Viata pe Pamant dispare la fiecare 27 milioane ani

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Vineri, 16 iulie 2010, 23:36 Actualitate | Internaţional


Viata pe Pamant dispare la fiecare 27 de milioane de ani, potrivit oamenilor de stiinta de la de la Universitatea din Kansas si Institutul Smithsonian din Washington DC, informeaza Daily Mail . In urma unui studiu indelungat, cercetatorii au concluzionat ca pana la urmatoarea extinctie au mai ramas 16 milioane de ani.

In anii 1980, oamenii de stiinta credeau ca extinctiile regulate ale vietii pe Pamant ar putea fi rezultatul unei ploi de comete trimise in directia sistemului solar de catre Nemesis, o stea indepartata. Teoria se bazeaza pe faptul ca Nemesis trece la fiecare 27 de milioane de ani prin norul Oort, o centura vasta de praf si gheata, aflata la aproape un an lumina de Soare. In timpul trecerii sale prin norul lui Oort, Nemesis starneste o furtuna de comete, care patrund in interiorul sistemului nostru solar si ating astfel, Pamantul. Oamenii de stiinta sustin insa ca regularitatea extinctiei nu are legatura cu Nemesis deoarece orbita s-ar fi schimbat in timp, in urma interactiunii cu alte stele.

Ultima extinctie in masa a fost cauzata de un asteroid masiv care a lovit Pamantul in zona Mexicului. Asteroidul, care a avut aproximativ 15 km latime, a lovit Pamantul cu o forta de un miliard de ori mai mare decat bomba atomica de la Hiroshima.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1985 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    mesaj (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 0:11)

    helen [anonim]

    offfffffffffff!! BINE CA NUMAI 16 MILIOANE DE ANI !Ma speriasem....
  • 0 (0 voturi)    
    mesaj (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 0:22)

    luisa [anonim]

    atunci cum ramane cu teoria ca vom avea schimbari pe 21-12-2012 ? este sau nu adevarat.
  • -1 (1 vot)    
    incomplet (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 0:26)

    rooyoo [utilizator]

    de ce nu scrieti si sursa de la care ati preluat stirea ?
    nu cred ca este subiectul vrunui reporter/editor hotnews.ro
    • +1 (1 vot)    
      incomplet?? (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 1:29)

      geo [anonim] i-a raspuns lui rooyoo

      tu ai citit incomplet sursa o spun in titlul cu litere ingrosate care este daily mail,...
  • 0 (0 voturi)    
    asta e vorba de factori externi (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 0:29)

    da da [anonim]

    adica cand se supara universul si isi reia ciclicitatea; dar nu se spune nimic de faptul ca poate veni si in secunda urmatoare din cauza omului si datorita activitatilor distrugatoarea asupra acestui organism viu -pamantul
  • -1 (1 vot)    
    ce TAMPENIE! (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 0:41)

    john [anonim]

    astia din Kansas sunt batuti de Soare in cap si vor disparea din peisajul academic daca mai vin cu vrajeli din astea..
  • +1 (1 vot)    
    stire de pe Daily Mail (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 0:49)

    R.T. [anonim]

    Daily Mail nu informeaza.
  • 0 (0 voturi)    
    E clar (Sâmbătă, 17 iulie 2010, 1:22)

    muciflenduri [anonim]

    Acum inteleg de ce nu mai muncesc romanii, vine sfarsitul lumii...
    • 0 (0 voturi)    
      scoate pe "mai" din mesaj (Duminică, 18 iulie 2010, 4:17)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      e mai aproape de realitate ;)