SUA cer recunoasterea imediata a statului Kosovo, Rusia spune ca decizia Curtii nu ofera nicio baza legala in acest sens

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 22 iulie 2010, 21:02 Actualitate | Internaţional


Decizia Curtii Internationale de Justitie potrivit careia declararea independentei Kosovo nu violeaza dreptul international a starnit reactii contradictorii pe scena politicii externe: daca SUA si UE au salutat decizia, Rusia a afirmat ca nu ofera nicio baza legala pentru independenta provinciei.

Secretarul american de Stat Hillary Clinton a cerut marti tuturor natiunilor, inclusiv Serbiei, sa recunoasca imadiat Kosovo, potrivit Reuters.

"Cerem tuturor statelor sa depaseasca problematica Kosovo si sa se angajeze de o maniera constructiva in sustinerea pacii si a stabilitatii in Balcani si cerem tuturor statelor care nu facut inca acest lucru sa recunoasca Kosovo," a spus ea.

Clinton precizeaza, intr-o declaratie, ca decizia Curtii de la Haga este in conformitate cu pozitia asumata de mult timp de SUA si in acord cu legile internationale.

Uniunea Europeana a afirmat ca este pregatita sa ajute Serbia si Kosovo in procesul de dialog si de imbunatatire a sanselor de aderare la blocul european, potrivit sefului politicii externe a UE, Catherine Ashton.

"UE este pregatita sa faciliteze dialogul dintre Pristina si Belgrad. Acest dialog va promova cooperarea, progresul activ pe calea europeana si va imbunatati vietile oamenilor", spune Ashton, intr-o declaratie.

In schimb, Rusia a afirmat ca decizia Curtii de la Haga nu ofera nicio baza legala pentru independenta Kosovo.

Rusia nu are nicio intentie sa recunoasca Kosovo, afirma Ministerul de Externe de la Moscova.

"In concluziile curtii nu se mentioneaza o opinie legata de consecintele acestei declaratii, respectiv daca Kosovo este un stat sau asupra legalitatii recunoasterii acestei regiuni de un numar de tari".


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3919 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    tupeu (Joi, 22 iulie 2010, 21:22)

    cristi [anonim]

    nesimtit!
    • -2 (8 voturi)    
      SUA zice (Joi, 22 iulie 2010, 22:37)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      incurca-i drace!

      Europa are cel putin 1000 de ani de istorie in fata SUA. Acum sa vedem ce se intampla cu acest avans!
      • +2 (2 voturi)    
        asa-i (Vineri, 23 iulie 2010, 4:50)

        me [anonim] i-a raspuns lui Luk

        Pentru ca americanii au aparut subit.
      • 0 (0 voturi)    
        . (Vineri, 23 iulie 2010, 13:54)

        Mda [anonim] i-a raspuns lui Luk

        si ce daca are istorie?
  • +16 (20 voturi)    
    si io cer imediat... (Joi, 22 iulie 2010, 21:24)

    popcorn monta [utilizator]

    recunoasterea imediata al lui ben laden ca erou american.
    • +15 (17 voturi)    
      si independenta pentru Texas, California, Hawaii (Joi, 22 iulie 2010, 21:50)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      intro prima transa!
      cerem USA sa acorde independenta acestor state care nu le apartin din punct de vedere istoric!
      • 0 (6 voturi)    
        ce vrei sa spui? (Vineri, 23 iulie 2010, 4:49)

        me [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        - Texas a fost republica independenta care a dorit intrarea in uniune, nu a fost fortata sa intre in uniune.
        - Hawaii a aderat la uniune pentru motive economice.
        - California, la fel ca Texas, si-a castigat independenta fata de Mexic si a fost republica independenta pana cand a vrut sa intre in uniune ca "free state" (adica fara sclavi) si a fost acceptata.

        La fel cum pentru a intra in uniune, statele din uniune si statul care vrea sa intre in uniune trebuie sa fie de acord, si la iesirea din uniune (secesiune) trebuie sa fie un acord comun. Desi exista miscari de secesiune in unele state (prin New England si in Texas... asa, la extreme geografice si politice), miscarile respective nu sunt nici pe-aproape de o majoritate.

        Deci, cui sa acorde US independenta daca statele respective nu vor separarea ca sa existe o intelegere mutuala?

        Iti inteleg elanul patriotic da' mai citeste cate ceva din cand in cand ca cine stie daca te mai prinde reforma invatamantului prin scoala... probabil ca o sa fii deja cu doctorat pana atunci...

        Interesant ca ai luat atatea plusuri. Se pare ca nu esti singurul care nu citeste nimic, insa zbiara cat il tin plamanii.
        • +2 (2 voturi)    
          texas... (Vineri, 23 iulie 2010, 9:31)

          Goe [anonim] i-a raspuns lui me

          si acum vor independenta.....
          • 0 (0 voturi)    
            cati? (Vineri, 23 iulie 2010, 15:29)

            me [anonim] i-a raspuns lui Goe

            10%? Iara stai pe Fox News?
            • +1 (1 vot)    
              la istoria SUA ai ramas repetent ! (Vineri, 23 iulie 2010, 17:47)

              Eneas [anonim] i-a raspuns lui me

              istoria SUA te las repetent !
              1.de razboiul de secesiune ai auzit ?deci 7 state americane din sud vor sa se rupa de SUA in 1861! Nordul ii invadeaza si avand superioritatea numerica -22 mil locuitori fata de 8 milioane in sud ()din care vreo 3 mil negroteii) -reusesc in 4 ani sa ucida 1 milion de sudisti .Lincoln este asasinat pentru ca el declansase razboiul !
              Deci asta e libertatea de a isi cuceri independenta astatelor americane !
              2.Texasul a fost furat de la mexicani , California a fost furata de la spanioli, Alaska cumparata de la fraierii de rusi !
              Hawaii, daca nu cereau sa intre in Uniune ar fi fost colonie a SUA!nu aveau de ales..
              alta data citeste istoria, inainte de a face pe patriotul american de duzina!
              • 0 (0 voturi)    
                repetenta asta ne omoara, asa-i? (Vineri, 23 iulie 2010, 18:40)

                me [anonim] i-a raspuns lui Eneas

                1. A, pe langa istorie nici sa citesti nu stii? Razboiul de secesiune a fost o incercare unilaterala de a iesi din uniune. De fapt a fost mai mult decat secesiune, a fost o incercare de a sparge uniunea, nu de a se secede state separate. Statele americane nu au fost obligate sa intre in uniune.

                2. Texasul nu a fost furat de niciunde. A fost republica independenta inainte de a intra in uniune. California la fel. Alaska a fost vanduta de rusi pentru ca nu era nimeni acolo. Guvernul american nu a dorit alipirea Hawaii si chiar a facut comentarii in sensul asta cand niste businessmen au inceput scandalurile.

                Eu zic sa citesti tu cu atentie istoria. Eu nu sunt patriot american. N-am treaba cu ei. Doar ca avantul unora care cred ca stiu totul si nu stiu nimic ii iritant.

                Deocamdata se pare ca tu esti repetentul.
              • 0 (0 voturi)    
                a, inca o chestie (Vineri, 23 iulie 2010, 18:56)

                me [anonim] i-a raspuns lui Eneas

                Sa vezi cata cultura iti lipseste, apropo de separare de americani. Ziceam ca statele din uniune sunt in acord bilateral. Dar spune-mi tu mie cate teritorii au avut americanii, care au iesit de sub tutela lor intr-un fel sau altul: aproape 20 de teritorii (tari si regiuni). Deci, se poate. Dupa cum ziceam, pune mana si citeste istorie si dupa aia apuca-te sa comentezi. Ca un fapt aparte, filipinezii (si nu doar ei) si acuma regreta separarea. Nu conteaza ca, istoric, un teritoriu ti-a apartinut sau nu. Conteaza regulile pe care le are acel teritoriu acum pentru ca istoric poti sa mergi in spate cat vrei si sa comentezi ca ala nu ii pamantul tau. Altfel am avea si noi probleme cu Banatul. Si poate se supara grecii si ne iau plaja. Gandeste inainte de a vorbi tampenii.
        • +2 (2 voturi)    
          Ma bucur ca m-ai luminat (Vineri, 23 iulie 2010, 10:13)

          Eu [anonim] i-a raspuns lui me

          Deci a existat concens intre Serbia si Kosovo. Si da, ai dreptate cu Texas si California. Dar, ia ghici, de unde au avut ajutor sa se lupte cu Mexicul ? Poate de la Canada ?
          • 0 (0 voturi)    
            si eu (Vineri, 23 iulie 2010, 15:27)

            me [anonim] i-a raspuns lui Eu

            Da. Cand Serbia face curatare etnica si kosovarii vor sa se rupa ca raspuns as zice ca nu se prea vor unii pe altii.
        • 0 (0 voturi)    
          Las-o mai moale pe asta cu zbieratul, (Vineri, 23 iulie 2010, 12:23)

          c.mike [utilizator] i-a raspuns lui me

          E de presupus ca facem aici o dezbatere de idei nu zbieram unul la celalalt. Dar in alta ordine de idei ,tu in sinea ta chiar crezi ca daca maine 10 stateamericane (ca ipoteza) ar dori sa iasa din uniune asta chiar s-ar intampla ? Am vagi indoieli mai ales ca ar crea un precedent periculos.
          • 0 (0 voturi)    
            pai asta este, se zbiara (Vineri, 23 iulie 2010, 15:29)

            me [anonim] i-a raspuns lui c.mike

            Nu conteaza ce cred eu daca vor statele sa faca secesiune. Eu vorbesc de modul bilateral in care se poate face secesiunea. Faptul ca 10 state vor, unilateral, sa se rupa nu le da dreptul sa o faca.
      • 0 (0 voturi)    
        si Puerto rico parca (Vineri, 23 iulie 2010, 5:38)

        rugantino [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        se implica cam mult SUA in problemele mai delicate ale altora..sa-si vada de ale lor, Iran, Afgh , UE de ce nu se comenteaza anumite decizii controversate ale SUA lasand astfel sa ne influenteze vietile pasiv.
        • 0 (0 voturi)    
          porto rico (Vineri, 23 iulie 2010, 8:31)

          panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui rugantino

          puerto rico e capitala.
          este republica asociata.
          au guvern si parlament propriu.
          au fost multe memeorandumuri pentru intrarea in uniune ca stat, respinse de populatzie. tot respinsa a fost si ruperea de sua. au un statut care le convine perfect. intra liber, au drepturi ca orice cetatzean american, sunt aparatzi si depind economic de sua.

          cat de secesiune, sunt multe organizatzii mici, izolate, fara suport de masse.
          cea mai importanta miscare pentru independenta e in alaska. n'ar fi de mirare ca intr'un viitor nu pre indepartat sa existe statele alaska si siberia. :-))
    • +7 (9 voturi)    
      Mda, o statuie la lui Bin Laden infipta .... (Joi, 22 iulie 2010, 21:59)

      Beavis [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      .... intre fostii Gemeni, ar fi KOOL.

      Heh heh heh heh, vorba lui Butt-Head
  • +3 (15 voturi)    
    pai eu zic (Joi, 22 iulie 2010, 21:35)

    gogoasa [anonim]

    ca daca SUA sare de fund in sus ca sa recunoastem Kosovo, iaca-ta mai nou ca si Bucurestiul cere autonomie. Se va autoproclama Republica Manea, tot cu tricolor - rosul mustar albastru si in loc de stema cu spive va si un gradar fumegand pe care se rumeneste un mic.
    Ma lasati cu prostiile?
  • +8 (12 voturi)    
    stat musulman (Joi, 22 iulie 2010, 21:38)

    andu [anonim]

    un stat musulman finantat de UE, prin care vor intra in UE multi ciudati va aduce pe termen lung numai deservicii europenilor. Li s-a urat de prea mult bine ocidentalilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Sau blazat ! (Vineri, 23 iulie 2010, 12:43)

      c.mike [utilizator] i-a raspuns lui andu

      La astia daca le-ai fura stergatoarele de parbriz si rotile de la masini basca emblemele marcilor, ar ramane ca la dentist si n-ar intelege. Asa au procedat si cu hitler l-au luat in gluma si l-au mangaiat parinteste pe cap si abia tarziu, foarte tarziu au realizat prostia pe care au facut-o, cu pierderile de rigoare bineinteles. Sa incurajezi un stat musulman in inima Europei pare putin ciudat .
  • +5 (5 voturi)    
    Americanii astia... (Joi, 22 iulie 2010, 21:47)

    Rhadoo [utilizator]

    Daca recunoastem ni se scot vizele? Daca ceri, trebuie sa si dai. Parca eram "friends", nu?
  • +9 (15 voturi)    
    de ce nu cer la fel de imediat (Joi, 22 iulie 2010, 22:11)

    pepelu [anonim]

    recunoasterea Palestinei ?
    a insulelor Falkland ?

    tupeu de yankeu ;)
    • +1 (1 vot)    
      Falkland? :-)) (Vineri, 23 iulie 2010, 4:52)

      me [anonim] i-a raspuns lui pepelu

      Mergi pe-acolo sa vezi ce zic locuitorii. Cand aud de Argentina isi fac cruce si-si scuipa in san.
  • +5 (9 voturi)    
    Romania cere SUA (Joi, 22 iulie 2010, 22:15)

    balanel [anonim]

    sa recunoasca independenta :
    1. Texasului
    2. Palestinei
    • 0 (0 voturi)    
      visezi frumos (Vineri, 23 iulie 2010, 16:24)

      gabe2006 [anonim] i-a raspuns lui balanel

      vezi ca poate isi declara tinutul secuiesc independenta. Mai vedeti-va si de ale voastre inainte de SUA si Palestina.
  • +6 (10 voturi)    
    interesul poarta fesul (Joi, 22 iulie 2010, 22:15)

    Iancu Jianu [anonim]

    Pai americanii au tot interesul ca tarile astea sa se divida. Cat mai mult, daca se poate doar ei sa fie uniti, restul sa se desparta. Se stie doar ca unde-s multi, puterea creste !
  • +4 (8 voturi)    
    daca maine (Joi, 22 iulie 2010, 22:24)

    smen [anonim]

    california vrea sa iasa din uniunea de state sa vedeti ce o sa sara americanii in sus,atunci dreptul international nu se aplica in cazul lor ca ei sunt grasanii lumii au mai multe repturi...
  • +5 (9 voturi)    
    Kosovo UE?? (Joi, 22 iulie 2010, 22:25)

    Bellcross [anonim]

    Cine vede Kosovo in UE?? Aia nu au nici o sursa de venit la bugetul de stat si vor UE?

    IN locul Serbiei as taia si curentul si gazele pe care le distribuie kosovoului si dupa as mai vb .S-au macar as mari preturile ce dracu cu ce bani s-au construit tevile si conductele.
  • +6 (6 voturi)    
    1000 de ani ... (Joi, 22 iulie 2010, 23:54)

    Daniel [anonim]

    Zicea cineva aici ca avem 1000 de ani de istorie mai mult decat americanii ... De fapt, avem mult mai mult, cam 3000, dar avem cam 1000 de ani de cand ne batem cu musumanii!

    Se vede ca nu occidentalii au fost aia care s-au batut cu ei, altfel probabil nu se grabeau asa repede sa mai recunoasca un stat musulman in Europa!

    Dumnezeu sa ne apere de-acuma!
  • +2 (2 voturi)    
    chiar asa? (Vineri, 23 iulie 2010, 8:51)

    trois [utilizator]

    Eu propun ca SUA sa recunoasca IMEDIAT Texas-ul ca fiind autonom.
    Iar Bavaria, in Europa, ar trebui sa devina autonoma...

    Cu recunoasterea Inaltei Curti. Si cu forta. Trupe rusesti ar putea face ordine in zonele respective, in virtutea principiului autonomiei.

    Hai s....!