Greselile din trecut au cauzat actualele incendii din Rusia

de Cristina Bobe     HotNews.ro
Vineri, 13 august 2010, 8:19 Actualitate | Internaţional


Incendii de padure devastatoare in centrul Rusiei
Foto: Reuters
Pompierii au instalat o conducta pe care au bransat-o la un lac din apropierea zonelor incendiate, cu ajutorul careia au pompat aproximativ 400 litri de apa pe minut pana cand suprafata supranumita "Focul nr.3" s-a transformat intr-o intindere noroioasa. Cu toate acestea focul continua sa izbucneasca in aceasta regiune, relateaza New York Times.

Dintre toate problemele cu care s-a confruntat Rusia in aceasta vara (temperaturile foarte ridicate, incendiile, fumul si pierderea recoltelor), incendiile din turbariile acestui stat au fost cele mai persistente si mai dificil de inlaturat. Ceea ce este cel mai dureros in acest caz este constiinta faptului ca actuala problema este provocata de greselile oamenilor din trecut.

Ceea ce a cauzat situatia actuala a incendiilor din Rusia dateaza din anul 1918 cand inginerii sovietici au secat mlastinile din aceasta regiune pentru a aproviziona centralele electrice cu materie prima din turbarii. Aceasta operatiune a fost abandonata la sfarsitul anilor '50 dupa ce au fost descoperite gazele naturale din Siberia, insa mlastinile nu au mai fost reirigate niciodata, cu toate ca autoritatile din Rusia au in vedere aceasta solutie in momentul de fata.

Momentan pompierii se confrunta cu deflagratiile subterane care se numara printre cele mai greu de inlaturat incendii din lume, sunt de parere expertii in acest domeniu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















4589 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    Bombe anti nori (Vineri, 13 august 2010, 8:39)

    gigi [anonim]

    Pai cred ca ua cazut in propria cap[cana sau revolutie tehnologica..

    Nu dau ei cu bombe de risipire a norilor ca sa fie ziua revolutiei senina la Kremlin?? La cate din astea nu au dat si la noi anii astia le-a venit si lor randul
  • +4 (14 voturi)    
    Nu cred ca e adevarat ,,, (Vineri, 13 august 2010, 8:52)

    Eu.Gen [anonim]

    Eu cred ca Base este de vina.
    Conform sloganului national, "Ati vrut marinar, luati apa!", cred ca Base a luat toata apa din mlastinile rusesti ca sa aiba pe ce sa navigheze.
    Pai cum altfel? Base e de vina pentru tot!
    Maine sigur o sa auziti asta pe la Antene si Irealitati ....
    • 0 (6 voturi)    
      ete fleosc (Vineri, 13 august 2010, 9:34)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Eu.Gen

      Lasa dom'le placa asta ca s-a fasait de tot, a avut oarescare haz doar primele 100 de dati cand am auzit-o.
    • -6 (8 voturi)    
      Base (Vineri, 13 august 2010, 9:55)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui Eu.Gen

      Nu a mancat ustuoi si nici gura nu-i miroase! Ne-a pacalit pe toti cei care l-am votat in lipsa unei alternative mai bune. Acum isi da arama pe fata! Asta numai daca ne gandim cati incompetenti a numit in functii de demnitri pe domenii inalte de decizie, iar rezultatele se vad in viata noastra cotidiana. va rog sa pastrati un minim de decenta in comentarii care nu au nimic comun cu stirea prezentata.
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 13 august 2010, 21:22)

        [anonim] i-a raspuns lui ioan

  • -1 (1 vot)    
    Asa ... deci (Vineri, 13 august 2010, 17:32)

    Kala [anonim]

    Acest site este oricum contra Rusiei.
    Dar nu uitati sa dati minus la comentariul meu pro americani.
    Rusia creste intr-un an cat america in zece.
    Rusia e cel mai mare exportator de produse brute din lume.
    Daca nu ar fi Rusia celelate tari care voi le vedeti roz nu ar exista fara Rusia.
    Orice tabla pentru mercedes, f-22,f-35 se confectioneaza dintr-un produs brut care se numeste fier si care provine din Rusia.
    Orice paine si cereale de mancat dimineata, sunt facute din grane care vin din Rusia.
    Concluzia: daca Rusia nu mai produce, lumea moare de foame.
    Apropo, stiti de unde primeste america cel mai mult petrol, ia ghiciti.
    Asa ca sa-l ami pupati in fund pe base cu axa lui.
    Bafta siteului pro base limitatitilor.
    I-a sa vad, apare, macar sa vad ca-ti inculti in ale economiei globale se arata aici si cate manusuri voi avea.
    • 0 (0 voturi)    
      observatie (Vineri, 13 august 2010, 18:28)

      t [anonim] i-a raspuns lui Kala

      In ciuda unei anumite incrancenari, comentariul e rezonabil pe alocuri. Dar mai multe cunostinte in materie de ortografie romana n-ar strica. Sa fie de vina studiile in Rusia?
    • 0 (0 voturi)    
      Kala, tu doar crezi ca sti ceva (Vineri, 13 august 2010, 20:46)

      Ursu [anonim] i-a raspuns lui Kala

      pentru documentare:
      US crude oil imports:
      http://www.eia.doe.gov/dnav/pet/pet_move_impcus_a2_nus_epc0_im0_mbbl_m.htm - Russia e pe locul 8 la tari ce dau petrol USA.

      Iron and Steel Exports to US by BRIC Country:

      China shipped well over half of the $11 billion worth of BRIC iron and steel imported into America in 2007.

      * China ... US$6.2 billion in iron and steel materials and products
      * Brazil ... $2.8 billion
      * Russia ... $1.1 billion
      * India ... $841.4 million.

      deci nu, tabla pentru F22 si f35 nu vine din rusia. Asa ca STFU and GTFO cu pretinsele tale cunostinte despre economie. Singurii care se kk pe ei daca rusia opreste productia sunt europenii care depind de la paine si caldura pana la internet de Russia. Da, daca nu stiai, rusia detine prin niste companii marioneta tot backbone-ul de fibra optica al europei.

      Da' tu sa fi sanatos, ca-n rest nu-i bai.
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 13 august 2010, 21:24)

      [anonim] i-a raspuns lui Kala