Presa bulgara: Franta a deportat in Bulgaria etnici turci, nu tigani

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 22 august 2010, 14:22 Actualitate | Internaţional


​Primul grup de imigranti deportat de Franta in Bulgaria vineri seara a fost constituit din etnici turci, nu tigani, asa cum se prevedea initial, transmite Novinite, citand relatari din presa bulgara. Franta a expulzat vineri 13 cetateni bulgari ce locuiau ilegal pe teritoriul sau, afirmand ca acestia au depasit cele 90 de zile de sedere permise in mod legal.

Autoritatile bulgare au afirmat ca nu vor divulga numele celor 13 persoane deportate din Franta. "In afara de incalcarea administrativa a perioadei de sedere, acesti oameni nu au comis nicio alta infractiune si nu exista niciun motiv sa le dezvaluim numele", au afirmat reprezentantii politiei.

Un al doilea grup de 11 persoane va ajunge in Bulgaria pe 25 august, iar alti noua sunt programati sa plece din Franta la 10 septembrie.

"Atata timp cat masurile nu includ deportarea fortata sau incalcarea drepturilor cetatenilor bulgari, facem tot ce putem pentru a coopera cu autoritatile franceze. Acestea sunt masuri care s-au implementat si inainte", a declarat purtatoarea de cuvant a diplomatiei de la Sofia, Vessela Cherneva.
 
Deportarea tiganilor din Franta a fost facuta dupa ce presedintele Nicolas Sarkozy a solicitat luarea de masuri impotriva comunitatilor care locuiesc in tabere construite ilegal pe teritoriul francez. Oficialii de la Paris sustin ca tiganii, majoritatea provenind din Bulgaria si Romania, parasesc Franta "in mod voluntar", primind cate o compensatie, respectiv 300 de euro pentru adult si 100 de euro pentru copil. Circa 850 de persoane vor parasi Franta pana la sfarsitul lunii august.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3296 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    intrebare (Duminică, 22 august 2010, 16:02)

    mimi [anonim]

    cum poti "repatria" un cetatean turc in bulgaria? aveau dubla cetatenie sau ce?
    (comentariu editat de Hotnews.ro)
    • 0 (0 voturi)    
      etnici turci (Duminică, 22 august 2010, 18:10)

      cornel [anonim] i-a raspuns lui mimi

      etnici turci cu cetatenie bulgara. sunt si in romania. pentru francezi doar cetatenia conteaza
    • +2 (2 voturi)    
      Era etnic nu cetatean (Duminică, 22 august 2010, 18:52)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui mimi

      Citeste mai cu atentie
    • +3 (3 voturi)    
      raspuns (Duminică, 22 august 2010, 19:00)

      or.SwenToh [utilizator] i-a raspuns lui mimi

      In Bulgaria traiesc foarte multi turci, unii chiar cu dubla cetatenie. Populatia acolo e formata din 84% bulgari, 10% turci, 5% tigani si 1% alte minoritati.

      La noi in Romania cum traiesc o gramada care au cetatenie doar maghiara?
    • +2 (2 voturi)    
      Etnici, nu cetateni (Duminică, 22 august 2010, 19:35)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui mimi

      parca asa scrie in articol, etnici turci...
    • +1 (1 vot)    
      intrebam sa ne aflam in treaba (Luni, 23 august 2010, 10:02)

      atentu' [anonim] i-a raspuns lui mimi

      Mimi, nici macar nu ti-ai dat osteneala sa citesti ca lumea informatia, care vorbeste de etnici. Sau nici maca nu stii diferenta...!?
  • 0 (4 voturi)    
    Chiar vroiam sa semnalez.... (Duminică, 22 august 2010, 16:10)

    sentenced [utilizator]

    Si in Romania l-au trimis pe Anelka & co .
  • +1 (3 voturi)    
    nu e mare diferenta (Duminică, 22 august 2010, 16:15)

    cititor hotnews [anonim]

    Stiu francezii ceva.
    Nu exista mari diferente.
    • +2 (2 voturi)    
      Asa ma gandeam si eu.. (Duminică, 22 august 2010, 19:52)

      alt _cititor_hotnews [anonim] i-a raspuns lui cititor hotnews

      .. cred ca totusi sunt tigani turicizati , sau ceva de felul acesta. Nu ca le-as duce grija celor din a doua categorie, insa cred totusi ca daca erau etnici turci, inseamna ca erau infractori, daca francezii au decis sa-i expulzeze!
  • +1 (1 vot)    
    stirile... (Duminică, 22 august 2010, 16:38)

    marius [anonim]

    din bulgaria par a fi mici intepaturi la adresa turcilor, binenteles dar, si a romanilor, intr-un mod mai putin direct. ideea ca cetatenii bulgari expulzati ar putea fi de etnie majoritara turca si nu rroma s-ar putea, pe termen lung, sa se dovedeasca costisitoare pentru autoritatile bulgare...
  • +4 (6 voturi)    
    idee pentru Basescu (Duminică, 22 august 2010, 16:46)

    or.SwenToh [utilizator]

    Daca Base ar fi destept si-ar ridica si el popularitatea prin deportarea tiganilor inapoi in India.
    Ruta Paris - New Delhi via Bucuresti.
  • -4 (4 voturi)    
    nici nu e mare diferenta... (Duminică, 22 august 2010, 17:58)

    Transilvanus [anonim]

    pai nu e acelasi lucru?
  • 0 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 22 august 2010, 18:37)

    [anonim]

    • 0 (0 voturi)    
      LOL (Luni, 23 august 2010, 2:08)

      klaus [anonim] i-a raspuns lui

      Tiganii fac by default broadcast, nu mai trebuie sa faca nimeni cu ei :P
  • 0 (0 voturi)    
    Asta e dovada (Duminică, 22 august 2010, 22:49)

    DanBruma [anonim]

    ca Franta nu face discriminare.
  • +3 (3 voturi)    
    concluzia: tzigani sunt doar in Romanica (Duminică, 22 august 2010, 22:54)

    Dem [anonim]

    asta e crucea pe care ne-o purtam. Rasa tziganeasca e numai in biata ROMANIA. asta ne e soarta fiindca n-au fost "integrati" cum trebuia de Antonescu, Dej sau Ceausescu. este cea mai blestemata etnie: puturosi, hoti, nespalati, mincinosi. o reminescenta a evului mediu. singura solutie sunt lagare moderne de munca unde sa fie obligati a munceasca, pe bani, fara sa fie exploatati. sa habiteze in spatii rezervate cu traditiile si obiceiurile lor. sa fie vizitati de turisti straini ca asa ceva e unic in lume si s-a scoate bani grei. Tziganii au dat nume mari ca Faramita Lambru, Jean Constantin, Ilie Dumirescu, Lacatus, Florin Georgescu (finante), Ghe. Zamfir, tzambalagiul minune am uitat numele, Banel, Necula Raducanu si nu in ultimul rand Johnny Raducanu din Braila
  • +2 (2 voturi)    
    errata la nume de mari tzigani (Duminică, 22 august 2010, 22:56)

    Dem [anonim]

    mii de scuze l-am uitat pe Ilie Nastase..... :)
  • +2 (2 voturi)    
    Exprimare corecta (Luni, 23 august 2010, 6:11)

    K.Samuel [anonim]

    Apreciez faptul ca in articol se face referire la 'tigani' nu la 'rromi'
  • 0 (0 voturi)    
    Corectati: tigani cu nume turcesti (Luni, 23 august 2010, 10:02)

    Turcul de serviciu [anonim]

    Si in Bulgaria ca si in Romania exista foarte multi tigani turcizati, care in anumite imprejurari se declara turci. In Romania exista si tigani ortodocsi cu nume turcesti, ramase mostenire de la tatarii si turcii care i-au adus aici (tatara fiind o limba turcica).
  • 0 (0 voturi)    
    dupa ce i-au cunoscut? (Luni, 23 august 2010, 17:01)

    Baia n zid [anonim]

    ...s-au luat doar dupa nume?