Tot mai multi americani cred ca Barack Obama este musulman

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 19 august 2010, 19:16 Actualitate | Internaţional


Aproximativ 1 din 5 americani crede ca presedintele Barack Obama este musulman, un numar in crestere fata de cel rezultat in urma unei cercetari de anul trecut, relateaza BBC.

Sondajul Pew Research arata ca aproximativ 18% dintre cetatenii americani sustin ca Obama este musulman, fata de 11% in martie 2009.

Intre republicani, procentul este de 34%.

Doar o treime dintre cei chestionati au spus ca Obama este crestin, 43% recunoscand ca nu stiu ce religie are liderul SUA.

Sondajul a fost realizat inainte ca presedintele american sa sustina public dreptul musulmanilor de a construi o moschee pe fostul amplasament al World Trade Center in New York.

"Desi presedintele a fost dedicat credintei sale crestine, exista  persoane care vor sa raspandeasca informatii false despre valorile si credintele presedintelui," a declarat consilierul Joshua DuBois de la Casa Alba pentru AFP.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1599 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    1 din 5? (Joi, 19 august 2010, 19:42)

    MirceaA [utilizator]

    pai tot 1 din 5 americani crede ca ouale sunt facute in fabrica.
    • +1 (3 voturi)    
      pai (Joi, 19 august 2010, 20:05)

      ady [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      unde-i neadevarul?
    • +2 (2 voturi)    
      Greu deacceptat (Joi, 19 august 2010, 20:24)

      TUDOR30 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      Noi tot minimalizam succesul. Dam VINA nu pe noi ci pe altii. PUR ROMANESC.
      Printre altele iti comunic ca asta este o problema serioasa pe care am dincutat-o cu niste americani "neaosi" si care fac parte din clasa mijlocie (sau mai corect midle upper class), omenii doctori, dentisti, etc.
      Un pic de respect si nu aroganta (Ca de suntem bogati dar cu buzunarele goale) ne-ar prinde bine.
      O seara buna
      P.S. Uita-te la barna din ochiul tau decat la paiul din ochiul al...
  • +2 (6 voturi)    
    '' a fost dedicat credintei sale crestine'' (Joi, 19 august 2010, 20:17)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    hussein obamba e crestin la fel ca iliescu. Crestinii lui nea marx, materialist-dialectici si stintifici. Si pro-muslimani.
  • +1 (5 voturi)    
    Barack Hussein Obama Jr. (Joi, 19 august 2010, 22:54)

    Ghici cine vine la Casa Alba? [anonim]

    S-a nascut din tata negru african, membru al unui trib islamizat (de asta a primit la nastere prenumele Hussein) si dintr-o mama alba irlandeza si atee, ce a fost amanta unui activist comunist african-american.

    Tatal kenyan nu a stat decat cateva luni cu sotia alba, a parasit-o rapid si Barack Hussein si-a revazut tarziu parintele african, care ulterior a ajuns alcoolic si a murit intr-un accident de masina (conducea beat, in Kenya).

    Mama sa alba s-a recasatorit destul de repede cu un alt bursier strain, un musulman indonezian, caruia i-a facut o fetita.
    Noua familie s-a mutat la Jakarta, acolo Barack Hussein a facut primii ani de scoala si una din materiile la care a fost inscris era 'religia islamica'!
    De altfel, sora lui vitrega locuieste in Indonezia, cea mai populata tara musulmana.

    Parintii mamei sale, crestini, au insistat ca Barack Hussein ca vina in USA, mama sa a acceptat si baiatul de 11 ani a inceput scoala in Hawaii.
    Practic, acesta a fost momentul de rascruce pt micul Hussein, bunicii sai albi l-au educat si ajutat sa studieze in cele mai bune scoli americane, inclusiv la Harvard (dreptul).

    Dupa terminarea facultatii, Barack Hussein Jr. a preferat sa lucreze in asistenta sociala si juridica pt negrii din South Chicago (ghetou), acolo l-a intalnit pe pastorul Jeremiah Wright, pastor ce l-a convins sa intre in congregatia lui. A fost confesorul lui Barack timp de 18 ani si l-a casatorit cu Michelle, o activista a partidului democrat.

    Dupa ce discursurile rasiste (impotriva albilor) si extremiste (America trebuie distrusa) ale pastorului sau au fost descoperite de presa americana, Barack a parasit acea biserica si in aparenta s-a dezis de cel pe care il numise 'parintele spiritual'.

    In campania electorala Barack a facut o gafa in direct, vorbind de 'credinta mea musulmana'.

    Juramantul pe Biblie a fost pronuntat gresit in public si a fost repetat in secret, in prezenta doar a catorva martori!!

    Popularitatea i-a scazut sub
  • 0 (2 voturi)    
    uau (Vineri, 20 august 2010, 2:12)

    anonim [anonim]

    Uau, mi se pare mie sau e cam fortata chestia cu construirea unei moschei pe amplasamentul WTC? Nu stiu, dar e ca si cum la noi unii ar distruge statuia lui Stefan cel Mare si ar vrea sa ridice in locul ei statuia lui Wesheleny. Mi se pare o problema destul de delicata. Putea sa se doreasca sa se ridice acolo orice altceva, un MCDonalds, un restaurant chinezesc, un club de noapte, un stadion de fotbal dar o moscheie, suna cam fortat.
  • 0 (2 voturi)    
    Cred ca e doar politica, nu credinta in Dumnezeu! (Vineri, 20 august 2010, 8:50)

    BEDE [anonim]

    Si Tony Blair s-a facut catolic dupa ce nu a mai fost prim-ministru. Sa-i spui lui Mutu ca la vreo 50 de ani a avut o revelatie extraordinara ca sa-si schimbe religia mostenita prin traditie! Asta este doar politica: isi alege omul religia care este cea mai convenabila d.p.d.v. politic ca sa castige.
    Altfel, Obama se stie clar ca a fost islamist si ca a urmat si niste cursuri islamice in Indonezia.
    Dar, acum, ca asa da bine, se zica ca ar fi si crestin. Dar pare putin probabil sa aiba credinta in mod real.
    • 0 (0 voturi)    
      E simplu (Vineri, 20 august 2010, 14:06)

      Olandezu [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      Pai sa i se ceara sa mance carne de porc. Daca n-o mananca sau o mananca cu sughituri, e musulman, daca manace si cere si bacon si o bere rece, atunci e crestin!
  • +2 (2 voturi)    
    Moschee in America?!!!! (Vineri, 20 august 2010, 14:05)

    karenina [anonim]

    Oau!!. E ca si cum ai face un muzeu al nazismului in Israel. S-a intors lumea cu fundul in sus. Oare ce mai urmeaza??