VIDEO Iranul a inceput alimentarea primei centrale nucleare

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 august 2010, 14:01 Actualitate | Internaţional


Reactorul principal de la Bushehr
Foto: Reuters
Iranul a inceput sambata sa incarce combustibil in prima sa centrala nucleara de la Bushehr, dupa decenii de amanari, in ciuda temerilor comunitatii internationale ca urmareste realizarea bombei atomice, relateaza Reuters.

Televiziunea iraniana a difuzat imagini live cu seful organizatiei de energie atomica din Iran, vicepresedintele Ali Akbar Salehi, alaturi de omologul sau rus, asistand la operatiunile de incarcare.

"In ciuda tuturor presiunilor, sanctiunilor si greutatilor impuse de natiunile vestice, suntem martorii lansarii celui mai mare simbol iranian al activitatilor nucleare pasnice," a declarat Salehi.



Rusia a construit si a aprovizionat cu combustibil reactorul de la Bushehr. Lucrarile la acesta au inceput intilia in anii 1970, de catre companie Siemens, inainte Revolutiei Islamice din Iran.

"Constructia centralei nucleare de la Bushehr este un exemplu clar care arata ca orice tara, daca respecta legislatia internationala si are interactiuni deschise cu IAEA (Agentia Internationala de Energie Atomica), ar trebui sa aiba ocazia sa foloseasca energia atomica," a declarat Serghei Kirienko, directorul agentiei nucleare de stat din Rusia.

Oficialii iranieni au precizat ca va dura intre 2 si 3 luni pana cand centrale va incepe sa produca electricitate, si va genera 1.000 de megawatti cand se afla la capacitate maxima.

Salehi a declarat saptamana trecuta ca transferul de combustibil se va incheia pe 5 septembrie.

Miercuri, ministrul de externe rus, Serghei Lavrov, a declarat ca centrala de la Bushehr va mentine Iranul "in regimul de neproliferare" nucleara.

Iranul insista ca are nevoie de energie nucleara pentru cazul in care combustibilii fosili se vor termina, in ciuda faptului ca este al doilea exportator de titei al OPEC si poseda a doua cea mai mare rezerva de gaz din lume.

Rusia s-a angajat sa recupereze tijele de uraniu folosite, pentru a reduce riscul de proliferare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1871 vizualizari

  • -8 (10 voturi)    
    VANGA: pana acum s-au adeverit 100% (Sâmbătă, 21 august 2010, 15:07)

    gdans [utilizator]

    2010 – Al treilea razboi mondial. Războiul va începe în noiembrie 2010 şi se încheie în octombrie 2014. Va începe normal dar dupa se vor folosi bombe nucleare , şi apoi arme chimice.
    2011 – Ca urmare a căderile de precipitaţii nucleare în emisfera nordică nu va fi nici un animal sau vegetaţie. Apoi, musulmanii vor ataca chimic supravietuitorii din Europa.
    2014 – Cei mai mulţi oameni vor suferi de cancer de piele şi alte boli de piele (o consecinţă a războiului chimic).
    2016 – Europa fara populatie .
    . . .
    • +6 (6 voturi)    
      Deocamdata (Sâmbătă, 21 august 2010, 15:57)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui gdans

      Deocamdata tot ce ai demonstrat cu comentariul asta este ca Europa ramane incet incet fara minte.

      In rest, bun scenariu pentru Hollywood.
    • +1 (3 voturi)    
      hmmm (Sâmbătă, 21 august 2010, 16:20)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui gdans

      ăsta nu-i meseriaşul ăla care pronostica-n urmă cu ceva ani dezmembrarea SUA în iunie, cel târziu iulie 2010? Am râs de m-am spart, aia cu "Republica Californiană" parte a Chinei ce se va integra-n Uniunea Europeană a fost cea mai tare :))) Nici alea cu Republica Texas sau Hawaii componentă a Japoniei n-au fost de lepădat :))
    • +1 (5 voturi)    
      Alo (Sâmbătă, 21 august 2010, 18:23)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui gdans

      ce inseamna asta? ce esti asa negativ/ista? NU arunca in UNIVERS astfel de ganduri....iubeste VIATA si natura si animalele.....si NU cred in ceea ce ai scris !!!
    • -1 (1 vot)    
      haoleu maica (Duminică, 22 august 2010, 0:50)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui gdans

      sa ne ascundem in subsoluri.
      aprorpos, tu din subsol tastezi?
  • +3 (5 voturi)    
    Mda ... (Sâmbătă, 21 august 2010, 15:07)

    BlackS3a [anonim]

    Avem incredere in declaratiile tovarasului Serghei Lavrov si in angajamentele Rusiei ...
    Ne-am linistit , coopereaza 2 tari in care planeta Terra poate avea incredere ...
  • +1 (3 voturi)    
    vanga a avut un cosmar (Sâmbătă, 21 august 2010, 16:33)

    cititor hotnews [anonim]

    2010,2011,2014,2016,si pe urma s-a trezit.
    E bine ca s-a oprit la 2016,ca mai putea continua dar a sunat ceasul.
    Chestia cu musulmanii e tare
    Nu mai sunt animale,nu mai e vegetatie dar sunt supravietuitori.
    Vine ali chimicul in 2014 cand nu mai erau supravietuitori din 2011,dar ii ataca pe aia care nu mai existau din 2011,dar in 2014 se mai face un atac,pentru aia din 2016,care de fapt nu mai erau din 2011.
    De fapt ce razboi chimic pot face musulmanii cand nici nu stiu ce este H2O. sau C02.(de fapt codoi vorba unei academiciene de renume mondial).
  • -3 (7 voturi)    
    Autodistrugerea Iranului. (Sâmbătă, 21 august 2010, 17:09)

    mircea [anonim]

    Dupa alimentarea cu uraniu,centrala va intra in teste de functionare si se spune ca atunci va exploda si Iranul va avea prima explozie atomica.Si ultima.
    • -2 (4 voturi)    
      :)) (Sâmbătă, 21 august 2010, 18:06)

      :)) [anonim] i-a raspuns lui mircea

      hahaahhahahahhahahhaha, asa nu am mai ras demult.
  • 0 (0 voturi)    
    Pasnicitatea (Duminică, 22 august 2010, 4:03)

    Vizitiul [utilizator]

    Da dar Iranul, daca ar conduce acest program chiar in scopuri pasnice, sa vedem pe unde scot camasa toti acuzatorii :)

    Asta ar fi cu adevarat arma Iranului, sa dovedeasca ca tarile oponente au alte scopuri.

    Bine, inteleg ca cu Ahmedinejad, ceea ce zic mai sus e cam SF dar nici imposibil (totusi nu-l cunoastem decat din presa, iar presa ne-a dovedit de multe ori ca exagereaza si/sau are alte interese)!
  • 0 (0 voturi)    
    centrala cu pricina (Duminică, 22 august 2010, 14:26)

    dan [anonim]

    Pe cine intereseaza de acea centrala nucleara? Sau Iranul si-a deskis centrala ca se se mire prostii din occident ca si cei care au comentat.Tot stau acuzatorii pe jar ca la centrala de la Busher ar fi fabrica de arme dar sunt prosti de cred asta.In primul rand armele nucleare nu se fabrica la vedere nici deschis si nici ca sa stie rusii.Acele arme le fabrica doar in instalatii nucleare subterane si in locuri necunoscute fara sa stie rusii.Domnule Armele nu se fac la vedere asta sa stie disperatii care vorbesc auirea de programele nucleare ale altora.Centrala nucleara de la Busher este facuta de rusi doar in scopuri energetice,restul e altceva ce cred unii despre presupuse arme, armele se fac in secret.