Turismul bulgaresc, promovat de marile canale tv europene

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 august 2010, 19:29 Actualitate | Internaţional


Turismul din Bulgaria va fi promovat pe Euronews, Eurosport, National Geographic si Discovery Channel, trei spoturi de prezentare urmand a fi difuzate in lunile urmatoare, de peste 3.000 de ori, pe cele patru mari canale de televiziune europene, scrie agentia bulgara Novinite.

Valoarea campaniei derulate de autoritatile bulgare se ridica la 7,5 milioane de leva (circa 3,8 milioane de euro) si este finantata din fonduri UE, prin programul operational european pentru dezvoltare regionala.

Campania va avea doua perioade de promovare, prima intre 6 septembrie si 26 decembrie, iar urmatoarea intre 31 ianuarie si 27 martie 2011.

Promovarea va include trei spoturi video, de cate 30 de secunde, in care vor fi prezentate destinatii turistice din Bulgaria, atat de vara cat si de iarna. Acestea vor fi difuzate in cinci limbi, respectiv bulgara, engleza, germana, franceza si rusa.

Conform sursei citate, campania de promovare urmareste informarea a peste 608 milioane de familii din intreaga lume cu privire la oportunitatile de vacanta din Bulgaria.

Potrivit ultimelor date, numarul turistilor straini cazati in Bulgaria a crescut cu 3,6% in trimestrul al doilea a acestui an, comparativ cu aceeasi perioada a anului trecut.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1135 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Vreo frunza, ceva, n-au si ei ??!!! (Miercuri, 25 august 2010, 19:35)

    lili [anonim]

    Promoveaza asa fara brand, fara vreo frunzulita ??!!! ....... Si sa vezi ca Bulgaria la anul o sa aduca si mai multi turisti si fac promovarea si pe bani europeni... Noi ramanem cu frunzulita Dnei Udrea..... si cu scandalul de pomina....
    • +2 (4 voturi)    
      frunza... (Miercuri, 25 august 2010, 19:58)

      Mos Gerila [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Ei au luat frunza de pe costumul Evei....sa para mai atractiv pentru turisti :D
    • +1 (3 voturi)    
      Ai nostrii impreuna cu (Miercuri, 25 august 2010, 20:15)

      HESS [utilizator] i-a raspuns lui lili

      prea frumoasa si inteleapta udrea au stricat 10 milioane de euro pe o campanie gen buna si eu sant roman in spania,de parca pe spanioli ii durea in basca de cine erau romanii.destule necazuri le-au facut impreuna cu tiganii.din acesti 10 milioane o campanie prin italia unde si pe astia ii durea exact in aceeasi gaura de noi.
      rezultat o campanie de cacat pe 10 milioane euroi.are balta peste.acum cu frunza.la anul cu cine stie ce minunatie.bani stricati fara rezultat.si degeaba faci reclama reclamelor cand turistul vine si vede ca totul e minciuna de la drumuri,la terase modul de servire calitatea produselor,pretul hotelului ,ospitalitate, tiganeala,samante,manelism etc etc.vorba din poporodata vede nasul puta finului.
  • +5 (7 voturi)    
    Romania iz biutiful cauntri (Miercuri, 25 august 2010, 19:57)

    Mos Gerila [utilizator]

    La cat de frumoasa e Romania, turistii se vor opri la noi in drumul lor spre Bulgaria. Cu siguranta ca pe asta mizeaza si Udrea ! De fapt la cate hartoape avem prin tara...ar fi imposibil sa nu ramana cativa turisti si pe la noi...macar in pana.
    • +1 (1 vot)    
      Dar sa vezi drumurile din Bulgaria... (Joi, 26 august 2010, 10:13)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui Mos Gerila

      Pare incredibil, dar drumurile noastre au vreo 2 clase peste cele din Bulgaria, am fost de curand pe acolo... Plusurile Bulgariei in materie de drumuril sunt reprezentate de faptul ca nu sunt aglomerate (n-are tot bulgarul masina si bani de benzina) si nu trec prin localitati (ca la noi) ci printre si se circula foarte fluent ca n-ai treceri de pietoni si carute care sa te incetineasca din 2 in 2 km.

      Problema noastra (nu reusim sa atragem turisti straini) vine de la serviciile turistice execrabile dar scumpe, nu de la drumuri.
  • +2 (2 voturi)    
    Tolontane?! (Miercuri, 25 august 2010, 20:02)

    Rescatorul [anonim]

    Nu ai nimic de zis, ca de Udrea te iei tot timpul. Asa se face turismul, ipochimenilor!
    • +2 (2 voturi)    
      Era Ridzi infractoarea portocalie (Miercuri, 25 august 2010, 22:48)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      Bulgarii au si la ce sa faca reclama, daca ai fost toata viata la Eforie si crezi ca acolo e raiul si "nu stie strainii ce frumos e la noi" te inseli. Doar investitii straine in litoralul bulgaresc au fost de 9 miliarde euro. Udrea vrea dor sa vopseasca gardul, sa minta si sa aduca strainii la noi sa-i jefuiasca odata bisnitarii constanteni. Apoi or sa plece injurandu-ne de frunza!
      Iar Tolontan se lega de Ridzi, hoata PDL-ista care fura bani de la MIn Tineretului, "un copil nevinovat" cum duios spunea seful hotilor, Basescu!
  • +3 (3 voturi)    
    Tot meritul! (Miercuri, 25 august 2010, 22:35)

    Dakota [utilizator]

    Felicitari bulgarilor! Se descurca mai bine ca Romania la mai multe capitole , nu numai la turism.
  • +1 (1 vot)    
    Unora le place sa glumeasca ! (Joi, 26 august 2010, 2:42)

    Victor [anonim]

    Se vede ca unii dintre voi aveti memoria scurta.Nu interpretez pozitiile voastre,dar vreau sa va aduc aminte ca si Ro.a facut acum un an reclama pe Eurosport&Co.
    Nu stiu cate secunde,dar sigur 30.
    • +1 (1 vot)    
      Foarte bine a facut... (Joi, 26 august 2010, 8:30)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Victor

      Dar cati turisti a adus in Romania reclama respectiva ??!!! Asta conteaza !! Profesionalismul mesajului si mai ales REZULTATELE!!! La bulgari, parca vad ca vor fi...... SI mai conteaza cat ai cheltuit si mai ales cat ai castigat... Stie Dna Udrea sa faca aceasta socoteala ??!!! NU CRED.