Suedia: O mama a fost pusa sa-si curete camera de spital la doua zile dupa ce nascuse prin cezarina

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 26 august 2010, 10:28 Actualitate | Internaţional


O femeie din Suedia a fost obligata sa-si curete singura camera de la maternitate la doar doua zile dupa ce nascuse prin cezariana, transmite The Local. Elin Andersson, mama a doi copii, a declarat pentru publicatia locala "Sundsvalls Tidning" ca problemele cu care s-a confruntat ea sunt o dovada a crizei de personal medical de la maternitatea din Sundsval.​

Anderson a afirmat ca, de fiecare data cand trebuia sa ia tratamentul medicamentos, era obligata sa le aminteasca acest lucru asistentelor si infirmierelor. In plus, tatal copilului a fost rugat de personalul medical sa ajute la ingrijirea lui Andersson.

La doua zile dupa operatia de cezariana, proaspata mamica a decis ca e pregatita sa mearga acasa. "In acel moment, moasa mi-a spus ca mai am o sarcina de indeplinit. S-a dus si mi-a adus un sac alb pentr rufe, cerandu-mi sa curat camera si patul unde am stat", a declarat Andersson.

Publicatia a intervievat doua dintre asistentele de la maternitatea din Sundsvall, care au confirmat faptul ca Elin Andersson a prezentat o "imagine reala" a institutiei medicale. "A descris precis acele lucruri marunte de care noi nu avem timp sa ne ocupam", a afirmat Gunnel Westerlund.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4189 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    ... (Joi, 26 august 2010, 10:42)

    johndoe [anonim]

    ma intreb care era reactie presei din Romania intr-o astfel de situatie
    • +8 (8 voturi)    
      - (Joi, 26 august 2010, 11:02)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui johndoe

      Isterie generala si s-ar fi cerut demisia tuturor din sist sanitar....
    • -4 (8 voturi)    
      Da fraiera a mai fost, si femeia era cu capu ! (Joi, 26 august 2010, 11:29)

      vamaiot [anonim] i-a raspuns lui johndoe

      Trebuia sa stea in mizerie pana pleca, ca doar lipsea femeia de servici nu un doctor neurochirurg!

      Si ea ca o victima a facut curat, a schimbat patul si s-a plans acasa!

      PS: dati moasa afara din sistemul medical pentru totdeauna !
    • +2 (6 voturi)    
      :) (Joi, 26 august 2010, 12:09)

      ovidiu hrituc [anonim] i-a raspuns lui johndoe

      probabil asistenta era din Romania:)
  • -3 (15 voturi)    
    Cautati prin toate cotloanele situatii... (Joi, 26 august 2010, 10:56)

    Catalin [anonim]

    ...asemanatoare cu dezastrul de la noi, ca sa spalati imaginea guvernului si a lui Basescu.

    Gasesc un astfel de demers cel putin hilar...:)
    • +5 (9 voturi)    
      esti obsedat. (Joi, 26 august 2010, 11:16)

      cucu [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      spitalul giulesti este administrat de onor primaria capitalei.

      nu tot ce pute vine de la basescu,poate ai nevoie de-un psiholog.
    • +4 (6 voturi)    
      paranoia (Joi, 26 august 2010, 11:43)

      panadol [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      esti un trol.
      era doar o paralela la situatia sistemului sanitar de la noi. ca la ei nu e personal (poate l-ar plati) si la noi nu e personal (nu-l platim).
      muta repede pe antena 3, e ceva legat de subiectul asta. muta cu incredere, ca e tot despre basescu
  • -1 (9 voturi)    
    ro (Joi, 26 august 2010, 11:00)

    tia [anonim]

    Da, romania e o tara minunata, daca vi sa pare ca ceva nu merge bine in tara asta, nu e adevarat, presa minte. presa e de vina pentru tot, sa moara presa din romania care vorbeste prea mult, nu-i asa johndoe?
  • -3 (11 voturi)    
    A fost consecinta unei decizii personale (Joi, 26 august 2010, 11:09)

    daisy [anonim]

    ...de a pleca acasa dupa doua zile, deci era capabila si sa puna in sac cerceafurile folosite. I s-a cerut ceva normal, de bun simt, sa curete dupa ea, nu intreaga sectie, tatal a fost si el rugat, nu somat, sa dea o mana de ajutor.
    Daca a decis ca poate sa se externeze, insemna ca poate sa aiba grija de copil, sa-si ia medicatia, sa-si fac patul samd.
    La noi in spitale, bonavele stau cate doua in pat, uneori, cineva trebuie sa stea pe hol, ca sa faca loc celor cu perfuzii de cateva ore, aer irespirabil, mizerie, asistente agresive si isterice, medici blazati. Cam asa arata saptamana trecuta Inst Oncologic Bucuresti.
    Nu pot sa fac nicio paralela, caci e deplasat, aia traiesc in civilizatie.
    • +4 (8 voturi)    
      vezi ca nu citesti... (Joi, 26 august 2010, 11:40)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui daisy

      dar dai cu presupusul..daca ai fi citit, ai fi vazut ca moasa a pus-o sa faca curatenie dupa ea si nu a fost o decizie personala..asta vizavi de decizia personala. Cu plecatul acasa, prin europa asta civilizata (loc unde mi-as dori sa ajugem si noi) plata unei zi de spitalizare costa destul de mult..mai mult..mai mult de trei zile oricum nu poti sta (decat in situatii deosebit de grave) astfel incat oricum pleci acasa. Patul nu si-l face ea singura, ca de aia are barbat (asa a fost si in cazul meu chiar daca e in alta tara..mai putin partea cu curatenia ;). Comparatia merita facuta intrucat toata lumea tipa de sitautia din spitalele romanesti..E drept ca noi suntem departe de Europa..insa asta si datorita personalului medical..si a celor care nu vor sa plateasca asigurarea medicala dar beneficiaza de gratuitatea ei (intro mai mare sau mai mica masura).
      Un alt caz, similar ..saptamana trecuta la spitalul din Mainz: trei bebelusi (pana acum) tot de la terapie intensiva au murit in urma infectiei cu o bacterie (nu se cunoaste inca daca bacteria era in perfuzie sau e vina personalul medica de neglijenta). Deci, se poate si la altii..numai ca presa nu linseaza pe nimeni (la propriu si la figurat) ci doar au relatat cazul si au spsu ca investigatiile continua..punct. Uite, asta inseamna civilizatie..nu isterie ca la noi.
      • -1 (3 voturi)    
        Nu-mi dau cu presupusul, am citit (Joi, 26 august 2010, 12:18)

        daisy [anonim] i-a raspuns lui marlene

        Dar tu nu ai citit comentariul meu, ca deh, noi astia care mai populam Romania suntem niste trogloditisi inculti.
        Moasa a intervenit dupa ce pacienta a decis sa plece acasa. Pana atunci, nu pacienta a facut curatenie. Externarea a fost decizia personala si , probabil din cauza unui personal insuficient, i s-a cerut sa lase curat in urma.
        De ce e revoltator ca tatal a fost solicitat sa acorde ajutorul?
        E mult mai bine sa sarbatoreasca cu baietii.
        Ma indoiesc ca pacienta din Suedia a primit asistenta similara celei din Romania.
        Acolo pana si regele merge pe bicicleta si-si face piata.
        Presa nu e cauza tragediilor din spitalele romanesti, isteria apare cand ratiunea si bunul simt nu pot impiedica nenorocirile.
        Ramai in civilizatie si sa ne mai trimiti up-date-uri cu ce e putred la noi
  • +1 (3 voturi)    
    nu cred (Joi, 26 august 2010, 11:16)

    moa [anonim]

    pe asta chiar nu o mai cred...
  • +1 (3 voturi)    
    Pragmatism suedez (Joi, 26 august 2010, 11:20)

    Florin [anonim]

    Este un exemplu de pragmatism suedez dus la extrema.
    Spitalul nu avea personal suficient (probabil din cauza vacantei) si au rugat-o pe doamna sa-si curete camera.

    In Suedia trebuie sa ai pregatire medicala ca sa poti lucra intr-un spital, indiferent de post, respectiv, nu pot angaja pe oricine pe post de femeie de serviciu.

    Dupa cum vedem, toate tarile au problemele lor, chiar daca motivele sunt diferite - in final, ratiunea umana si cultura isi arata uneori limitele si se ajunge la situatii absurde, gen asta..
  • +1 (1 vot)    
    este o diferenta (Joi, 26 august 2010, 11:21)

    rodica [anonim]

    la noi trebuie sa platesti ca sa faci tu curatenie :)...trebuie sa platesti ca sa primesti o injectie...nu mai zic de medicamente si alte alea pe care spitalu nu ti le mai da...daca vrei sa fii tratat tre sa faci turu buzunarelor
  • +1 (7 voturi)    
    tipic suedez (Joi, 26 august 2010, 11:26)

    rodica [anonim]

    saptamana trecuta am mancat la IKEA. era un anunt in care eram rugati sa ne ducem singuri tavile la terminarea mesei, pentru ca angajatii lor sa se poata ocupa de celelalte activitati si pentru ca mancarea sa poata ramana in continuare la un pret rezonabil. mi s-a parut de bun simt.
    • +1 (7 voturi)    
      Nu stiu ce e asa de bun simt (Joi, 26 august 2010, 11:56)

      mihalache [anonim] i-a raspuns lui rodica

      Oamenii aia dau statului 60% din ce castiga doar ca sa fie, teoretic, tratati regeste. La banii dati, asistenta trebuia sa o care in carca pana acasa, nu sa o puna sa faca menaj.

      Mi se pare o dovada in plus ca un stat umflat, asa-zis social - spre care ne indreptam si noi cu multa stangacie - nu functioneaza niciodata.

      Cat despre IKEA, ce se intampla acolo se cheama zgarcenie. Patronul lor e unul din cei mai bogati oameni din lume dar merge cu un Volvo de 15 ani si zboara numai la economy class. Si ii incurajeaza pe angajati sa foloseasca ambele fete ale unei hartii ca sa nu faca risipa :D
      • 0 (0 voturi)    
        oare? (Vineri, 27 august 2010, 22:51)

        tom [anonim] i-a raspuns lui mihalache

        Stii foarte putine si judeci superficial. Ingvar Kamprad este unul dintre cei mai bogati oameni de pe planeta care si-a dezmostenit copiii si si- a donat toata averea unei fundatii umanitare conduse de regina Olandei, locuieste retras in Elvetia si isi face cumparaturile la supermarket doar in orele cand sunt reduceri, nu refuza o cafea cand este gratis dar si-a construit o companie care raspunde perfect cerintelor consumatorilor din lumea intreaga avand la baza o filozofie simpla " cost cut " . Faptul ca prefera sa traiasca modest si sa circule cu economy class intradevar nu este pe gustul babuinilor mioritici. Aici in tara avem pretentia, ca daca am ajuns in spital este obligatoriu sa fim hraniti bine, spalati si tratati dar sa nu platim nimic, doar am platit cate 5 euro pr luna.
    • +5 (5 voturi)    
      Pai daca ti s-a parut de bun simt (Joi, 26 august 2010, 12:04)

      sile [anonim] i-a raspuns lui rodica

      Iti urez sa faci si tu curatenie la doua zile dupa o operatie.
      • 0 (4 voturi)    
        ... (Joi, 26 august 2010, 12:47)

        johndoe [anonim] i-a raspuns lui sile

        fortezi comparatia gratuit; mie, unul, mi se pare de bun simt sa iti strangi masa dupa ce ai mancat!
        • +2 (2 voturi)    
          Ce comparatie? (Joi, 26 august 2010, 13:46)

          sile [anonim] i-a raspuns lui johndoe

          Femeia aia chiar trecuse printr-o operatie de cezariana.

          Ca daca e sa facem economii la servicii medicale, hai sa nu mai platim decat chirurgii. Vii frumos cu asternuturi de acasa, iti aduc ai tai de acasa mancare la sala de mese, o injectie nimeresti sa-ti faci si singur, te anesteziezi. Doar la cutit ce mai apare niste personal medical.
          • +2 (4 voturi)    
            Se poate mai mult... (Joi, 26 august 2010, 14:50)

            Daniel [anonim] i-a raspuns lui sile

            Daca esti in stare sa iti faci o anestezie locala atunci nici de chirurgi nu mai ai nevoie ca te poti opera si singur :(
            • 0 (0 voturi)    
              ce mai vreti? (Joi, 26 august 2010, 16:36)

              mosu [anonim] i-a raspuns lui Daniel

              pai, nu tinde tot sistemul spre culmile romanesti?
  • +2 (2 voturi)    
    nu exista termen de comparatie (Joi, 26 august 2010, 11:51)

    jj bkl [anonim]

    sa fim seriosi. nimic din ceea ce este in romania nu se poate compara cu ceea ce este in suedia. in domeniul medical, inchipuiti-va cel mai bun spital privat de la noi, imaginati-va ca totul este de doua ori mai bun decat in acesta, si veti avea imaginea destul de fidela a ceea ce este in suedia. diferenta este asadar uriasa. stiu acest lucru pentru ca am intrat in contact cu un spital din stockholm. faptul ca presa noastra scrie un articol despre problemele (asa-zisele probleme) ale sistemelor sanitare din alte tari nu este decat o forma infantila de a privi problema. "este drept ca noi avem probleme dar uitati-va ca si suedezii au".
  • +1 (3 voturi)    
    Sunteti naivi? (Joi, 26 august 2010, 11:53)

    Daniel [anonim]

    Aceasta stire a fost preluata de media suedeza pentru a forta mana Spitalele lor sa ia masuri. Este doar ceva demostrativ, sunt caonvins ca, de fapt, nu era nevoie sa-si strnaga patul sau sa faca curat. Oricum ,la ei SIGUR nu o singura asistenta supravegheaza camera bebelushilor!!!
  • +3 (5 voturi)    
    basescu (Joi, 26 august 2010, 16:19)

    smen [anonim]

    cand a fost in Austria sa se opereze,doctorii au fost un pic nelamuriti,prima data l-au trimis la un spital veterinar,dar dupa ce i-au vazut alcolemia din sange au relizat ca mecla lui tradeaza fata tumefiata a unui betiv care bate copii si din mila l-au tratat