VIDEO Japonia comemoreaza 65 de ani de la lansarea bombei atomice asupra Hiroshimei

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Vineri, 6 august 2010, 6:41 Actualitate | Internaţional


Hiroshima, 6 august 1945
Foto: Agerpres
Orasul japonez Hiroshima comemoreaza 65 de ani de la lansarea bombei atomice din 1945. La ceremonia desfasurata vineri dimineata a participat, in premiera, un reprezentant al Statelor Unite, ambasadorul in Japonia, John Roos.

In timp ce autoritatile nipone au salutat prezenta la memorial a ambasadorului american, cativa japonezi insista inca asupra dorintei ca americanii sa-si ceara scuze.

La ora locala 08.15 - chiar in momentul in care bomba atomica a fost lansata in urma cu 65 de ani - un clopot al pacii a rasunat in Hiroshima, iar zeci de mii de supravietuitori ai catastrofei, copii si demnitari din peste 70 de tari au tinut un minut de reculegere. Sute de porumbei au fost eliberati in apropierea Domului din oras, un simbol al distrugerilor provocate de explozia nucleara.

La sase decenii si jumatate de la aceasta tragedie, Hiroshima este un oras industrial prosper. Totusi, efectele primului atac cu bomba atomica din lume au fost devastatoare.

Bomba a fost lansata din avionul american Enola Gay si a ucis 140.000 de oameni in cateva luni.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2067 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Hiroshima (Vineri, 6 august 2010, 8:31)

    defav [anonim]

    "Opt si-un sfert ,mai mult nicio secunda...
    Ca un pumnal ce sfisie o piele,
    Un avion luneca pe cer..."Eugen Jebeleanu-are o poezie extraordinara despre Hiroshima.
    Totusi ,stiam ca au pierit pe loc 200 000 oameni ,si multe alte zeci de mii au suportat inca foarte multi ani dureri atroce, toata viata chiar...
    In cartea ''Ultimele zile ale Japoniei"-nu mai stiu cine a scris-o- se arata toate framintarile elitei japoneze in iulie si august 1945 ,disensiunile , militaristii fanatici , pozitia imparatului , foarte interesant, iti dai seama ca au fost extrem de caposi , orgoliosi ,erau cit pe aci sa puna la bataie toata populatia numai sa nu se recunoasca invinsi.
    Decizia aruncarii bombei nu a fost deloc usoara , oricit am blama noi acest fapt se pare ca nu a fost alta cale . A trebuit sa sufere si Nagasaki, 3 zile mai tirziu pentru ca in sfirsit Japonia sa ingenuncheze.
    • +2 (8 voturi)    
      da (Vineri, 6 august 2010, 10:52)

      calin [anonim] i-a raspuns lui defav

      Se spune ca bombele de la Hiroshima si Nagasaki a u "salvat" viata mai multor oameni cu pretul celorlalti 200.000 pe care i-a omorat.
      Daca SUA vroia cat mai multe victime ar fi aruncat bomba la Tokyo...
      Oricum bomba nucleara nu ar mai trebui sa fie folosita niciodata...
      • +2 (4 voturi)    
        .... (Vineri, 6 august 2010, 11:33)

        maze [anonim] i-a raspuns lui calin

        Realitatea e un pic diferita decat ce se spune oficial.

        Japonia dorea sa capituleze conditionat, mai exact suveranitatea imparatului trebuia sa ramana neatinsa. Americanii in cadrul negocierilor incercau sa o obtina o capitulare neconditionata similara cu cea obtinuta la Berlin. Pe de alta parte Rusia isi indreapta trupele spre provinciile din nordul Chinei, iar SUA nu dorea o prezenta militara sovietica puternica in zona asiatica.

        Folosirea bombelor a grabit lucrurile in directia in care si-au dorit-o. Motivatia oficiala e doar un efect colateral al deciziei politice care a fost servita publicului pentru a avea adeziunea necesara.
    • -2 (6 voturi)    
      urmari (Vineri, 6 august 2010, 10:57)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui defav

      chiar si astazi sunt oameni care sufera de pe urma acelei explozii. A fost cea mai mare crima impotriva umanitatii din istorie, comisa asupra civililor. Nici macar Hitler sau Stalin n-au reusit asa "performanta".

      PS: America e cea mai tare!!!, poate asa hotnews o sa posteze si comentariul meu.
    • -2 (10 voturi)    
      aiurea (Vineri, 6 august 2010, 11:08)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui defav

      deja ingenunchiase, dar sa mai ingamfa putin, de obraz. Nu mai reprezenta niciun pericol. A fost primul act de terorism de stat din istorie.
      • +1 (5 voturi)    
        Da da (Vineri, 6 august 2010, 13:29)

        bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        iar cand japonezii au executat civilii din Manciuria, punand in genunchi barbati, femei si copii, dandu-le apoi un glont in ceafa, marele imparat japonez si-a medaliat "curajosii" razboinici.

        Americanii trebuie criticati doar ca n-au dat cu bombele atomice fix in capul imparatului criminal. Poporul japonez care l-au tratat pe acest criminal imputit ca pe un zeu au semanat vant si au cules furtuna.
  • +3 (5 voturi)    
    ma intreb... (Vineri, 6 august 2010, 10:58)

    un oarecare [utilizator]

    care ar fi fost pozitia evreilor daca se aflau in locul japonezilor?
    ar fi cerut... de asemenea.... scuze? (doar unii dintre ei...)
    • 0 (4 voturi)    
      paralele inegale (Vineri, 6 august 2010, 14:40)

      Nelutzu [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

      paralela dintre Japonia si Israel, doua tari care au suferit mult in razboi, este ca in timp ce evreii s-au aflat in final de partea castigatoare, japonezii au fost infranti. si se stie bine, drepturi au doar invingatorii, infrantii nimic din pacate...
      • +3 (3 voturi)    
        care parte? (Vineri, 6 august 2010, 15:41)

        gechi [utilizator] i-a raspuns lui Nelutzu

        as zice ca ei au fost de partea "plangatoare". Razboiul a fost castigat de americani si rusi, evreii doar au profitat cel mai bine dintre natiile prigonite. La fel au fost persecutati si tiganii, dar nimanui nu pare sa-i pese de asta.
      • +3 (3 voturi)    
        Mai ales (Vineri, 6 august 2010, 16:31)

        Nash [anonim] i-a raspuns lui Nelutzu

        Mai ales tara Israel a suferit mult, avand in vedere ca nici nu exista. Dar ai dreptate, au castigat, pentru ca le-au facut englezii tara.

        Nici macar o singura crima nu poate fi justificata, cu atat mai putin 60 de milioane de vieti pierdute in razboi.
  • +2 (6 voturi)    
    paralele (Vineri, 6 august 2010, 11:14)

    MirceaA [utilizator]

    paralela intre demnitatea a doua popoare care au suferit cate un holocaust. Nu mai zic nimic, ca e caz penal daca ai ceva impotriva.
    • -1 (7 voturi)    
      nu trebuie sa se compare (Vineri, 6 august 2010, 11:37)

      alex [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      japonezii au fost agresori.
      • +2 (6 voturi)    
        care? (Vineri, 6 august 2010, 13:34)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui alex

        locuitorii celor 2 orase erau agresori?
        cuvantul civili...iti spune ceva?
        • -2 (4 voturi)    
          Erau agresori (Vineri, 6 august 2010, 16:01)

          bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

          ca toti japonezii, fiindca si-au sustinut regele in comiterea crimelor asupra altor popoare.
          • +1 (3 voturi)    
            erau civili care nu aveau nici o vina! (Vineri, 6 august 2010, 16:13)

            un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui bobo21

            Dupa ideea ta, si victimele terorismului modern sunt agresori si isi merita moartea ca nu inlatura un guvern care din motive economice face razboaie prin Orient.
            TU chiar esti de acord cu ce spui?
  • 0 (0 voturi)    
    unmei no toki (Vineri, 6 august 2010, 17:27)

    bumbum [anonim]

    unde gasesc unmei no toki ?
    cine il difuzeaza ?
  • 0 (2 voturi)    
    Eu ma rog la DUMNEZEU sa ne fereasca de razboi (Vineri, 6 august 2010, 22:12)

    Tzucky Ioan TODIROAE [anonim]

    Eu gandesc pacifist ca primii in mod cronologic teroristi din lume,
    teroristii americani din Armata S.U.A. si Guvernele S.U.A.
    in mod BESTIAL, INUMAN, TERORIST in datele de:
    . 6 august 1945 de Marea Sarbatoare Ortodoxa a Schimbarii la Fata a Domnului
    si
    . 9 august 1945
    au lansat si aruncat 2 (doua)
    bombe atomice asupra LOCUITORILOR a 2 orase din Japonia si
    au asasinat 210.000 de japonezi = 140.000 la Hiroshima + 70.000 la Nagasaki.

    Eu ma rog la DUMNEZEU sa ne fereasca de razboi Romania, Uniunea Europeana, Japonia etc.

    EXP.: Tzucky Ioan TODIROAE,
    Satul Timisesti