Kievul cinta in struna Moscovei: Ucraina a acuzat Romania ca a introdus tarife „discriminatorii” pentru navele care traverseaza canalul Dunare – Marea Neagra

de Olga Popescu     HotNews.ro
Vineri, 20 august 2010, 15:00 Actualitate | Internaţional


Ucraina a acuzat Romania ca a introdus tarife „discriminatorii” pentru navele care traverseaza canalul ucrainean Dunare – Marea Neagra, iesind cu marfa prin Canalul Sulina, care apartine Romaniei. Pretentiile fata de Bucuresti au fost formulate de ministrul ucrainean al transporturilor, Konstantin Fomenko, in cadrul recentei sale deplasari in regiunile dunarene, scrie Nezavisimaia gazeta.

Acuzatiile in cascada ale Ucrainei la adresa Romaniei vin dupa ce presa rusa a scris - citind surse din FSB - ca diplomatul Gabriel Grecu a fost expulzat din Rusia dupa ce a incercat sa afle informatii secrete despre Transnistria si Ucraina. Reamintim ca joi MAE ucrainean a avertizat Romania ca nu accepta "concesii teritoriale".

La intalnirea lui din 17 iulie cu comisarul european pentru politica regionala, Johannes Hahn, premierul Nikolai Azarov a declarat: „Suntem nelinistiti de pozitia Romaniei, care in mod uniteral a angajat lucrari de extindere in Delta Dunarii, pentru a redictiona fluxurile de marfuri spre porturile sale”. Comisarul a raspuns ca au fost demarate deja negocieri cu MAE pentru identificarea posibilitatilor reale care sa permita identificarea unor solutii acceptabile atat pentru partea ucraineana, cat si pentru cea romana in chestiunile referitoare la delta Dunarii.

MAE de la Kiev: Ucraina nu mai are de gand sa accepte concesii teritoriale in disputele ei cu Romania

Seful biroului de presa al MAE ucrainean, Oleg Volosin, a declarat joi ca Ucraina nu mai are de gand sa accepte concesii teritoriale in disputele ei cu Bucurestiul. "Romania este si va ramane vecinul nostru. Este membru UE si partenerul nostru. In acelasi timp, noi nu mai intentionam absolut deloc  sa mergem la niste concesii ciudate si nefondate acordate Bucurestiului. Vrem ca, in sfarsit, sa se inteleaga ca granitele Ucrainei nu vor fi niciodata modificate", a spus Volosin, citat de agentia Novyi region.

Diplomatul a precizat ca Ucraina urmareste cu atentie toate afirmatiile politicienilor din Partidul Romania Mare privind "necesitatea readucerii in componenta Romaniei a Bucovinei si a altor teritorii ucrainene". Este, de altfel, motivul pentru care ministrul ucrainean de externe, Konstantin Grischenko, nu a efectuat pena acum o vizita oficiala in Romania, a subliniat Voloshin.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3907 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Ucraina, catzelul rusilor (Vineri, 20 august 2010, 15:15)

    d [anonim]

    Punem ce tarife vrem pt ca putem. Daca nu va convine faceti o plangere la Organizatia mondiala a Comertului.
    Si daca agitati niste militari pe la Bolgrad, nu o sa ne speriem si nu o sa scadem tarifele.
  • +7 (13 voturi)    
    . (Vineri, 20 august 2010, 15:17)

    radukku [utilizator]

    pudelii rusnacilor latra la comanda. Pana acum au tacut malc. Nici de Insula Serpilor n-au comentat, nici de Maikan, nici platou continental. Agita spiritele degeaba la comanda rusnacilor. MARI prosti au fost romanii din Ucraina care sarbatoreau fericiti ca a ajuns Ianukovici presedinte. Vai si amar de ei acum!
    Totusi, cu Ucraina putem discuta de pe pozitie de forta, mai ales ca structurile occidentale ne-au tinut parte intotdeauna in conflictele cu aceasta tara. Ucraina e un punct strategic important, dar nu atat de interesant pentru occidentali. Pe deasupra, orice s-ar spune, corpul diplomatic romanesc e net superior fata de cel ucrainean.
    In concluzie, cu pudelii rezolvam repede. Cu stapanul pudelului trebuie sa elaboram actiuni si idei cat mai inteligente.
    • +1 (5 voturi)    
      . (Vineri, 20 august 2010, 16:00)

      Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      Iusenko era ultra-nationalist si, spre finalul mandatului, a impus scolilor sa se predea doar in limba ucraineana, intr-o tentativa de a sterge identitatea minoritatilor. El era indreptat impotriva Rusiei in primul rand, insa a lovit la fel de dur si in minoritatea romana, mult mult mai mica decat cea rusa. Ianukovici le lasa libertatea de a alege, mai ales ca el e nascut in Donetk, teritoriu cu populatie rusa numeroasa, iar la conferinte vorbeste in rusa.
  • +8 (8 voturi)    
    Ukraina vs.Dunare (Vineri, 20 august 2010, 15:19)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    De fapt Ukraina este suparata mai mult pe Dunare ca a venit mare si le-a colmatat canalele, nu ? Daca se schimba senalul navigabil pe bratul Chilia cu vreo 5 km mai la est, ucrainenii n-au ce face, cedeaza teritoriul pentru ca pe acolo trece frontiera, conform acordului incheiat intre cele doua tari...

    Iar inainte de a lua in calcul declaratiile politicienilor, ar fi bine sa tina cont si cine le face, pentru ca Vadim numai politician nu e...

    Orasele militare de la granita cu Romania par mai mult un raspuns la planul de amplasare a scutului anti-racheta in zona Dobrogei, decat un mijloc de aparare impotriva unor pretentii teritoriale inchipuite.
  • +11 (11 voturi)    
    Presa rusofila scrie la ordin (Vineri, 20 august 2010, 15:29)

    Ucraina Mica [anonim]

    Campania cu privire la Romania a inceput in Rusia, cu arestarea ilegala a unui diplomat roman (incalcare grosolana a unor conventii internationale, oricum Rusia respecta ce vrea si de aceea nu e un stat ce merita respectat), a continuat cu articole in presa rusa pro-guvernamentala si e prelungita cu declaratii ale unnor oficiali ai guvernului ucrainean pro-rus.
    A fost aproape mecanic, canii de la Kiev au inceput sa latre imediat ce a strigat la ei stapanul de la Moscova.

    Ucraina se decredibilizeaza din ce in ce mai mult pe plan international, Kievul e perceput din ce in ce mai mult ca o gubernie rusa, putini analisti prin cancelarii europene mai pot crede ca Ucraina e inca suverana si independenta fata de Rusia.

    Romania trebuie sa continue calm si perseverent actiunile sale, intotdeauna intr-o perfecta legalitate in raport cu dreptul international astfel incat orice 'plangere' ucraineana sa poata fi demontata juridic in fata oricaror organizatii internationale.

    Faptul ca natura a dat Ucrainei un sut in partile moi nu e vina Romaniei, frontiera fluviala se stabileste pe talveg si daca acesta e mutat 200 metri se muta si frontiera. Astea sunt legile internationale si Romania se poate adresa ONU.
    Asa ca insula aia romaneasca ocupata de URSS candva a revenit natural Romaniei, va trebui un act administrativ si apoi preluata de romani.

    In rest, agitatie politico-militarista a Ucrainei e indreptata spre electoratul nationalist al etnicilor ucrainieni, etnici pe care Ianukovici se chinuie sa ii convinga ca 'marele pericol' e Romania, care vrea sa recupereze 20.000 km2 si 2 milioane etnici si nu Rusia care vrea sa puna mana pe toata Ucraina sau macar pe 15 milioane etnici si toata Crimeea :))
    Va dati seama ca e o manipulare debila, dar poate prinde la bautorii de votca proasta!

    O Ucraina Mica, etnica, ar avea 25 milioane locuitori si vreo 300.000km2, ar fi in pace cu toti vecinii, ar deveni rapid membru UE si NATO. Actuala Ucraina n-are viitor !
  • 0 (2 voturi)    
    Nota 5 (Vineri, 20 august 2010, 15:32)

    ady [anonim]

    Stimata D-na Olga


    Va rog revizuiti urmatoarele paragrafe :

    ''explica expansiunea romana in regiunea evocand lipsa''
    ''cat si pentru cea romana in cheltiunile referitoare la delta Dunarii. ''
    ''Konstantin Grischenko, nu a efectuat pena acum o vizita oficiala in Romania''
    • +2 (2 voturi)    
      bravo, nota 10 (Vineri, 20 august 2010, 16:15)

      gigi berlogea [anonim] i-a raspuns lui ady

      felicitari, ai prins esenta articolului.
  • +4 (4 voturi)    
    Curata pusca si vorbeste ce nu trebuie... (Vineri, 20 august 2010, 15:40)

    Nicolae Titulescu [anonim]

    Domnule K. Griscenko, face parte partidul Romania Mare din guvern sau macar din parlament, ca sa va temeti acum de declaratiile lui in privinta Bucovinei - care, pe fond, sunt intr-u totul intemeiate din puncyt de vedere istoric? De ce agitati mereu lozinci revizioonisrtye si revansarde? Puneti un palc de cazaci sub comanda unui Taras Bulba, intre Odesa si Dunare si ii calmati pe militarii ucraineni, care viseaza la timpuri apuse ! Daca o sa continuati tot asa, Partidul Romania Mare nu va face decat sa foloseasca spusele si fapterle voastre pentru a ridica si mai sus stindardul nemultumirii din Romania fata de cotropirea ruseasca si mai apoi ucraineana-prin continuitate si succesiunea la "maretul imperiu sovietic prabusit in 1991-a teritoriului romanesc numit Bucovina!!
    Si inca ceva d-le Griscenko; nu mizati din nou pe "prietenia cu Rusia"! Ati uitat deja propria istorie?!
    In plus, Ukraina este un stat fragil, compus din doua jumatati opuse,ca viziune politica, religie, cultura, si care in mod cert va bascula din nou in directia integrarii euro-atlantice. Si atunci, veti avea nevoie de Romania, ca sa nu opuna vetoul sau.
    Ucraina are in prezent exact pozitia hotului care dupa ce a furat ceva striga el cel mai tare: Sariti, "Hotii !! Hotii "
    Domnule ministru Bakonski, in ultimul timp asistam la o ofensiva ukraineana de ostilitate la adresa Romaniei, stiti bine de cine orchestrata (nu de domnul Griscenko) iar MAE roman tace cu indarjire, ca si cum ar achiesa la aceasta politica de ostilitate fatisa!! Cine vreti sa apere interesele Romaniei si sa i se faca din nou auzita vocea dincolo de hotare, acolo unde este nevoie!!??.Sunteti foarte tacut domnule Baconski si asta aduce deservicii grave tarii !!.Aceste probleme ar trebui discutate si lamurite odata pentru totdeauna cu Ucraina si la Bruxelles, ca sa vada si vecinii acestia pe care ii avem , din nefericire, ca este o politica si o pozitie coordonata la nivel comunitar.
  • +4 (4 voturi)    
    Statul actual Ucraina a fost creeat special (Vineri, 20 august 2010, 15:45)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Statul actual Ucraina a fost creeat special sa sustina Rusia. Este un stat tampon. Sau stat marcă, aşa cum am învăţat la istorie în liceu.
    Este o creeatie ruseasca.
    Detine teritorii inglobate de fosta URSS:
    Crimeea
    Sudul Basarabiei,
    Nordul Ucrainei,
    Insula Serpilor
    Este in alcatuirea teritoriala si demografica actuala perfect loial Rusiei !
  • -13 (13 voturi)    
    Nu inteleg deloc de ce ne Lamentam ? (Vineri, 20 august 2010, 15:54)

    Ivanuska Prostovanul [anonim]

    Daca am fost ,,Viteji'' sa ne asumam in intregime toate consecintele (previzibile pt oricine) , este drept ...... vor fi multe si usturatoare . In struna cui ati dori sa cante Ukraina ? Absolut penibila atitudine infantila de ,,plangaciosi''.
    Poate niciodata in Istoria Moderna nu am avut o politica externa mai slaba , neproductiva si mai neinsemnata pe plan mondial ca in momentul acesta ! Onor Carmaciului Suprem .
    • +5 (5 voturi)    
      nu prea e de bine (Vineri, 20 august 2010, 17:48)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Ivanuska Prostovanul

      Amice, ori esti platit sau agent extern,
      ori esti un perfid care intr-o disputa cu exteriorul sari la gatul sefului, bun sau rau cum e el.
      Cand se discuta despre politica externa nu se invoca cea interna, invers, da !
  • +3 (11 voturi)    
    intrebare (Vineri, 20 august 2010, 15:58)

    gabriel [anonim]

    Oare este intamplator faptul ca zonele cele mai sarace, cu oamenii cei mai needucati si cu vicii majore de comportament sunt aceleasi zone in care pesedeaua castiga mereu alegerile ? Cum se face ca acesti moldoveni ( olteni cu alt accent) isi aleg de 20 de ani primari pesede ? Cum de intind mana scarbavnica facand semne obscene armatei care-i ajuta in timp ce ei sparg seminte ? Cum de in timp ce institutiile capitale ale statului lucreaza televiziunile tradatoare de tara distrug acest efort ? Este oare intamplator faptul ca dupa Ucraina, unde presedintele occidental a pierdut in fata unui filorus, in Polonia a fost inlocuit un presedinte patriot cu unul de paie, este intamplatoare presiunea rusa asupra republicii Moldova, este intamplatoare vizita lui geoala la moscova ? Vantu voiculescu si patriciu, rtv, a3, cotidianul.ro , marean si lupea de la evz.ro, oare n-au nici o legatura cu toate astea ???? Cine vrea distrugerea statului Roman ? Lepadaturile ,
    oficinele sovietice lovesc in fiinta poporului, incurajeaza isteria asa cum au primit directive ! De ce a venit seful CIA la Bucuresti ????Nu este clar ca suntem in razboi pe zona asta de influenta ?????
    • +3 (5 voturi)    
      . (Vineri, 20 august 2010, 16:11)

      Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui gabriel

      Suceava, Neamt, Bacau si Botosani au primari care nu fac parte din PDL. A mai ramas doar Iasiul si Vasluiul, iar la Iasi zilele lui Nichita in primarie sunt numarate.
      • +6 (6 voturi)    
        . (Vineri, 20 august 2010, 16:30)

        cristi767 [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

        cu toate astea la nivel de judet e problema de fapt. unde psd castiga intotdeauna cand sunt alegeri prezidentiale/parlamentare.
        • +1 (3 voturi)    
          PSD (Vineri, 20 august 2010, 16:52)

          xolv [anonim] i-a raspuns lui cristi767

          PSD-ul n-are probleme in regiunile populate de cersetorii intretinuti care fac copii pe banda rulanta. Alaturi de Oltenia, este cea mai "progresista" si "harnica" regiune a Romaniei, de altfel patria tov Ilici.
          • +2 (6 voturi)    
            esti ardelean (Vineri, 20 august 2010, 21:03)

            smen [anonim] i-a raspuns lui xolv

            mai ce tupeu aveti,ati fost slugi la sogori 1000 de ani si v-au eliberat oltenii si moldovenii,va ofticati ca sunteti niste pudeli ai puterilor straine si mai presus ati si votat cu aratarea care ne conduce acum
    • 0 (2 voturi)    
      baiatule esti varza (Vineri, 20 august 2010, 16:28)

      ion daniel [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      ia matale si cauta in sud sa vezi ca orasele mari au primari pdl (sau aveau deoarece acum sunt cam pe la inchisoare)
      Vorbesti din auzite si traiesti din prejudecati. Pacat de cei ca tine
    • +3 (3 voturi)    
      de acord cu intrebarea de mai sus (Vineri, 20 august 2010, 16:46)

      florian [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      Excelenta analiza facuta de Gabriel! Penibila cea scrisa de Ivanuska Prostovanul!
    • -2 (6 voturi)    
      Sa fim rezonabili stimabile... (Vineri, 20 august 2010, 16:51)

      Ivanuska Prostovanul [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      - Celebrul Flutur (si alte lighioane, precum Placinta ) - spaima ogoarelor si a padurilor bucovinene , de catre cine a fost ales ?
      - O intreaga tara aflata peste Prut , care se incadreaza in prototipul prezentat mai sus de tine, pe cine a votat in proportie de peste 90% in decembrie 2009 la prezidentiale ?
      - Cunosti ca stimabilul tau GURU portocaliu precum si consoarta sa provin tot din spatiul moldovenesc ?
      - Oare unde a inregistrat una dintre cele mai ,, Capabile ?'' europarlamentare ale noastre - EBA procentajul maxim : ai ghicit , tot in Moldova.
      - Vad ca plangi de mila armatei si a institutiilor capitale ale statului dar uiti ca Stapanul tau a dictat reducerea efectivelor acestora precum si a salariilor obtinute de la stat. Rusinica.
      -Nu judeca pe cei aflati sub limita subzistentei si care au fost loviti de crunte inundatii , mai degraba pune-te pe tine in situatia lor si apoi da verdicte otravite !
      -Rusia daca n-ai sti, nu tine cont de nimic si de nimeni ( chiar si de presedintele tau), cand e sa-si vada interesele, de aceea nu merge faza cu ura , violenta si sentimentele LA VEDERE, pt ca o iei peste BOT ! Trebuie sa fii un pic mai viclean ca ei , ori pe cei de teapa ta nu-i duce capul.
      - Chestiile slabe ref. la geoana , voiculescu, moguli, vantu , presa ,televiziuni , tradatori intr-un cuvant , cred si sunt convins ca le-ai auzit din gura cuiva foarte des , si-au actionat precum picatura chinezeasca. E de preferat o mass-media care critica puterea (chiar cu unele derapaje de exagerari sau inexactitati) decat niste pseudojurnalisti care ridica osanale si ling vartos ,,bomboana dulce'' oferita ca recompensa pt paticiparea la prostirea natiunii .
      - ,,Cine vrea distrugerea natiunii ?'' ? - Ce sa mai distruga din noi ? Autorul izolarii si a dezastrului national vine in principal din INTERIOR si NU din ,,povesti cu ,,oficine'' !
      -Ar fi indicat pt fiecare dintre noi sa mai gandim de unii singuri , bineinteles daca avem cu ce !
      • +2 (4 voturi)    
        te rog (Vineri, 20 august 2010, 18:12)

        gabriel [anonim] i-a raspuns lui Ivanuska Prostovanul

        nu mai fi sluga oricarui prost, de fapt ce sa mai spun, e multa lume proasta....
        • -2 (4 voturi)    
          Nici nu ma asteptam (Vineri, 20 august 2010, 19:11)

          ivanuska prostovanul [anonim] i-a raspuns lui gabriel

          la un alt raspuns din partea unuia care vede lumea doar in ,,alb sau negru'' si este convins ca ,,orice zboara se mananca'' . Argumentele aduse la ideile pe care le prezinti iti releva ,,saracia'' launtrica. Cu parere de rau asta e realitatea si nu am fost ultimul sau primul care a incercat sa te ,,lumineze '' putin. Somn usor si vise placute !
          • +2 (4 voturi)    
            Ti-ai ales excelken pseudinimul (Vineri, 20 august 2010, 19:32)

            Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui ivanuska prostovanul

            Eu ny vad lumea doar in alb si negru si nu sunt convins ca tot ce zboara se mananca. In schimb tu nu vrei sau nu poti intelege ca pentru a fi resoectat trebuie in primulk rand sa te respecti tu insutii. Romania a procedat conform tuturor cutumelor diplomatice. De obicei se expluzeaza un diplomat de acelasi rang ca raspuns la expluzarea unui diplomat si cazul se inchide. Daca Romania ar fi procedat altfel, tacand sin gura si dacandu-se ca nu vede ar fi pierdut orice urma de credibilitate. Rusia face galagie nejustificata. Am mai scris in alta parte cate datorii morale si materiale are fata de noi. Chiar si razboiul dus de Romania contra ei tot ea l-a provocat prin ocuparea Basarabiei si Bucovinei de Nord. Asa ca mai pune mana si citeste si istorie adevarata si nu numai propganda sovietica. Cat despre atacaurile contra guvernului si presedintelui nu te deosebesti cu nimic de poastacii fedesenari care au o ura viscerala contra lui Basescu care i-a surclasat de doua ori. Aceasi ura au avut-o si contra lui Miloica si Ciorbea. Sau cumva actionezi la ordin extern si Fostului vecin din rasarit nu ii convine cane-a scapat din imbratisarea aducatoare de moarte iar uneltele lui snu au mai reusit saa acceada la putere si asta il da batai de cap. Oricum tot esti, ca sa folosesc o expresie bolsevica, dusmanos fata de poporul roman.
    • -3 (5 voturi)    
      iti spun eu de (Vineri, 20 august 2010, 21:02)

      smen [anonim] i-a raspuns lui gabriel

      ce pentru ca oltenii,muntenii si moldovenii cunosc notiunea de libertate,in timp ce ardelenii care sunt fruncea(asta cred ei in prostia lor)nu ,au fost slugi la unguri 1000 de ani si acum le place sa aiba un tatic ca acest basescu,foarte asemanator la vorba si port cu ardeleanu umflat de palinca
    • 0 (0 voturi)    
      Hai ca-ti spun eu (Sâmbătă, 21 august 2010, 17:27)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui gabriel

      Aeroportul Iasi a primit pentru extindere mai putini bani decat un camin cultural din Cluj.
  • +3 (3 voturi)    
    DIVERSIUNE (Vineri, 20 august 2010, 16:33)

    ionut [anonim]

    E tipic pentru toti dictatorii sa creeze diversiuni in momente dificile pentru ei.Deci rusii nu ar trebui sa se mai gandeasca la incendiile lor sau la problema graului ci la ...problemele cu romanii.
  • +1 (1 vot)    
    parere (Vineri, 20 august 2010, 18:57)

    gabriel [anonim]

    Poate voi fi acuzat de simplism in gandire, insa imi asum rationamentul urmator. Oamenii, dupa un anumit criteriu, sunt clasificati in HOTI si CINSTITI. Aceste categorii se impart in ale doua subcategorii : cei care au posibilitatea sa fure si cei care nu. Categoria cea mai fericita este cea de oameni care sunt cinstiti si nu au posibilitatea sa fure. Cei mai nenorociti oameni sunt cei care sunt hoti si au posibilitatea sa fure. Mai sunt doua posibilitati : hotii care nu au acces la resurse si cinstitii care au acces la resurse.
    Hotii care nu au acces la resurse sunt isterizati de asta. Cinstitii care nu au acces la resurse sunt in alta sfera deja, din auza egoismului ei nu-si pun probleme.

    Probleme apar in cazul celor cinstiti cu acces la resurse. In sistemul democratic, pentru a imprima societatii tusa lor de oameni cinstiti , trebuie sa se alieze cu cineva : ori cu hotii care nu au acces la resurse, care sunt suparati ca nu au de unde fura, ori cu cinstitii care nu au de unde fura…si care nu se implica !

    Intotdeauna orice combinatie intre cele patru subcategorii sunt nocive dar necesare, doar in ideia ca cel cinstit poate conduce !

    In situatia de compromis in care faci aliante impotriva hotilor, dupa castigarea puterii trebuie aplicat principiul comenzii unice !

    In situatia asta este presedintele Basescu !

    Rog pe Presedintele Romaniei sa puna in aplicare Strategia de Securitate Nationala a Romaniei !
  • 0 (0 voturi)    
    Victor Bout (Vineri, 20 august 2010, 22:26)

    d [anonim]

    Dar voi nu scrieti nimic DE Victor Bout, un traficant rus de arme prins in Tailanda, extradat in SUA si caruia Rusia ii ia apararea si care folosea companii moldovenesti ca sa transporte arme in Africa?

    uite aici:

    http://www.crji.org/news.php?id=88&l=2

    Asta ca sa se vada ce face Rusia, atat de grijulie fatza de Moldova si fatza de ce face Romania in Moldova. Poftim, Bout , traficantul de arme folosea Moldova ca baza in traficul cu arme.
  • 0 (0 voturi)    
    Ucrainia ^ Romania (Sâmbătă, 21 august 2010, 10:59)

    atentu [anonim]

    Pentru cine nu stie, luare aminte, Relatiile tensionate cu Ucrainienii nu exista de ieri, alaltaieri. Chiar si dupa episodul Bucovina au mai fost 2 incercari notabile una fiind reusita pt ucrainieni (Uniunea Sovietica), ma refer la Insula Serpilor. Numai ca Constantinescu fostul presh a "lichidat problema". Prima incercare - nereusita - a existat la sfarsitul anului 1940. Trupele sovietice afluiau pe teritoriul romanesc deja eliberat. Baia Mare deja avea firave autoritati civile romanesti lucra, posta, primaria, si prefectura judetului. Desigur "colaborau" fortuit cu comandamentul militar sovietic. Intervine o lovitura de forta. BESKEBA echivalentul ucrainian al NKGB aresteaza oamenii cheie din prefectura si primarie, deasemeni multi cetateni din oras pe care ii si expediaza spre Siberia, paradoxal si citiva evrei abia scapati din lagarele naziste printre ei, taie comunicatiile telefonice si izoleaza regiunea. Cu greu, 2-3 oameni dintre oficiali scapa si ajung la Bucuresti unde deja functiona Comisia Aliata... Comandamentul militar din Baia Mare este schimbat si toata regiune revine la normalitatea timpurilor respective.