Teste ADN au indicat faptul ca Adolf Hilter a avut origini evreiesti si africane

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 24 august 2010, 20:18 Actualitate | Internaţional


Dictatorul Adolf Hitler a avut, dupa toate probabilitatile, radacini evreiesti si africane, potrivit rezultatelor unor teste ADN, citate de Telegraph. Probe de saliva luate de la 39 de rude ale fostului lider nazist indica faptul ca acesta ar fi avut legaturi cu rasele "subumane" pe care a incercat sa le extermine in timpul Holocaustului.

La inceputul acestui an, ziaristul belgian Jean-Paul Mulders si istoricul Marc Vermeeren au decoperit rudele lui Hitler, inclusiv un fermier austriac care a fost varul sau.

Potrivit informatiilor, un cromozom numit Haplogroup E1b1b1, care a fost depistat in urma testelor esantioanelor de saliva, este extrem de rar in Europa de vest, regasindu-se in mod normal in berberii din Maroc, Alger si Tunisia, precum si la evreii askenazi si sefarzi.

"Plecand de la aceasta, am putea spune ca Hitler a fost inrudit cu oamenii pe care i-a dispretuit", a scris Mulders in revista Knack. Publicatia a precizat ca testele ADN au fost realizate in conditii riguroase de laborator.

"Este un rezultat surprinzator... Temerile lui Hilter legate de descendenta sa nu erau nejustificate. Aparent, el nu era "pur" sau "arian".

Telegraph scrie ca nu este pentru prima data cand istoricii au sugerat ca Hitler avea origini evreiesti. Despre tatal sau, Alois, se crede ca era copilul nelegtitim al unei servitoare numita Maria Schickelgruber si al unui tanar evreu de 19 ani, pe nume Frankenberger.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3077 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Eh, si el acolo, un nepot de evreu .... (Marţi, 24 august 2010, 20:34)

    Brun [anonim]

    Inca o data se dovedeste ca evreii sunt in stare sa se manance intre ei.
    Si tot ei cu gura mare .......
  • +2 (6 voturi)    
    so what? (Marţi, 24 august 2010, 20:38)

    sisif [anonim]

    inseamna ca evreii chiar sunt de vina pt tot :P:P:P
    nu inteleg sensul unei astfel de cercetari....ce premise vrea sa valideze?
  • 0 (2 voturi)    
    heheh (Marţi, 24 august 2010, 20:59)

    D [anonim]

    ce chestie...
  • +4 (4 voturi)    
    care e cromozomu ? (Marţi, 24 august 2010, 21:14)

    Gebeleizis [anonim]

    Atunci care e cromozomu responsabil pentru rasa tiganeasca ? Poate fac si geneticienii o fapta buna pentru umanitate sa-l scoata din lantul ADN.
  • +2 (2 voturi)    
    un pic exagerata concluzia (Marţi, 24 august 2010, 21:20)

    nemo [anonim]

    genetica populatiilor e o disciplina serioasa dar nu prea poti sa tragi concluzii asa de radicale, de exemplu sa determini etnia unui individ doar din prezenta unei gene. De obicei e vorba doar de statistici, anumite gene fiind mai frecvente la unele populatii si mai rare la altele.
  • +1 (3 voturi)    
    pacat de banii aruncati pe scuipatul rudelor (Marţi, 24 august 2010, 21:28)

    Eneas [anonim]

    istoria evreilor e plina de falsuri -vezi Vechiul Testament -o fabulatie de la un capat la altul -noroc cu Manethon ca a pus ordine in singura istorie antica reala si documentata -a faraonilor Egiptului -in care apar fenicienii,apar filistinii dar nu apar evreii,pentru ca nu existau pana la anul 300 ien acolo unde zic ei ca trebuiau sa fie!
  • -2 (4 voturi)    
    hopa .... (Marţi, 24 august 2010, 22:10)

    neon [anonim]

    asta loveste rau de tot pe unii ... ;))
    deci se poate spune ca exista o legatura intre respectiva gena si dispretul fata de alti oameni, instigarea la rele tratamente ale oamenilor ?!

    hmmm :) legat de aceasta gluma astept epitetelor "sustinatorilor" : sa nu cumva sa uitati printre acestea criptocomunist, acneic etc ... dragi "suporteri"
  • +5 (5 voturi)    
    Argumente halucinante! (Marţi, 24 august 2010, 22:34)

    1488 [anonim]

    hahahaha!!! tare!!! asta arata cat de frica le este inca de prezenta lui Hitler in randul generatiilor de azi. "Probe de saliva luate de la 39 de rude".. 39 de rude!!! :D ce important trebuie sa fie pentru "cercetatori" incat sa "studieze" probe de la 39 de rude ale unui "dictator nebun" , "mort" din 1945!!!... Hehehe! Fain88!
  • +1 (5 voturi)    
    evreii sunt de vina (Marţi, 24 august 2010, 22:49)

    dan [anonim]

    Dici evreii nu mai au nici un drept sa ceara despagubiri asa cum fac de 50 de ani. Ba chiar ar trebui sa dea banii inapoi si sa plateasca ei despagubiri.

    Si pentru hitler si pentru Iceberg
    • +3 (3 voturi)    
      Compensatii banesti (Miercuri, 25 august 2010, 1:19)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui dan

      Germania a dat compesatii banesti Israelului dar de fapt trebuia sa le dea Poloniei si tarilor din care evreii au murit, pt. ca erau cetatenii lor, pe atunci Israelul nu exista. Ar mai fi de spus ca desi cred ca au murit multe victime evriesti, nevinovate, este ceva suspect cu legile care te baga la puscarie daca-l negi, am impresia ca cifrele au fost umflate.
      • +1 (1 vot)    
        da, se leaga ce spui tu (Miercuri, 25 august 2010, 10:48)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui Florin

        ai dreptate
  • -1 (1 vot)    
    Asta deja se stia!!!! (Miercuri, 25 august 2010, 11:29)

    roxana [anonim]

    Presupun ca aceasta confirmare a identitatii genetice a lui Hitler nu surprinde pe nimeni pentru ca asta deja se stipula in toate studiile biografice relationate cu acesta.

    Cum ar fi putut cineva crede ca el ar fi apartinut rasei ariane cand nu arata deloc precum acestia? Cine a mai vazut arian brunet cu ochii negri si cu trasaturile pe care le avea Hitler?????