Brazilia s-a oferit sa-i acorde azil unei femei din Iran, condamnata la moarte pentru adulter

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 1 august 2010, 16:50 Actualitate | Internaţional


Sakineh Mohammadi Ashtiani
Foto: Captura Youtube.com
Presedintele brazilian Luiz Inacio Lula da Silva i-a cerut omologului sau de la Teheran, Mahmoud Ahmadinejad, sa-i permita unei femei din Iran, condamnata la moarte prin lapidare, sa accepte o oferta de azil in Brazilia, a anuntat presa locala, citata de Reuters. Sakineh Mohammadi Ashtiani, mama a doi copii, a fost condamnata la moarte pentru adulter, insa protestele internationale au determinat autoritatile de la Teheran sa suspende executia pentru "revizuirea cazului".

"Ii cer liderului suprem al Iranului, Mahmoud Ahmadinejad, sa permita Braziliei sa-i acorde azil acestei femei", a declarat Lula. "Daca prietenia mea cu presedintele din Iran valoreaza ceva si daca femeia provoaca neliniste acolo, vrem sa o primim aici", a spus presedintele brazilian, adaugand ca il va suna pe Ahmadinejad pentru a discuta aceasta propunere.

Reuters precizeaza ca relatia dintre cele doua s-a intarit in acest an, dupa ce Brazilia a depus eforturi diplomatice de sustinere a programului nuclear iranian, despre care guvernul de la Teheran sustine ca are doar componente civile. Multe state occidentale afirma insa ca Iranul incearca sa realizeze o bomba nucleara.

La inceputul acestei saptamani, o campanie online ii cerea lui Lula sa intervina in favoarea lui Ashtiani, insa presedintele brazilian a spus ca nu le poate cere liderilor altor state sa incalce legile din proprile lor tari. Declaratiile facute de el sambata sugereaza insa ca Lula este dispus sa foloseasca relatia stransa cu Ahmadinejad pentru a cere eliberarea lui Mohammadi Ashtiani.

Sakineh Mohammadi Ashtiani, in varsta de 43 de ani, a fost condamnata la moarte si isi asteapta executarea sentintei in orasul iranian Tabriz. Avocatul femeii a declarat ca procesul la care a fost supusa Ashtiani a fost unul injust, iar condamnarea falsa. Numeroase guverne din intreaga lume si organizatii pentru apararea drepturilor omului au condamnat sentinta impusa de judecatorii iranieni, iar un tribunal local a decis sa suspende executia pentru "revizuirea cazului".

Potrivit legii islamice in vigoare in Iran, adulterul se pedepseste prin lapidare. Condamnatul este ingropat pana la mijloc, daca este vorba despre un barbat, si pana la gat, in cazul femeilor, si are dreptul la viata daca supravietuieste lapidarii.

Pietrele folosite nu trebuie sa fie nici prea mici, dar nici prea mari.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3671 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Cine e nevinovat sa arunce primul piatra... (Duminică, 1 august 2010, 17:05)

    karin g. [anonim]

    Interesant...femeie asta a comis adulter singura...
  • -7 (17 voturi)    
    asta zice si biblia (Duminică, 1 august 2010, 17:13)

    Ovidiu [anonim]

    Daca o femeie face adulter, trebuie batuta cu pietre..
    Asa considera de cuviinta si bunul nostru dumnezeu...
    • +4 (8 voturi)    
      vai de biblia ta (Duminică, 1 august 2010, 18:32)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      esti praf.
    • 0 (10 voturi)    
      Gresit (Duminică, 1 august 2010, 18:46)

      Gresit [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Biblia nu zice nicaieri asa - ci doar relateaza aceste fapte, in vechiul Testament.

      Mai mult decat atat, in Biblie este scris ca Isus a murit si ne-a salvat de pacate - incluzand adulterul.

      Dar cum tu n-ai citit-o niciodata, e lesne de inteles sa-ti dai cu parerea in necunostinta de cauza. Patetic
      • +6 (14 voturi)    
        Cateva versete din Biblie... (Duminică, 1 august 2010, 22:38)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Gresit

        Deuteronom 17:12~
        "Omul care, din mîndrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca sa slujeasca Domnului, Dumnezeului tau, sau care nu va asculta de judecator, omul acela sa fie pedepsit cu moartea. Sa scoti astfel raul din mijlocul lui Israel"

        Pedeapsa cu moarte pentru femeile care isi inseala barbatii.
        Levitic 20:10~
        Daca un om preacurveste cu o femeie maritata, daca preacurveste cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea preacurvari sa fie pedepsiti cu moartea.

        Omorati ateii:
        2 Cronici 15:13~
        13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.

        Omorati vrajitoarele!
        Exod 22:18~
        "Pe vrajitoare sa n'o lasi sa traiasca."


        Deuteronom
        22:20-21~
        20Dar daca faptul este adevarat, daca fata nu s'a gasit fecioara,
        21 sa scoata pe fata la usa casei tatalui ei; sa fie ucisa cu pietre de oamenii din cetate, si sa moara, pentruca a savîrsit o miselie în Israel, curvind în casa tatalui ei. Sa curati astfel raul din mijlocul tau.



        Fetele preotilor care curvesc sa fie arse pe rug .
        Levetic 21:9~
        "9Daca fata unui preot se necinsteste curvind, necinsteste pe tatal ei: sa fie arsa în foc."

        Dumnezeu a dat porunca sa fie omorati copii pentru faptele parintilor
        Isaiah 14:21~
        21Pregatiti macelarirea fiilor, din pricina nelegiuirii parintilor lor! Ca sa nu se mai scoale sa cucereasca pamîntul, si sa umple lumea cu cetati!``

        Omorati femei, barbati si copii .
        Ezechiel 9:5-7~
        5Iar celorlalti le -a zis, în auzul meu: ,,Treceti dupa el în cetate, si loviti; ochiul vostru sa fie fara mila, si sa nu va îndurati!
        6Ucideti, si nimiciti pe batrîni, pe tineri, pe fecioare, pe copii si pe femei; dar sa nu va atingeti de nici unul din ceice au semnul pe frunte! Începeti însa cu Locasul Meu cel sfînt!`` Ei au început cu batrînii, cari erau înaintea Templului. 7Si El le -a zis: ,,Spurcati casa, si umpleti curtile cu morti!... Iesiti...`` Ei au iesit, si au început sa ucida în cetate.
        • +1 (7 voturi)    
          Dumb, Dumber, Dumbest (Luni, 2 august 2010, 0:47)

          kyuuten [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

          Si, conform spuselor tale, ar trebui sa inteleg ca Isus a gresit ca a oprit la un moment dat lapidarea unei femei?

          Din orice punct ai analiza:
          - religios: din cate stiu exista o porunca care opreste luarea vietii altor persoane indiferent de situatia morala a acesteia
          - legal: well, aici e clar ca vei face puscarie
          - logic: de cand viata unui om poate fi luata de un strain pentru ca respectiva persoana a comis adulter?

          Prin urmare, te sfatuiesc sa citesti pana la capat si sa gandesti ceea ce citesti.

          PS: ma uimesc pe zi ce trece de prostia unora.
        • +1 (7 voturi)    
          Te rog sa dai si citate din Noul (Luni, 2 august 2010, 1:09)

          dragaica [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

          Testament. As fi curioasa sa stiu in ce moment s-a pronuntat Iisus Hristos pentru moartea sau uciderea cuiva. Dupa aia putem sa incepem o discutie serioasa pe subiect.
          P.S. Daca gasesti ca ti-ar placea sa arunci primul piatra, poate ar trebui sa te mai gandesti inainte de a te da atat de bun crestin. Poate ti se potrivesc alte religii si atunci inveti versete din Vechiul Testament degeaba.
        • 0 (0 voturi)    
          Sa nu uitam ca... (Luni, 2 august 2010, 11:44)

          Dita [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

          biblia fost scrisa tot de oameni la cererea altor oameni..prin urmare aceste legi tot de oameni (in general barbati) is facute...dupa care a fost tradusa in toate limbile iar sensul multor expresii si cuvinte s-au pierdut de-a lungul timpului...sa nu mai uitam ca biserica ortodoxa si cea catolica au apdatat in evul mediu continutul bibliei in asa fel sa nu isi piarda din influienta politica asupra suveranilor care o aveau pe atunci...prin urmare ...asa deci...era vorba despre greci...traisca stiinta si buna simtire
    • -3 (5 voturi)    
      Detaliaza (Duminică, 1 august 2010, 20:05)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Poti sa ne spui si nou versetul din Biblie unde scrie ca o femeie trebuie omorata cu pietre, daca a comis adulter? Eu nu am gasit asa ceva.

      Acum, pe bune, de ce sa omori femeia? Daca tu esti cel cu coarne, ce razbunare mai buna pe cel cu care te-a inselat decat sa i-o lasi pe cap? :D
      • +1 (1 vot)    
        versetul exista (Luni, 2 august 2010, 9:14)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui mitica

        dar in vechiul testament si nu se refera doar la femeie. Sunt curioasa daca si barbatul cu care a facut adulter e condamnat la ucidere cu pietre....
    • +2 (10 voturi)    
      esti pe langa Biblie (Duminică, 1 august 2010, 21:09)

      jijel [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Biblia si mai ales Isus Christos a spus ca:"cine este fara pacat sa arunce primul cu piatra"
  • +6 (10 voturi)    
    Binecuvantare. (Duminică, 1 august 2010, 17:30)

    Ioan [anonim]

    Mare noroc ca nu se aplica si in Romania. Am fi riscat ca in 2, 3, ani sa nu mai avem ce lapida!!!!!
  • -2 (2 voturi)    
    Genial (Duminică, 1 august 2010, 20:54)

    Sabin [anonim]

    (null)
  • +2 (2 voturi)    
    bleah... (Duminică, 1 august 2010, 21:14)

    marius [anonim]

    ... pe copiii care traiesc si mor printre gunoaie nu-i vede nimeni...