Fortele speciale ruse l-au ucis pe organizatorul atentatelor din martie 2010 de la metroul din Moscova

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 august 2010, 15:02 Actualitate | Internaţional


Atentate la Moscova
Foto: RIA Novosti
Fortele speciale ruse au ucis sambata mai multi militanti in confruntari desfasurate in Caucaz, inclusiv pe liderul islamist considerat organizatorul atentatelor sinucigase produse in primavara acestui an in metroul din Moscova, transmite AFP. Cele doua atacuri, realizate de femei-kamikaze la 29 martie, s-au soldat cu moartea a 40 de persoane si ranirea a peste 100.

Agentia RIA Novosti a citat o sursa din domeniul securitatii care a declarat ca Magomedali Vagabov, un lider islamist cautat de luni de zile de autoritati, a fost ucis intr-o operatiune speciala desfasurata in Daghestan.

La randul ei, agentia Interfax a precizat ca raidul fortelor speciale ruse a avut loc in apropiere de satul Gunib, in muntii din Daghestan, si a provocat moartea a cinci persoane, intre care si Vagabov.

Nu exista pana in acest moment o confirmare oficiala a informatiilor.

Potrivit informatiilor, Vagabov a fost sotul lui Mariam Sharipova, una dintre femeile-kamikaze, desi acest lucru nu a fost confirmat oficial.

Atentatele de la Moscova s-au soldat cu moartea a 40 de persoane si ranirea a peste 100. Deflagratiile s-au produs la aproximativ 40 de minute distanta, la o ora de varf. La cateva zile de la atacuri, autoritatile au anuntat ca au identificat autoarele atentatelor sangeroase din metroul moscovit, doua "Vaduve Negre": Dzhennet Abdurakhmanova (17 ani, originara dintr-un sat indepartat din Caucazul de Nord, vaduva unui rebel islamist) si Mariam (o tanara profesoara de informatica din Daghestan). Liderul rebelilor ceceni, Doku Umarov, a revendicat miercuri atentatele teroriste din metroul moscovit.

La cateva zile dupa atacurile din martie din metroul moscovit, doua explozii produse in Daghestan au ucis 12 persoane si au ranit alte 23. Premierul rus Vladimir Putin a declarat atunci ca in spatele atentatelor de la Moscova si din Daghestan ar putea sta un singur grup. "Inca un act terorist a fost comis. Nu exclud posibilitatea sa fie una si aceeasi banda", a precizat Putin.​






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2955 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    Felicitari fortelor speciale ruse ! cainii turbati (Sâmbătă, 21 august 2010, 15:58)

    Eneas [anonim]

    trebuiesc ucisi ! nu exista alt tratament -americanii ii elibereaza din detentie si ei se reintorc la crime!vezi cazul din Yemen!
    • +4 (8 voturi)    
      oare? (Sâmbătă, 21 august 2010, 18:50)

      sergiu [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Nu fi atat de credul. Rusii oricand pot inscena orice, sunt ipocriti. De ce nu-i aresteaza sa-i judece ca in tarile civilizate? Fiindca in realitate cei omorati de ei la sigur nu au nici o tangenta cu cele intamplate in metrou. E comod. Se fabrica niste pseudo dovezi, persoana este omorata. Nu-i persoana nu exista nici problema. O teza veche bolshevika
      • -2 (8 voturi)    
        ce e aia judecata ?chiar nu vezi cum merg (Sâmbătă, 21 august 2010, 19:31)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui sergiu

        lucrurile ? teroristii islamici te judeca pe tine ,familia ta ,copii tai ? sti cat de bine ar duce Romania fara vreo 10,000 de politruci ,afaceristi ,gunoaie umane scoase la suprafata de lovitura de stat din 89?
      • +2 (2 voturi)    
        rusnacii-s niste talhari,oameni de nimic (Duminică, 22 august 2010, 3:24)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui sergiu

        intreaba-ti bunicii ce faceau rusii cand treceau prin satele roman....
    • +2 (4 voturi)    
      dar nu te intrebi de ce? (Sâmbătă, 21 august 2010, 19:07)

      warchild [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      hai fa un efort macar o data si da un raspuns pertinent! pentru ca ?? isi doresc sa fie liberi? isi doresc ca fortele de ocupatie sa plece? pentru ca nu isi doresc impuse valorile altora? pentru ca nu isi doresc sa fie folositi de altii in scopuri care nu sunt ale lor? e o carte care se numeste firca de libertate a lui erich from te rog pune ... mana si citeste! si poate nu mai esti atat de luminat! eu unul zau ca nu sunt - eu am enorm de multe intrebari la care inca mai trebuie sa gasesc raspunsul!
      • 0 (4 voturi)    
        islamistii?!daca sunt rusii , ii aperi ,daca (Sâmbătă, 21 august 2010, 20:38)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui warchild

        sunt americanii implicati ,ii condamni ! ori ai o singura politica ori esti cu tuhasul in doua luntri !citeste si tu carti destepte ca a lui Paulescu-cel mai mare medic roman -a scris si despre islam !
        • +2 (2 voturi)    
          cat de putine esti in stare sa intelegi! (Duminică, 22 august 2010, 9:56)

          warchild [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          nu apar islamul. nu apar teroristi in functie de locul in care actioneaza! apar o idee si anume ideea de libertate cu care marea majoritate a oamenilor nu stiu ce sa faca! sunt atat de multi oameni care au crezut in aceasta idee si au fost gata sa isi dea viata pentru ea ca in prezent (dinnou) multi nu apreciaza si nu sunt capabili sa o inteleaga! chiar si asa palestinii lupta pentru tara lor care dispare incet incet, dupa ce americanii l-au folosit pe osama in razboiul din afganistan impotriva rusilor, cand a inceput sa vorbeasca impotriva lor s-au hotarat sa-l omoare. au avut 3 tentative esuate de asasinat - la ce se asteptau de la un om care cunoaste doar saharia? dupa 3 tentative de asasinat ce se asteptau sa se duca la ei sa-i roage sa-l lase in pace? cine seamana vant culege furtuna zice un proverb romanesc! e drept sa moara oameni nevinovati? nu dar cati nevinovati au murit cand americanii au aruncat 2 bombe nucleare la hirosima si nagasaki? ar trebui sa-ti pui ordine in canduri, sa nu mai citesti carti scrise de ilustrii necunosuti si sa incepi sa aperi alte idei!
  • 0 (4 voturi)    
    sa fim corecti (Sâmbătă, 21 august 2010, 21:19)

    onebobitza [anonim]

    Toate puterile au tari in zona lor de influenta si incearca mai cu binele mai cu forta sa mareasca zona.e logic!altfel nu s-ar numii putere.diferentele intre modul de operare al puterilor iar e ceva natural .americanii au un mod mai soft...inventeaza un motiv (ex din Irak...cu armele chimce),rusii nu simt nevoia sa ofere motive.Care-i problema?Fiecare dintre noi incercam sa pastram standarde la nivel de individ dar la nivel de putere politico-militara?Eu personal de mult nu mai agreez stilul american...iar despre rusi nu pot sa spun decat ca ...am facut ,facem si vom face anticamera la tar.
  • +1 (1 vot)    
    Rusia - inchisoarea popoarelor (Duminică, 22 august 2010, 17:07)

    Catalin [anonim]

    Caucazul e numai lacrima si durere de doua sute de ani. Astia sunt rusii in actiune: niste animale primitive.