Fidel Castro, la primul discurs in fata Parlamentului in ultimii 4 ani: Presiunile SUA asupra Iranului pot duce la un razboi nuclear care sa distruga lumea

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 august 2010, 21:17 Actualitate | Internaţional


Fidel Catro
Foto: Reuters
Fostul presedinte cubanez Fidel Castro a tinut, sambata, un discurs in fata Parlamentului de la Havana pentru prima data in ultimii 4 ani, relateaza Reuters. Imbracat in haine militare, Fidel Castro, in varsta de 83 de ani, a tinut sa atraga atentia asupra faptului ca "presiunile exercitate de Statele Unite asupra Iranului pot conduce la izbucnirea unui razboi nuclear care sa distruga lumea".

Discursul lui Fidel Castro a fost transmis in direct de televiziunea de stat din Cuba, aceasta fiind o prima aparitie in public a fostului lider de la Havana dupa o lunga perioada in care acesta a lipsit din viata publica, din cauza starii sale de sanatate.

Fidel Castro nu mai participase la o sedinta a Parlamentului din anul 2006, cand a fost supus unei interventii chirurgicale dificile. Doi ani mai tarziu, in anul 2008, el i-a predat oficial puterea fratelui sau mai tanar, Raul Castro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10168 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    aberatii (Sâmbătă, 7 august 2010, 21:26)

    mike [anonim]

    mosul asta s-a screlozat rau de tot , ii tine de zeci de ani pe saracii aia de cubanezi in saracie si ii inebuneste cu lozinci aberante , cred ca populatia ar trebui sa faca o revolutie sa scape de comunism odata
  • -1 (5 voturi)    
    Mda... (Sâmbătă, 7 august 2010, 22:03)

    Dorin [anonim]

    Pe cine mai intereseaza ce balmajeste aceasta fosila comunista? Ghena de gunoi a istoriei il asteapta...
    • -1 (3 voturi)    
      tare (Duminică, 8 august 2010, 17:51)

      alin [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      fosila comunista =)))))))))
  • 0 (4 voturi)    
    serios? (Sâmbătă, 7 august 2010, 22:13)

    bambilici [anonim]

    de ce sa conduca la un razboi nuclear?
    pentru ca ayatollahii au deja bomba desi se jura pe allah ca nu?
    soarta lui saddam e singura care o merita.
  • +4 (6 voturi)    
    cum? (Sâmbătă, 7 august 2010, 22:50)

    spy [utilizator]

    Iranul nu are arme nucleare, si nici nu dezvolta asa ceva. singura tara din zona care are este Israelul.
  • 0 (4 voturi)    
    pentru domnul Fidel (Sâmbătă, 7 august 2010, 23:08)

    ionut [anonim]

    ba.....lu nenea asta i se potriveste cel mai bine proverbul romanesc " cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia" ...gata ....FIN ....s-a terminat telenovela pe care ai servit-o cubanezilor de atata amar de vreme.....CIAO ....
  • +2 (4 voturi)    
    El lider maximo! (Sâmbătă, 7 august 2010, 23:39)

    Marian Grunca [anonim]

    Hasta siempre, Comandante!
  • +1 (5 voturi)    
    castro (Duminică, 8 august 2010, 4:20)

    filotie [utilizator]

    vaya con dios!
  • -1 (5 voturi)    
    cine mai are timp de aceasta fosila comunista (Duminică, 8 august 2010, 18:31)

    cititor hotnews [anonim]

    Cine mai vrea comunism sau nu este cuminte ar trebui sa traiasca in cuba lui fidel castro.
    Poate ca este ajutat sa se mentina de unii care doresc sa pastreze in viata un exemplu negativ.
  • -1 (3 voturi)    
    samba si trabajo no (Luni, 9 august 2010, 0:30)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    Simplu ca bonjour. Vor muri de foame o parte din cubanezi, dar nu e rau, celorlalti le vor creste salariile. Legea cererii si ofertei, dar dupa ce crapa smecheroiul castro, care a refuzat-o toata viata.
    Dupa minusuri se vede ca mai sint destui imbecili idelogizati si pe la noi care refuza realitatea.
    La munca tovarasi, nu la frecat menta pe netul american imperialist.
  • +1 (1 vot)    
    El Lider Maximo (Luni, 9 august 2010, 10:06)

    George Tufa [anonim]

    Jos imperialismul american !