Germania: Vedeta pop Nadja Benaissa a recunoscut ca nu le-a spus partenerilor sai sexuali ca este infectata cu HIV

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 16 august 2010, 15:22 Actualitate | Internaţional


Nadja Benaissa
Foto: Agerpres
Vedeta pop Nadja Benaissa din Germania, membra a formatiei "No Angels", a recunoscut ca nu le-a spus partenerilor sai sexuali, cu care a intretinut relatii sexuale neprotejate, ca este infectata cu virusul HIV, transmite AFP. Declaratia a fost facuta in prima zi a procesului sau, care a inceput luni la Darmstadt, in apropiere de Frankfurt. Scandalul tine de luni intregi prima pagina a ziarelor din Germania, extrem de sensibile la discutii despre intimitatea persoanei si prezumtia de nevinovatie.

"Imi pare atat de rau", a declarat Benaissa in fata judecatorilor, adaugand insa ca "nu a intentionat sa infecteze pe nimeni".

Potrivit rechizitoriului, intre 2000-2004, vedeta a intretinut relatii sexuale cu trei barbati, carora nu le-a spus ca este infectata cu HIV. Benaissa stia ca este bolnava inca din 1999.

Unul dintre cei trei barbati a anuntat ulterior ca este infectat cu virusul HIV, care poate duce la declansarea SIDA.

Benaissa a fost arestata in aprilie, cu cateva minute inainte de a tine un concert intr-un club din Frankfurt, fiind inchisa timp de 10 zile.

In luna februarie a acestui an, ea a fost acuzata de "vatamare a integritatii corporale". Inainte de a fi arestata, nu se stia public ca vedeta este infectata cu HIV.

Daca va fi gasita vinovata, Benaissa ar putea fi condamnata la inchisoare intre sase luni si 10 ani. Verdictul urmeaza sa fie pronuntat la 26 august.

Formatia "No Angels", din care face parte si Nadja Benaissa, a devenit cunoscuta in 2000, dupa ce a participat la un show de televiziune din Germania. Formatia s-a destramat in 2003, insa s-a reunit in 2007, participand si la concursul Eurovision din anul urmator.

Celelalte trei componente ale formatiei vor aparea in calitate de martori.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6062 vizualizari

  • -12 (12 voturi)    
    Pot muri fericiti (Luni, 16 august 2010, 15:30)

    Florin [anonim]

    Pana la urma ce vor dela ea?
    • +4 (10 voturi)    
      Araboaica nesimtita si ucigasa (Luni, 16 august 2010, 16:41)

      Burkista da Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui Florin

      De fapt, legea e prea blanda.
      Tinand cont ca de SIDA se moare, e boala incurabila si nu in toate cazurile poate fi sub control, incadrarea juridica ar fi trebuit sa fie 'tentativa de omor cu premeditare'.

      Chiar daca va primi ani de puscarie nu e suficient, a distrus definitiv sanatatea a 3 oameni si a obligat statul german la cheltuieli enorme cu tratamentul pe viata acordat victimelor.

      Oricum, opinia publica germana are inca un motiv sa aprecieze calitatea unor imigranti !
      • +3 (5 voturi)    
        :) (Luni, 16 august 2010, 17:28)

        gechi [utilizator] i-a raspuns lui Burkista da Bucuresti

        a dracu "araboaica" din maroc :))
        Cum adica imigranti? pai aia e nascuta acolo, nu a imigrat de niciunde.
  • +14 (14 voturi)    
    crima cu premeditare (Luni, 16 august 2010, 15:35)

    Bogdan [anonim]

    Verdict: crima! Cum sa nu spui asa ceva?!? Si, culmea ipocriziei, mai facea si neprotejat !!! Si acum ii pare rau???? De ce??!!
  • +19 (19 voturi)    
    ciudat (Luni, 16 august 2010, 15:44)

    gechi [utilizator]

    stati asa ca n-am priceput ceva: adica duduia a fost arestata in aprilie si in 26 august este asteptat verdictul? Se poate asa ceva? Judecatorii nemti pot lucra asa de repede? Cum adica, faca nicio amanare? Fara contestatii la CCR? Ce inapoiati sunt nemtii astia....
    • +11 (11 voturi)    
      Justitie germana (Luni, 16 august 2010, 16:19)

      Mihaela [anonim] i-a raspuns lui gechi

      Deci judecatorii nemti nu au vacanta de vara de 3 luni?
      • +1 (1 vot)    
        vacanta (Marţi, 17 august 2010, 12:56)

        g [anonim] i-a raspuns lui Mihaela

        Vacanta de 3 luni .. Doar la romani exista asa ceva.
        Justitia germana si justitia romana :) nu cred are sens comparatia.
  • +1 (1 vot)    
    Pedeapsa (Luni, 16 august 2010, 16:28)

    KantRO [anonim]

    Ar trebui sa fie piscata de vreo yece tzantyari din astia cu virusul de pe Nill!
  • +1 (1 vot)    
    Nu era cantareatza buna (Luni, 16 august 2010, 19:36)

    abc [anonim]

    Daca n-a avut decat trei parteneri in 5 ani...
  • 0 (0 voturi)    
    Oricine o face fara prez. si-o cauta cu lumanarea (Marţi, 17 august 2010, 12:14)

    Alui [anonim]

    Daca stai sa te gandesti nimeni nu poate fi obligat sa spuna ce boala are. Credeti ca daca tipa le spunea ce are mai aveau aia chef de ea? Eu zic ca nu e vinovata de nimic. Fraierii aia sigur se culcau si cu altele fara prez asa ca poate ala care cica a luat HIV a luat virusul de la altcineva.

    Daca tipa dovedeste ca acuzatorii aveau obiceiul s-o faca fara prez, cu oricine se nimerea, nu se poate dovedi ca au HIV de la ea.