Franta va incepe joi expulzarea tiganilor catre Romania si Bulgaria

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 17 august 2010, 16:50 Actualitate | Internaţional


Franta va incepe joi expulzarea a circa 700 de tigani care traiesc in tabere ilegale in tara, a anuntat Ministrul de Interne, Brice Hortefeux, citat de AFP.

"In total, aproximativ 700 de romi vor fi dusi inapoi in tarile lor pana la sfarsitul lunii," a sus Hortefeux. "Nu este vorba de stigmatizarea unei comunitati, ci de respectarea legii," a precizat el.

Ministrul a anuntat ca pana in prezent 51 de tabere ilegale au fost desfiintate.

Zborurile catre Romania si Bulgaria vor fi efectuate de companii private, de pe aeroporturi publice, in zilele de 19 si 26 august, o a treia expulzare urmand sa aiba loc la finalul lunii septembrie.

Guvernul francez a lansat in ultimele saptamani o controversata campanie impotriva comunitatilor nomade care traiesc in tabere neautorizate.

Luna trecuta, presedintele Nicolas Sarokzy a anuntat noi masuri drastice de securitate, care includ planuri de desfiintare a 300 de tabere ilegale in trei luni, in urma unui conflict intre tigani si politie.

Criticii l-au acuzat pe liderul francez ca stigmatizeaza comunitatile nomade in incercarea de a recupera voturile pe care le-a pierdut in fata extremei drepte, cu politici anti-imigrare, la timp pentru alegerile din 2012.

Insa sondajele de opinie arata ca poporul francez aproba masurile.

In Franta exista aproximativ 15.000 de tigani de origine est-europeana. Unii traiesc in spatii autorizate, iar altii in tabere sau cladiri abandonate.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2019 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Exact ce aveam nevoie. (Marţi, 17 august 2010, 17:00)

    mitza [anonim]

    Aduceti tiganii aici si luati doctorii
    • +6 (6 voturi)    
      Si Romania ar trebui sa procedeze precum Franta. (Marţi, 17 august 2010, 17:46)

      Corect [anonim] i-a raspuns lui mitza

      Exact. Ce sa facem aici cu ei ? Sa ne fure, sa ne violeze si sa ne jefuiasca tara, iar statul sa le dea ajutoare sociale pe moca, si sa-i intretinem prin puscarii din banii publici ? Nu destul are Politia destula activitate cu astia ramasi aici ? Ar trebui ca in Romania sa fie data o lege ca fiecare tigan care nu munceste cu carte de munca, si nu plateste impozite la Stat sa fie expulzat din Romania, inapoi in India sau de unde mama naibii au venit. Daca nu li se stie originea, sa-i trimita in Sahara, sau in Siberia acolo e destul loc pentru toti. Nu au nevoie decat de corturi si carute cu coviltir. Daca in Franta se poate, aici de ce nu s-ar putea ? Sau noi nu facem parte tot din UE ?
        #showComment() #showComment() #showComment()
    • +6 (6 voturi)    
      700 tigani din 15.000? 4% ? retur in septembrie (Marţi, 17 august 2010, 17:49)

      Madame Soleil [anonim] i-a raspuns lui mitza

      Masura e mai mult decat simbolica, e ridicol de patetica :))
      Tiganii respectivi se vor intoarce imediat in Franta, au drept la libera circulatie, sunt cazuri de tigani din Timisoara, expulzati de cate 5 ori pe an din Franta:)))

      Mi se pare ca autoritatile franceze sunt de o ipocrizie si o incompetenta crase, Sarkozy nu vrea sa se exprime direct asupra problemei reale de care sufera tara sa, invazia arabo-africano-islamica.

      Nu tiganii romani urla ca vor Sharia, nu tigancile sunt burkiste si nu puradeii sunt cei care trag in politistii francezi si agreseaza albii din cartierele periferice !

      Tiganii nu vor sa stea in Romania si sincer, ma bucur, duca-se naibii in Pakistan si India cu tot cu manelisti, ciorditori, cocalari si florarese.

      Da, asa e, Romania, Bulgaria, Ungaria, Cehia, Slovacia, Serbia, etc. n-au reusit in 600 de ani sa integreze aceasta etnie de nomazi indo-pakistanezi.

      Sunt sigur insa ca moralistii vestici vor reusi imediat sa ii rezolve pe tigani, le vor tine 3 discursuri, le dau cate 500 euro si gata, i-au integrat. Sau nu-i asa?
      Multe succesuri cu tiganii, Sarkozy, ca si asa cu magrebinii te cam plictiseai, nu?
        #showComment() #showComment()
    • +3 (3 voturi)    
      rrom sinucis (Marţi, 17 august 2010, 17:49)

      cognac [anonim] i-a raspuns lui mitza

      si cu ala care a zis ca mai bine se sinucide decat sa revina in rromania , ce au facut ? pe tiganul ala au reusit sa l ingroape deja ?
  • +8 (8 voturi)    
    Dar ia intrebat cineva pe romani... (Marţi, 17 august 2010, 17:10)

    Anton [anonim]

    ...daca primesc acesti tigani inapoi? Sunt cetateni europeni, cu drepturi de libera circulatie,
    Daca au comis vreo ilegalitate sai judece si sa-i condamne conform legilor tarii respective.
    Mai ales pentru cei ce au si copii nascuti pe teritoriu Francez, ce treaba avem noi in Romania sa gazduim cetateni francezi expulzati de o anume etnie.
    Rusine !!! Asa se traduce acel celebru slogan mult invocat? Libertate, egalitate, fraternitate.
    • 0 (0 voturi)    
      nicio grija (Marţi, 17 august 2010, 21:23)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Anton

      n-ai nicio grija ca aia vin si pleaca a doua zi inapoi.
  • +2 (2 voturi)    
    Ceva locuinte sociale (Marţi, 17 august 2010, 17:18)

    rov [utilizator]

    In zona Bellu ....in zona Ghencea...
  • +3 (3 voturi)    
    punem bani? (Marţi, 17 august 2010, 17:25)

    xxx [anonim]

    punem bani sa le luam bilete inapoi?
    • +2 (2 voturi)    
      subscriu (Marţi, 17 august 2010, 18:39)

      ogi [anonim] i-a raspuns lui xxx

      Cine stringe banii pt bilet retur.Sau poate francezii le-au cumparat deja cu discount si biletul de intors.
      Ridem glumim dar cred ca daca vor face vre-o 5 curse tur-retur /zi se supara si trec oceanul la americani
      Deci cine stringe banii!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Barbat (Marţi, 17 august 2010, 17:37)

    HESS [anonim]

    Sarkozy asta politician.Nu le sufla-n ciorba .Fac figuri via romania.In romania ar trebui integrati cu legea.Nu cu manusi.Oricum vor gasi ei drumul spre alta destinatie.
    • 0 (0 voturi)    
      nomazi (Marţi, 17 august 2010, 18:06)

      sarkozy [anonim] i-a raspuns lui HESS

      ca sarkozy are origini unguresti , stie toata lumea . dar oare o fi tigan ungur ? ca la statura se cam potriveste si mutra de hun , nu prea are ...
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 17 august 2010, 17:39)

    [anonim]

  • -1 (5 voturi)    
    Domnilor jurnalisti (Marţi, 17 august 2010, 17:41)

    virtualex [utilizator]

    Se numesc rromi (cu doi de r) sau tigani. E chiar atat de greu sa scrieti corect ?
    • +4 (4 voturi)    
      se numesc Tigani nu romi. (Marţi, 17 august 2010, 17:51)

      DEX [anonim] i-a raspuns lui virtualex

      Se numesc TIGANI, nu romi sau rromi. Tigani li se spune de cand e lumea. Si Shakira stie asta....a facut si un cantec despre Gipsy (care se traduce TIGAN, nu rrom, sau rom). Romul e ala care il bea Base pe vapor cand pleca in croaziera.
        #showComment() #showComment()
  • +2 (2 voturi)    
    tiganiada pro (Marţi, 17 august 2010, 17:58)

    state de protv [anonim]

    propun idiologilor de la protv sa reia difuzarea "capodoperei" cu tiganul state , serial cu mari invataminte pentru etnia tiganeasca .
  • 0 (2 voturi)    
    Asa da (Marţi, 17 august 2010, 18:35)

    frankestain [utilizator]

    Dupa ce si-au luat masteratul in Franta acum se intorc (fortat)cu un bagaj mare de cunostinte.
    Ceea ce este in favoarea tari vor contribui cu experieta acumulata la iesire din criza,iar cu impozitele si taxele pe care le vor plati vom salva taierea pensiilor.
    Multumim Franta in special lui Sarkozi.
  • +1 (3 voturi)    
    help (Marţi, 17 august 2010, 20:00)

    horatiu [anonim]

    prieteni, trebuie sa facem ceva pt acesti conationali, nu-i putem lasa singuri in aceste momente grele.
    Poate o asociatie care sa le apere dreptul de a se stabili unde vor, libera circulatie, sau o cheta pt bilete de retur
  • +2 (2 voturi)    
    or fi cerut... (Marţi, 17 august 2010, 20:20)

    egroeg [anonim]

    autonomie teritoriala,,,,
    aviz amatorilor...ca li se poate intampla si altora,de alte etnii
  • +2 (4 voturi)    
    welcome (Marţi, 17 august 2010, 21:07)

    haoles [anonim]

    Veniti, dragilor, acasa. Tara va asteapta. Dan Diaconescu o sa va dea cate 20 000 euro, Primaria -case, Boc -servicii. Ca sa nu mai fiti discriminati de straini, vi se da liber la manglit in Carrefour si Cora. Sa simta su frantujii razbunarea tiganeasca
    • 0 (0 voturi)    
      Scuza-ma (Miercuri, 18 august 2010, 0:08)

      Vival [utilizator] i-a raspuns lui haoles

      ti-am dat, din greseala, un minus desi as fi vrut sa-ti acord de doua ori +....
  • +2 (2 voturi)    
    haha (Marţi, 17 august 2010, 21:24)

    MirceaA [utilizator]

    sa trimitem si noi 700 de francezi acasa, dar ma intreb daca-i gasim.