VIDEO Un taur de pe o arena din Spania a sarit in tribuna: 40 de spectatori au fost raniti

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 19 august 2010, 17:31 Actualitate | Internaţional


Animalul a ranit spectatorii
Foto: Agerpres
Un taur a sarit gardul de protectie al unei arene din Spania si a atacat specatorii, ranind peste 40 de persoane, a precizat media spaniola, preluata de AFP. Incidentul s-a petrecut miercuri seara in localitatea Tafalla, din regiunea Navarra.

Televiziunile spaniole au transmis imagini dramatice cu spectatori inspaimantati, incercand sa evite animalul dezlantuit. Taurul a urcat in tribuna, ranind spectatori, inclusiv mai multi copii.

Cei mai multi dintre raniti au suferit taieturi si vanatai, unii dintre ei intrand in stare de soc.

Noua persoane au fost transportate la un spital din Pamplona, printre acestea fiind un barbat care a fost impuns in spate si un baiat de 10 ani ce a suferit numeroase rani.

Angajatii arenei au reusit sa controleze animalul dupa circa 15 minute. Taurul a fost omorat si transportat cu o macara in afara arenei.



Citeste mai multe despre   
















15723 vizualizari

  • +37 (41 voturi)    
    Ce ma bucur ! (Joi, 19 august 2010, 17:40)

    Creator [utilizator]

    Sa inteleg ca nu prea le-a placut...
    Poate asa o sa inteleaga si spaniolii ca acesta este un obicei barbar, care nu are nimic in comun cu civilizatia, sau cu respectul fata de celelalte vietuitoare.
    • +19 (23 voturi)    
      Hehe (Joi, 19 august 2010, 18:03)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Creator

      Trebuie sa recunoastem ca saltul taurului a fost impresionant :)

      Catalunia, partea mai "cerebrala" a Spaniei, adica cei care duc in carca din punct de vedere economic Spania, au interzis de curand coridele si toate actiunile ce decurg din asta. Este de asteptat ca fenomenul sa o ia spre sud.

      Sunt curios daca cei care au avut ocazia sa mirose de aproape transpiratia taurului acela o sa mai calce curand la un eveniment asemanator.

      Pacat ca princtre cei accidentati se numara si copii.
      • +9 (21 voturi)    
        ha ha (Joi, 19 august 2010, 18:24)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        catalunia duce in spate spania, dar problema este putin mai delicata. am avut aceeasi parere pana de curand, dar daca o sa studiezi cu atentie o sa vezi si de ce duce in spate economia spaniei.

        planul de dezvoltare din perioada franco a dictat ca in nord sa fie multa industie si in sud multa agricultura. fireste ca ies mai multi bani din industie, de unde si diferentele financiare dar multe dintre investitiile initiale, care acum aduc bani grei, au fost plasate acolo prin efortul intregii natiuni, asa ca si profitul se cuvine intregii natiuni.

        ceva asemanator se intampla in belgia unde multa vreme sudul, activitati miniera importante, multa industrie, a dus in spate nordul belgiei. acum situatia e diferita si cei din nord vor separare.

        legat de corida: obiceiul asta barbar a salvat o specie de animale (taurii folositi la corida au adn ul cel mai apropiat de ierbivorele africane care au migrat in europa. este cea mai veche specie bovina de acolo si numai din cauza coridei a supravietuit). se pot cauta detalii pe net.

        daca eu as fi taur si as avea de ales intre a trai cum traiesc acesti tauri (liberi, cum au fost lasati de natura, fara tarcuri si fara beton, se imperecheaza natural etc, dar cu pretul platit de parte din ei) sau a fi o vaca de abator, as alege fara dubii prima varianta. orium moare, dar decat sa creasca pe ciment, fara pic de miscare si de multe ori fara un loc de intins pe jos, mai bine liber si 15 minute de lupta

        nu sunt un fan al coridei, dar inainte de a da un verdict merita mers, vazut cum sunt crescuti taurii aia, cum se bucura de viata, merita vazute vacile de la ferme si trasa o concluzie.

        Nici un efort ecologist nu a salvat o specie (dupa adn nu e vaca ordinara, vezi similaritatile cu adn ul ierbivorelor ce au migrat dinspre Maghreb) si nu a lasat o specie sa se dezvolte natural (nu zoo).

        omorarea taurului poate fi privita ca barbara, dar merita privite mai multe fete ale problemei. eu asa cred.
        • +5 (7 voturi)    
          Multumesc (Joi, 19 august 2010, 20:19)

          Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui alex

          Trebuie sa recunosc ca argumentele tale m-au facut sa studiez cazul mai indeaproape.
        • +3 (7 voturi)    
          frumos (Joi, 19 august 2010, 21:35)

          costin [anonim] i-a raspuns lui alex

          Intre comentarii pline de patima si ignoranta, am citit cu mare placere randurile tale. ar fi frumos sa intalnesc mai des pareri expuse atat de cumpatat si elegant. felicitari alex!
          • +5 (5 voturi)    
            haha 2 (Vineri, 20 august 2010, 3:29)

            alex [anonim] i-a raspuns lui costin

            exista multe variatiuni pe tema luptei cu tauri.

            in corida portugheza taurul nu este omorat.

            intra toreadorii in arena, toreadorul "principal", cu mainile goale, enerveaza taurul. dupa, il duce spre centrul arenei. se pozitioneaza in fata taurului la circa 10m, si il face sa atace. cand taurul ataca el trebuie sa se prinda cu mainile in jurul capului (taurul il loveste in plin) si restul sar sa imobilizeze taurul. scopul e sa nu se mai miste taurul.. primul toreador ia tot socul in abdomen si daca nu se pozitioneaza exact intre coarnele animalului.... ei bine daca nu se pozitioneaza corect ii ia alt toreador locul.
            tipii se numesc forcadores

            http://www.youtube.com/watch?v=hYve1nbIhng&feature=fvw de exemplu

            am vazut o singura data un taur pentru corida de la 20 de metri. desi era inca mic, si era un gard solid intre mine si el mi s-a facut pielea ca de gaina. te uiti la el si are ceva special, te trec transpiratiile (in conditiile in care am crescut si pe la tara, am taiat vaca)

            de multe ori mor cai, sunt toreadori raniti... si exista si obiceiul ca unui taur care face o lupta foarte buna, sa i se dea libertatea de a muri de batranete liber. exista liste cu tauri ce au dat dovada de curaj, putere, spirit luptator, ce au fost gratiati.

            merita citit putin si despre cum se desfasoara o corida, ce reprezinta fiecare tercio, care sunt miscarile toreadorului si merita stiut putin din filozofia din spatele cruzimii.

            merita citit nu pe wiki, merita citit si descirs de oameni cu har (hemingway de exemplu).

            nu sunt un admirator al coridei, sau al cruzimii fata de animale, dar inainte de a avea o parere despre ceva, trebuie sa stiut cat mai mult despre subiect. Merita vazuta si simtita cultura ce s-a dezvoltat in jurul acestor obiceiuri. Si dupa ce afli toate astea, daca esti un om normal, e imposibil sa ai o parere radicala (incurajare sau interzicere).

            Sunt un fan declarat al coridei portugheze si mereu sustin taurul. dar astea sunt preferinta personale.
            • +2 (2 voturi)    
              frumos2 (Vineri, 20 august 2010, 13:36)

              costin [anonim] i-a raspuns lui alex

              Mentin total ceea ce am spus in primul comentariu!

              Si eu sunt convins ca in spatele multor obiceiuri se ascund argumente greu de priceput cand sunt privite din alte unghiuri sau culturi. Tindem de multe ori sa judecam fara a avea toate datele necesare analizei, si inclin sa cred ca e o boala a romanilor, cu toate ca ar putea fi neadevarat. In fond, nu e obligatoriu ca toate parerile sa fie de nota 10. De aceea comentariile tale ies in evidenta. Si mai este un lucru, la care ma gandeam cu ceva timp in urma (in si dupa Olimpiada de la Vancouver). Acela ca multi emigranti romani refuza sa imbratiseze obiceiuri locale, ulterior fiind nemultumiti de faptul ca nu se integreaza. Dar e cumplit de mult de discutat ...
              Oricum, inca o data multumesc si felicitari!
            • 0 (0 voturi)    
              Da, depinde mult ce alegi sa citesti (Sâmbătă, 21 august 2010, 0:31)

              Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui alex

              Bunaoara, pe Internet circula o prezentare intitulata Anticorrida.pps.
              Mi-ar placea, Alex, sa aflu ce impresie ti-a facut, daca din cate stii tu lucrurile mentionate acolo sunt adevarate.
              In ceea ce priveste impresia pe care o dau mesajele tale, de eroism, maretie a luptei etc., hai sa privim lucrurle in fata -- nimic de-acest gen, atata vreme cat taurului nu-i cere nimeni parerea, daca vrea sa se angajeze in asa ceva sau nu.
              Iar argumentul ca doar asa a fost salvata o rasa este unul utilitarist extrem, extrem de cinic.
              Am auzit ca exista o specie de mici maimute care zbiara sfasietor cand le rupi gatul. Ce noroc pe ele, ca altfel n-ar mai fi fost bune ca jucarii pentru copiii sadici, iar specia lor ar fi disparut.
              "Daca eu as fi taur..." nu stiu ce-as fi facut. Baietii aia poate ca ar fi mai bine sa fie intai oameni...
              Si astia ne spun noua cum sa taiem porcul...
            • 0 (0 voturi)    
              totusi... (Sâmbătă, 21 august 2010, 2:26)

              Florin F [anonim] i-a raspuns lui alex

              lupta cu taurii in coridele spaniole nu mi se pare dreapta. Oricine urmareste o corida isi da seama de asta. Toreadorul este protejat de toti ceilalti asistenti care se perinda si ii infig taurului cate u tepusa in greaban...
              Corect ar fi fost sa fie om contra animal, omul cu mainile goale, nu?

              http://www.youtube.com/watch?v=ks_HdGdVNMI

              aici tziganu-si uita sapca pe jos :):

              http://www.youtube.com/watch?v=e0EzkD-5BYc&feature=related

              Enjoy :)
          • +2 (2 voturi)    
            Depunctare... (Vineri, 20 august 2010, 9:56)

            Vival [utilizator] i-a raspuns lui costin

            Reactia unora de a te penaliza pentru o opinie absolut pertinenta, dovedesc ca speranta ta este iluzorie....
            • +1 (1 vot)    
              dar... (Vineri, 20 august 2010, 13:45)

              costin [anonim] i-a raspuns lui Vival

              draga vival, n-am pierdut speranta si pana la urma e mai placut sa mergi contra curentului...iar proportia la care te referi reflecta realitatea pe care nimeni n-o va putea schimba, si poate e bine ca-i asa. in plus notele reprezinta o penalizare pentru faptul ca am laudat pe cineva prin comparatie. Daca n-as fi facut aluzie la celelalte comentarii, voturile ar fi fost altele. Si pana la urma, aici au dreptate. Fiecare comentariu e important, asa cum e, bun sau slab. In fond, in asta sta farmecul!
    • +8 (10 voturi)    
      Analiza atenta (Joi, 19 august 2010, 18:07)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Creator

      La o analiza mai atenta, interesanta e tehnica taurului de a sari acel gard, ceea ce mi se pare total neobisnuit pentru specie.

      Felul in care a executat saritura seamana foarte mult cu felul in care un caine face aceasta saritura, folosinnd membrepe posterioare pentru a continua saritura. Clar saritura a fost calculata si executata cu maiestrie. Pacat ca pana la urma taurul a trebuit sa moara. Cred ca era un exemplar pe cinste!
      • +4 (4 voturi)    
        o a 3-a analiza (Vineri, 20 august 2010, 0:29)

        Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        La o analiza si mai atenta se poate observa cum "ole"-ul traditional se trasforma continuu si liniar in tipete de frica. Interesant.
    • +1 (3 voturi)    
      felicitari post mortem taurului (Joi, 19 august 2010, 20:41)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Creator

      daca si executa cativa din canibalii aia era un erou !
      • 0 (2 voturi)    
        cinste lui (Vineri, 20 august 2010, 1:07)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        da, da, parca ma simteam mai bine daca aflam ca au si crapat cativa
    • 0 (0 voturi)    
      barbaria (Vineri, 20 august 2010, 14:21)

      Caragiale [anonim] i-a raspuns lui Creator

      Uneori barbaria asupra animalelor nevinovate se intoarce impotriva animalului uman.
      Ce poti reprosa unui taur cu 4 sulite infipte ca ia in coarne toreadorul ?

      Poate asa se potolesc si Spaniolii !
  • -10 (16 voturi)    
    A fost atras de tricoul rosu (Joi, 19 august 2010, 17:46)

    Andu [anonim]

    Tricoul barbatului in rosu a atras taurul, era de asteptat, avand in vedere ca asta ii enerveaza. Poate ca ar trebui interzise tricourile rosii sau sa se monteze niste garduri mai inalte.
    • +10 (14 voturi)    
      fara (Joi, 19 august 2010, 18:00)

      Bazil [anonim] i-a raspuns lui Andu

      Poate ca ar trebui interzise barbariile astea, nu purtatul tricourilor rosii. Cinste taurului.
    • +9 (9 voturi)    
      TAUR ----> ROSU = ZERO (Joi, 19 august 2010, 18:14)

      STF [utilizator] i-a raspuns lui Andu

      Taurul este un animal care nu distinge culorile :)
      • +1 (1 vot)    
        haha (Joi, 19 august 2010, 18:57)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui STF

        dar simte lungimile de unda
  • -1 (5 voturi)    
    Saltul taurului este impresionant (Joi, 19 august 2010, 17:46)

    Constantin [anonim]

    Este o scena care-ti da fiori si te face sa intelegi ce simteau romanii cand vedeau luptele de gladiatori.
    • +8 (8 voturi)    
      Ce taur inteligent (Joi, 19 august 2010, 17:57)

      desenator [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Dupa saritura spectaculoasa pe care a facut-o animalul asta tre sa fie un geniu in lumea vitelor. Spectatorii de coride insa sant niste retarzi mintali bolnavi de violenta in lumea noastra a oamenilor.
      • 0 (0 voturi)    
        Omul, prin natura lui, (Joi, 19 august 2010, 18:22)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui desenator

        este atras de violenta; negarea inclinatiei spre violenta nu ne vindeca. Din contra stapanirea propriei violente vine din cunoasterea de sine.

        Oare a reusit omul sa invete destul din propriile violente, savarsite de-a lungul istoriei?
        • +1 (3 voturi)    
          aiurea (Joi, 19 august 2010, 18:58)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

          cat timp vor exista razboaie, n-a invatat nimic.
  • +10 (14 voturi)    
    Super tare (Joi, 19 august 2010, 17:48)

    Gigi Fisiune [anonim]

    Pacat de copii, ca ei sunt tarati aiurea de parinti inconstienti.

    In rest, bravo nene taurasule, a fost o revansa pe cinste.
    • +9 (11 voturi)    
      Bravo lui! (Joi, 19 august 2010, 18:00)

      Carmen [anonim] i-a raspuns lui Gigi Fisiune

      Imi pare rau ca l-au omorat, dar oricum ar fi fost scrificat.
      Bine le-a facut, ca salbatici au ramas! Cum s-or putea bucura vazand un taur batjocorit in ring?
      • +3 (3 voturi)    
        geniu (Joi, 19 august 2010, 18:30)

        mbasa [utilizator] i-a raspuns lui Carmen

        A fost cantecul de lebada al acestei pasare-spin, geniu in lumea vitelor!
      • +5 (7 voturi)    
        frustrati (Joi, 19 august 2010, 19:01)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Carmen

        nu au curajul sa se bata de la egal la egal si se bat cu niste animale neajutorate. Vor sa vada sange, dar nu pe al lor. De aceea ma bucur cand, din cand in cand, cel slab il bate pe cel puternic.
      • +2 (2 voturi)    
        pb e ca nu si-a ales bine tinta (Vineri, 20 august 2010, 1:52)

        marian [anonim] i-a raspuns lui Carmen

        Doar ca, de data asta, oamenii aia din public nu asistau la o corida, ci la o cursa in care trebuie evitat taurul (Concurso de recortes) la finalul careia taurul nu este omorit.
        Asa ca nu e cazul sa ne bucuram atit de ce au patit spectatorii aia.
        Altfel, perfect de acord ca cei care asista la coridele in care taurul este omorit lent si in chinuri sint niste barbari care ar merita din plin sa pateasca ce au patit cei de acum.
  • +8 (10 voturi)    
    aaaaa (Joi, 19 august 2010, 18:05)

    J [anonim]

    Ah ce zi minunata!

    Bravo taurasuleee!!!

    Dom'le, nici o problema cu acele curse de alergat taurii pe strazi. E echitabil. Tu cu ce ti-a dat natura, taurul la fel. Fugi dupa sau inaintea lui cum vrei, echitabil. Te inteapa,te calca in picioare,tu ai cautat-o dar na, cine-a vrut adrenalina la maxim.

    Insa a-l amagi in arena, chinui si omori pentru placerea spectatorilor, ei bine asta nu-i a buna. Daca l-ar omora cu mainile goale, da, ar mai fi ce-ar mai fi, dar nu tu inarmat si taurul doar enervat.

    De erau 40 de morti si nu-mi parea rau de ei. Sa-i sature de placerea lor sadica.

    PS: Da, pana in 18 ani ar trebui sa fie interzis la acces in astfel de arena.
  • +7 (9 voturi)    
    bravo taurasule :) (Joi, 19 august 2010, 18:30)

    nu conteaza [anonim]

    macar asa...poate se invata pe viitor...cu practicile lor barbare...
  • +3 (5 voturi)    
    Bine le-a facut (Joi, 19 august 2010, 19:02)

    tokio [anonim]

    Absolut toti din cei care erau in tribune sunt niste dezaxati mintal insetati de sange si violenta. Foarte bine le-a facut taurul care in mod sigur a fost dresat sa faca saltul acesta perfect. Chiar daca au fost si copii, si-au meritat soarta. Asta au vrut, asta au avut.
  • +3 (3 voturi)    
    scor (Joi, 19 august 2010, 19:02)

    bmick [utilizator]

    1-0 pentru taur deocamdata...
  • +2 (4 voturi)    
    opinie (Joi, 19 august 2010, 19:06)

    feticu valeriu [anonim]

    Bine le-a făcut. Se duc să se bucure de suferinţa animalului.Un obicei de sălbatici.
  • +1 (3 voturi)    
    taur (Joi, 19 august 2010, 19:08)

    gabi [anonim]

    Pacat ca nu a casapit mai multi .
    Vaca aia plangea si era in stare de soc , dar ii placea sa vada cum un suflet e chinuit si omorat...incredibil cu oameni din secolul 21 se pot delecta cu asa ceva....
  • +4 (6 voturi)    
    Remarca (Joi, 19 august 2010, 19:45)

    D [anonim]

    Oare ce era in capul tipului care tragea taurul de coada (00:20)? :))
    In rest, impresionanta saritura taurului, si-a castigat o moarte mai usoara decat ar fi fost in lupta clasica.
    • 0 (0 voturi)    
      tinutul (Vineri, 20 august 2010, 22:01)

      ionel [anonim] i-a raspuns lui D

      tinutul de coada era ca sa distraga atentia taurului sa nu mai urmareasca sau sa calce alti spectatori, trebuia sa o faca.
      Mai putin inspirat a fost cel care a aruncat capa catre taur.
  • +6 (8 voturi)    
    Un biet animal inspaimantat . (Joi, 19 august 2010, 19:47)

    Sandel [anonim]

    Curios cat va mai rezista acest gen de spectacol ,care nu mai este de demnitatea epocii actuale si care cred ca nu are nimic comun cu demonstratiile de curaj ,ptr ca de la bun inceput exista o inegalitate neta intre om si animal ,in defavoarea taurului .Probabil ca si aici ,ca si in box ,fotbal ,ori alte sporturi ,interesele financiare sunt pe primul plan si de aceea corridele inca supravietuiesc ,desi propaga cruzimea si violenta .
  • 0 (2 voturi)    
    foarte bine (Joi, 19 august 2010, 20:07)

    alaska [utilizator]

    Poate asa vor renunta la acest obicei barbar, si sunt chiar idioti cei care isi duc si copii la aceste asa zise "spectacole", si in felul acesta le inoculeaza dorinta de cruzime fata de animale care oricand se pot transforma si in cruzime fata de oameni. [vezi biografiile asasinilor in serie din istorie]
  • -2 (6 voturi)    
    toro (Joi, 19 august 2010, 20:09)

    George [anonim]

    Iti trebuie mult curaj sa intrii in fata unui taur.Numai cand esti la fata locului si vezi taurul cum intra in arena, iti vine sa o iei la sanatoasa. NU e usor, trebuie pregatire, gimnastica si concentrare. Coridele din Spania nu vor disparea cel putin in sud.Nu e vorba de interese finaciare, e imaginea lor, ramasa din vremea romanilor, dupa gladiatori.Am fost la un spectacol live si ma emotionat.
    Curajul de a infrunta un taur, tehnica si maiestria unora. NU mai criticati coridele din Spania, mai rele sunt clanurile ce fura si tortureaza din tara...asa ca mai taceti!!!
    • +1 (3 voturi)    
      poftim? (Joi, 19 august 2010, 22:18)

      Daea [utilizator] i-a raspuns lui George

      Despre ce curaj vorbesti? Iti trebuie curaj sa infrunti un animal supra-drogat, ametit si speriat?
      Daca mergem pe logica ta legata de imaginea Spaniei cu corida si ca de aia nu o sa renunte la ea, noi de ce am renunta la "clanurile noastre care fura si tortureaza tot din tara'?
  • +2 (4 voturi)    
    De aceasta data tin cu taurul. (Joi, 19 august 2010, 20:39)

    magdalena [anonim]

    A facut bine ca a sarit la spectatori. N-a vrut taurasul sa se supuie asa usor acestui destin orb nemilos si la sfarsit le-a pregatit un mic cadou, la care spectatorii nici nu se asteptau...
  • 0 (0 voturi)    
    Ole Torrrooo... (Joi, 19 august 2010, 20:45)

    Bogdan [anonim]

    Americanii au o vorbe: "Animal cruelty is animal cruelty"
  • -2 (4 voturi)    
    MUe (Joi, 19 august 2010, 21:15)

    Mike1410 [utilizator]

    Vedeti frati romani ce e UE! Un cacat
    Porci nostri trebuiesc gazati sau tranchilizati! In timp ce alti chinuie animalele, ca o distractie! Asta e UE!
    De ce sunteti chinuiti? Pentru ca sunteti intr-o arena...De aceea aveti 25 % salariu mai mic...De aceea va mor copii in maternitati... ca sa rada astia din Vest.. Cat mai dureaza sa ridicati si sa nu mai suportati fascismul din tara asta? Nu mai sta romane!
  • +4 (6 voturi)    
    Barbarie trendy... (Joi, 19 august 2010, 21:16)

    Dr. Mengele [anonim]

    O barbarie nedemnă de secol XXI , într-un spaţiu european. Ăia care şi-au dus odraslele să vadă spectacolul înjunghierii şi să audă mugetele agonice ale unui animal ar trebui să-şi facă un consult psihiatric amănunţit. Aşa părinţi , apucături filiale pe măsură. Trist şi jalnic...
  • +2 (4 voturi)    
    Bine le-a facut (Joi, 19 august 2010, 21:57)

    tavyy [anonim]

    O vaca plangea de frica :d Ce naiba a cautat la corida? Pacat ca acel taur a fost omarat. Trebuia sa ia cu el cativa spanioli idioti.
  • 0 (2 voturi)    
    egalite, fraternite (Joi, 19 august 2010, 23:31)

    gheo [anonim]

    din cand in cand e democratie in lumea taurilor de corrida. au si ei ocazia sa-si infrunte de la egal adversarii.
    asa este corect, sa fie parte in parte nu 5-6 calareti pe cai cu armuri si un singur taur... si fara lance, fara sabie
    daca tot se lauda ca sunt barbati, sa infrunte taurul cu mainile goale....
  • 0 (4 voturi)    
    vesti proaste din spania (Vineri, 20 august 2010, 2:21)

    diktatoru' [anonim]

    Trist, sunt foarte trist. In primul rand pentru ca taurul a fost omorat si in al doilea rand pentru ca nu s-a produs o busculada, ceva, un incendiu ca sa moara toti aia ca in pozia lui eminescu cu datul foc la puscarie si la casa de nebuni. Aia dau lumii lectii de civilizatie si de fapt sunt doar niste inapoiati cu niste traditii barbare.
  • +2 (2 voturi)    
    Viva!! (Vineri, 20 august 2010, 10:32)

    popa [anonim]

    Viva El Torro!!!
  • +1 (1 vot)    
    Respect pentru taur (Vineri, 20 august 2010, 14:06)

    ionut [anonim]

    Si-a castigat o moarte demna spre disperarea spaniolilor prezenti acolo si a copiilor lor ce se asteptau sa vada numai sangele animalului si nu si al lor.