Bulgaria a ordonat controlarea instalatiilor electrice din toate spitalele, dupa explozia de la Maternitatea Giulesti din Bucuresti

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 18 august 2010, 13:36 Actualitate | Internaţional


Ministrul bulgar al Sanatatii, Anna Maria Borisova, a ordonat miercuri un control general complet al instalatiilor electrice in toate spitatele din tara, transmite Novinite. Decizia a fost luata dupa tragedia de la Maternitatea Giulesti din Bucuresti, incident care s-a soldat cu moartea a 4 bebelusi si ranirea grava a altor sapte.

Managerii spitalelor din Bulgaria vor trebui sa efectueze imediat un control al sistemelor electrice. Controlul va trebui realizat cu precadere in maternitati si unitati de Terapie Intensiva, unde evacuarile in caz de urgenta sunt mai dificile.

Birourile regionale ale Ministerului Sanatatii sunt responsabile cu monitorizarea si controlarea masurilor de siguranta in spitale.

Potrivit unor informatii publicate de presa, tragedia produsa luni seara in Sectia de Terapie Intensiva de la Maternitatea Giulesti din Bucuresti ar fi fost declansata de un scurtcircuit, probabil de la o improvizatie de alimentare a aerului conditionat, respectiv de la neizolarea a doua fire. Conexiunea respectiva trecea prin spatele unui dulap din lemn care, din cauza caldurii, s-a incins si in final a inceput sa arda mocnit, ceea ce a declansat incendiul.

Procurorul-sef Marius Iacob, care conduce ancheta, a declansat marti ca "se iau in considerare mai multe variante" privind cauza tragediei, iar scurtcircuitul de la instalatia de aer conditionar ar fi fost semnalat de pompieri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3065 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Ministrului Attila i-a venit ideea asta? Nu ! (Miercuri, 18 august 2010, 13:59)

    Minte de sicul [anonim]

    Managerii din spitale sunt cei responsabili direct cu verificarea si asigurarea logisticii unitatii de care raspund.
    Au obligatia legala sa verifice ca exista contracte de furnizare de materiale, echipamente si servicii, contracte de asigurare, proceduri in caz de incendii si evacuare, etc.

    Managerul de la Giulesti avea obligatia juridica legala sa aiba incheiat un contract de prestari servicii pt intretinerea instalatiilor electrice din spital si sa stie care este lantul ierarhic al raspunderii pt asta.

    Daca a fost neglijent si maternitatea nu are pe nimeni sa verifice instalatiile electrice, cu contract si responsabilitati delimitate, atunci 15 ani de puscarie e prea putin pt el, din cauza indiferentei si incompetentei sale au murit copii nevinovati.

    Daca exista si un cretin de Dorel electrician, care a facut el de capul lui o improvizatie neizolata, atunci si ala e bun de puscarie pe vreo 20 de ani! Ca titlu de exemplu pt ceilalti cretinii care dau cu tarnacol si lasa fara curent cate un oras.
    • +3 (5 voturi)    
      daca asitenta statea acolo unde trebuia nu se inta (Miercuri, 18 august 2010, 14:35)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui Minte de sicul

      Asistentele sunt niste personaje periculoase in spitale .Folosesc aceiasi seringa la 2 pagienti si cand le faci observatie fac scandal si te ameninta . am patit eu in spital .am fugit de acolo ca sa scap neinfectat .Asistentele sunt de cea mai joasa speta.Doctorii gresesc ca nu le tin din scurt .Da iau spaga prin ele .
      • +1 (1 vot)    
        Din pacate e adevarat... (Miercuri, 18 august 2010, 16:04)

        Bucur [anonim] i-a raspuns lui Marian

        Am si eu o cunostinta care s-a ales cu hepatita C de la niste analize in spital.
    • +2 (2 voturi)    
      cine? (Miercuri, 18 august 2010, 15:00)

      TGV [anonim] i-a raspuns lui Minte de sicul

      Conducerea unui spital in Ro nu se rezuma la manager, asta nu inseamna ca tin partea managerului de la Giulesti, dar exista un dir. ad-tiv, unul medical, unul financiar, astia iau indemnizatii.
      Imi place ce face Franta privind problema conflictului de interese (stat vs privat) cu directorii de spitale, astia nu se ma8i satura. Nu este vorba de Marinescu ci de toti care sunt care au fost si care vor fi. As dori o echipa si mai neutra in analiza problemei. Scurtcircuit: cine a montat, priza cine a controlat-o, etc. Tehicienii spitalelor sunt compromisuri ale directorilor. Este ca si cum ai pune un dentist sa conduca o clinica universitara de medicina genarala (interne, chirurgie, etc.) Ar trebui controlat aspectul.
      TGV
  • +3 (5 voturi)    
    @hotnews (Miercuri, 18 august 2010, 14:08)

    MirceaA [utilizator]

    oameni buni, hotarati-va, ori e incendiu, ori explozie. Articolul incepe cu privire la explozie si se termina cu referire la incendiul dulapului. Mai erau geamuri? Daca da, nu a fost explozie.
    • +2 (4 voturi)    
      nici eu n-am înţeles asta pân-acum (Miercuri, 18 august 2010, 14:26)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      peste tot se scrie de explozie, apoi de cele două fire răsucite şi de dulap. ok, pot fi amândouă, explozia fiind consecinţa arderii, dar tot n-am înţeles pân' la urmă ce-a explodat, dacă a explodat ceva.
  • +4 (8 voturi)    
    SI ROMANIA? (Miercuri, 18 august 2010, 14:10)

    Gheorghe [anonim]

    Suntem tara bebelusilor arsi de vii. Asta e"brand-ul" Romanniei. Mai putine biserici si mai multe spitale noi si dotate, domnilor.
  • +2 (2 voturi)    
    Foarte interesant (Miercuri, 18 august 2010, 14:32)

    Ivanov [anonim]

    Foarte interesant este ca ideea cu verificarea nu i-a venit ministrului roman, ci celui bulgar. Or fi mai destepti bulgarii astia ?
    • +4 (4 voturi)    
      Verificarea instalatiilor electrice (Miercuri, 18 august 2010, 15:10)

      Vova Ivanov [anonim] i-a raspuns lui Ivanov

      Ivanov fi mai atent .N-au spus ca vor verifica si-n Romania!
  • +5 (5 voturi)    
    sa fie cineva impuscat pentru eveniment !!! (Miercuri, 18 august 2010, 14:58)

    tarzan [anonim]

    sunt manager , am un actionar deasupra mea pe scara ierarhica . orice lucru bun sau rau care se intampla in compania pe care o conduc are repercursiuni pozitive sau negative asupra carierei mele . toate ,dar absolut toate rezultatele mele sunt intotdeauna masurate si evaluate de satisfactia actionarului respectiv profit . nu se iau in calcul esecurile lamentabile si penibile pentru ca se subantelege ca am suficient de mult creier sa iau decizii elementare si pentru ca am fost recrutat inteligent .de ce ministerele nu sunt conduse ca niste firme ? de ce e un medic managerul unui spital ? de ce nu e rastignit in piata publica sau arestat pentru crima ? de ce nu da cu subsemnatul urmatorii ani dupa care sa fie arestat ? de ce nu a aparut ministrul sanatatii sa declare ca managerul ala e arestat si ca ancheta se desfasoara cu el in stare de arest ? de ce nu si-a dat nimeni demisia de onoare ? de ce nu cade nimeni dupa un eveniment ca asta ? si mai am o intrebare cu totul ca Dumnezeu m-a ajutat si ii sunt recunoscator pentru tot ceea ce sunt .de ce se construieste o cladire atat de mare cu o valoare imobiliara fantastica pentru perioada prin care trecem in conditiile in care nu exista spitale ? vreau sa construiasca patriarhia spitale si pe spitale sa scrie mare "spital ortodox construit prin bunavointa patriarhiei " sa ii puna si o cruce mare pe cladire .
  • +3 (3 voturi)    
    nu a fost nici o explozie (Miercuri, 18 august 2010, 15:02)

    eu [anonim]

    focul a ars mocnit probabil zeci de minute. De neimaginat prin ce au trecut bietii bebelusi.
  • +3 (3 voturi)    
    prizele (Miercuri, 18 august 2010, 15:36)

    woe [anonim]

    Aparatele de aer conditionat sunt mari consumatoare de curent electric. De obicei, cordonul de alimentare ajunge pana langa geamul unde se monteaza unitatea de AC. La masina mea de spalat ajunge din spatele aparatului pana in fata lui, iar in instructiuni este specificat cu pericol de moarte ca nu trebuie folosite cordoane intermediare si ca priza trebuie sa aibe impamantare. Daca nu ai priza AC montata in termopan, trebuie sa ii faci prelungire cu prelungitor pana la priza. Aici e problema, prelungitoarele sunt majoritatea ieftine/chinezesti si in conditiile in care sunt suprasolicitate si/sau tinute intr-un mediu izolator(spatele dulapului) se topesc, plasticul ia foc samd. Mie mi-a explodat un astfel de prelungitor la folosirea unui aspirator de 1400 W.

    Problema cred ca e asistenta medicala, nu ai voie sa stai la cafea sau sa cumperi prelungitoare cand tu castigi bani ca sa pazesti copii.
    Si n-au venituri mici, credeti-ma, exact acum doi ani am platit la nasterea fetei mele, la Municipal Bucuresti, fiecare asistenta pe care-o vedeam de mai mult de doua ori pe langa mine sau prin salon cu 50 sau 100 RON, in functie de cat de des le-am zarit. Doctorul 15 milioane. Plus o asistenta pe care am confundat-o cu neonatoloaga la care am decartat 250 RON. Eram ca mos Craciun. A costat toata distractia cam 800-1000 EU. Si banuiesc ca nu doar pe mine.
    • +1 (3 voturi)    
      Foarte rau ca ai dat spaga... (Miercuri, 18 august 2010, 16:09)

      Bawow [anonim] i-a raspuns lui woe

      Tocmai asta incurajeaza coruptia care promoveaza incompetentii si indolentii si nesimtitii!
    • +1 (1 vot)    
      nu chiar (Miercuri, 18 august 2010, 19:20)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui woe

      poate sint cele mai mari de uz casnic. dar 10-15 amperi sint o nimica toata fata de uzul industrial. si prizele monofazate sint facute in general constructiv sa reziste la 16-25 amperi. stiu un AC care merge de multa vreme legat cu sir de cleme si n-are absolut nici o problema.
  • +2 (2 voturi)    
    Stabilirea vinei este atributul organelor de anche (Miercuri, 18 august 2010, 15:55)

    eugenb [anonim]

    Deocamdata ... lasati organele insarcinate cu ANCHETA sa-si faca datoria, fara de presiuni de "afara". Cat timp nu se stie care este ADEVARUL adevarat toate discutiile (mai mult sau nu "interesate" mai mult de a aparea pe NET decat de aflare a adevarului) nu fac decat RAU Parintilor indurerati. Supozitii se pot face, dar fara sa aveti la baza ADEVARUL nu se poate da un ... VERDICT de niste oameni care nu au fost "implicati" in aceasta problema.
    Supozitii :
    1) izolatia firelor (dar unde au fost scurt-circuitate si de ce - exact nu se stie, decat doar dupa ce Pompierii isi vor spune parerea OFICIAL, nu din "amintirea" unui membru al Echipei de Interventie);
    2) dulapul respectiv (care s-ar fi aprins - daca s-a aprins inseamna ca DOTAREA nu era chiar atat de mare pe cat se credea pentru ca ar fi trebuit sa fie de metal);
    3) extinderea focului (normal n-ar fi trebuit sa fie o cauza asa de mare chiar daca era din lemn pentru ca ar fi trebuit sa fie ALIMENTAT cu un combustibil foarte volativ care sa fi fost aproape);
    4) combustibilul (substante pe baza de alcool, poate care se gaseau depozitate in Dulap sau in apropierea lui sau obiecte pe baza de materiale plastice - ex. incubatoarele - aveau multe parti de plastic si aveau si CABLURI care la incendiu puteau sa permita autoaprinderea):
    5) alte materiale combustibile (tub de oxigen - substanta de care depinde viata intr-o sectie de Reanimare). Intrebare : a explodat acel tub, si daca raspunsul este DA atunci se pune intrebarea : De ce s-a putut intampla acest lucru ? - este cunoscut de cei care lucreaza cu aceasta substanta ce masuri speciale trebuie luate, tocmai ca sa previi acest fapt. Un tub de oxigen poate exploda doar in doua conditii : Ori a fost lovit (sau prin rasturnare de pe stativul pe care a fost fixat) , ori s-a deschis ventilul de acces la oxigen necesar pentru acele incubatoare, cu o "mana" care era "murdara" cu o substanta "grasa", fapt ce a produs explozia tubului.
    Acestea sunt doar SUPOZITII !
    • +2 (2 voturi)    
      cu oxigenul s-a lamurit (Miercuri, 18 august 2010, 16:31)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui eugenb

      Cablurile ar trebuie sa fie izolate cu material NEINFLAMABIL

      cu oxigenul s-a lamurit, directorul a declarat de acusi doua zile ca NU existau cilindrii de oxigen in sectia TI, alimentarea cu O2 se face prin tevi, statia de oxigen este in curtea maternitatii.
      • +2 (2 voturi)    
        si (Miercuri, 18 august 2010, 17:03)

        spy [utilizator] i-a raspuns lui Cristian Ioan

        curentul electric nu explodeaza. mereu cind e asa ceva nu auzi altceva numai "scurtcircuit".
        • +1 (1 vot)    
          corectie (Miercuri, 18 august 2010, 19:14)

          spy [utilizator] i-a raspuns lui spy

          nu explodeaza la joasa tensiune
    • 0 (0 voturi)    
      stabilirea vinei este atributul oganelor de anchet (Miercuri, 18 august 2010, 18:10)

      eugenb [anonim] i-a raspuns lui eugenb

      Deci SUPOZITIA nr.5 nu are la baza explozia unuit tub de oxigen, dar a ramas valabila a doua varianta cu autoaprinderea utilajelor (incubatoarele) - din imaginile ulterioare care nu erau prea "explicite" putea sa reiasa si aceasta varianta (zgomotul puternic auzit in timpul accidentului sugereaza acest fapt, altfel putem sa dam "vina" pe un tub de "spray" cu cine ce substanta cu care a fost umplut initial). Deci sa faci SUPOZITII este foarte usor, mai greu de demonstrat ca ai avut dreptate. In concluzie : Trebui lasati cei in drept sa-si faca datoria !
  • +3 (3 voturi)    
    Desteptul si Prostul (Miercuri, 18 august 2010, 15:57)

    neagoe [utilizator]

    Desteptul invata si din gresesile altora. Prostul nu invata nici macar din propriile greseli...
  • -2 (2 voturi)    
    RUSINE!!!!! (Miercuri, 18 august 2010, 16:30)

    Aristo [utilizator]

    Nu sunt cuvinte destul de arzatoare si cuprinzatoare pentru indolenta, incompetenta, incapacitatea si nesimtirea sisemului guvernamental romanesc. Acest eveniment nu are loc de motivatii de nici un fel. Asa ceva nu are voie sa se intample decat intr-un stat condus de golani si talhari!!!
    • +2 (2 voturi)    
      vezi prin ochelari de cal (Miercuri, 18 august 2010, 17:40)

      LukeThe Nuke [utilizator] i-a raspuns lui Aristo

      Trebuia sa vina unul ca tine care nu vede decat prin ochelari de cal!
      Crezi ca daca era PSd sau PnL la conducere nu lua foc spitalul? Era pur si simplu acelasi lucru.
      Este vorba despre mentalitatea unor concetateni. Alesii la nivel macro se ocupa de nivelul macro - de nivelul micro sunt altii.
      Da, recunosc ca toata clasa politica de sus ma incanta cat un purcel balerin - dar decat sa aruncam tot timpul in "altii" mai bine scrie si tu ceva constructiv.
      In opinia mea nu clasa politica este vinovata (chiar si indirect cum probabil sugerezi tu) ci acea parte a mass-mediei care "EDUCA" poporul roman cu crime, manele, cancanuri, lipsa de respect - pentru ca tragedia nu s-ar fi inatamplat daca exista o educatie in genul: bun-simt, responsabilitate, corectitudine, respect (fata de munca si fata de cei cu care vii in contact)
      • 0 (0 voturi)    
        ...niciodata.. (Miercuri, 18 august 2010, 21:13)

        Aristo [utilizator] i-a raspuns lui LukeThe Nuke

        Daca uciga-L-Toaca-Brucan a spus ca avem nevoie de 20 de ani pt a ajunge la...ceva...eu spun ca niciodata nu vom ajunge la Romania adevarata din cauza unor ignoranti ca tine ...amice..., Somn usor! Habar n-ai de nimic!