Grecia a aflat in sfarsit cati bugetari are: unul din cinci greci este platit de stat

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 30 iulie 2010, 14:40 Actualitate | Internaţional


Aproape unul din cinci angajati greci lucreaza pentru stat, potrivit unui recensamant definitivat vineri, in cadrul acordului privind imprumutul de salvare acordat de FMI si UE guvernului de la Atena, potrivit Reuters.

Cei aproximativ 768.000 de bugetari au fost inregistrati intr-o baza de date, pentru a ajuta guvernul sa promoveze politicile de austeritate in sectorul public. Din totalul de 4,4 milioane persoane care muncesc in Grecia, 17,5% lucreaza in sectorul public.

"Aceasta baza de date ne va ajuta sa cream o autoritate unica pentru intregul sector civil", a precizat ministrul Finantelor, George Papaconstantinou, intr-o conferinta de presa.

Unii bugetari s-au opus acestui recensamant, temandu-se ca aceste date ar putea fi folosite pentru a li se reduce salariul. Altii au refuzat sa furnizeze date invocand considerente religioase.

Guvernul a amenintat ca nu va mai plati salariatii din sectorul public care au refuzat sa se inscrie in acest registru.

Proportia functionarilor publici variaza in tarile europene. In Marea Britanie si Franta, cifra este de circa 21%, in timp ce in Germania nivelul este de aproximativ 11%.

In Romania anului 2009 erau aproximativ 1.350.000-1.400.000 de bugetari, respectiv 11,1% din populatia activa.

Recensamantul include angajati din administratia centrala si locala precum si alte profesii platite de stat, precum judecatori, doctori, militari si preoti. In schimb, in aceasta baza de date nu sunt incluse persoanele care lucreaza in societati de stat.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4354 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    cum adica... (Vineri, 30 iulie 2010, 14:50)

    a [anonim]

    "Altii au refuzat sa furnizeze date...", adica datele numai bugetarii respectivi le stiau? adica daca era sa nu era bugetar sau (si mai si) ce salar are numai bugetarul stie? STATUL NU STIE?
    Si apoi firmele care lucreaza pentru stat, adica activitatile "externalizate" gen firme de curatenie (prin birourile bugetarilor) sau firmele ce administreaza piete sau parcari, nu pot fi considerate tot firme cu "bugetari"? Daca nu, atunci ce ar fi sa se externalizeze toate functiile? (gen: angajam firma de primar-iat si consilieri-at)...
  • +8 (12 voturi)    
    Eroare la socoteala (Vineri, 30 iulie 2010, 14:54)

    Bugetaru' [anonim]

    Daca la greci sunt 17,5% din cei care muncesc, de ce calculati la noi procentajul din populatia activa. Pentru comparatie echivalenta:
    1 400 000 bugetari / 4 800 000 lucratori = 29.1% !
    Sunt slabuti grecii astia, habar nu au cum se poate trai pe spinarea statului!
    Suntem campioni, suntem campioni ....
    • 0 (6 voturi)    
      populatia activa (Vineri, 30 iulie 2010, 16:01)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Bugetaru'

      Vezi ca faci niste confuzii domnu' bugetar. In Romania 4,8mil e numarul de salariati. Populatia activa e vreo 11 mil.

      Populatia activa inseamna cei care muncesc.
      Salariatii sunt doar o parte din populatia activa. Mai sunt cei care muncesc pe cont propriu samd.

      Asta inseamna ca o gramada de oameni din Romania muncesc pe cont propriu. in jur de 6mil (in agricultura samd).

      Deci procentele sunt corecte: in jur de 12% la noi si in jur de 17.5% la greci. Nu suntem campioni :)
      • +3 (3 voturi)    
        Populatia Activa (PA) (Vineri, 30 iulie 2010, 16:22)

        John Connor [anonim] i-a raspuns lui alex

        inseamna populatia apta de munca. Cei care muncesc se numescu Populatie Ocupata (PO). PA=PO+studenti+militari in termen+someri
      • 0 (2 voturi)    
        Greseala (Vineri, 30 iulie 2010, 16:24)

        Niko [anonim] i-a raspuns lui alex

        Definitie = Populatia activa din punct de vedere economic cuprinde toate persoanele care furnizeaza forta de munca disponibila pentru productia de bunuri si servicii in timpul perioadei de referinta, incluzand populatia ocupata si somerii BIM.

        Sursa: https://statistici.insse.ro/shop/index.jsp?page=tempo3&lang=ro&ind=AMG101C

        Mai bine tacem cand nu stim decat sa vorbim si sa se afle. De asemenea astia mai au un truc: 8 milioane de romani sunt ocupati cica. Cu ce? In general singurii care conteaza sunt cei care platesc impozite din venit, nu cei care incaseaza ajutoare. Din acest punct de vedere, populatia angajata este mult mai mica, daca scadem bugetarii, care nu conteaza oricum la plata impozitelor, precum si firmele private cu contracte de stat, gen UTI si SIVECO, ramane cam 20% din populatia activa.

        Spor.
      • +2 (2 voturi)    
        Corectie (Vineri, 30 iulie 2010, 16:33)

        Bugetaru' [anonim] i-a raspuns lui alex

        Pentru alex
        Citeste textul: "In Grecia unul din 5 angajati e bugetar". Nu se refera la populatia activa. La fel trebuie socotit si pentru noi daca vrem sa comparam. Confuzia a putut-o face autorul articolului. O fi si el bugetar saracu"
      • +1 (1 vot)    
        populatie platitoare de taxe pe venituri din munca (Vineri, 30 iulie 2010, 16:51)

        vix [anonim] i-a raspuns lui alex

        cei 6 milioane sunt preponderent evazionisti. unii (cei din agricultura de subzistenta) aproape ca nu platesc nici macar TVA de vreme ce tranzactioneaza numai cu neplatitori de TVA acei bani pe care ii iau din prestatiile sociale ale statului. sunt bani care se scurg in afara circuitului economiei oficiale. sunt incredibil de multi asistati atat de multi ca cei care mai muncesc legal sunt descurajati s-o mai faca; pentru ce? pentru a sustine cohortele de asistati? avem mai multi asistati decat populatia cu varsta legala de pensionare. asta inseamna ca aceasta natie munceste nu gluma. adica e campioana; al cui elelctorat e acesta masa inactiva? al partidului care va mai matura inca o data cu cei ce muncesc pe jos. cel tarziu din 2012!
    • +3 (3 voturi)    
      Grecia vs Romania (Vineri, 30 iulie 2010, 16:43)

      memo [utilizator] i-a raspuns lui Bugetaru'

      Populatia Greciei numara 11.300.000., adica jumatate din cea a Romaniei. Nr. de 768.000 de bugetari nu include angajatii companiilor de stat adica posta, regiile de apa si canal, energie, transporturi feroviare, aeriene, etc. Daca adunam, avem un nr. de bugetari stat + companii de stat apropiat de al Romaniei. Romania este o tara in care jumatate din populatia activa traieste la tara practicand o agricultura de subzistenta, neplatitoare de taxe si impozite. Nu platesc taxe dar au asigurata asistenta medicala, ordinea publica, invatamant, etc., la o calitate mediocra din cauza subfinantarii.
      Conform Eurostat, ( http://www.capital.ro/index.php?section=articol&screen=index&id=135486&preview=1) Romania are cel mai mic nr. de bugetari din UE. Nu numarul lor este vector de criza in Romania, personal cred ca numarul enorm de asistati sociali si sistemul de subventii de tot felul ne-a adus aici. De fapt in Europa, am fost mereu pe ultimele locuri si asta de mii de ani. Nu stiu daca avem sanse in viitor. Eu nu mai sper.
    • -3 (3 voturi)    
      hai mai taie (Vineri, 30 iulie 2010, 17:08)

      anchy_71 [utilizator] i-a raspuns lui Bugetaru'

      atatea discutii despre bugetari,fara bugetari voi privatii ( sant si analfabeti printre ei) ce mama saraciei ati face? pe cine ati mai injura la ghisee sau cine v-ar mai scrie cererile; mai vedeti si barna din ochiul vostru nu numai paiul din ochiul vecinului;am dat faliment din cauza angajatilor,deci ciocu mic cu privatii
    • 0 (0 voturi)    
      Acelasi lucru ma intrebam si eu (Vineri, 30 iulie 2010, 17:24)

      laur [anonim] i-a raspuns lui Bugetaru'

      Nu inteleg de ce la noi nu s-a facut raportarea tot la numar de populatie activa si nu la toata populatia :) Dar nah, de ce sa mai facem o impartire cand poate face cetateanul!
  • +2 (2 voturi)    
    populatia activa vs cei care muncesc (Vineri, 30 iulie 2010, 14:57)

    Anonim [anonim]

    In total, din totalul de 4,4 milioane persoane care muncesc in Grecia, 17,5 % lucreaza in sectorul public

    In Romania anului 2009 erau aproximativ 1.350.000-1.400.000 de bugetari, respectiv 11,1% din populatia activa.

    populatia activa nu inseamna ca toti muncesc

    la Greci este 17,5 % din cei care muncesc
    la noi este 11,1% din populatia activa (cei care ar putea munci). Foarte probabil ca si la noi trece de 20% bugetari raportar la numarul de oameni care muncesc
  • +4 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 30 iulie 2010, 14:59)

    [anonim]

    • -2 (4 voturi)    
      multumesc Boc (Vineri, 30 iulie 2010, 16:26)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui

      in 2009 si 2010 cheltuielile cu bugetarii au crescut! a, un mic detaliu: grosul paralelor le iau aia angajati pe baza de pedele, dar asta nu conteaza, asa-i?
      • +3 (3 voturi)    
        te inseli (Vineri, 30 iulie 2010, 17:12)

        anchy_71 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        in 2009 si 2010 cheltuielile cu bugetarii au scazut ; si pentru cultura voastra si bugetarii platesc impozite din salarii si poate mai mari decat voi;hop si voi
      • +2 (2 voturi)    
        cheltuielile bugetare (Vineri, 30 iulie 2010, 18:00)

        bula [anonim] i-a raspuns lui srpc

        nu inseamna numai salarii. Iar cresterea lor in 2010 se datoreaza inceperii achitarii arieratelor (unele din 2006 si din 2007 - Vosganian sa traiasca). Datele sunt oficiale si publicate. Hai sa nu facem confuzii (neintentionate?)
  • +6 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 30 iulie 2010, 14:59)

    [anonim]

    • -1 (3 voturi)    
      greseala (Vineri, 30 iulie 2010, 16:02)

      alex [anonim] i-a raspuns lui

      Si tu faci aceeasi greseala ca bugetarul de mai sus.
  • +4 (4 voturi)    
    Noi stam si mai rau. (Vineri, 30 iulie 2010, 15:03)

    AlinN [anonim]

    Din 3.7mil angajati 1.4 mil sunt bugetari deci 2 din 5.
  • +1 (1 vot)    
    ok (Vineri, 30 iulie 2010, 15:04)

    alex [anonim]

    Pe cand si la noi un asemenea recensamant?

    Cifra de 1.35-1.40 mil persoane din sectorul public de la noi include sau nu angajatii din firmele statului? Unii zic ca da, altii zic ca nu.
    • +1 (3 voturi)    
      de exemplu (Vineri, 30 iulie 2010, 15:53)

      alex [anonim] i-a raspuns lui alex

      Uite ce zice ZF:

      http://www.zf.ro/opinii/incepeti-restructurarea-bugetarilor-dar-stiti-sa-i-numarati-6433629

      "toti angajatii statului (institutii si companii de stat) sunt in numar de 1,76 milioane."- chiar Sorin Paslaru zice asta.
  • +4 (4 voturi)    
    Autonomie si Birocratie (Vineri, 30 iulie 2010, 15:07)

    Gretzia e patzachina [anonim]

    Pt. o tara de marimea si cu sistemul administrativ al Romaniei (stat national unitar), tinand cont de nivelul de 'prosperitate', 1 milion de bugetari e arhisuficient pt a avea un aparat de stat perfect functional.

    Atentie, intre tarile UE trebuie facuta comparatie nu doar dupa marime sau populatie, ci si dupa sistemul de organizare administrativa.

    Statele federalizate sau cu regiuni autonome au nivele suplimentare de birocratie si administratie, la nivel regional sau de land.
    Germania are acelasi procent de bugetari, insa trebuie tinut cont ca la acelasi nivel de birocratie administrativa, Germania e cu mult mai eficace si intretine mai multe nivele de administratie decat Romania.

    Romania trebuie comparata la procentaj de functionari cu Grecia, cu Slovacia, cu Danemarca, cu tarile baltice, cu Bulgaria; si doar partial cu Ungaria, Italia sau Franta; si e exclusa comparatia cu state federale ca Germania, UK sau Spania !

    De alfel, cererea de a reduce numarul de functionari in plan national si in plan local e incompatibila cu cererea de 'autonomie', autonomia creeaza de fapt un nou nivel de birocratie si administrare si nu functioneaza decat daca statul national abandoneaza definitiv prerogative ale sale suverane.

    Practic, veti observa ca nici macar statele federale nu-si abandoneaza drepturile catre 'autonomii' si se opun imediat la tot ce atinge un interes national suveran sau de integritate teritoriala. Daca un land bogat refuza sa dea bani pt a construi o autostrada catre un land sarac, statul federal intervine legal in numele pastrarii unei coerente de dezvoltare, altfel totul devine haotic.

    Romania are interes sa pastreze doar orase/comune, judete si statul central, 3 nivele de administrare e suficient. Asa zisele 'regiuni' trebuie sa fie unitati strict economice, destinate sa atraga fondurile europene 'regionale'. Trebuie create doar comisii comune intre mai multe judete, supravegheate de ministerul dezvoltarii regionale!

    Grecia e falita !
    • 0 (0 voturi)    
      Hai sa nu aberam, totusi.. (Vineri, 30 iulie 2010, 23:52)

      Glaciatus [anonim] i-a raspuns lui Gretzia e patzachina

      Io zic sa nu mai tot ridicati in slavi Germania in defavoarea Greciei pentru ca Germania spre deosebire de Grecia are vecini precum Austria, Franta, Olanda, Danemarca, Elvetia, etc.

      Grecia in schimb are vecini incomparabili mai slabi economic vorbind decat cei pe care ii are Germania.

      Cand Romania si Grecia or sa aibe vecini la fel de bogati cum are Germania si astfel or sa aibe sanse de-a incheia afaceri cu adevarat profitabile cu vecinii lor, abia atunci sa veniti cu autonomii si alte porcarii de genul asta.

      Sunt curios, oare Germania ar mai fi unde este acum daca ar fi izolata in sud-estul Europei intre bulgari, turci si albanezi?
  • -1 (3 voturi)    
    Numarul de bujetari... (Vineri, 30 iulie 2010, 15:11)

    Privatu' [anonim]

    ...de la greci este suuuuper buuuun - adica numai 20% lucra la stat - pai la noi din 6mil populatie activa, 2mil lucra la stat, adica 33% si se fac din nou angajari...
    Vom ajunge un stat de functionari publici...o completam hartzoage si o sa traim din spagile pe care ni le dam unii altora...
  • -4 (6 voturi)    
    aceasta este o minciuna (Vineri, 30 iulie 2010, 15:27)

    Dedalus [anonim]

    Nu are cine stie ce importanta CATE persoane lucreza platite de stat.

    Asta e inca una din ideile perverse ale FMI, care are ca singur interes sa imprumute statele pentru a putea sa intervina in politicile nationale sub pretextul "eficeintei birocratiei".

    Problema Greciei nu consta in cati bugetari are, ci in slabiciunea extrema a sectorului sau de afaceri, absolut necompetitiv in UE, mai ales in conditiile de liber-schimb.

    Din acest punct de vedere, Romania o duce de zeci de ori mai prost decat Grecia, pentru ca la noi nu se poate imagina o politica de normalizare a sectorului de afaceri pe termen scurt sau macar mediu, ci doar pe termen lung.

    Pe termen lung insa e aproape imposibil de sustinut o astfel de reforma, in conditii de liber schimb, pentru ca firmele mult mai puternice si mai capitalizate din statele membre vechi nu vor permite desvoltarea sectorului de afaceri romanesc.

    Unul dintre criteriile de dobndire a statului de Stat Membru a fost si capacitatea tarii de a rezista la concurenta. A fost clar pentru toata lumea ca Ro nu rezista la concurenta, dar pimirea in UE s-a facut "politic". De fapt, constient ca nu ne vom descurca.

    E grav faptul ca asta stiam si noi in acel moment, dar dorinta nebuna de a fi in UE a fost mai puternica decat bunul simt.

    O perioada (cam 10-20 de ani) pomparea de fonduri UE intretine o falsa prosperitate ( a fost la greci si acum e la noi...). Cand insa fondurile europene tind sa capete o proportie exagerata in PIB, economia se destabilizeaza structural, pentru ca fondurile nu actioneaza ca reglator de piata, ci ca inlocuitor de piata in asemenea cazuri.

    Etapa urmatoare este a "golirii stupului" - SM vechi isi iau inapoi "ajutoarele" prin purjarea statelor primitoare - e situatia de astazi a Romaniei.

    Purjarea se face cu ajutorul unui set de minciuni, printre care si cel refeitor la numarul exagerat de funcionari. Astfel, FMI si firmele mari din UE re-canalizeaza bugetul pt. salarii catre achizitii.
    • -1 (3 voturi)    
      :) (Vineri, 30 iulie 2010, 15:39)

      sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Stai linistit, nu te mai speria ca nu te da nimeni afara, te protejaza unchi-tu sau matusi-ta :)
      • +1 (3 voturi)    
        sa ne gandim mai bine (Vineri, 30 iulie 2010, 16:17)

        Dedalus [anonim] i-a raspuns lui sictireanu

        Daca atat poti -atac la persoana- las-o balta mai bine. Sper ca iti dai seama din cum scriu ca nu am si nu vreau sa am - un asemenea nivel.

        Ca sa nu mai spun ca faci o presupunere aiurea- cum ca eu as lucra la stat. Chioar daca ar fi adevarata, tot nu ar fi relevant.

        Cred ca e cazul sa intelegi ca noi adultii traim pentru lumea pe care o facem copiilor nostri, de la care am imprumutat-o.

        De-aia avem raspunderea -si obligatia- de a ne uita la viitor, nu la prezent.

        Consdier ca noi, adultii, nu ne facem datoria. Am abdicat de la ea, ne dedicam stomacului nostru, pe care il iubim mai mult decat pe copii si nepoti.

        Suntem mult prea lacomi, si de-aia am ajuns in situatia asta de mizerie morala de nedescris.

        Privatii se uita la Stat ca la dusman, Statul la privati - la fel.

        E ca si cum piciorul stang ar uri piciorul drept si invers. Intre timp, vine hotul si te loveste in cap, dar picioarele se cearta intre ele in loc sa fuga sau sa dea in raufacator.

        Acum cred ca ai inteles. Eu oricum nu pot mai mult, daca preferi televizorul du-te la meci.
        • 0 (0 voturi)    
          si ce propui? (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 12:27)

          bula [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

          sa iesim din UE? Nu poti pe deoparte sa ceri ca sa fie incurajat capitalul romanesc si pe partea celalata sa spui ca toate averila s-au facut prin furaciune! NICIODATA nu s-a discutat despre capacitatea INTREGII TZARI de a rezista la concurenta. Vorbim despre industria "autohtona" (aia mostenita de la Ceasca), despre agricultura de subzistenta sau despre ce? Vrei sa concurezi cu plajele grecilor, italienilor etc, vrei sa faci capsuni si rosii mai ieftine decat Spania, Turcia, vrei sa faci energie mai ieftina decat Norvegia, etc. Pe sectoare, PE NISHE, nu avem probleme. Rezulta firesc ca alte sectoare vor dispare sau diminua (exemplu: indusria de lohn, indiferent cate subventii mai vrea dna Grappini). Iesind din UE unde vom exporta (da te rog raspunsuri serioase nu imbecilitati de pe la RTV)???
    • +1 (1 vot)    
      Da, ai dreptate. (Vineri, 30 iulie 2010, 16:34)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      Ar mai trebui angajati inca 1.5 mil de bugetari si toti sa miste hartii dintr-un loc in altul. Nu, domnule! "Crestem" atatia bugetari cati ne permitem! Avem 2 milioane de angajati in privat? Tinem 250.000bugetari. Creste numarul de angajati la privat la 17mil? Crestem si numarul de bugetari la 1.7 milioane. Sa bagati la bibilica acest aspect! Ca sunteti platiti din banii nostri si nu ne faceti o favoare ca invartiti 3 hartii si puneti 20 de stampile si ne mai si cereti bani pentru asta!
      • 0 (0 voturi)    
        putina strategie (Vineri, 30 iulie 2010, 23:54)

        dedalus [anonim] i-a raspuns lui AlinN

        Contract pt. firma din SM vechi = 1,000,000 EUR
        Deficit de plata = 100,000 EUR
        Salariati bugetari = 20 x 10,000 EUR /an = 200,000 EUR
        Solutia?
        50% reducere functionari = 100,000 EUR =
        deficitul pt contract.
        Cum facem populatia sa fie de acord?
        Solutia:
        Spunem ca sunt prea multi bugetari.

        Asta nu duce la nimic pt sistemul ec din tara!

        SI CE DACA! Firma cu contractul isi ia banii!

        montajele astea se bazeaza pe profitarea de unii ca tine, care prefera spumele in locul gandirii
  • 0 (0 voturi)    
    ziaristica (Vineri, 30 iulie 2010, 15:35)

    Spiru Haret [anonim]

    Probabil domnul RM o fi terminat la noi Universitate... oare avem specializarea Jurnalistica?
  • 0 (2 voturi)    
    eu (Vineri, 30 iulie 2010, 15:56)

    mda [anonim]

    eu cred ca numarul bugetarilor se aproprie de 2 milioane in romania... includem si serviciile externe primariilor etc... care teoretic tot din banul public traiesc desi lucreaza la o firma privata.. ca firma aia privata primeste toti banii de la stat.

    si din 4 mil de oameni care muncesc legal, jumatate sunt abonati la buget... adica la taxele si impozitele noastre.

    eu unu lucrez la privat, la o firma care nu are nicio tangenta cu statul.. face comertz... si salariile au scazut, au zburat cei care frecau menta, si am ramas noi restul care stam 10 ore pe zi la serviciu, cu o pauza de 30min la pranz..

    ca vorba aia, la privat chiar daca programul e 8:00-16:30, vii de la 07:30 si pleci pe la 17:30, ca altfel esti luat in colimator... si vine tanti de la resurse umane si zice ca nu esti productiv daca tu zbori dupa 8 ore acasa...

    dar la stat, cred si eu ca e frumos, lapte si miere, vii cand vrei, pleci cand vrei, prime de concediu, de craciun...

    am o cunostiinta care e grefier la tribunalul din oras, si prima de vacanta e al 13-lea salar.. care se da la toti angajatii indiferent de functie.. apoi de craciun la fel, se da prima pe sub mana, sa nu bata la ochi al 14-lea salar...

    apoi ii deconteaza benzina chiar daca se plimba cu masina personala... scrie pe decont ca a fost in interese de serviciu, si alea nu le intereseaza cand deconteaza.. ca doar nu-s banii lor.

    si etc etc etc etc... un salariat la stat ajunge sa suga de la buget si 16-17 salarii pe an daca e destept si are posibilitate...
    • -1 (1 vot)    
      pardon (Vineri, 30 iulie 2010, 16:31)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui mda

      daca are spate, adica daca e protejat de Cineva! astia sunt cam 1/10 bugetari, aia angajati de partide (mai ales de pedele, astia sunt cei mai obraznici).
  • 0 (0 voturi)    
    de ce ţi s-or fi dat minusuri nu ştiu (Vineri, 30 iulie 2010, 15:57)

    valer [anonim]

    e neplăcut de adevărat ce ai scris
  • +1 (3 voturi)    
    astia suntem (Vineri, 30 iulie 2010, 15:58)

    Dedalus [anonim]

    Observ din voturi ca politica minciuinilor are succes.

    Toti mizeaza pe gasirea tapului ispasitor: functionarul public roman.

    Nici nu am pretentia sa imi inchipui ca suntem in stare sa ne luam soarta in maini. Suntem din ce in ce mai milogi, mai puturosi, mai prosti si mai rai.

    Tot ce ne dorim este o "pomana de la UE" si televizoae color ieftine cu emisuni cu manelisti.

    Din cand in cand, e bine sa mai primim cate o victima -in acest caz functionarul public roman- pe care sa putem da vina. Probabil ca acum 1000 de ani i-am fi ars pe rug pe functionari, mancand din hartanmele de carne aduse de invadatori si aplaudand cand compatriotilor nostri le-ar fi explodat matele in focul rugului...
    • +1 (1 vot)    
      :) (Vineri, 30 iulie 2010, 16:05)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      Nu te speria, cine are cat de cat minte pricepe ce vrei tu sa zici. Eu nu pot vota, dar ti-as fi dat vot pozitiv.

      Cu ce nu sunt eu de acord e atunci cand zici "Nu are cine stie ce importanta CATE persoane lucreza platite de stat.". Are importanta. Destul de mare. Daca tara are un sector privat puternic asta nu inseamna ca se poate lenevi la stat.

      PS: nu cred ca functionarul roman e chiar asa de victima. Sunt destui incompetenti si indolenti care trebuie sa isi ia zborul. Asa ca se poate face o restructurare fara prea multe resemnari si angoase.
      • 0 (0 voturi)    
        cu tristete... (Vineri, 30 iulie 2010, 16:24)

        Dedalus [anonim] i-a raspuns lui alex

        Trebuie sa fie un echilibru intre sectorul de stat si cel privat.

        Cum am scris intr-un post mai sus, cele doua sectoare sunt precum doua picioare: corpul are nevoie de amandoua pentru a merge.

        Nu contest faptul ca e poate nevoie de scaderea numarului de fuctionari. Dar mi se pare extrem de grav ca reducerea aceasta este prezentata ca o solutie a marasmului.

        Chiar presupund ca raman 10% din functionarii de acum, crezi ca se va imbunatati ceva?

        Singurul impact va fi ca vor fi 3 milioane de someri in plus. Restul va ramane la fel ca acum.

        Adica va ramane acelasi marasm.

        De ce asta? Pentru ca nu mai putim vedea, nu mai stim sa vedeam. Lacomia si ura ne-au facut sa orbim. Doi orbi care se conduc unul pe altul ajung in aceeasi groapa.

        Asta e ce vreau sa spun cu "nu conteaza cati sunt...".
        • 0 (0 voturi)    
          o parte (Vineri, 30 iulie 2010, 17:19)

          alex [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

          E o parte a solutiei.

          Cealalta e in pensii si ajutoare sociale. Alea chiar ne ingroapa in 5 ani daca nu facem ceva. Acum. Eu sincer sper sa mai dureze criza inca un an-doi, pentru ca altfel adoptam atitudinea romanului "uff...am scapat si de asta" si nu vom lua nici o masura reala de ajustare a cheltuielilor la propriile buzunare.

          Legat de sectorul privat, eu am "semnale" mai bune. Multi s-au orientat la contracte in exterior, multe din ele in tari non-UE, participa la licitatii si contracte in strainatate samd. Vorbesc in special de sectorul industrial...si de capital romanesc (cat mai exista).
          • 0 (0 voturi)    
            sigur, mai e nevoie de multe (Vineri, 30 iulie 2010, 23:58)

            Dedalus [anonim] i-a raspuns lui alex

            cresterea rapida a varstei de pensionare.
    • -1 (3 voturi)    
      Serios (Vineri, 30 iulie 2010, 16:14)

      Niko [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      Chiar nu o sa te dea nimeni afara. Nu mai fi nervos, functionarii sunt ultimii la care se va renunta. Se stie ca fara ei se duce lumea de rapa. De fapt sunt de acord cu tine, trebuie sa ii dublam, numai asa putem sa ne crestem eficienta, sa ne luam soarta in maini, sa facem fata la concurenta.

      Functionari, inainte, in voi sta viitorul tarii!!!
      • 0 (2 voturi)    
        re-citeste ce am scris (Vineri, 30 iulie 2010, 16:35)

        Dedalus [anonim] i-a raspuns lui Niko

        Mai citeste o data ce am scris.

        Incearca sa nu te lasi purtat de ura. Cu spume la gura nu vei intelege nimic, si nici cu ironii ieftine nu vei fi suplini argumentele.

        Eu sunt de acord sa fie dati afara si 99% din functionari. Ce intreb eu este: si apoi?

        Am spus: sectorul privat si statul sunt precum doua picioare. Poti merge daca ai ambele picioare sanataose. Faptul ca reduci personalul din administratie (desi -atentie! La bugetari intra si profesorii, si medicii samd..) nu duce automat la imbunatatirea situatiei.

        Observa ca nici FMI si nici UE nu vorbesc ABSOLUT NIMIC despre necesitatea reformei in sectorul privat, in sensul cresterii competitivitatii acestuia.

        Crezi ca tac degeaba? Care o fi motivul pentru care toti se concetreaza pe sanatatea unui singur picior?

        Si, asa ca sa-ti raspund ironiei - ce te face sa crezi ca lucrez la stat?

        Amandoi suntem adulti. Cat crezi ca mai avem din viata? Pune-ti intrebarea asta tie. Am imprumutat lumea de la copiii nostri, si acum ne batem joc de ea, adica de ei.

        De asta e vorba, ca in loc sa facem societatea asa cum trebuie sa fie ea, ne ocupam cu ura reciproca si ne compalcem in inactiune.

        Pentru ca ate limita la a da afara din bugetari fara a te gandi ca de fapt ceea ce iti doresti este un sector privat puternic, insemna inactiune.
        • 0 (0 voturi)    
          chiar ca m-ai zapacit? (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 12:33)

          confuz [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

          cum sa faca UE si FMI reforma in sectorul privat? sa-i spuna lui X sa nu mai faca capace de closet ci manere de usi? sa desfiinteze prin OUG productia de bere la Azuga? In numele a ce? Nu cumva visezi maoism cu UE si FMI pe post de CC al PC? pe banii tai din buzunar sa vina cineva sa-ti spuna ce sa faci? asa s-a construit UK si USA si...
  • +1 (1 vot)    
    @ dedalus (Vineri, 30 iulie 2010, 16:21)

    valer [anonim]

    Comentariul de mai sus :) se referea la tine.

    Înainte de aderare mulţi dădeau exemplul Greciei, de genul: "uitaţi cum aderarea a scos Grecia din b...ă".

    Când, de fapt, dacă nu-ţi faci tu ordine în ogradă nimeni nu-ţi face.

    Iar România chiar are o birocraţie excesivă şi care reuşeşte să-şi dea singură de lucru.

    Cred că ura cetăţenilor faţă de administraţie nu vine numai din crănţăirea de resurse, cât din actăraia inutilă, anchilozarea şi absurditatea modului de operare a multor instituţii: poliţie, adminiostraţia financiară, primărie ...
  • 0 (0 voturi)    
    pe scurt (Vineri, 30 iulie 2010, 16:38)

    Dedalus [anonim]

    Pe scurt: si daca vom da afara 100% dintre functionari, nu va insemana nimic daca nu vom avea un sector privat puternic.

    Iar un sector privat puternic nu apare de la sine doar daca dai 100% dintre functionari afara.
    • 0 (2 voturi)    
      Mda (Vineri, 30 iulie 2010, 16:42)

      Niko [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      Nu poti sa ai un sector privat puternic cand functionarii te sufoca. Daca dai toti functionarii afara, ai cel mai puternic sector privat posibil.

      Socialismul sa traiasca, moarte chiaburilor!!!
      • +1 (1 vot)    
        e abert (Vineri, 30 iulie 2010, 23:44)

        Dedalus [anonim] i-a raspuns lui Niko

        Ideea ta e ilogica: nu functionarii tin in loc dezvoltarea ci lipsa totala de vointa si viziune politica.

        Daca va fi un singur bugetar, un singur politician si 10 milioane de patroni tot cum e acum va fi fara viziune.
        • 0 (0 voturi)    
          miroase a Chavez sau mi se pare? (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 12:41)

          bula [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

          vointa politica il impiedica pe roman sa coopereze in agricultura? (Cand prin Harghita s-au asociat unii pt. cartofi, subtitlurile de la RTV faceau referinta la o forma de organizare COMUNISTA). Viziunea politica l-a determinat/descurajat pe dl. cu ferma de struti? sau pe dna profesoara pensionara sa deschida o gradinita privata? In UE vointa politica nu poate controla economia ci cel mult sa o influenteze (dar nu contra vointei intreprinzatorilor).
  • +1 (3 voturi)    
    Mincinosi (Vineri, 30 iulie 2010, 16:45)

    Tudor bugetar [anonim]

    Mor cand va vad cat de tembelici si manipulati sunteti. In Ro inainte de reducere erau 948.000 bugetari, acum se reduc 59.000. Pina la 1.350.000 erau cei din ratb, nucleareletrica, hidroelectrica etc etc ... FIRME, dar care sunt ale statului si au profit pe ansamblu. Verificati in legile bugetului de stat.

    Si acum o intrebare: ce relevanta au nr de bugetari raportat la angajati si la pop. activa ? Medicii trateaza numai angajatii ? Pe pensionari nu ? pe copii nu ? pe somerri nu ? ISU te intreaba de carte de munca cand te ia cu barca din podul casei inundate ? La scoala merg doar copii angajatilor ? Ma mir ca va dati inteligenti in afaceri si bruma de neuron va este congelata cu azot lichid
    • +1 (1 vot)    
      relevanta (Vineri, 30 iulie 2010, 17:17)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Tudor bugetar

      relevanta e clara. da trebuie sa gandesti o secunda ca sa-ti dai seama: bugetarii sunt platiti din cotizatiile celor care produc. nu din cotizatiile pensionarilor, somerilor...

      faptul ca populatia activa e mica fata de totalul populatiei e si mai rau: mai trebuie sa intretinem inca 11milioane de paraziti

      in momentul de fata statul ia mai mult de 70% din banii unui muncitor. si nu da inapoi aproape nimic. nu stiu cum de mai suporta unii; eu mi-am aranjat deja sa plec din tara
    • -1 (1 vot)    
      nu e adevarat (Vineri, 30 iulie 2010, 17:29)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Tudor bugetar

      950.000 sunt doar: administratia publica, invatamantul si sanatatea (ceea ce altii numesc "bugetarii civili").

      Cu tot cu armata, politie, etc sunt mult mai multi.

      Partea cu firmele de stat (in jur de 300 de mii) nu m-am lamurit daca sunt inclusi sau nu in cifra de 1.35mil. Eu am zis ca sunt, dl Sorin Paslaru de la ZF m-a contrazis si a spus ca incluzand toti angajatii firmelor de stat totalul e de 1.76mil persoane.

      As contesta faptul ca firmele statului fac profit.
      a. sunt firme de stat care nu arata profit in datele contabile. Deci...pierderi.
      b. sunt firme de stat care arata profit in datele contabile dar sustinute de subventii masive (donatii de la bugetul de stat :) ). Deci...pierderi mascate prin subventii.
      c. sunt firme de stat care arata profit in datele contabile si nu primesc subventii. Dar...un mare dar...acestea sunt monopolurile statului. Si folosesc acest monopol prost. Ele nu au un profit, au o pierdere de oportunitate. Ar putea sa faca un profit mult mai mare, dar nu il fac. Din incompetenta, coruptie, nepotism samd. S-a vazut ce se intampla cu aceste firme cand sunt privatizate (vezi Petrom, Sidex)- profitul lor a crescut de zeci de ori intr-un singur an.
    • -1 (1 vot)    
      uite (Vineri, 30 iulie 2010, 17:40)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Tudor bugetar

      Uite ce zice unu mai destept decat mine + tine la un loc (redactorul sef de la ZF):

      21 iunie 2010, 14:57
      Raspuns pentru Alex:

      Conform datelor de la Institutul de Statistica, la 31 octombrie 2009, data ultimei anchete detaliate privind salariile si forma de proprietate pentru angajatori, avem urmatoarele:

      -4.463.258 salariati in toata economia, din care
      - 358. 879 salariati in companii de stat 100%
      - 44.607 salariati in companii unde statul are peste 50%
      - 1.109.722 salariati bugetari in institutii publice

      "Sunt excluse cadrele militare şi personalul asimilat (M.A.N., M.A.I., S.R.I. etc.)", explica Statistica.

      De aici, tinand cont ca Finantele numara 1,36 milioane de angajati in institutii bugetare (fara companii de stat), rezulta cei 260.000 din institutiile speciale.

      Deci toti angajatii statului (institutii si companii de stat) sunt in numar de 1,76 milioane.

      Sper ca v-am lamurit.

      Sorin Paslaru
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare pt autori (Vineri, 30 iulie 2010, 17:17)

    io [anonim]

    In articol se spune despre Grecia: "In schimb, in aceasta baza de date *nu* sunt incluse persoanele care lucreaza in societati de stat." Deci 17.5% sunt bugetari la ei *fara societati de stat*.
    In Romania, cei 1.4 milioane sunt cu sau fara societati de stat ? Cineva spunea ca includ societati de stat si ca numai 948.000 ar fi bugetari propriu-zis.
    Deci ca sa nu comparam mere cu pere ar trebui calculat pt Ro bugetarii propriu zisi impartiti la numarul total de salariati (nu la populatia activa), ca sa se compare cu procentul din Grecia in mod relevant ...
  • 0 (0 voturi)    
    procente (Vineri, 30 iulie 2010, 17:19)

    dan [anonim]

    "4,4 milioane persoane care muncesc in Grecia" la o populatie de 10milioane. din care 17% la stat

    4.8milioane muncesc in romania dintr-o populatie de 22milioane; din care 30% la stat; adica, stau
  • 0 (0 voturi)    
    La noi nu exista sector privat (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 9:39)

    udrea [anonim]

    Exista numai o serie de hoti care si-au impartit avutia nationala sustinuti politic de pdelepre. Acesta e adevarul orice ati face si orice ati zice. mai exista, si mai nacronic si mai periculos, indivizi ca nasu' ala jegos de labe1teve care pretind ca ei fac afaceri si reprezinta sectorul privat in realitate pupandu-l in fund pe marinar toata ziua... Cand facem o astfel de analiza, trebuie sa pornim de la urmatoarea intrebare: ce produce asa-zisul privat in Romania? Raspuns: nimic! Pai daca nu produce nimic ce sens are sa vorbim despre el? neproducand nimic el nu exiosta dpdv economic.. La greci turismul regleaza acest aspect in sensul ca de la cel cu tata in gura pana la cel cu barba asura oamenii presteaza in turism si se produc astfel bani. De altfel leprele pedeliste sunt cancerul Romaniei si pana nu va fi extirpat, citeste aruncat in puscarie, acest cancer nu vom iesi din criza. Pe langa ei, vor trebui judecati sumar si arestati si toti pupincuristii gen tapalaba, nasu', cei de la rahatu' zilei, tuciurescu, pora, lupea, patapievici, s.a.
    • 0 (0 voturi)    
      deci, sa recapitulam (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 12:47)

      curios-tare [anonim] i-a raspuns lui udrea

      Petrom a fost privatizat de PD? dar SIDEX? dar Santierele Navale? dar Calan, Resita, Hunedoara? dar Sterling? dar BCR? dar BRD? Iar cand iti trec furiile, citeste mai departe: NOKIA, DACIA, Azomures, Rompetrol rafinare, Santierulo Naval Mangalia, Mobexpert toate produc si exporta. Si sunt privati ROMANI, inregistrati la ONRC, platesc taxe si impozite in RO, au salariati romani! Iar in rest, crezi ca facand spume la gura vei avea mai multa dreptate?
  • 0 (0 voturi)    
    Cine este de vina? (Miercuri, 17 august 2011, 16:14)

    Calianu [anonim]

    In prezent , numarul de locuitori de la 1990 incoace este in continua scadere.Pe timpul lui Ceausescu aveam 800.000 de bugetari si sistemul informatic era inexistent. Daca in prezent sunt aproape 1,4 milioane de bugetari, de vina nu sunt acesteia ci politicienii. Sa ne reamintim ca in perioada 2007-2008,Partidul Social Democrat a conditionat sprijin parlamentar guvernului Taricianu ce avea numai 20% parlamentari, cu conditia ca numarul bugetarilor sa fie suplimentat cu 500.000.Cu toate ca a crescut in mod artificial bazinul electoral, Mircea Geoana a iesit pe locul doi. Rezulta ca trebuiau sa cresca numarul de bugetari cu cel putin un milion de persoane.pentru a umple traista electorala a lui Geoana de la Dabuleni. Bine ca nu s-a intamplat asa! Desigur ca operatia inversa de restructurare este foarte dificila,inclusiv din motive electorale. Mai repet inca odata, noi cu o populatie mai mica decat 22 milioane locuitori avem 1,4 milioane bugetari iar Polonia cu o populatie mai mare de 40 milioane de locuitori au numai 1,2 milioane de bugetari. Asa se explica de ce la ei efectele crizei economice a fost nesemnificativa. Aceste probleme privind schemele de personal si organigrame sa apelam sa le clarifice Neculai Vacaroiu ce a fost directorul de la Comitetul de Stat al Planificarii,pe timpul lui Ceausescu cand Romania avea numai 800.000 de bugetari.Trebuie sa recunoastem ca Ceausescu desi avea numai patru clase primare,se dovedeste ca a fost mai intelept decat urmasii lui,Partidul Social Democrat.