Printesa mostenitoare a Suediei a fost acuzata de coruptie pentru mai multe cadouri primite in luna de miere

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 9 august 2010, 21:45 Actualitate | Internaţional


Impotriva Printesei Victoria a Suediei, mostenitoarea tronului, au fost inregistrare cel putin trei reclamatii formale pentru acte de coruptie legate de cadouri primite impreuna cu sotul sau, Printul Daniel, dupa nunta care a avut loc in iunie, informeaza presa suedeza, citata de AFP.

"Plangerile au fost formulate si vom analiza cazul saptamana viitoare," a declarat principalul procuror anti-coruptie din Suedia pentru cotidianul Expressen, adaugand ca nu stie inca daca va autoriza o ancheta preliminara.

Reclamatiile sunt legate de cadouri primite de cei doi de la omul de afaceri Bertil Hult, intre acestea numarandu-se folosirea avionului si yachtului acestuia in timpul lunii de miere.

"Este ciudat ca mostentioarea tronului Suediei permite unui miliardar suedez sa ii ofere transport si cazare in timpul lunii de miere, cand aceeasi persoana poate fi interesata, prin afacerea sa, sa ii fie returnate favorurile," nota duminica un cunoscut comentator al ziarului Dagens Nyheter.

Palatul regal a insistat insa ca printesa nu a facut nimic gresit.

"A fost o calatorie privata si un cadou de nunta de la un vechi prieten al familiei regale," a precizat purtatorul de cuvant al casei regale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3240 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    de asta la ei merge treaba si la noi nu (Luni, 9 august 2010, 21:52)

    cristi_an [utilizator]

    pentru ca la ei legea e legea si nimeni nu e avantajat in fatza ei
  • +1 (3 voturi)    
    imi place (Luni, 9 august 2010, 21:56)

    The Saker [utilizator]

    imi place de suedezii astia... nu le place nepotismul si coruptia..se iau chiar si de casa regala..bravo lor.
    • +2 (4 voturi)    
      Casa regala (Luni, 9 august 2010, 22:48)

      G [anonim] i-a raspuns lui The Saker

      Iti dai seama in Suedia casa regala este acuzata de coruptie.Oare cate smenur ,pe bunei ar intoarce o casa regala in Romania,daca ar exista?!
  • +1 (3 voturi)    
    Antrenor de fitnes Daniel a devenit PRINŢ??? (Luni, 9 august 2010, 22:16)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Ce fel de prinţ ?
  • -1 (1 vot)    
    jail (Luni, 9 august 2010, 22:57)

    Doru [anonim]

    in puscarie cu ea !!!
  • -1 (1 vot)    
    Daca (Luni, 9 august 2010, 23:34)

    anoniim [anonim]

    Pana si suedeji-s corupti pana-n maduva oaselor, io nu mai am nimic de zis.

    Si cica Romania-i tara corupta. Pai fata de suedeji suntem mici copii.
    • 0 (0 voturi)    
      vai de mamitza ta ! (Luni, 9 august 2010, 23:43)

      gaga [anonim] i-a raspuns lui anoniim

      daca asta ai intzeles tu din aceasta scurta si diletanta notitza . pesemne esti vreun functionar spagar care face mutre mutre, de parca ar trebui sa-si taie din carne atunci cand nu are de indeplinit decat o formalitate banala.
  • 0 (2 voturi)    
    Stupid ... (Marţi, 10 august 2010, 0:00)

    Daniel [anonim]

    Or fi avand si ei vre-un dinu patriciu ...

    Prin definitie "coruptie" este atunci cand primesti ceva in schimbul unor favoruri. Or, printese mostenitoare (ca toata monarhia Suediei) este doar cu rol decorativ acolo, nu are nici un fel de putere politica. economica sau de alt fel. Eu i-as acuza pe cei care au facut plangerile de "les-majestate" ...
    • -1 (1 vot)