Un incendiu a distrus 10.000 de perechi de incaltaminte apartinand victimelor Holocaustului

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Marţi, 10 august 2010, 22:42 Actualitate | Internaţional


Incendiul a izbucnit la fostul lagar nazist de la Majdanek, Polonia. O cladire, fosta bucatarie a lagarului, a fost distrusa in proportie de 50%. Se pare ca aceasta adapostea 10.000 de perechi de incaltaminte apartinand victimelor Holocaustului, informeaza Fox News.

Conducerea Muzeului Majdanek a declarat ca incendiul a izbucnit luni dupa miezul noptii. Cauzele nu sunt inca cunoscute. Avner Shalev, directorul Muzeului Yad Vashem din Israel si-a exprimat tristetea si disponibilitatea de a-si ajuta colegii de la Majdanek.

Fostele lagare naziste au inceput in ultimele decenii sa se degradeze. Recent s-au inregistrat si cazuri de vandalism. Cel mai elocvent exemplu ar fi disparitia inscriptiei de deasupra portii de intrare in Auschwitz (Arbeit Macht Frei - Munca te elibereaza).

In lagarul de la Majdanek au murit dupa estimarile facute 80.000 oameni din care aproape 60.000 au fost de nationalitate evreiasca.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1536 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    cata neglijenta! exact cand erau mai necesare (Marţi, 10 august 2010, 23:13)

    Eneas [anonim]

    in Pakistan ,la sinistrati! daca erau adapostite in piramide ,erau mai ferite de foc!
  • +3 (11 voturi)    
    corectie (Marţi, 10 august 2010, 23:17)

    ada [anonim]

    salutare,nationalitatea nu poate fi evreiasca.poti spune ca au murit 60000 de evrei.evreu=adept al iudaismului
    • -4 (12 voturi)    
      valeu` (Marţi, 10 august 2010, 23:29)

      waxazy [utilizator] i-a raspuns lui ada

      zi-mi ca esti blonda :)
      sau ca erai ironica.sau nu zi nimic , ca mai scoti alte tampenii pe gura.
      • +2 (6 voturi)    
        Bine ca esti tu destept! (Miercuri, 11 august 2010, 0:16)

        andreiutz [utilizator] i-a raspuns lui waxazy

        Are dreptate ada.
        • +1 (5 voturi)    
          uimeste-ma (Miercuri, 11 august 2010, 0:22)

          waxazy [utilizator] i-a raspuns lui andreiutz

          sa zicem ca sunt crestin.dar sunt si roman.care mi-e nationalitatea? crestineasca?
          acolo au murit( sa zicem) 60.000 de oameni.evrei.de diverse cetatenii, dar care aveau acelasi pacat cu toti : erau evrei.
          dasteptule.
          • 0 (0 voturi)    
            Dragul meu (Miercuri, 11 august 2010, 4:14)

            ady624 [utilizator] i-a raspuns lui waxazy

            Din păcate, Ada are dreptate. Evreismul este o comunitate religioasă bazată pe iudaism. Ca să devii evreu trebuie să fii născut de o evreică sau să te convertești la iudaism. Altfel spus, nu trebuie să aplici pentru vreo naționalitate și nici pașaport de "evreu" nu vei obține. Așadar, din punct de vedere administrativ, evreii nu sunt o nație ci o comunitate legată de credința comună.

            Citește aici: http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,841529,00.html

            Curtea supremă din Israel a evitat să răspundă :)

            Adrian
            • +1 (1 vot)    
              Corect (Miercuri, 11 august 2010, 8:42)

              Dorin [anonim] i-a raspuns lui ady624

              de aia nici nu au nevoie de o tara. Nu au nevoie nici de un teritroriu, nici de o tara si asta s-a vazut atunci cand au rezistat 2000 de ani.

              Si totusi, ocupa teritorii, construiesc colonii, fac propaganda....
              Ciudat, nu?
  • +14 (16 voturi)    
    Noproblem (Marţi, 10 august 2010, 23:17)

    Noproblem [anonim]

    Nu este absolut nicio problema. Vor fabrica alte perechi pentru a umple vechea bucatarie. "The Show must go on!" :)
  • +9 (11 voturi)    
    mdea (Marţi, 10 august 2010, 23:19)

    waxazy [utilizator]

    mi-a dat o lacrima de emotie.sau era un fir de praf?sau era ioanide ala de la new york care nu are treaba? sau camera de bulshit american-roman?
    ca nu mai am nici o compasiune fata de un anumit popor , chipurile ales , de cand respectivul popor a ales sa isi cam bage nasu unde nu-i fierbe oala .. de exemplu istoria noastra.
    apropo , idiotul de Roller nu era si el.. de ala , evreu ?
  • +8 (8 voturi)    
    Stire?! (Marţi, 10 august 2010, 23:35)

    MRSmrs [utilizator]

    Ce "stire" este asta cu "se pare ca"?Ori erau incaltari ori nu.Nu ca ar conta....
  • +5 (5 voturi)    
    in fata lui yahve (Miercuri, 11 august 2010, 0:11)

    mos teaca [anonim]

    nu au nevoie de incaltari.De ce dati nonstiri ?
  • +10 (10 voturi)    
    putin glet tovarasi (Miercuri, 11 august 2010, 2:06)

    butaforia [anonim]

    a ars recuzita. israelul de ce nu renoveaza lagarele astea, consolidari, termopan, mansardare, mobilier ikea? pai fara astea cu ce ne mai santajeaza sentimental in vecii vecilor amin?
  • +4 (4 voturi)    
    Ura (Miercuri, 11 august 2010, 4:06)

    laurs [anonim]

    Oricum erau vechituri
  • +4 (4 voturi)    
    :)) (Miercuri, 11 august 2010, 8:09)

    rakkone [utilizator]

    Sigur erau doar 10.000? Sigur nu erau 6 milioane???!
    • +1 (1 vot)    
      Mi-ai furat intrebarea... (Miercuri, 11 august 2010, 11:06)

      GiovanuBecalul [anonim] i-a raspuns lui rakkone

      cifrele astea au un prost obicei de se umfla de la sine in folclorul evreiesc si se cam dezumfla la orice cercetare mai critica. Al doilea razboi mondial a fost confiscat, asteptam cu infrigurare pe al treilea.