persoane sau grup de persoane a luat mintile multora.
  • -4 (10 voturi)    
    de ce douazeci de cuie ? (Joi, 26 august 2010, 17:45)

    cititor hotnews [anonim]

    A citit inainte coranul,si a dedus cate cuie trebuie infipte.
    Data viitoare il vedeti la mecca invartindu-se de 20 de ori.
  • 0 (12 voturi)    
    Sa nu ne grabim (Joi, 26 august 2010, 18:01)

    sile [anonim]

    E posibil ca omul sa nu fi facut nimic ilegal, conform legilor din tara sa.
    • +5 (7 voturi)    
      pai mai prea bunule sile... (Joi, 26 august 2010, 18:17)

      grabitu' [anonim] i-a raspuns lui sile

      Un act de barbarie e un act de barbarie. Si masacrele comise de nazisti si NKVD erau perfect "legale". Oricum, in tarile arabe se comit cele mai multe acte de acest fel, fiind societati absolut retardate civilizational. Dar poate tu esti un arab lover si ti se pare normal...Ce zici, mai legalistule sile, daca te invit in tara mea, Fucknerdistan, si vreau sa te feliez, pentru ca la mine in C(i)oran scrie ca "toti cei care posteaza ineptii cu nickname-ul sile trebuie ucisi prin feliere", imi faci o vizita?!
    • +2 (6 voturi)    
      mda... (Joi, 26 august 2010, 21:21)

      tzurlogen [utilizator] i-a raspuns lui sile

      si pana unde mergem cu toleranta?
      daca era ruda de-a ta femeia aia la fel faceai?
      asteptai sa vezi daca e legal la el in tara?
    • 0 (0 voturi)    
      - scuza perfecta? (Sâmbătă, 28 august 2010, 1:17)

      dorian gray [anonim] i-a raspuns lui sile

      ma indoiesc ca, fie si in tara sa, e legal sa infigi cuie in curpuri oamneilor, fie ei si servitori.
      Ma seaca foarte tare, domnule sile, atitudinea asta de "sunt in tara lor, fac ce vor'....nu e CHIAR asa...chiar si pentru ca, fie si ipotetic vorbind, maine ai putea ajunge tu in tara lor...si nu ti-ar conveni sa-ti faca diverse chestii care nu-ti convin, dar vezi Doamne, sunt "legale in tara lor".
  • +3 (5 voturi)    
    Arabia Saudita (Joi, 26 august 2010, 22:28)

    lucard [anonim]

    In Arabia Saudita sunt 3 tipuri de oameni:
    - Sauditi
    - Oamenii din vest (westerners)
    - Si restul = sclavi
    Daca faci parte din 'rest' nu ai nici un drept. Daca un saudit beat (in conditiile in care bautura e interzisa) are un acident cu un 'rest' ... 'restul' intra in puscarie!
    Sunt romani prin Arabia Saudita ... sa posteze aici povestile care le stiu ...
    • +1 (3 voturi)    
      suedeza (Vineri, 27 august 2010, 2:36)

      Nu prea sint romani p acolo, sa speram [anonim] i-a raspuns lui lucard

      Ha,ha,ha, crezi ca indraznesc ?!
      Romanii (citi or fi) care lucreaza in Arabia Saudita s-au adaptat (altfel nu pot supravietui acolo) si le pare ceva normal...europencele trebuie sa se "costumeze" cu pardesie pina la pamint,naframi mari pe cap,privirea in pamint si-obligatoriu-sa aiba un insotitor masculin alaturi,daca se plimba pe strada! Nu am auzit de un asemenea caz in Suedia,unde traiesc de peste 20 de ani.Romance cred ca sint pe acolo ,maritate cu (fosti ) studenti iranieni dar self-esteemul lor este compromis : isi imagineaza ca nu pretuiesc mai mult decit o capra (sau,ma rog, care-o fi animalul pt care pot fi schimbate,la tirg)
    • -1 (3 voturi)    
      Experiente saudite (Vineri, 27 august 2010, 9:46)

      bog.dan [anonim] i-a raspuns lui lucard

      Lucrez in KSA, am mai lucrat in KSA si sunt si cu familia. Da, aici "ceilalti" sunt asa zisii TCN - third country nationalities dar ca in orice tara, si chiar Europa, sunt acte extreme de rasism prezente. Sa nu generalizam, ca si in Europa suntem rasisti. Este adevarat ca aceste "house maid" sunt tratate ca sclavi, dar sunt cazuri izolate. Totusi, ca orice om mai calatorim si noi cu avionul, si tre sa trecem prin detectoarele de metale...cum a trecut femeia asta plina "de metal?". Ceva nu se leaga, ca de altfel multe mituri "sudite" care circula pe net.
  • +2 (6 voturi)    
    normal ca a infipt douazeci de cuie (Joi, 26 august 2010, 22:49)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    asa stie el de la allah, la necredinciosi poti sa le faci oricit rau, alah il vede ca un bine.
    Traiasca islamismul, viitorul de aur al omenirii !