VIDEO O familie de americani plecata in vacanta, arestata din greseala dupa o urmarire pe o autostrada din Los Angeles

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 august 2010, 13:08 Actualitate | Internaţional


Arestati din greseala
Foto: Captura KTLA-TV
Cinci americani, membri ai aceleiasi familii, au fost urmariti de politie pe autostrazile din Los Angeles si apoi arestati dupa ce ofiterii au fost convinsi ca masina in care se aflau era furata, relateaza pagina de internet a postului de televiziune KTLA-TV. Familia plecata in vacanta nu stia ca cineva le inlocuise placutele de inmatriculare cu unele de la o masina furata.

Politistii din Los Angeles Police Department au observat furgoneta alba pe o autostrada din California si, dupa ce i-au verificat placutele de inmatriculare, au crezut ca este furata.

Cateva masini de politie au plecat in urmarirea masinii, pe care au oprit-o langa Autostrada 5, in timp ce televiziunile locale transmiteau in direct intregul incident.

Unul cate unul, cei cinci membri ai familiei au trebuit sa iasa din masina cu mainile in aer si sa se aseze, cu fata in jos, pe drum. Toti cei cinci au fost incatusati si dusi la sectia de politie unde au fost interogati.

Politistii au descoperit ca placutele de inmatriculare ale furgonetei fusesera inlocuite cu unele de la o masina furata, fara ca familia sa stie acest lucru.

"Cei cinci au fost eliberati si si-au continuat drumul spre destinatia lor de vacanta", a precizat  KTLA-TV.

 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4761 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    faptul ca i-au oprit e normal (Sâmbătă, 21 august 2010, 13:17)

    dorel [anonim]

    chestia cu culcatul pe sosea este in opinia mea o umilire si nu este normal ca este acceptata

    se poate aplica doar atunci cand suspectul a avut o atitudine violenta anterior ...
    • +13 (17 voturi)    
      oriunde dar nu in america (Sâmbătă, 21 august 2010, 13:22)

      a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui dorel

      Acolo unde toti cetatenii au dreptul de a purta arme, politia americana sufla si in iaurt. Nu stii niciodata ce tembel gasesti.
      • +5 (7 voturi)    
        Nu draga, (Sâmbătă, 21 august 2010, 13:55)

        c.mike [utilizator] i-a raspuns lui a_claudiu

        n-au dreptrul de a purta arme cum crezi tu, doar daca poseda un permis de port arma si numai in statul care l-a emis. Au in schimb dreptul de a detine arme ceea ce cu totul altceva
    • +3 (3 voturi)    
      what ? (Sâmbătă, 21 august 2010, 14:51)

      just [anonim] i-a raspuns lui dorel

      Cand o sa se ajunga si la noi sa fie impuscati politistii si trecatori pe strada, sa vezi ca si la noi se va da legea cu "culcatul pe strada"
      • +1 (1 vot)    
        curat ca lacrima (Duminică, 22 august 2010, 7:11)

        salubritatea [anonim] i-a raspuns lui just

        Intai trebuie sa curete bine strazile pentru ca daca in urma uni astfel de tratament (culcatul pe strada), faci vre-o infectie in urma contactului cu vre-o flegma sau vre-o guma de mestecat sau urina, cine este bun de plata?
    • +2 (6 voturi)    
      dorel tot dorel ramane .... (Sâmbătă, 21 august 2010, 15:05)

      vsp [anonim] i-a raspuns lui dorel

      politistii au avut informatii clare ca masina ii furata , ce-i fi vrut sa arunce cu flori in ei si sa-i roge frumos sa coboare...?? Au plecat de la premiza ca masinile sunt furate de catre indivizi dubiosi deci la pamant cu eu , da ce sa-i faci dorel tot dorel ramane.....
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 21 august 2010, 13:45)

    G [anonim]

    Right ;)
  • +7 (9 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 21 august 2010, 13:48)

    corect [anonim]

    cam asa este, acolo toti au arme si politaii au proceduri ca la carte care daca sunt incalcate platesc si cu viata pentru asta...

    nu ca la noi unde politaii se roaga de nemernici sa se dea jos din masina sau mai vezi smecheri cu bmw care mai au oleaca si pocnesc politaii romani...
  • +1 (7 voturi)    
    Oricum, (Sâmbătă, 21 august 2010, 13:52)

    c.mike [utilizator]

    o demonstratie de forta si de prostie crasa in acelasi timp. 7 masini de politie pentru o presupusa masina furata presupune minimum 14 politisti si o autostrada blocata probabil de alte cateva. 4 adulti si un copil speriati de bombe si tratati ca niste infractori de rand ,cred ca e un exces care-ar trebui platit, bineinteles din banii contribuabilului american.
    • +5 (7 voturi)    
      e diferit (Sâmbătă, 21 august 2010, 16:26)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui c.mike

      Nu judeca ce-i în State după ce vezi şi cunoşti în România şi-n Europa. Dacă vrei, poţi face-un test dacă megi într-o vacanţă-n SUA: fă pe deşteptul, şmecherul,cocălarul român c-o patrulă de poliţie americană. Nu va trebui să ne-o povesteşti la-ntoarcere, o vom vedea pân-atunci într-un articol d-ăsta :D
      • +4 (4 voturi)    
        bineinteles (Sâmbătă, 21 august 2010, 17:02)

        io [anonim] i-a raspuns lui ampersand

        Sigur ca multe lucruri difera acolo. Acea familie poate da in judecata politia respectiva pentru daune de imagine care pot depasi lejer 1 milion de dolari. Sunt precedente destule.
      • +4 (4 voturi)    
        Am fost in America (Duminică, 22 august 2010, 2:15)

        c.mike [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        pe vremea cand tu probabil erai copil mic. Am circulat cu masina destul de mult in California. Cei la care am fost m-au invatat 2 lucruri inainte de a-mi da o masina: sa ma descurc in citirea unei harti a Los Angeles-ului(harta era ca o carte) si doi , daca sunt oprit de politie sa trag pe dreapta sa raman in masina cu mainile pe volan(obligatoriu) si sa astept indicatiile politistului. Oricum pana in momentul opririi masina si proprietarul erau verificati prin terminalul care era instalat pe masina (inca de pe vremea aia ) Ce va spun eu se intampla in 1985 si cred ca n-au stat pe loc de atunci. Dar sa stii ca in principiu nimeni nu te va opri vreodata in trafic in America daca nu dai vreun motiv pentru asta.
  • +5 (7 voturi)    
    proceduri sanatoase (Sâmbătă, 21 august 2010, 14:19)

    vanactio [anonim]

    Într-o țară cu mulți drogați și alți tembeleuzi în care la 3 zile moare un politist astfel de proceduri mi se par absolut normale
    • +1 (3 voturi)    
      Atotcunoscatorule cat timp ai trait in SUA? (Sâmbătă, 21 august 2010, 15:20)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui vanactio

      La noi la TV vezi mai multe anomali pe zi decat la americani desi RO e de 15 ori mai mica.
      In afara de filmele de la Hollywood de cati politisti americani care au primit spaga ai auzit? Poate asa intelegi de ce politistii americani au o rata mare de mortalitate. La noi sunt drogatii si aia care nu s-au drogat.
      • 0 (4 voturi)    
        habar nu ai (Sâmbătă, 21 august 2010, 18:02)

        ion daniel [anonim] i-a raspuns lui Ionel

        america e departe de romania la rata criminalitatii... de fapt e departe de toata europa. Pana si vecinii lor canadieni care au mai multe arme de foc ca ei , sunt de 100 de ori mai linistiti.
        Sa imi zici mie cati criminali in serie, politisti impuscati, crime odioase, compii criminali , psihopati, jafuri armate etc ai vazut in romania. Aici chiar si in cele mai periculoase cartiere umbli fara probleme seara, acolo sigur nu faci 200 de metri. Nici politia nu intra in getourile de negri si mexicani.
        • +4 (4 voturi)    
          aiurea (Sâmbătă, 21 august 2010, 19:18)

          ampersand [anonim] i-a raspuns lui ion daniel

          SUA a avut în 2009 16.200 de omucideri la vreo 320.000.000 de arme de foc în posesie civilă. Deci cam 0.005%. În 2009, New York-ul a avut cea mai mică rată a omuciderilor din ultimii 40 de ani, parcă 419 la cele vreo 8 milioane de locuitori, iar pe 2010 va fi şi mai scăzută, e cel mai "safe" oraş dintre primele 200 cu peste 100.000 din SUA.
  • 0 (2 voturi)    
    totusi (Sâmbătă, 21 august 2010, 15:24)

    Toni [anonim]

    cat de tembeli pot fi unii, incat sa nu vada ca au alte numere de inmatriculare? oricum, felicitari hotului, a fost o miscare buna
  • +3 (3 voturi)    
    USA este o tara civilizata (Sâmbătă, 21 august 2010, 15:27)

    iceman [anonim]

    Totusi respectivii au dreptul de a se constitui parte civila si pot fi despagubiti. La noi un proces de 2 lei dureaza minim 3 ani asa ca poti sa te lingi pe bot daca mascatii iti sparg usa si fatza si apoi isi cer scuze ca au gresit.
    • 0 (2 voturi)    
      Pai cum? (Duminică, 22 august 2010, 4:08)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui iceman

      Cum te mai lingi pe bot cu fatza sparta? :)))
      • 0 (0 voturi)    
        Eh.. (Duminică, 22 august 2010, 15:09)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

        Rogi pe cineva...

        Adrian
  • +1 (3 voturi)    
    Mda ... (Sâmbătă, 21 august 2010, 15:43)

    Daniel [anonim]

    Vorbea cineva de politishtii de la noi? CARE POLITISHTI? Astia de la noi pe langa ca sunt niste incapabili si corupti nici nu au legi care sa le permita sa faca ceva daca chiar ar vrea.

    Sincer, decat o politie inexistenta ca la noi prefer una cu exces de zel ca cea din SUA ...
  • +5 (5 voturi)    
    mda... (Sâmbătă, 21 august 2010, 16:20)

    me [anonim]

    1 - did titlu iese cam altceva decat din text... ce ii place presei sa dea titluri senzationale. una e "gin greseala" alta e "s-au inlocuit placutele de inmatriculare" obiectivismu asta mama masii
    2 - in america mor extrem de multi politisti. e noarmal sa fie foarte atenti.
    3 - poate a fost exces de zel, dar familia respectiva o sa-si mai faca inca 50 de vacante pe putin cu banii primiti pentru acesta greseala. la noi primeai niste scuze, daca le primea i si pe alea si atat.
    4 - nu e mai bine ca ei decat ca noi? la noi unde omoara cineva un om si scapa, unde nu opresc astia la semnalul politiei si nu patesc nimic, unde cand niste politisti isi fac traeba sunt hartuiti si dati afara de un judecator corupt?
    • +2 (2 voturi)    
      daca am inteles bine (Sâmbătă, 21 august 2010, 19:45)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui me

      comentatorul spune ca acele masini de politie iesisera cu mult din jurisdictia lor. adica nu cred ca aveau dreptul sa faca acest lucru. spun asta pentru a intari faptul ca daca dau in judecata politia aceea(sectia) obtin daune morale destul de lejer. sa tinem cont ca sunt americani care au dat in judecata mcdonald's coca-cola pentru alte chestii si au obtinut daune considerabile.
      cat despre asezatul pe sosea, mi se pare un act normal intr-o astfel de situatie cu masina suspecta de a fi furata. parca vazusem un videoclip pe net cu o patrula care tot asa au oprit in miez de noapte o masina si soferul a scos un pistol si il ranise pe unul iar celalalt reusise sa fuga din raza agresorului.
      • 0 (0 voturi)    
        vor da Statul in judecata si vor castiga (Duminică, 22 august 2010, 13:27)

        was [utilizator] i-a raspuns lui silviu

        Total de accord cu Silviu. Si as mai adauga ca si concluzie: cred ca familia implicata este foarte fericit acum cand "norocul" i-a suras. Dupa asa o gresala, asa o mare mediatizare, avocatii o sa starca cat mai mult pot din bugetul statului. Pentru daune morale, sindrom posttraumatic (au noaptea cosmare, cand retraiesc cele intamplate), pentru ca politistii nu aveau dreptul oricum sa-l aresteze (erau in afara din jurisdictia lor) et cetera.
  • +2 (2 voturi)    
    yuck! (Sâmbătă, 21 august 2010, 22:19)

    ampersand [anonim]

    tot pe site-ul KTLA: Victor Petrescu, 23, of Glendale, was arrested last week after he allegedly used a sledgehammer to smash a stone monument outside St. Mary's Armenian Apostolic Church.....

    http://www.ktla.com/news/landing/ktla-glendale-church-hate-crime,0,4179814.story